Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1559 / 3959
(#) Lamboo hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Sziasztok
Van egy transzformátorom, ami 10V 2A váltót ad le. Egyenirányítás, pufferelés után 14V egyenáram. A kérdésem, hogy ezen a feszültségen is ugyanúgy elbírja a 2A-t?
(#) Bigpeterson válasza Lamboo hozzászólására (») Jan 20, 2012 / 1
 
Szia!

14V-n már nem lesz meg a 2A. Elméletben a trafód 20W. Ettől többet nem tudsz kivenni. P=I*U. Ebből ha kiszámolod, egyenirányítva max. 1,4A jön ki. Gyakorlatban nem ildomos ennyivel terhelni.
(#) Lamboo válasza Bigpeterson hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Szia. Köszi a választ. A teljesítmény számolásával tisztában vagyok, azért tettem fel a kérdést, mert a 10V váltó az ugyebár effektív érték, egyenirányítva meg a csúcsértékét mérjük az áramnak, és nem tudtam hogy ugyanannyi áramot bír e, de így már világos
(#) Bigpeterson válasza Lamboo hozzászólására (») Jan 20, 2012 / 1
 
Nem tudtam, mennyire vagy jártas a témában. Nyilván ez a 20W csak úgy nagyjából adat. A trafó minőségétől függ, hogy mennyire tudod terhelni. Szerintem 1A-t simán bír egyenirányítva, ha jóféle trafó, elvileg 1.4A maxnál sem lehet különösebb probléma. Ha terheled, akkor látni fogod, hogy mi a határ, ahol még nem melegszik különösebben.

(Volt talált trafóm, 12v, 3A. 12V5W-s izzót már nem bíztam rá. Elbírta, de 80°C-os volt a trafó)
(#) David.zsombor válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Én valami stab ic-set láttam... és az elvileg jó
(#) David.zsombor hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Egy másik kérdés? Ha trafóból fele feszt akarok kivenni mit tehetek? Dióda a be/kimenetre jó?
(#) Bigpeterson válasza David.zsombor hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Én dBase kapcsolását használom, tökéletesen bevált erősítő meghajtására is. Persze a pufferkondikat nem szabad alulméretezni. Jó nagy pufferekkel szépen működik. Természetesen a terhelésnek megfelelő diódákat kellválasztani
(#) BEMcorp hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Sziasztok!

A problémám a következő:
Rádiójellel (vagy jelekkel) szeretnék 3 logikai jelet/állapotot továbbítani 50-100m-re. Nincs adatfolyam, nincs pic/avr, szimpla logikai áramkör, aminek három különálló kimenetét szeretném lekövetni odébb.
Néztem hestore-ban RF modulokat (adó,vevő), egész jó árban vannak, a hatótáv is megfelelő lenne, de ha jól láttam azok inkább 'soros' adatátvitelre alkalmasak.
Milyen -egyszerű- megoldást javasoltok?
(#) Johnycorp válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Szia!

Amíg valaki nem javasol egy építős megoldást, addig ajánlom nézd meg az alábbi cég kínálatát:

ELMES

Én már használtam pr terméküket, leginkább a 4 csatornás adó-vevő egységet. Elég megbízható, még épületek közt is működik. Persze ez függ a helyi adottságoktól is.
Típus: RP501
Két hasonló kinézetű dobozból áll, az egyik az adó, a másik a vevő. Nem a legdrágább, persze lehet hogy a saját kezűleg épített olcsóbban jön ki majd.
(#) fricihun hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Hali!

Ha egy DC motort (ablaktörlő motor) a névleges feszültségénél nagyobb feszültségre kapcsolok, akkor ugyanannyi áramot vesz fel, mint névleges feszültség mellett, vagy megváltozik, és ha igen hogyan (csökken vagy nő)? Köszi.
(#) David.zsombor válasza Bigpeterson hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Köszönöm.
(#) blackdog válasza fricihun hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Természetesen változik az áramfelvétele.
Így: I = U/R
(#) fricihun válasza blackdog hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Köszi.
(#) Balint133 hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Sziasztok, tudna nekem segiteni valaki egy Komparator uzembe helyezeseben?

Teljesen zatonyra futottam, de mar szerintem a fatol nem latom az erdot :/

Szoval van egy LM393N tipusu komparatorom, de sehogy sem sikerul a kimenetet varazsolni rajta.

Probaltam csak siman + : VSS, - : GND, ezek ele kotni ellenallast, a kimenetre felhuzoellenallast raktam, de sehogy sem akar mukodni :S

Tudna valaki egy alap kapcsolast kuldeni hozza, amivel el tudom azt erni, hogy a kimeneten legyen jel?

Koszonom elore is
(#) Stefan válasza Balint133 hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Itt van egy kapcsolásban:Bővebben: Link
A kimenetre mindenképp kell felhúzó, mert open-collector -os a kimenet.

Mekkora feszt adtál neki? A bemenetekre mit raktál? Mekkora volt a felhúzó? Kicsit több infó kéne...
(#) BEMcorp válasza Johnycorp hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Köszi a tippet, de ez egy csöppet drága nekem, (8eFt+fa csak a 4csat. adó, és 9eFt+fa a vevő...), ahhoz képest, hogy össz-vissz 2-3 LED-et szeretnék meghajtani a vevő oldalon...
Nincs szükségem semmi ugrókódos csodára, igazából ez egy játék "távfelügyeletét" látná el.
Már az is beugrott, mint kósza ötlet, hogy vennék valami 'piaci' RC autót, és annak használni az adó-vevőjét (előre-hátra, balra-jobbra, ez összesen négy csatorna-elméletileg).
Persze ennek a hatótávolság nagyon sarkalatos pontja.
(#) David.zsombor hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Még egy dolog: Van valami különbség a között hogyha a szimmetrikus tápot 1 vagy 2 híddal egyenirányítom?
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Hát ez nagyon nem így van...
A motor áramfelvétele nagyon függ a terheléstől többek között. Az előbb csináltam két kísérletet:
a, Üresjáratban 1,2A-t felvevő ablaktörlő motor terhelésre gyorsan felszalad 4-6A-re (fúrógépként van használva)
b, Megmértem üresjáratban, terhelés nélkül az áramfelvételt. 2V-on 400 mA-t, 4V-on 500 mA-t, 6V-on 600 mA-t, 8V-on 700 mA-t, 10V-on 800 mA-t, 12V-on pedig 900 mA-t vett fel, ez sehogy sem jön ki az Ohm törvényből... (Érdekes módon még 2V-on is forog valamennyire!)
(#) blackdog válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Ebben teljesen igazad van. De!
A kérdező nem közölte, hogy terhelt vagy terhelés nélküli állapotban (vagy konstans terheléssel).
Így marad a terhelés nélküli állapot. És a lényeg az, hogy változik az áramfelvétel, ha vátozik a feszültség.
Ő ezt az alaptényt sem tudta. Vagy nem tud pontosan kérdezni.
(#) Hp41C válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
A motor sajnos nem egy ohm -os ellenállás... A kapcsofeszültség és a saját magán a mozgástól indukálódó feszültség különbsége és a motor eredő ellenállása határozza meg az áramot. Ha a forgórész tud forogni, akkor a felvett áram sokkal kisebb, ha a terheléstől túl lassan pörög vagy megáll, jelentős áram folyhat át rajta. Ezért is kell a nagyobb teljesítményű motorokhoz védelem.
(#) kendre256 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
"A motor sajnos nem egy ohm-os ellenállás..."
Azért írtam az előző hozzászólást, (meg csináltam bizonyítéknak a mérést) mert ezt én is tudtam (de volt aki nem így tudta).
(#) Johnycorp válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Igen, tudom hogy drágább, mint a saját építésű. Csak nem tudtam, hogy mire kell.
Ebben az esetben ajánlott lenne tényleg megpróbálkozni az RC autó vezérlőjével. Sajna a hatótáv ennél nem nagy és csak 27Mhz-en működik, ahol sok lehet a zavarójel. hatótávot növelni az adófokozat tranzisztorjainak módosításával lehet.
Nekem bevált még vezeték nélküli csengőnél az alábbi:
Kivezettem rádióbolt kitermelt mikro koaxon a jelet egy "méretezett" antennára. Az antenna hosszát lehet a frekvenciához igazítani, de kísérletezéssel is jól bel lehet lőni. Így a 30m-es csengő nekem elment 100m-ig. Persze a vevő elemeit is tápegységre cseréltem. Ráadásul a jelet kicsatoltam optón egy külső áramkörhöz.
(#) Bigpeterson válasza David.zsombor hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Miért szeretnéd 2 híddal egyenirányítani?
(#) David.zsombor válasza Bigpeterson hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Mert 4 kivezetése van és 1-el és 2vel is lehet egyenitányítani... A kérdés az hogy melyik jobb ha előbb egyenirányítom és utána közösítem az egyik + az egyk - al vagy közösítsem előbb.
(#) Csupasz hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Sziasztok!
Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy egy 19,9V méréshatárú panelméternek hogy tudnám a méréshatárát 29,9V-ra kiterjeszteni.
Belenyúlni nem tudok, beöntött.Ha valaki tudna konkrétan segíteni nagyon megköszönném, de legalább azt hogy hol tudok utánanézni.
Köszönöm
Csupasz
(#) David.zsombor válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Esetleg a bemeneten egy fesz osztóval. Viszont így mindig a mért egység kétszeresét kell venned. Szerintem eza legtöbb ha nem tudsz belenyúlni.
(#) Csupasz válasza David.zsombor hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Ez valahogy nem az igazi....
(#) zolika60 válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Pedig sajnos más megoldás nincs. Vagy belenyúlsz vagy az osztó.
(#) Csupasz válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Tehát ha a műszer mutat 10v-ot, akkor az a valóságban 20V?
(#) Bigpeterson válasza David.zsombor hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Még egyenirányítás előtt közösítsd a szekunder oldalt, aztán a másik két kivezetés mehet a graetz-re.
Következő: »»   1559 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem