Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLT-02 analóg forrasztóállomás
Lapozás: OK   81 / 123
(#) magneto válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 15, 2012 /
 
Semmi extra, semmi speciális. Sima átlagos forrasztás. Működik minden rendesen, csak a döbbenet kiült az arcomra ezt látván. Kb. egy óráig még hibát is kerestem, aztán megbeszéltem magammal, hogy akkor talán lehet, hogy ez a normális?! Jóval kisebb tehetetlenségi értékre számítottam. (max. 3-4 fok) De lehet én vagyok túl naiv....
(#) Saggitarius válasza magneto hozzászólására (») Jan 15, 2012 /
 
Ne aggodj, sehol nem fog szamitani ekkora hiszterezis, sot meg talan jol is fog jonni az a kis extra ha nagyobb feluletet kell felmelegiteni, bar szerintem ha meg feljebb tudnad tornazni egy kicsit ezt az erteket, akkor konnyeden fog menni a lead-free, vagyis olommentes valamint ezust tartalmu forrasztas is.
(#) Alkotó válasza magneto hozzászólására (») Jan 15, 2012 /
 
Ekkora hiba, akár a hőfokmérésedben is lehet. Gyakorlatilag ez azért sem valós probléma, mert a pákádat belül melegíted és kívül (a hegyénél) hűtöd mikor forrasztasz. Ez alatt azt értem, hogy mikor egy adott hőfokon lévő hegyet odaszorítasz egy nagyobb valaminek, akkor az egészen gyorsan le fogja hűteni annak hegyét, saccolásom szerint akár 30-40°C-al is, amit aztán persze egy kis késéssel megpróbál majd korrigálni a vezérlés, de csak addig lehet elvi esélye erre, ameddig a fűtési intenzitás nagyobb mint a hőelvonási.
Pl. ilyen pákával szinte lehetetlen mondjuk 2mm vastag rézsínre forrasztani, mert ahhoz már több hő kell (nem is erre van kitalálva).
(#) Saggitarius válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 15, 2012 /
 
En ezert imadom a melohelyemen a Metcal pakamat
(#) magneto válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 16, 2012 /
 
Saggitarius, Alkotó!
Köszönöm a válaszaitokat! Elfogadom, hogy a pákának (illetve a fűtőszálnak) ennyi a tehetetlensége. Ti tapasztaltok a sajátjaitokon hasonlókat?
Alkotónak: Nem a páka hegyén mérem a hőmérsékletet, hanem a páka csatlakozójánál a thermoelem feszültségét. Tegnap tettem még egy próbát 300 fokkal. Thermoelem feszültsége 12,2mV. Vezérlő kikapcsol, ahogy kell, de a thermoelem feszültsége felmegy egészen 12,8-12,9mV-ig. (első felfűtésnél) Aztán ahogy hűl vissza 12,1mV-nál bekapcsol a szabályzó.
(#) Johnny0004 válasza magneto hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Üdv!
Én is megépítettem, kicsit átvariálva, külön táppal megy a vezérlő, nem a kapcsolgatott 24V-ról (mint attila86-nál).
Kijelzővel együtt.
Nálam totál pontos a hőmérséklet, semmi túlfutás.
Viszont a feszosztó felső tagját kicseréltem 4.7kohm-ra, így tud 150-450 fokot.
Miért hagytad ki azt a sok alkatrészt?
Köszönet akik segítettek!
(#) magneto válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Szia!
Én az Alkotó-féle változatot csináltam meg egy kis módosítással. A felépítése: toroid 2x12v 3A trafó (az egyik 12v-s szekunderről kapja a feszültséget az áramkör). Ezen a trafón kapott helyet egy harmadik szekunder is 8v 700mA, ami egy 200mV-os kijelzőt lát el feszültséggel.
Nem LM324-es ic-vel készült a szabályzó, hanem LM358-al. A feszmérőnek a jelet az ic 6-os lábáról veszem. (komparátor invertáló bemenete). Az alkatrészeket azért gyomláltam ki belőle, mert szerintem azok teljesen feleslegesek bele. R4-R5-P1 felesleges, mert P1-et koppanásig kell tekerni (zárlatig), hogy megfelelő legyen az első opa működése. R6-ot elvileg nem kellett volna kivenni (egy átkötést raktam a helyére) de az IC 150x erősítését kicsit módosította. (Meg nekem pont akkor kellett egy 100 ohmos ellenállás egy másik kapcsolásba és lusta voltam elővenni egy újat, ebbe meg úgysem zavar sok vizet, ezért ezt is kivettem ) Az R10 értékét módosítottam 1K-ról 150 Ohmra, mert így a rigolyámnak megfelelően tudom állítani az alsó-felső hőmérsékletet a P3-as potival (P2 kb 75%-on áll). D2 szerintem totál felesleges, csak az ic utáni 8v-ot csökkenti le kb. 7,5-7,4v-ra. Ennek csak annyi a jelentősége, hogy a második opa (komparátor) kimenete nem 6,5v lesz, hanem csak 5,9. Az R15-ös ellenállást gyakorlatilag megszüntettem, és beraktam az R14 helyére. Láttam olyan kapcsolást, ahol nincs a gate és anód között semmi. Megmondom őszintén ennek nem néztem utána, hogy mi a gyakorlati haszna, ha R15 bent van.
Nekem azóta is változatlanul túlfűt, és nem tudom az okát. Illetve tudom, de a fórumtársak hatására nem foglalkozom vele. (Ha nem lenne hőmérő beépítve, akkor valószínű, hogy észre sem vettem volna ezt a "hibát". De ez a hőmérős-kijelzős "csicsa" azért nekem kell, hogy legyen az állomásban.
(#) Johnny0004 válasza magneto hozzászólására (») Jan 26, 2012 /
 
Jó, mert még kevesebb alkatrészből van, de nem tudom mitől fut túl, nálam nincs ilyen gond, egyenlőre.
Kijelződ milyen? Én azzal szívtam egy hetet, mert a táp miatt össze-vissza számolt.
Érdekes nálam méregettem és más adatok jöttek ki a hőelem feszén különböző hőmérsékleten, mint az itt leírtak, igaz nekem kék páka van lehet azért, nem is működött jól a szabályzás, csak átalakítva.
Ilyen hőelemet lehetne venni és beépíteni kattogós wellerbe?
(#) magneto válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Szia!
A kijelző (hőfokmérő) az Alkotó-féle 200mV-os panelműszer. Nálam most 3db SA52-11GWA-s led kijelző van benne. (De a következőben már SA56-os lesz) Érdekes, mert a kijelző fura működéséről már sokan írtak, de én egyetlen egyszer sem tapasztaltam ilyeneket. Soha nem tisztogattam a panelt semmivel, mégsem ugrált soha a kijelző. (Pedig már csináltam vagy 10-et belőle.) A sárga pákának és a kék pákának más a thermoeleme. Egy fok változásához más-más feszültségértékek tartoznak a sárgánál és a kéknél.(Legalábbis ezt írják róla, nekem nincs kék, ezért még nem tudtam megmérni.)
A kattogós Weller teljesen más elven működik. Az ha jól emlékszem Curie pontos páka. Ez azt jelenti, hogy van egy ferromágneses anyag a páka hegyében (Ezt jelzik mindenféle számmal, ami hegy páka felőli oldalában van jelezve, pl 6-os 7-es), ami egy bizonyos hőmérséklet elérése után elveszíti a mágnesességét. Ekkor kapcsol ki a páka. Ha elkezd lehűlni, akkor ismét mágneses lesz a hegy és bekapcsol a páka. Ennek így van megoldva a hőfokszabályzása. Hihetetlenül egyszerű, a szó nemesebbik értelmében primitív, de ettől nagyszerű ez a megoldás. Ehhez a pákához semmi nem kell, csak egy tarfó és megy.
(#) Johnny0004 válasza magneto hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Azt tudom, hogy hogyan működik a weller, de beletennék hőelemet, kivenném a kapcsolóját, és jó lenne ehhez az állomáshoz, ezért kérdem kapható ilyen hőelem külön?
(#) magneto válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
K-típusú hőelemet azt lehet venni, de kimondottan pákába valót szerintem nem. Én a helyedben nem "buherálnám" a Welleremet, hanem vennék egy sima Solomon pákát. A Weller az Weller, ne tedd tönkre! (szerintem).
(#) Johnny0004 válasza magneto hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Solomont már megépítettem, csak gondoltam bele dughatnám akkor a wellert is
Amúgy itt találtam wellerhez rajzot, amibe platina termisztor kell, és az ellenállásást változtatja az érzékelő, majd egy tranyót szabályoz vele, és szintén egy műv. erősítő hasonlítja ezt a feszt a beállított fesszel össze.
Na mindegy jó ez a solomon, kiváncsi vagyok mennyi időt megy a fűtőbetét, meg a hőelem vajon?
(#) satlokk válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Szia!
Nézd meg ezt a rajzot.Bővebben: Link
(#) waterbear hozzászólása Jan 29, 2012 /
 
Tisztelettel kérdezném, hogy nincsen-e meg valakinek smd-ben a JLT2-es nyákja? Hálás lennék érte, ha nem kellene megterveznem
(#) vzoole válasza waterbear hozzászólására (») Jan 29, 2012 / 1
 
Megvan

0603 ellenállások
0805 kondik (kivéve a 4,7u az 1206)
(#) waterbear válasza vzoole hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 


Örök hálám érte, köszönöm!

Az én szemem már nem annyira jó, így 1206-osban dolgozom, de ez így nagy segítség már! Alkalmasint jövök eggyel Neked!

Az lenne a hab a tortán, ha a .lay fájlod is meglenne.
(#) pipi válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Hali!
a kattogós weller hegyet a kék nyelű pákába be lehet tenni, a sárgáb nem, mert oda hosszabb hegy való
(#) Johnny0004 válasza satlokk hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Kösz, nem rossz. Mindegy jó ez a solomon.
(#) Johnny0004 válasza pipi hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Ja, köszi, erre rájöttem, nagyon tetszik így, mert még jobban örülök az állomásnak, múltkor találtam is itthon egy weller hegyet Szerencse, hogy kéket kaptam véletlenül a HQ-ban.
(#) Johnny0004 hozzászólása Jan 31, 2012 /
 
Lenne két kérdésem:
A fekete solomon pákának is más
a hőeleme, mint a kéknek?
Gondolom itt sokan használnak ilyen pákát, mennyi idő a
várható élettartamuk? (Pl. napi 8 óra üzem, amiben van
készenlét is, nem folyamatos forrasztás.)
(#) vzoole válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 31, 2012 /
 
Szia!

A fekete ugyanaz mint a kék, csak a fém rész is be van kötve a csatlakozóba(ESD).
Az élettartamuk elég sok, még mindig nyúzom az első sárgát, az eredeti hegyével.
(#) Johnny0004 válasza vzoole hozzászólására (») Jan 31, 2012 /
 
Na ez jó hír, akkor megy pár éve. Olvastam valahol, hogy nem sokat bír a fűtőbetét, hamar elég, akkor ezt cáfolod.
Még egy kérdés, olyat lehet csinálni, hogy a hőelem negatív kivezetését a páka fémtestéhez kötöm, és azt földelem, és akkor ESD lesz?
Valahol láttam ilyen megoldást, vagy ez hülyeség?
(#) mate_x válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 31, 2012 /
 
Akkor lesz ESD, ha a páka fém részét földeled, de a hőelem negatív csatlakozója nem kapcsolódik a páka fém részéhez.
(#) Johnny0004 válasza mate_x hozzászólására (») Jan 31, 2012 /
 
Úgy miért nem jó?
Akkor is földpotenciálon lesz a páka.
(#) Johnny0004 válasza Johnny0004 hozzászólására (») Jan 31, 2012 /
 
Lenne egy kérdésem, azt olvastam, hogy a hőelemeknél a hideg pont hőmérséklete befolyásolja a mérést, ennél a forrasztó állomásnál ez nem számít?
Bocs ha hülyeséget kérdezek.
(#) PPetya hozzászólása Feb 6, 2012 /
 
Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy megépítettem a forrasztóállomást, de csak olyan trafóm van aminek az üresjárati feszültsége 27 V, de terhelésre leesik 24,1 V ra.
Használhatom ezt a trafót ehhez az állomáshoz?


Üdv.: Petya
(#) satlokk válasza PPetya hozzászólására (») Feb 6, 2012 /
 
Szia!
Szerintem igen,mert pl: az én gyári weller állomásomban is a trafó ürejárati feszültsége kb:27 volt.
(#) DecebaL válasza PPetya hozzászólására (») Feb 6, 2012 /
 
Ha bírja a két ampert akkor igen.
Nálam 19 V -al megy.
(#) Alkotó válasza PPetya hozzászólására (») Feb 6, 2012 /
 
Nagyobb feszültség hamarabb melegíti fel a pákát a beállított hőfokra, és ehhez nagyobb áram fog folyni a fűtési periódusban.
Nagyobb áram jobban "koptatná" a fűtőpatront, de mivel rövidebb ideig folyik csak, ezért nem veszélyes ebben a mértékben.
(#) Johnny0004 válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 7, 2012 /
 
Tehát nem kérdeztem hülyeséget, érdekes erről nem esett eddig szó. (Kivéve mate_x állomásánál, ahol ugyebár egy termisztor van a pákába építve.) Mindegy.
Akadt egy új probléma, a DIN aljzat. A páka kábel, illetve dugó mozgatására elkezd össze-vissza mérni a kijelző, mert kontakt hibás az aljzat. Nézelődtem neten, de nem igen láttam olyan kivitelűt pl.,amelynek cső érintkezői lennének. Mindenesetre megoldottam úgy, hogy kicsit
hajlítottam a páka dugójában lévő lábakon.
Amúgy nálam 17 voltról megy.
Következő: »»   81 / 123
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem