Fórum témák
» Több friss téma |
Régi tömbházakban, ahol minden MMfal vezetékkel van szerelve és sehol a lakásban nincs védővezeték?
Tulaj: "-Jaj, csak nehogy vésni kelljen, most festettünk!"
Ha visszaolvasod, én nem mondtam, hogy egy lámpa miatt építsen ki földelő rendszert (emeletes házban mégnehezebb). Csupán leírtam, hogy láttam már ilyent is. Ott magában a lépcsőházban már be volt húzva a földelés, csupán a lámpákhoz kellett utólag kihúzni és az árát sem magánszemély fizette, hanem a ház (gondolom). A villanyszerelő meg nyugodtabban alszik, megfelel a szabványoknak, több munkaóra.
Ebben egyetértek veled, nem is azért mondtam.
Én sem kötekedni akartam Egyébként mikori panel az, hogy nincs a lakásban földelés? De ott is csövekben kell mennie, azt a betonnal együtt öntötték bele. Vagy nem?
Itt viszonylag nagy csövekbe mennek a magyar alumínium vezetékek
Ha már paneltéma van, lenne 1 kérdésem. Az óránk a lépcsőházba van, és onnan jön be az 1 fázis (igaz 3 fázisra van behúzva a drót) alukábelen. Kivel kell beszélnem és 1eztetnem, ha leszeretném cserélni az alukábeleket rendes rézre? Ill ha ezt csak az itteni áramszolgáltató emberei csinálják, akkor kérhetem, hogy ne 16A hanem 25A legyen a kismegszakító az óránál?
Sajnos van olyan is, ahol az MM bele van öntve a betonba. Még antenna szerelő koromban volt hozzá szerencsém az újpesti lakótelepen. Azt nem tudom mikor épült, de amikor ott dolgoztam az 20-25 éve volt.
Tudtommal senkivel nem kell, a mérő után semmi köze a szolgáltatónak hozzá. Sőt elvileg panelba előtte sem, de mindig rájuk van bízva a karbantartás. Viszont ha a kinti kismegszakítót akarod cserélni, akkor azt csak velük végeztetheted.
Az egészséges. Főleg ha megtörik az alumínium valamelyik oldalon. Arról nem beszélve, hogy gondolom milyen egyenesen rakták bele, felfelé a plafon fele (kb semennyire). Akkor aztán ha egy fúróval sikerül elkapni azt a fázist amiről fúrsz, akkor kész.
Csak ugye az a baj, hogy ahogy néztem a kábel direktbe megy az órába. tehát ha még elis "vágom" akkoris marad egy kis szakasz az aluból :s Akkor könnyebb a kettőt összepárosítva megcsinálni meg csináltatni.
Miért,mert vékony? Vagy az alumínium volta zavar? Ha igen azért szerintem felesleges aggódni.A lakáselosztónál kezdetnek egy FI relé,meg egy EPH kialakítás ,és már az alu vezetéket rézre is alakíthatod.
Az alu is ugyan olyan biztonságos ,csak kb 1.5 ször vastagabb kell belőle. Nem igazán értem azokat akiket a villamos hálózatukban leginkább az alu vezetékek zavarják.Sokkal fontosabbak a kötések minősége,valamint a vezeték keresztmetszetek.(ami jó esetben talán felújításnál helyre áll, de a mai spórolós világban nem vagyok meggyőződve róla, hogy egy vezetékcsere ilyen szempontból pozitívan záródik.)
Hát a villanyóra alatt nem tudod szerintem megbontani olyan kis hely szokott ott lenni a többi cső és vezeték miatt. Akkor muszáj kihívnod a szolgáltatót, de akkor is megéri szerintem saját kézzel csinálni, ha értesz hozzá és bízol magadban, mint kiperkálni nekik a szerelés díját. Persze azt muszáj lesz, hogy kijöttek és kihúztak egy cu kábelt az órából. Bár nekünk is alumínium van és soha nem volt semmi gond vele.
Hát még ahhoz mit szólsz, hogy én el sem távolíttattam volna a főzőlapot... Elég, ha minősítem, hogy nem használható.
Nos, így kapásból 12 megfelelő megoldást tudnék felsorolni a vasalási helyzetre. De ha egy tucatot nem is, egyet biztosan: elválasztó trafó.
Végülis 3*2,5ös aludrót jön be az órától. Csak az zavar, hogy a villanytűzhelyhez is ilyen ment és ott ahol volt a kötés (alu-alu) ott eléggé megégett az átfolyó ráamtól a kötés. Meg majd akarom a lakást felújítani és akkor ugye minden drótot rézre (jelenleg 1,5ös megy az elosztóból mindenfele kivéve a tűzhely).
Pont ezért kérdeztem, hogy a cseréhez is ezek a "nagytudású" (tisztelet a kivétel) villanyszerelők kellenek akik a villamosműveknél vannak, mert megtudom csinálni ezeket a dolgokat (pár éve csinálom). A védőföld természetesen bejön (bár az órán és azon túl, hogy van megoldva nemtudom)
Húú ha újrahúzod a panelt, akkor arról készíthetnél pár fényképet közbe-közbe
Csak a saját lakást akarom nem az egész paneltömböt De ami elszomorít ebbe a régi világba, hogy a védőföld bevan húzva az elosztóig és onnan csak 1-2 helyre megy tovább. Pl fürdő konyha, a szobákba nem. Sztem ez elszomorító, hogy ezenis spóroltak.
Igen, sokat hallani ilyesmit. Sajnos a valóság, és az újonnan hozott szabványoknak egyszerre megfelelni sokszor nagy kihívás, sőt ha ellentmondásos érdekek vannak.
Kérem nem moderálni!: Az ablakosok reklámozzák a ki tudja hány légkamrás, hőszigetelt üvegű, tökéletesen záró nyílászárót. Ezzel szemben pedig a GOMBSZ ( gázszolgáltatók szabványa ) pedig kimondottan tiltja a fokozott légzárású nyílászárók beépítését a lakásba, mert nem jut oxigén a gáztűzhelynek, és a kazánnak, nincs szellőzés. Erre mi a megoldás? Vágnak egy nagy lyukat a falba, vagy az ablak keretébe szellőzőnek!
Gondoltam nem vállalod a panelt.
Szerencsére itt mindenhova be van húzva a föld is
Jó neked, bár én azért féltem a dolgaimat és építettem ki ilyen "védőföldelés bekötést" 1-2 helyre. Esztétika konvergál a nullához de működik egynelőre.
Ez sajna így volt a "régi" rendszerben... A én lakásom kb. 30-35 éves lehet ( panel ) és 2 ! db földelt konnektor van összesen ( konyha+fürdőszoba). Cserébe a hálózat szelektálása egész jó : vizesblokk, világítás, dugaljak.
Az előző (még régebbi tégla) lakásomban volt összesen 1 biztosíték ( és földelt dugalj sehol...)
Ez így igaz!
Vagy megfagysz, vagy megdöglesz!
Szelektálás... Nekem az itteni nem bejövős mert elég lükén van megoldva. 1-2 helyen becsúszott a világításba 1-2 konektor meg fordítva (pl fürdő világítás előszoba konektor, nagyszoba dugalj-kisszoba világítás) na meg nemértettem minek van 3db kismegszakító 1 fázison a tűzhelynek. A védőföld ittis dettó ígyvan meg bevan hozva a szobákba a dobozba és itt vége is. A leágazásokhoz már lehúzni nemsikerült:S
Nem a spórolás volt a lényege, hanem a 80-as évek elején épültek, és akkor még volt olyan, hogy melegpadlós és hidegpadlós helyiség. A szobák melegpadlósok voltak és ezért sok helyen csak 2 eret vittek. A szabványosítás sok esetben csak csatornázással lehetséges, mert a dróthoz nem férsz hozzá, mert beöntött, vagy cementessel glettelt, ami szintén bonthatatlan.
25 amperig csak be kell jelenteni az áramszolgáltatónál ( megrendelni ) a csere igényt. 32 amper, és e felett a közös képviselő ad hozzájáruló nyilatkozatot ( villanyszerelő véleménye alapján ),amit bemutatsz az áramszolgáltatónak. Nekem valami 4500 ft volt.
Csak a mérőóra elmenőjének vezeték cseréje esetén keresni kell egy REGISZTRÁLT VILLANYSZERELŐT, aki az adott áramszolgáltatóval szerződésben áll. Ő kimegy, leszedi a plombát, újat rak saját azonosítójával, megírja a papírt, fizetsz, és ő elintézi a bejelentést.
Igen szakmai szempontból így lehet, de valaki ezt megrendeli, ágyúval verébre lőni? Kenyérpirító, mikro, stb? Trafó trafó hátán.
Ha az óra alól tényleg 2,5 mm alu vezeték jön ki ... No az gáz.Azt tényleg feltétlenül cseréltesd ki.Bár szerintem a biztiig (csak van talán az óra után ) min 10 mm2 AL vezetéknek illene menni.Utána viszont már a te hatásköröd.
Nem hinném, hogy van biztosíték. Kint az óránál egy kismegszakító, aztán bent a lakásba körökre osztva kismegszakító. Nálunk így van panelba.
Kint úgy van megcsinálva, hogy az órába ugye bemegy a 230 meg ott a kismegszakító is ugye (ez a szolgáltató cumója) és az órából meg megy a 3db 2,5ös fázis, nulla, föld (ez összesen 5) alu drót be a gégecsőbe az meg be a lakásba az elosztótáblához.
A 3 fázis, az valójában egyetlen fázis vagy tudsz mérni köztük 440 voltot?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |