Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   44 / 131
(#) luluzulu hozzászólása Feb 7, 2012 /
 
Sziasztok.

Kellene nekem egy DC-DC konventer. 12v 6Ah akumlátoról kellene hogy csináljon +-40V 3A .TDA7294 Ic kellene hogy meg hajtson. Mi erre a legegyszerűbb megoldás?
Előre is köszönö a segítséget.
(#) nagy_david1 válasza luluzulu hozzászólására (») Feb 7, 2012 /
 
Szia!

Először is ugy-e nem zavar, hogy lassan ingyen energiát szeretnél? Az akkumulátorod 72W leadására képes egy ora alatt és ez 100%-os hatásfoknál, ami viszont nincs. Te pedig 120W körüli értéket szeretnél a szekunder oldalon. Még ha nem is "szinusz"-t hallgatsz akkor is vakmerő vállalkozás. Az inverter megvalósítható de fél óránál többet se fog neked működni ez az egész és ráadásul az akkumulátorod se fogja az idős kort megélni.

Mellesleg van olyan topik, hogy "kapcsolóüzemű táp autó-hifi-hez" vagy valami hasonló. Ott keresgélj mivel az spéci neked való téma lesz
(#) luluzulu hozzászólása Feb 7, 2012 /
 
Ingyen energiát azért nem akarok.
Csak el számoltam magam, csak az IC 3A-ával számoltam.
De ha a motort járva hagyom akkor pont jól ki jövök az egészből. Akkor kb 60% az energiának a generátor el birja.
Kösz.Akkor tovább állok
(#) Bender hozzászólása Feb 11, 2012 /
 
Üdv!

Építettem egy kütyüt, amiben egy LTC3440 (Adatlap)szolgáltatja a stabil tápot.
Az SHDN/SS láb 0-ra húzva egy 10k-val és egy mikrokapcsolóval lehet felhúzni az elem 6V-os szintjére, majd a proci egy diódán keresztül magas, 4 V-on tartja (az IC adatlapja szerint 1V is elég ide)
A hiba annyi, hogy állandóan bekapcsolva marad az IC és terhelés nélkül is vagy 120 mA-t fogyaszt, akkor is ha 0-ra húzom a lábát. Lehet, hogy az a baja, hogy a mikrokapcsoló mellé nem tettem kondit és nagyon durva a bekapcsolás? 100n elég oda?

rajz.PNG
    
(#) cimopata válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Ne keverd a 6Ah-t a 6A-al!
(#) kendre256 válasza cimopata hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szerintem nem keveri, csak azt feltételezi, hogy 1C-vel kisütve ekkora teljesítményt lehet kivenni az akkuból egy órán keresztül. Gondolom ezért is írta, hogy nem lesz hosszú életű az akkuja, mert a legtöbb akku nem szereti az ilyen nagy áramú kisütést. (Persze pl. modellezésben ennél nagyobb kisütőáramokat is használnak, igaz ott nem az akku élettartama a fő szempont.)
(#) cimopata válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Idézet:
„Az akkumulátorod 72W leadására képes egy ora alatt”


Szerintem meg keveri!
(#) kendre256 válasza cimopata hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
6Ah = 6A * 1h (Persze kérdés, hogy kivehető-e ekkora árammal a teljes kapacitás, jellemzően C/10-el vehető ki 10 óra alatt.)
12V * 6A = 72W
Vagyis egy órán keresztül 72W-ot produkál az aksija (a valóságban a nagy áram miatt valószínűleg ennél kevesebb ideig).
Mi ezzel a baj?
(#) cimopata válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Attól, hogy egy akku xAh-s az nem azt jelenti, hogy xA vehető ki belőle.

Most betéved ide egy kezdő emberke és ezek után majd azt fogja hinni hogy vesz egy 54Ah-s akkut és az csak 54A-t tud szolgáltatni, ami nem igaz.

Az már egy más dolog, hogy mekkora áramra méretezik tartós üzemnél...

Nem az a kérdés összesen mennyi vehető ki. Itt már arról volt szó, hogy 100%-nál nagyobb hatásfokú tápegységre lesz szükség a 6Ah-s akksihoz meg hasonlóak. Ha ezt Te sem látod át akkor Neked is hasonló problémáid lehetnek.
(#) David 3g válasza luluzulu hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Szia. Magyarul kocsiban akarod meghajtani ezt az ic-t feltételezem egy mélyládához Szoval így várjuk ezek alapján a választ
(#) kendre256 válasza cimopata hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
"Attól, hogy egy akku xAh-s az nem azt jelenti, hogy xA vehető ki belőle."
Nem azt jelenti (de ezt nem is mondta senki), mert kivehető belőle sokkal kevesebb, meg sokkal több is .
"Most betéved ide egy kezdő emberke és ezek után majd azt fogja hinni hogy vesz egy 54Ah-s akkut és az csak 54A-t tud szolgáltatni, ami nem igaz."

Valóban nem igaz (de ezt senki nem mondta), mert pl. akkor egyik önindító sem működne, némelyik az 54 Ah-s akkuból felvesz 100-150 A-t is az indítás x másodperce alatt.
"Itt már arról volt szó, hogy 100%-nál nagyobb hatásfokú tápegységre lesz szükség a 6Ah-s akksihoz meg hasonlóak."
Még egyszer elolvastam a kezdő hozzászólást, meg a választ is rá, sehol sem volt arról szó, hogy 100%-nál nagyobb hatásfokú táp kellene. Ha ezt arra gondolod, hogy a 6 Ah-s akku 1 órán keresztül 72 W-ot tud biztosítani, és a kimeneten pedig 120W kellene (szerintem egyébként a +-40V 3A-ból 240W jön ki), akkor ehhez nem kell 100%-os hatásfokú táp. Ezt simán lehet teljesíteni, csak nem 1 órán keresztül!
1 óránál kevesebb ideig sokkal nagyobb teljesítmény is kivehető az akkumulátorból, csak akkor a tárolási hatásfoka erősen romlik, biztos, hogy pl. dupla teljesítménnyel terhelve nem fél óra, hanem már akár 15 perc alatt lemerül az akku.
Számold ki, hogy pl. egy 650 VA-es szünetmentes táp hogyan működik 12V 7,2 Ah-s akkumulátorról, mikor mondjuk 300-400W terhelés van rajta! Mert működik, igaz csak percekig!
Nem igazán értem, hogy mi a gondod, mi nem igaz abból, amit én vagy nagy_david1 írt.
Szeretnék végre érvet, számokat látni tőled (és nem minősítést)!
(#) Damian666 hozzászólása Feb 24, 2012 /
 
Hali mindenkinek. A minap jutottam hozza egy jo kis Asus laptophoz, sajn a volt tulaja rault a kijelzojere. Sikerult szereznem hoyya egy hibas kijelzot, a led meghajtasa nem jo. Szeretnek hozza krealni 1 dc-dc convertert. de minnel kissebbt, es minnel kevesebb alkatreszbol. a tap fesz 10,7 volnt, es mivel 9esevel vannak a ledek, kell 27 volt kb. 4011 essel osszeraktam egyet, de tul sok alkatresz kell hozza, emiatt kilove. Ay otleteket, es a segitseget elore is koszonom. Ja es azert ekezet nelkul irok, mert meg lusta voltam magyar windowst feltenni. Bz
(#) Csa.Ba.87 hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
Hali mindenki, segítséget szeretnék kérni az alábbi témában: az LM2575-ös tranziens jelenségéről kellene jegyzőkönyvet készítenem. A felvett adatokon kívül nem tudom mit lehetne elmondani a jelenségről. Nem tudom megmagyarázni miért azt látom, amit.

m.jpg
    
(#) kendre256 válasza Csa.Ba.87 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Miért, mit is látunk?
Mi történt akkor, amikor ezt hol láttad
(Valamivel részletesebben tedd fel a kérdést... Milyen ponton mérted ezt a jelet? Amikor mérted, akkor mi történt, volt-e rajta terhelés, mekkora, milyen jellegű stb.. Egyébként elég nehéz lesz válaszolni..)
(#) Csa.Ba.87 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
óhh, bocsánatot kérek - kissé szétszórt vagyok
Az ábrán a kimeneti feszültség látható - a 2.láb és a föld között mérve. Terheléses állapotban mértük, de azt nem tudom megmondani, hogy milyen jellegű volt. Ez egy fejlesztőkártya 12V-os tápfeszültségét állítja elő.
(#) Csa.Ba.87 válasza Csa.Ba.87 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
a felvett karakterisztika hasonlít az adatlap 11. oldalán szereplővel - nagyjából
Adatlap: Link
(#) Csa.Ba.87 válasza Csa.Ba.87 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
sok mindent nem tudom elmondani a mérésről, a tanár csak annyit mondott vegyük fel ezt a karakterisztikát, jegyezzük le a jel jellemzőit, lengési idő, periódus idő, feszültség értékek. Majd ezek tudatában próbáljuk elmagyarázni azt amit látunk ...
(#) Csa.Ba.87 válasza Csa.Ba.87 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
eddig arra sikerült csak rájönnöm, hogy a jel ismétlődése megegyezik az adatlapban szereplé belső oszcillátor frekvenciájával - 52kHz

tudom nem vagyok túl informatív a feladat leírás ennél többet nem tudok mondani
bármilyen ötletet, észrevételt szívesen fogadok
(#) kadarist válasza Csa.Ba.87 hozzászólására (») Feb 27, 2012 / 1
 
Szerintem a kimeneti induktivitás okozta rezonanciát látod. Ez szokásos látvány egy flyback topológiájú tápegységnél.
(#) whalaky hozzászólása Feb 28, 2012 /
 
Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata a MAX756-os IC-vel?
Konkrétan az érdekelne, hogy a 4-es lábon (LBO) lévő fet-nek nyitva vagy zárva kéne hogy legyen? Az adatlapból annyi derül ki hogy 1,25V-nál kéne hogy kapcsoljon.
Sajnos nálam ezt nem teszi meg..... már 1,21V-ig sikerült lemeríteni az elemet, de semmi változás, a fet NYITVA van....
Ha két elemről hajtom, akkor is nyitott a fet.
Igazán az érdekelne, hogy mit is csinál amikor az elem merül, hogy tervezzem meg az áramkört.
(#) Kicsa hozzászólása Márc 4, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek,építettem egy Dc-Dc konvertert LM2678-cal,de nem úgy működik,ahogy kellene.

Elvileg 5 A-t tud az ic,nekem 2.5 A elég lenne. A tekercs 5.5 A-t tud.
Az adatlap szerint végigszámoltam az értékeket :
Ube=28V, Uki 18.5 V.

Megvan az ellenállás érték is,ami kell nekem,ezt két darabból raktam össze.
Indulás után a feszültség századvoltra stimmel,terhelés nélkül.

Terhelésnek 2 db 12V-os izzót kötöttem sorba,ezek labrotápról nézve 18.5 Von 1.3 A-t vesznek fel. Ezeket rákötve a kimenetre,a feszültség 8.6 V környékére esik le.
Szerintetek mitől lehet ez? Nem megfelelő alkatrészek/nyákterv?

Diódának SK84 - 40V/8A Shottky típusút használtam,a kimeneten pedig lowESR kondikból van 2 db 47 µF-s,párhuzamosan. A Cboost 10 nF,a bemeneten 2 db 22 µF-es kondi található.
Az áramkörről csatolnék pár képet is,hátha kiszúrtok valami szarvashibát.


Köszönöm szépen előre is!
(#) soskajoska hozzászólása Márc 4, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy olyan problémám van, hogy +12...18V-ból kellene stabilan ą9V-ot előállítani 50÷100mA terhelés mellett. A charge-pump áramkörök nem jók, mivel a terheléssel változik a kimenőfesz. Analóg szabályzót pedig nem szívesen kötnék mögé. Van valami javaslatotok?
(#) soskajoska válasza soskajoska hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Szóval +/-9V
(#) lazsi válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Mekkora áramot vesz fel a kapcsolás, amikor az izzók miatt leesik a feszültsége 9V alá?
Ha kisebb terhelést teszel rá, mondjuk 100 Ohm-ot, akkor hogyan viselkedik?
Az izzók hideg-ellenállása sokkal kisebb, mint az üzemi... Abból indultam ki, hogy én biztosan autófényszóró-izzóval próbálnám ki, és azok 4V-nál még meglehetősen hidegek.
(#) Kicsa válasza lazsi hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Ezt sajnos csak szerdán este tudom lemérni,akkor megyek haza.
Kis értékű ellenállással is kipróbálom és mérek feszültségesést is illetve átfolyó áramot is.
Lehet hogy az izzó terhelés nem megfelelő akkor? Eredeti célja laptop töltő lesz majd buszban.
Köszönöm addig is!
(#) Inhouse válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Mennyi közben az Ube?

Üdv
Inhouse
(#) Kicsa válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Ube 28 V volt végig. Labortápról ment,letekertem az áramkorlátot és szépen emeltem. Azon a ponton túlhaladva hiába emeltem a feszültséget,a kimeneten nem emelkedett számottevően.
(#) hibbantpasi válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Szia!

Mekkora az az induktivitás,amit beletettél?
(sokat szenvedtem már miattuk a 2576-os sorozatnál)

üdv: hp
(#) Kicsa válasza hibbantpasi hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Üdv!
Ez a típus volt,33 uH / 5.5A Mi volt a gond velük,nem volt megfelelő az ellenállásuk?
(#) hibbantpasi válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Az a 330. -as felirat megtévesztő rajta
Nekem méret gondjaim voltak, némelyik hamar telitésbe ment, nem birta a nagyobb áramú üzemet.
A bemeneti kondik is megvicceltek néha (főleg, ha kicsik voltak)
Következő: »»   44 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem