Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 52
(#) Med válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Igen, beláttam már. Amúgy pár dolgot említhetnél, hogy mi nem stimmel.
(#) karaszbandi válasza Med hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Az is lehet, hogy valahol összeér valamiért a nulla a földdel, és a növekvő terhelés következtében egyszercsak lekapcsol.

Kösd ki a FI-ből elmenő nullát és mérj ellenállást a védő és a nulla sín közt. Végtelent kell mérned. Persze mindezt villanytalanított éllapotban!

Volt már olyan, hogy valamiért ősszeért és egyszercsak lekapcsolt amikor összejött akkora áram.

Mondjuk, én azt a csokit is száműzném még a környékről is!

Az egy undormány! Tessék annak is betenni sínt!
(#) elektrorudi válasza Med hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Idézet:
„Mondjuk, én azt a csokit is száműzném még a környékről is!

Ez egy.

Azért "undormány", mert a védőföldet (védőföld vezetéket) TILOS SOROLNI!

De ha a kollégák itt szépen felsorolnak (majdnem) mindent, akkor az az érzésed támad, hogy mostmár, a csati segítségével, felkészültél a feladatra...
(#) Gafly válasza Med hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Kezdjük ott, hogy lehet kapni olyat hogy fésűs sín, neked ugye három fázisra kell, az durván egy ezres és megszűnik az a nagy gubanc ott felül. Bővebben: Link
Azután ól látom, hogy a bejövő három fázis alulról megy be a FI relébe, a bejövő PEN (vastag kék) pedig védőföld csokira megy? Onnan pedig egy vékony (nem volt két arasznyi vastagabb huzalod?) vezetékkel (amire az van írva hogy FI relébe felülről) megy a nulla?
Valamint akkor ez azt jelenti hogy a fázis alulról felfelé megy át, a nulla pedig felülről lefelé. Ezt direkt csináltad így
Hirtelen ennyi, első ránézésre.
(#) Med válasza Gafly hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Kicseréltem a sorkapcsot egy sínre.

Felül az a nagy gubanc megy be a házba, már több mint egy évtizede úgy van, még az akkori tróger mesterember kötötte így, de majd kicseréltetem azt is, mert való igaz, hogy így katasztrofális.

A képen rosszul jelöltem, felülről jön be a három fázis, nem pedig alulról.

Azért használtam a vékony 2.5-ös vezetéket, mert a villanyszerelő is ilyet alkalmazott pár hónappal ezelőtt, ezt a képen is bemutatom. Alul, fekete vezetékre kék szigetelőszalag rátekerve, ez köti össze a PEN-t a földel.

Biztosan nem támad az az érzésem, beláttam hogy szakembert kell hívni, ezt már meg is tettem, de köszönöm figyelmességeteket.

IMG_16.jpg
    
(#) elektrorudi válasza Med hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Idézet:
„Azért használtam a vékony 2.5-ös vezetéket, mert a villanyszerelő is ilyet alkalmazott pár hónappal ezelőtt,”

Hamut szórok a fejemre, és visszavonom azt a tanácsom, hogy "hívj mesterembert". NE TEDD !!!
...vagy legalábbis ne ugyan azt! :yes:
(#) karaszbandi válasza Med hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
És a két "sín" közti u alakú áthidalás nem ugyan azt csinálta mint a szigszalagozott drót?

Ezt követte el "villanyszerelő"?

Na erről beszáltem már hányszor és moderátorilag le voltam baxva!

Egyébként a mostani szerelésnél a FI-be egyirányból megy a fázis is meg a nulla is?
Tehát föntről lefelé?

Mert a nullát nem tudom kinézni a képből mert takarásban van.
(#) Feri válasza Med hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
A kismegszakítók alatt lévő !x25mm-es sorkapocs kialakítás szabálytalan és indokolatlan is, mert ott van a gyári sorkapocs.
A lényeg az, hogy egy csavar alá csak egy vezetéket szabad bekötni.
(#) Feri válasza karaszbandi hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
A PE és N sin közti U alaku vezetékáthidalás Fi relé nélküli áramköröknél a közösítést szolgálják továbbá ÉV ellenőrzésnél van szerepe. Fi relé beépítésénél el kell távolítani. A N-át és a PE vezetőt egy PEN sorkapcson kell közösíteni a mérőnél ,vagy az éületbe való csatlakozás közelében ide kell kötni az EPH vezetőt is.
(#) karaszbandi válasza Feri hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Nem kioktatást kértem, mert felülvizsgáló is vagyok.

Csak a második képet ha megnézed, nyilván az volt FI előtti villanyreszelő altal elkövetett szerelés. Ott van megduplázva az átkötés. Ez "teljesen szakemberes" megoldás.
(#) Feri válasza karaszbandi hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Nem akarok kioktatni senkit.
Nekem ezzel az elosztóval nem az a bajom,hogy milyen és hány átkötés van a N és a PE között, hanem a N vezetők kötésének módja.
Ha "felülvizsgáló" vagy mint ahogy állítod ezt a megoldást te is biztosan nem megfelelőnek minősítenéd.
A N-PE közösítést Én a képről nem igazán tudtam megállapítani.
A fő hibát feljebb pontosan leírtam.

(#) karaszbandi válasza Feri hozzászólására (») Szept 24, 2011 /
 
Tulajdonképpen az egész úgy nem jó ahogy van.
(#) Busz hozzászólása Okt 20, 2011 /
 
Kaptam egy FI relét, bontott, ezer éves de nem tudom hogy működik-e meg hogy hogyan kell bekötni.
Mellékeltem róla pár képet hogy hogyan néz ki, hogyan is kell bekötni egy fázisra. De semmi, ismétlem semmi utalás nincs rajta hogy mit hova kell kötni!! Így nem tudom hogy hogyanis kezdjek hozzá?

Egyetlen egy címke van rajta, ezt írja: FI-Schutzschalter Typ: FI 40.4.100 N30 In:40A 4pol.lfn 0,1A IEA: 160A cos0,7 Un220 bis 380V 50Hz IP30

Mit jelentenek ezek a számok? És a fontosabb: hogyan tudom bekötni magamnak egy fázisra? A melléképületbe begányoltam a villanyt, aztán úgy gondoltam hogy ezen keresztül jó lenne bekötni!
(#) Busz válasza Busz hozzászólására (») Okt 20, 2011 /
 
Na pont így néz ki az enyém is:
Bővebben: Link
De hogy hogyan kell bekötni... ? arról sehol egy árva rajz sincs.
(#) karaszbandi válasza Busz hozzászólására (») Okt 20, 2011 /
 
Nem akarlak elkeseríteni, de ezt leginkább ajtó kitámasztónak kéne használni.

Ezer hatszáz éves őskövület. Ráadásul 100mA-es. Lakáshoz 30mA kell. Egyébként egy fázisra egyszerűen az egyik fázist használod és a nullát. A másik kettőt üresen hagyod. De mégegyszer, nem lakáshoz való. Nem bíznám rá az életemet. Egy szivattyú elé esetleg jó még, ha működik egyáltalán.
(#) SzAndras00 válasza Busz hozzászólására (») Okt 20, 2011 /
 
Szia!
Ha 1 fázisról akarod használni, akkor ennél a típusnál a nullavezetőt is az egyik fázis helyére kell bekötni, hogy működjön a tesztgombja.
(#) Busz válasza SzAndras00 hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Nade hova? Azt nem jelöli semmi hogy hova kell a nulla????
Amúgy ez is több mint a semmi, főként kapcsolóelemnek kell, fűrészgéphez, hegesztő lesz odakint bedugva.

Tehát írjátok le légyszi hogy pl a bal oldali szélsőbe kell alulról bekötni a bejövő nullát vagy hasonlóan. Tehát semmit nem tudok hova kell kötni.
A földelésen kívül gondolom mindent át kell rajta vezetni nem?
Amúgy találomra, bármit bárhova beköthetek benne mivelhogy nem jelöli?
Nem lehet előterhelni valahogy? Hogy ne 100mA-es legyen hanem kissebb? Mondjuk hogy pl az egyetlen egy fázist párhuzamosan mégegyszer átvezetem rajta? Ergó így duplázódik a fellépő hibaáram és előbb lekapcsol nem?
Laikus vagyok, de ígyis-úgyis magam fogom bekötni mert arra kell hogy le is tudjam kapcsolni baj esetén az áramkört. Tehát kézi kapcsolónak lesz főként. De ha már FI-relé is akkor úgy vagyok vele hogy működjön is. De ez nélkületek nem fog menni.
(#) nightlife válasza Busz hozzászólására (») Okt 21, 2011 / 1
 
Hali!
Nevezzük ki a felső sorkapcsokat bemeneteknek, az alsókat pedig kimeneteknek. Kösd be felülre, a bejövő fázist és nullát, szabadon választott sorkapcsokba, a kimenő, fogyasztóoldali fázist és nullát pedig értelemszerűen egyvonalba alájuk.
(Mondjuk előtte ki is mérhetnéd, melyek a párok, ellenállásmérővel)

Kapcsolóként használni nem ajánlott, nem ez a funkciója, ez megszakításra való, nem fog neki tetszeni a többszöri terhelérse bekapcsolás.

Igen, tudod növelni az érzékenységét azzal a módszerrel, de nem párhuzamosan, hanem sorosan!, csak akkor az újrabefűzést a nullavezetővel is meg kell csinálnod (ugye a szimmetria miatt). De szerintem ezt inkább felejtsd el, sőt vedd úgy, hogy ilyen módszer nincs is. Nem szakszerű, és ugye az életed múlhat rajta.
(#) Busz válasza nightlife hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Köszi a választ!
Megtakarítottam így látszódnak rajta a bekötési jelzések, igaz nagyon halványan, eldugva de látszik. Egy N jelzésű csatlakozó van, a másik 3 meg meg van számozva.
Mellékeltem egy képet hogy akkor hogyan fogom bekötni, kérlek nézzétek át hogy így jó lesz-e?
Amúgy nem rá bízom az életem, mert a hálózat, vele vagy nélküle de akkor is bekötésre fog kerülni. Tehát vele akárhogyan is jobban járok mint nélküle.
De ha így kötöm be akkor elméletileg 50mA-es érzékenységű lesz nemde?
Ja és ha fejjel lefelé, ferdén vagy oldalasan szerelem fel az számít valamit a FI-relé működésében?
(#) karaszbandi válasza Busz hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Ezt az érzékenység növelést honnan szedtétek?
(#) Busz válasza karaszbandi hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Ez az én laikus agyamból pattant ki.... sok helyen olvastam hogy előterhelik egy kicsit ellenállással és úgy... nade ez 3 fázisú, itt esetleg ezzel a kötözgetéses módszerrel ellenállás nélkül (hisz marad kihasználatlan csatlakozó rajta) soros kötéssel növelhető az érzékenység.
Feltéve ha a fázisonkénti hibaáramokat összeadja a készülék. Mert ha nem... akkor nem lesz jó. De ez az én laikus véleményem. Várom a szakemberek véleményét!
Amúgy ezt a melléképületet védené:
Bővebben: Link

Szóval ha azt mondjátok hogy ezt dobjam ki a fenébe... akkor az súlyos hiba lenne!!
Nade 3 fázisú FI-relét egy fázisra az érdekes lesz. Egyáltalán ha a 3 fázis közül hiányzik egy akkor nem csap le?
Sok villanyszerelő is van itt, senki nem tudja hogyan kell ezt bekötni???
Na látjátok, ezért nem hívok én villanyszerelőt! D
(#) nightlife válasza Busz hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Így kösd, a te rajzodon ellenütemben dolgozna 2-2 tekercs, az nemhogy javít az érzékenységen, hanem ront.

Karaszbandi: így már látni fogod te is a trükköt

ibaievcw.jpg
    
(#) Busz válasza nightlife hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Köszi a rajzot! Elég trükkös, magam sem értem már hogy így hogyan is jön ki az érzékenységnövelés, de amint lesz rá időm felrakni akkor ki fogom próbálni. Aztán egy 15W-os izzót bekötök a fázis és a föld közé, ha lecsap akkor szuper lett!!!
(#) karaszbandi válasza Busz hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
A FI relé a legutolsó információim szerint a befelé folyó és a visszafelé folyó áram külömbségére ugrik. Egy közös gyűrűmagon megy át a fázis(ok) és a nulla is. Az oda vissza áramok kioltják egymás mágneses terét, ezért a magon lévő tekercsben nem tud villany indukálódni. Ha az egyensúly felborul, tehát általában kevesebb jön vissza, mint ami bemegy, máris van mágneses tér, ami idegesíti a tekercset. Ez a tekercs egy kioldóval van kapcsolatban, ami a névleges érzékenység közelében (alatta) kiüti a megszakítót. Ebben a tekercsben kell 100mA körül (jelen esetben) folynia áramnak, ahoz, hogy kiakadjon a relé.

Ha ezeket a kötéseket beviszitek a rendszerbe, akkor a tekercs érzékenysége mitől fog megváltozni?

Ez a kötésmód egy hőkioldónál működőképes egy fázis esetében.
(#) nightlife válasza karaszbandi hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Idézet:
„Ha ezeket a kötéseket beviszitek a rendszerbe, akkor a tekercs érzékenysége mitől fog megváltozni”


Ha kétszer átbújtatjuk a vezetőket a vasmagon, nagyobb mágneses tér keletkezik, egész egyszerűen menetszámokat növelünk a nullán és a fázison.
Így az oda-vissza folyó áramok különbsége nagyobb erővel fog hatni a kioldószerkezetre.
(#) karaszbandi válasza nightlife hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Ez mind hihető lenne akkor, ha csak az egyiket dupláznád meg.
(#) nightlife válasza karaszbandi hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Ha csak az egyiket duplázzuk meg, akkor normál működésnél is felborul a szimmetria.

Vegyük át az egészet az elejétől:

A fázisvezetőn és a nullvezetőn haladó áramok által létrehozott mágneses mezők kioltják egymást a vasmagban.
Ha 1 menet helyett kettő van mindkét vezetőn, az eredőjük ugyanúgy nulla lesz.

Ha a föld felé folyna áram a fázisról, akkor az a nulláról hiányozni fog, tehát a relében gerjesztett mágneses mezők nem lesznek egyensúlyban, a relé old, normál esetben 100mA különbség esetén.
Tételezzük fel, hogy ha 1 menetnél 100mA a kioldáshoz elegendő áram, akkor 2 menet esetén 50mA. (Gondolom kicsit nagyobb mint 50, veszteségek miatt)
(#) Busz válasza nightlife hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Bekötöttem, bár én alulról adtam neki a betápot... és szerintem a trükköd is megmaradt. Kipróbáltam, csak úgy simán normál esetben átvezettem rajta az áramot, úgy működött az hogy a 15W-os izzótól lecsapott, de a teszt gomb nem működött. Mert a teszt gomb rajta a 1-es és a 3-as fázis közé tenné az ellenállást. De bekötöttem a rajzod alapján és úgy a teszt gomb is működik meg a 15W-os izzóra való lecsapás is.
De érdekes, mert az izzó néha felvillan és utánna csap le, de van amikor felvillanni sincs ideje. Tehát nem mindig azonos sebességgel csap le.
A földelést ugye nem vezettem át rajta. A 15W-os izzóval a FI-relé fázisos kimenetét és egy különálló konnektor föld érintkezőjét összekötöttem és akkor lecsapott a relé. A FI-relé nulla kimenetéhez és a konnektor föld csatijához kötöttem az izzót akkor nem történt semmi.
De ha a FI-relé nulla kimenetét és a konnektor földjét kötöttem össze egy sima vezetékkel akkor lecsapott a FI-relé, néha szikrázott is a vezeték egy kicsit...
A fáziskereső sem a fi relé nullájáról, sem a konnektor földjéről nem világít tehát áram nincs bennük, max egy kis feszültségkülönbség.
De a legnagyobb érdekesség az volt mikor a FI-relé fázisos kimenetét egy rövid dróttal rázártam egy konnektor föld érintkezőjére. Hát egy nagy durrannás, sötétség, de a FI-relé nem kapcsolt le. Ez hogyan lehet???
Kis hibaáramra lekapcsol mert ha a 15W-os izzó van odakötve akkor épphogy csak felvillan és lekapcsol, de ha az izzót kicserélem egy drótdarabra ergó rövidrezárom akkor még a konnektor föld csatlakozója is kormosra ég de a Fi-relé nem kapcsol le.
Normális ez hogy nagyon nagy hibaáramra nem kapcsol le hanem megelőzi a kismegszakító a villanyóránál??
Kis áramra lekapcsol, nagyon nagyra nem... Ez miért van?
(#) Collector válasza Busz hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
Idézet:
„De a legnagyobb érdekesség az volt mikor a FI-relé fázisos kimenetét egy rövid dróttal rázártam egy konnektor föld érintkezőjére. Hát egy nagy durrannás, sötétség, de a FI-relé nem kapcsolt le. Ez hogyan lehet???”

Úgy, hogy a kismegszakító gyorsabb volt az ÁVK-nál.
Idézet:
„Normális ez hogy nagyon nagy hibaáramra nem kapcsol le hanem megelőzi a kismegszakító a villanyóránál?? Kis áramra lekapcsol, nagyon nagyra nem... Ez miért van?”

Szerintem le kéne kapcsolnia, de valószínűbb az, hogy a kismegszakítóid jóval gyorsabban reagálnak, így az ÁVK-nak sosincs ideje kioldani. Egyébként ezzel nincs is baj, hisz zárlat esetén a kismegszakító az, aminek ki kell oldania, az ÁVK nem arra való.
(#) karaszbandi válasza Busz hozzászólására (») Okt 22, 2011 /
 
A FI relé NEM zárlati megszakító ám! Az csak a hiba áramra reagál! Amit te elkövettél ellene, az zárlat! Ő arra érzéketlen, mert az nem az ő feladata!
A kismegszakítód tette a dolgát és a FI-nek ideje se volt megnyikkanni sem!
Következő: »»   9 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem