Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   162 / 378
(#) Alkotó válasza Mályi László hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Az érintett hozzászólásomra Imi65 tökéletesen frappáns választ adott, ahhoz már nem kell további kiegészítés. Ő is a beépített vas-réz mennyiség ésszerűségével érvelt, ami minden szempontból ésszerű és elfogadható.
(#) Szabi1 hozzászólása Ápr 17, 2012 /
 
Üdv.
Ha nincs elég vastagságú huzalom akkor szabad úgy feltekerni, hogy előtte összepödröm?
(#) pucuka válasza Szabi1 hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Ha összepödröd, romlik a helykihasználásod. inkább párhuzamos szállal tekerd, és a végén kapcsold párhuzamosan. Ekkor is romlik a helykihasználás, csak jóval kevésbé.
(#) Szabi1 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Nembaj de van elég hely, megpróbálom öszepödöreve, mert úgy külön-külön nemtudom pontosan egyformára tekerni.
(#) gordonfreemN hozzászólása Ápr 17, 2012 /
 
Sziasztok!

Van egy EI vasmagos kis 100VA-es trafóm, melynek primere 24V illetve 9V-os.
A kérdésem az lenne, hogy ha nem egyféle huzalátmérőből van tekerve a két primerkivezetés (tehát a négy vezetékből 1-1pár) akkor azokat nem lehet egymásra kötve használni?
Ha megmérem, akkor az egyik vékonyka kivezetéshez tudok csak a másik vastag kivezetések között feszt mérni, egyik vastaggal 7,5V-ot másikkal 11,8V-ot.
(#) mindenes válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Az egymásra kötésen gondolom a 2 szek. sorba kötésre gondoltál. Ha a terhelés, áramfelvételben nem lépi túl a vékonyabb huzal terhelhetőségét akkor össze lehet őket kötni. Ellenkező esetben a gyengébbik szekunder melegedni fog és a végén majd leég. Egyébbként primer helyett nem szekundert akartál irni.
(#) Alkotó válasza Szabi1 hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Semmiképp, mert egymást "törnék" a vezetékek. Szépen összefogod, és egymás mellett vezetve tekered a több szálat együtt.
(#) gordonfreemN válasza mindenes hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Jaj, de bocsesz, elírtam...
Elég korán keltem, ahogy ma is, este már kevésbé vagyok magamnál. Akkor köszönöm a választ.
Elfelejtettem leírni, hogy kérdésem azért merült fel, mert egy olyan nyákom van, ahol 3 vezetékkel tehát középcsapolással van megoldva a betáplálás, tehát 12V és 24V-os a trafó szekundere. Viszont nekem itthon csak olyan trafó van most, ami egyszer 24 és egyszer 9V-os, tehát két különböző méretű (huzalátmérő) tekercsből van és nem látom, hogy egyik le lenne ágaztatva a másikról.
Köszi még egyszer!
(#) mofesa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Sziasztok!

Nem akartam új témát kezdeni,s ha már transzformátor információ,akkor itt felteszem,hátha tudja valaki rá a választ.A trafó lemezeket mivel lenne érdemes tisztítani a rozsdától,és kezelni utána?
(#) Signal válasza mofesa hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Lehetőleg semmivel, mert a rozsda direkt kell rá szigetelésnek, az örvényáramok csökkentése céljából.
(#) mofesa válasza Signal hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Köszi.Meg sem próbálom...
(#) pucuka válasza mofesa hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
A tisztességes trafólemez egyik oldalán nagyon vékony szigetelő lakkréteg, vagy papírfólia van. Az örvényáramú veszteségek csökkentésére. lehet, hogy ezt látod rozsdának.
(#) mofesa válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Ez egy 1960 körüli trafó és a szigetelő lakk és a rozsda jól megkülönböztethető egymástól.Valószínű,hogy ezen a lakkrétegen ragadt meg,de ha nem szabad és szigetel,akkor felőlem maradhat.
(#) Mályi László válasza mofesa hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Azért nézd meg jobban ha vastag a rozsda (pereg) az már problémás, hacsak füstszerű elmegy. Csak azért említem mert megjártam vele.
(#) mofesa válasza Mályi László hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Szerintem nem nagy a probléma,mert csak pontokban van,és elég halvány,nem az az erős korrózió.Amúgy,mit okozhat?
(#) Alkotó válasza mofesa hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Egyetértek az előttem szólóval, a rozsda nagyon bizonytalan téma, én inkább elkerülném az "alkalmazását. Ami két lemez közé kell, az nem egy szentírás kategóiájú lakkozás, vagy más "távtartó" (a hivatalos vasakat sem lakkozzák mert az túl vastag lenne, hanem általában foszfátozzák). Szinte bármi jó, ami képes a vastest "egyneműségét" megtörni. Pl, kimondottan jól bevált nálam az olajozás. Ha a felületek olajosak, akkor nem képesek egymáshoz érni, mert az olajfilm eltartja őket. Az olajnak viszonylag nagy a felületi feszültsége, ezért soha nem fog a lemezek közül kijönni, így örökös megoldás, sőt egyfajta konzerválást is végez bónuszként, és extra repetának a lemezek rezgését is fékezi egyfajta ragasztóként.
Egyetlen feltétel van, a sima lemezfelület.
(#) mofesa válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Akkor azt mondod,hogy valami finom megoldással el lehet távolítani,aztán jöhet közéjük az olaj(mondjuk műszer olaj)?
(#) mofesa hozzászólása Ápr 18, 2012 /
 
Egy másik trafót azért nem mertem használni,mert a primer tekercsnél,mikor megnéztem szakadás vizsgálattal csak értéket mutatott,nem sípolt be a műszer.Jól gondolom,hogy leégett?
(#) Signal válasza mofesa hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Ha leég, akkor általában bezárlatosodik, utána esetleg meg is szakadhat. Kisteljesítményű trafó primerjének lehet 1500-2000 ohm-os ellenállása, pl. ami most a kezembe akadt: órás rádió trafója és hasonló nagyságrendek.

Egyik dolog, hogy az ember megméri, tehát már azt sem nagyon értem, esetleg miért nem mérted meg?

Másik dolog, hogy én mondjuk nem félnék ilyesmitől, mert ha nem zárlatos, vagyis egy reális ellenállása van, simán bedugnám. Legfeljebb pukkan egyet, esetleg lenyomja az automatát, utána úgyis kuka. Ha nagyon óvatos akarsz lenni, felveszel egy védőszemüveget, vagy nem nézel oda.

Aki árammal foglalkozik, előbb utóbb része lesz néhány vakító élményben, de ez is hozzátartozik a szakmához.
(#) mofesa válasza Signal hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Mondjuk ez egy csöves trafó és 970ohm-os az ellenállása,és már bedugtam,és a biztit sem vágta még le.Nekem is volt egy-két megrázó élményem.Köszi a segítséget.
(#) Gafly válasza Signal hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Szoktunk sorba kötni egy kisebb teljesitményű izzót a gyanús elemekkel/készülékekkel. Ezzel nagyrészt meg lehet előzni a "vakító" élményeket.

Az óvatosság mindenképpen maximálisan indokolt, mert az embernek csak egy szeme van.
(#) mofesa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Ezzel én is egyetértek.Nekem is volt,hogy elpukkant egy elektrolit kondenzátor.Még jó,hogy rajtam volt a szemüveg.
(#) gordonfreemN válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Úgy érted: előbb kettő, aztán már csak egy?
(#) logoutz hozzászólása Ápr 19, 2012 /
 
Lakkom nincs, mivel szorítsam le a végén?
(#) gyula441 hozzászólása Ápr 20, 2012 /
 
Kaptam egy szünet mentes tápegységet
APC :MODEL BK650MI 650VA(400W)
és a transzformátorát hogyan kell bekötni?

DSC00037.JPG
    
(#) Mályi László válasza gyula441 hozzászólására (») Ápr 20, 2012 / 1
 
A jobb oldali kettő a 220. A hülyeségük miatt emlékszem rá.
(#) gyula441 válasza Mályi László hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
köszi!
bocsi a tőbit kivezetéseket tudod?
(#) lac08 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Jó, lehet ragozni mindenféle mellékszámokkal és együtthatókkal. Ám én csak nagy általánosságban és sallangoktól mentesen számoltam, amit számoltam. Biztosan igazad van mindenben, de én ebben nem nyitnék vitát.
Elmehetnénk még az impulzusvezérelt miniatűr trafóig is, ahol 40-50 kHz-en megy a dolog és a méretek eléggé apróak.
De inkább nem megyek bele.
(#) Alkotó válasza lac08 hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
...valami eltűnt innen, pótolom...
Gondold át újra. Itt nincs semmiféle "mellékszám" vagy titkos "együttható".
Valamit elszámoltál és semmi több. Azért írtam le részletesen, hogy ha időd kedved engedi, akkor megtaláld azt a pontot, ahol elvétetted a számításokat.
(#) Mályi László válasza gyula441 hozzászólására (») Ápr 21, 2012 / 1
 
A négy vastag 2* 12V a vékony a vezérlés relé tápellátására szolgál. De jobb ha kiméred.
Következő: »»   162 / 378
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem