Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1564 / 3959
(#) qvasz2 válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Tovább gondolva, ha van egy több NYÁKos rendszered, ahol a GND közös, ott sem célszerű ezt a GND-t biztivel megszakítani!
(#) Hp41C válasza tibistor hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Kicsit félreérthető a kérdésed:
- Ha egy berendezésben több tápfeszültség van, akkor mindegyik táp bevezetésnél van a biztosíték helye. Pl. egy szimmetrikus tápról járatott erősítő pozitív és negatív táp bevetezésénél. Tehát van, amikor a negatív ágba tesszük a biztosítékot.
- Ha a készüléked más készülékkel is össze van kötve általában a föld a referencia pont és a készüléket összeköti más berendezéssel. Ha a táp föld bevezetését szakítja meg a biztosíték, a másik készülék kimenete vagy bemenete (a megjelenő nagy feszültségtől) károsodhat - a biztosítés bekötésétől függően.
- Ha ez egy önálló berendezés vagy galvanikusan el van választva a többitől, lehet a "negatív" ágban is a biztosíték.
- Ha ez a berendezés a védőföldes hálózatról üzemel, akkor mind a két hálózati érben kell biztosíték.
(#) Balint133 válasza Stefan hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Szia, elnézést a késői reagálásért de csak mostanra sikerült bedigitalizálnom a kapcsolási rajzot.

Szóval ez egy analóg termosztátnak készül, csatolom a kapcsolási rajzát. Elvben szimulátor szerint ez így működik, a kérdésem csak annyi lenne, hogy a komparátor kimenete így jó? nem kell a tranzisztornak bázisellenállás?

Köszi szépen
(#) Hp41C válasza Balint133 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Az LM393 nyitott kollektoros kimenetű, azaz a tranzisztor bázisellenállása a kimenetet a tápra húzó R3 ellenállás.
(#) norbi97 hozzászólása Jan 23, 2012 /
 
Sziasztok !

Hogy lehetne egy 16v 10a trafóból 12v 5 ampert csinálni ?
(#) zolika60 válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
A szekunder lerövidíted 12V-ra. Persze csak ha hozzá tudsz férni.
(#) Bigpeterson válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Szia!

Letekersz a szekunderből annyit, hogy 12v legyen.
(#) norbi97 válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Nem férek hozzá .
Valamilyen kapcsolás kéne .
(#) zolika60 válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
12V váltó kell?
(#) norbi97 válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Igen .
(#) zolika60 válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Akkor nem igen van rá mód. Hacsak nem csinálsz egy trafót 16V-ról 12-re. Mire szeretnéd használni?
(#) norbi97 válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Bocsánat !
Váltó kéne .
Erősítőhöz kéne .
(#) kadarist válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Válassz egy 12V-os szekunderű trafót, mert tekercsmódosítás nélkül nem tudod lejjebb venni a feszültséget.
(#) Bigpeterson válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Szia!

Ha egyen kell, akkor lejjebb lehet vinni, 7812+tranyó, vagy csak tranzisztorral, de jelentős hőt fog termelni, nagy borda kell a tranyókra.

Milyen erősítőhöz kellene?
(#) zolika60 válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Milyen az az erősítő? Lehet, hogy nem probléma az feszültségkülönbség.
(#) norbi97 válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
(#) zolika60 válasza norbi97 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
A tranzisztoroknak nem fog gondot okozni. A kondenzátorok legyenek megfelelő feszültségűek. Egyébként egyen 12V van a rajzon.
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Jan 23, 2012 1 /
 
Na erről írtam az előzőekben. Ha valami alap dolgot nem tud az ember, akkor egyszerre azt hiszik itt sokan (ami az ő bajuk és tévedésük), hogy mást sem tud.

Kicsit olyan ez mintha nem tudnék valamit ami ált. iskola 7. osztályos kémia, akkor már jogosítványom sem lehet, mert ugye azt meg 5 évvel később lehet csak megszerezni.
Ezzel csak erre a csacska logikára akartam rávilágítani.
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Nekem multisim 11 van. Gondolom az is megteszi.
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Tudod az a gáz, hogy a dolgok egymásra épülnek, ahogy a ház is az alapjaira. Ha nem tudod az alapokat, "dűl a ház"
Áram, áramkörben folyik, és mint a kör ez is zárt. Ha nem zárt nem folyik áram. Ahhoz hogy egy áramkörben áram folyjon, ahhoz a körben kell lennie egy feszültség, vagy áramforrásnak. A témához tartozik az Ohm törvény, és a Kirchoff törvények ismerete, mint alap.
Én nem hiszek semmit, csak olvasom, amit írsz. Ebből az derül ki, hogy ebben a témában nem vagy jártas, de nem is nagyon tanulsz, csak kérdezel. Néha alap dolgokat, meg máskor kifinomult apró részleteket. Ez is megdöbbentett, amit az áramról írtál, mikor már a csövek tárgyában némi haladást véltem felfedezni. Az pedig, hogy véletlenül se találod el a kérdésednek megfelelő topikot, az a logika hiányára utal, ami viszont -mint látható- a műszaki életben elengedhetetlen.
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Idézet:
„Az pedig, hogy véletlenül se találod el a kérdésednek megfelelő topikot, az a logika hiányára utal, ami viszont -mint látható- a műszaki életben elengedhetetlen.”


Az alapkérdés amit feltettem, ebbe a topikba tartozott-tehát megtaláltam.
Mihelyst feltettem egy kérdést, ami nem közvetlenül kapcsolódott a topikhoz, csak az egyik hozzászóláshoz, már jött is a reakció egyszerre, hogy nem ide való.
Pedig az utolsó infóm erről az volt hogy a nagymama reggelijéről is lehet beszélgetni, csak ne oldalakon keresztül. Dehát ezek szerint ez nem igaz. Vagy mindenkinek nem szabad ilyet. Vagy csak nincs nagymama reggelije topik, és ezért arról bármelyikben lehet beszélgetni ?

* Törölve !
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Hello!
Nem ismerem a Multisim-et, de természetesen az is megfelelő. (Nekem, csak TINA demóm van.)
üdv! proli007
(#) Izeg. hozzászólása Jan 23, 2012 /
 
Jó estét!
Valaki el tudná nekem magyarázni, hogy hogyan tud egy áramgenerátor több áramot áthajtani ugyanakkora feszültségen egy terhelésen mint amennyit az passzívan felvenne onnan?
(#) kadarist válasza Izeg. hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Mármint ha áramgenerátor nélkül kötnéd a fogyasztót közvetlenül a feszültségforrésra? Sehogyan sem.
(#) Izeg. hozzászólása Jan 23, 2012 /
 
igen...
Szóval mondjuk 10voltról egy 10ohmos ellenállás 1ampert vesz fel. Hogy tudja azt az áramgenerátor megtenni, hogy ugyanúgy 10 voltról mondjuk 2A folyjon rajta keresztül?
Vagy akkor miért tesz jót és azt hogy teszi egy áramgenerátor akármiben(mondjuk ledes kapcsolásban)(de ugyebár az áramgenerátor nem egyenlő az áramkorláttal.
(#) Balaa16 válasza Izeg. hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Szia!
Sehogy, mert I=U/R. Ohm bácsi törvénye: ugyanazon fogyasztó esetén a feszültség és a rajta áthaladó áramerősség egyenesen arányos mennyiségek. Hányadosuk állandó. Ez az állandó hányados az ellenállás. Ha jól értem a kérdést.
Üdv! Balázs
(#) kadarist válasza Izeg. hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Az áramgenerátor a változó bemenőfeszültségtől függetlenül igyekszik egy állandó értékű áramot áthajtani a fogyasztón. Ez valóban több, mint egy áramkorlát. De az áramgenerátor nem tud több áramot áthajtani annál, mint amikor a fogyasztó közvetlenül kapcsolódik a feszültségforrásra (még az állíthatóak sem). Ez ütközne néhány alapvető fizikai törvénnyel.
(#) Izeg. hozzászólása Jan 23, 2012 /
 
Ezért sem értem, hogy hogyan tudna többet, de azt hogy éri el hogy stabilan tartja azt az áramot feszültségtől csak kissé függve?
(#) kisagyi hozzászólása Jan 23, 2012 /
 
Sziasztok.
Érdeklődnék mint amatőr.
Egy plexilapot szeretnék használatbavenni mint kapcsoló.
Az elgondolásom ezidáig annyi volt hogy egy furaton keresztül teszek hozzá egy mikrokapcsolót és akkor egy toldattal megoldom.
Ez viszont neméppen kifinomult pláne ha háttérvilágítást akarok okozni hozzá.
Szóval az új monitorokon és tv-ken már érintésérzékelők vannak, melyeket diszkréten el tudnék rejteni a 3 mm-es lap mögött.
Szeretnék rákérdezni tudja-e valaki melyek ezek az érzékelők, honnan lehet beszerezni őket, vagy esetleg lenne-e valami más alternatíva ezügyben.
A lap ívelt, így nem tudok az éleire infrazárat tenni és nem is lenne túl guszta.

A válaszokat előre is köszönöm.

Péter
(#) kadarist válasza Izeg. hozzászólására (») Jan 23, 2012 / 1
 
Fogd fel az áramgenerátort egy olyan stabilizátornak, ahol a referenciafeszültséget egy, a fogyasztóval sorba kötött ellenállásról vesszük. Topik: Bővebben: Link
Következő: »»   1564 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem