Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1569 / 3959
(#) szsrobert válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Éljen az elektronika!
Follyon áram a vezetőkön, legyen körülöttük nagy a feszültség. Aztán földeljük őket!
(#) gergelyaki hozzászólása Jan 28, 2012 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy csöves erősítőt de ott problémába ütköztem hogy hogyan lehetne megoldani a hangerőszabályzást. Ha valakinek van valami ötlete akkor írja meg. Gondoltam arra a hangerő szabályzó ic-re de én eredetibbet szeretnék.
Ákos
(#) kendre256 válasza Zotya75 hozzászólására (») Jan 28, 2012 / 1
 
Qvasz már megválaszolta, szerintem is műszakilag azonos a két változat. Méret, design lehet az ok, amiért kettő helyett négy akkuval oldották meg. Súlyra is kb. azonos lehet. Illetve ahogy telik az idő, egyre jobb akkumulátorokat terveznek, kicsit csökkenhet a súly is, azonos fajta (pl. mondjuk zselés ólom) akku esetén is.
(#) klemo86 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Egy egyszerű attenuátor miért nem elég?
(#) gergelyaki válasza klemo86 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Bocs de nem vágom, hogy mi az.
(#) klemo86 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Egy csóri potit bekötsz egyik sarok testre, másik bemenetre, a közepe a szabályzott jel. Ez ugye nem erősít, csak csillapít. (Erősíteni ugye minek, amikor végkivezérlésen van alapból egy szabályzó nélküli gép?)
(#) gergelyaki válasza klemo86 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Erre én is gondoltam de nem hittem, hogy jó megoldás. Más semmi nem kell egy erősítőnek csak a hangerő meg a bekapcsoló gomb? Más nem kell egy csöveshez?
(#) klemo86 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Mármint kezelőszerv? Félvezetős erősítőn sincs több... Max bemenetválasztó.
(#) gergelyaki válasza klemo86 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Igen arra is gondoltam. Az csak annyi hogy veszek egy forgókapcsolót és kész?
(#) klemo86 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Az is jó, de poti is.
(#) gergelyaki válasza klemo86 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Akkor bemenetválasztásra forgókapcsoló, hangerőre potméter, ki be kapcsolásra egy 220-as kapcsoló. Kell egy 220-as dugó egy hangfalkimenet meg a hangbemenet. A potmétert hova kössem? Közvetlen e bemenetválasztó után?
(#) gergelyaki válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Két jelet hogy tudok egyszerre megszólaltatni? Egy karaoke szettet meg egy lemezjátszót? Mind a kettő vonalkimenet.
(#) klemo86 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Egy sima potis jelösszegzővel meg lehet oldani, akkor nem kell bemenetválasztó, hanem minden bemenetnek 1-1 poti. Azt lehet, hogy érdemes lenne mondjuk aktívra építeni...
(#) gergelyaki válasza klemo86 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Na akkor az egyik bemeneten bemegy a hang onnan megy egy nyelves kis kapcsolóba onnan meg a potméteres szabályzóba. Ezenkívül még kell egy főkapcsoló meg szeretnék bele a kimenőtrafó után egy egy potméteres főszabályzót. Sztereóba szeretném építeni.
(#) gergelyaki válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Tandem potméterrel oldom meg. Bemegy sztereó hang a tandem kapcsolós potméterbe utána meg egyből az erősítőbe. A kimenőtrafó után meg még egy tandem potméter.
(#) Ricsi89 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Miért kellene még a kimenő trafó után is potméter? A bemenetre elég egy potméter és kész is.
(#) gergelyaki válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Ja de sok bemenet sok potival és utána néha jól jön egy főszabályzás. Egyszer belövöm jelszintet a mikihez meg a lemezjátszóhoz és ha hangosítani vagy halkítani akarok ne kelljen megint állítgatni csak a kimenetit.
(#) Ricsi89 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 / 1
 
De akkor sem a kimenőtrafó után kell szabályozni a hangerőt, hanem az összesített jel után, még az erősítő előtt.
(#) gergelyaki válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Ja igazad van tényleg. Akkor a sok szabályzott kis jelet összekötöm simán egybe és utána az összesített jelet szabályzom.
(#) gergelyaki válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Ugye a kapcsolós poti kattan egyet amikor bekapcsol és utána tekerem. De a bekapcsolás után nő vagy csökken az ellenállás? 100 kilós elég lesz?
(#) jani1987 válasza erdgab hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Van fotód a "gépről"?
(#) klemo86 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Szerintem ha csövest akarsz építeni, és itt tartunk, akkor egy "kicsit" bele kéne mélyedni annak a világába, hogy miről is szól a dolog. Van erre sok szép és értelmes könyv a neten is, anélkül szerintem ne is kezdj bele...
(#) Tomi94 hozzászólása Jan 28, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy fölös M5218-as IC-m, és egy deck kapcsolási rajzában láttam már ezt mint fejhallgató erősítő, ha jól emlékszem, a hangereje is elég jó volt. Megkerestem a pdf-jét, ennek a 5. oldal alján van is egy fejhallgató erősítő kapcsolás, ami elég egyszerű, ennél már jóval bonyolultabb áramkört is építettem csak elvi rajz alapján. Nem is az utánépítéssel van a gondom, hanem azzal, hogy ennek elvileg szimmetrikus táp kell, olyanom meg nincs. Ha egy sima stabilizált 12V-os dugasztápra rákötöm úgy, hogy a negatív tápfeszültség helyére a táp - kivezetését, a pozitív tápfeszültségének pedig a + kivezetést kötöm, a jelföldet pedig a rajz szerinti 3-as lábra, akkor is működhet?

m5218.pdf
    
(#) Balaa16 válasza gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Szia!
Nem akarok itt beleszólni, de én TDA 2004-el kezdtem, aztán TDA 2030, és utána jött az első tranzisztoros erősítőm BD 243 és BD 244-es tranzisztorpárral. Most tervezem a csöves erősítőt, de a kivitelezése még nem ma lesz.
Üdv! Balázs
(#) gergelyaki válasza (») Jan 28, 2012 1 /
 
A potméter 3lábán el tudok igazodni azért ne nézzél már hülyének. Mindenki magából indul ki. Az volt a kérdésem hogy mivel oldjam meg. Szóval én nem mondtam azt hogy a potméter 3 lábát hogy kell bekötni. A bekötést Klemo önszántából leírta. Szerintem nem vagy normális hogyha nem tudod megkülönböztetni a különféle topikok értelmét.
(#) Moderátor hozzászólása gergelyaki hozzászólására (») Jan 28, 2012
 
Fogd vissza Magad, légy szíves! A hozzászólásod törölve. A legközelebbi ilyen megnyilvánulásodat nem sima figyelmeztetéssel fogom leállítani!
(#) kadarist válasza Tomi94 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Szia!
Húzd féltápra a neminvertáló bemenetet úgy, mint itt.
(#) mrobi hozzászólása Jan 28, 2012 /
 
Sziasztok. "Tervezgetek" egy fényorgonát. Milyen frekvencia határokkal lehet számolni?
Mély 0-500hz
Közép 500-4Khz
Magas 4kz-
Ezek szerintetek megfelel egy fényorgonának? Net-en nem találtam ilyenről leírást.
(#) szucsip válasza mrobi hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Szia!

Én a legalsó sávot 80Hz fölé nem vinném. A középső sávot pedig 4000-5000Hz -ig engedném. Ez csak saját ötletem, semmi tudományos alapja nincs.
(Igazából annyi az alapja, hogy a mélyebb férfi hangok 70-80Hz -től indulnak szerintem, és a legmagasabb női alaphangok meg általában nem mennek 5kHz fölé)
(#) szucsip hozzászólása Jan 28, 2012 /
 
Sziasztok!

Integrált áramkör képes olyant csinálni, hogy egyszer-egyszer nem működik, aztán már alig-alig működik, majd végül semmi? (tehát belül elszakad valami vagy egyéb)

Egy "HIFI" -t javítok, aminek flyback tápja van és STR-X6759 IC van benne. Már szinte az összes alkatrészt átvizsgáltam, még az ellenállásokat is.

Sajnos az adatlapjából nem tudtam meg, így titeket kérdezlek: Van az IC-ben termikus védelem? Csak mert elég sült szaga van, és a lábak is olyan színűek, mint a hegesztett acél: kékes-szürke.

STR-X6759.pdf
    
Következő: »»   1569 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem