Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   122 / 3960
(#) accaboj válasza Balazs_555 hozzászólására (») Szept 10, 2007 /
 
ja és miaz a plugin??

Az vmi olyasmi mint a program?Vagy mi?
Ja LimeWire-t lehet linuxra lehúzni??
(#) Moderátor hozzászólása accaboj hozzászólására (») Szept 10, 2007
 
A számtech-es témákat kéretik most azonnal befejezni...nem ide való...ha gondod van a Linux-szal, kérdezősködj Linuxos fórumon vele kapcsolatosan...

Köszi!
(#) accaboj válasza (») Szept 10, 2007 /
 
jah bocsi
am melyikre gondoltál?
(#) Moderátor hozzászólása accaboj hozzászólására (») Szept 11, 2007
 
Erre
meg
erre.
(#) denes44 hozzászólása Szept 11, 2007 /
 
Az alábbi kapcsolásba szeretnék egy olvadóbiztosítékot betenni, hogy védjem a kapcsolást, meg az ezközt amit majd rákötök.
Hogyan tegyem be? Az akkuval sorosan, vagy párhuzamoson? Egyáltalán lehetséges az ilyesfajta védelem?
(#) Frankye válasza denes44 hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Mindenképen sorosan. Párhuzamosan gyakorlatilag rövidzárként működne!
(#) denes44 válasza Frankye hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
És ha sorosan teszek be egy 100mA-es biztosítékot az nem fog kimenni?
Ebben a topicban olvastam:
Idézet:
„Egy, még a dióda előtt sorosan bekötött olvadóbiztosíték azonban tanácsos, minden gépkocsiba szerelhető áramkörön van. (pl. hűtőládák, ventillátorok...) Ez a lehető legkisebb áramnál olvadjon el, amit csak kapni lehet, pl. 100mA. Ilyen azt hiszen úgyis kapható. (250V@100mA F)”
(#) Frankye válasza denes44 hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
A 100mA-es biztosíték akkor fog kimenni, ha az általa védett áramkör, eszköz, stb. áramfelvétele nagyobb, mint 100mA, azaz a névleges áramerőssége, amelyen még nem old le (nem olvad ki).
(#) denes44 válasza Frankye hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Tehát akkor nem 100mA-es biztiket kellet volna vennem
Ez az áramkör szerintem biztos többet fog felvenni mint 100mA...
(#) Frankye válasza denes44 hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Akkorákra van szükséged, amekkora áramfelvétele az eszköznek van, normál működés mellett. Ha az több, mint 100mA, akkor nagyobbakra lesz szükséged. Ezt legegyszerűbben egy multiméterrel tudod lemérni, ha már rendesen működik a cucc. A multimétert sorbakötöd a cuccoddal, árammérés állásba állítod, he kell, a madzagjait is átdugod árammérési pozícióba, majd megnézed, mennyi áramot vesz fel. Erre egy kicsit rá kell hagyni, hogy ne olvadjon le folyton a bizti, és akkorát kell venni.
(#) accaboj válasza (») Szept 11, 2007 /
 
...a topic-ra gondoltam...
(#) zoz11 hozzászólása Szept 14, 2007 /
 
Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy ezeket az ólomzselés akkumlátorokat lehet-e fektetve üzemeltetni?
(#) gtk hozzászólása Szept 16, 2007 /
 
Sziasztok !

Segitsegeteket szeretnem kerni.
Adott egy (uj) SMD HC125 IC es nincs semmi jeloles rajta amirol tudhatnam hol az 1. lab.
Honnan lehet tudni ilyen esetben?

Kepet mellekelem.

ic.jpg
    
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
Ha úgy tartod, hogy olvasható a felirat, akkor a bal alsó (első) láb az 1.

(szerintem)
(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
Igy? (melleklet)
Mostanaban igy gyartjak, vagy csak en kaptam igy?

ic.jpg
    
(#) Norberto válasza gtk hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
Szerencsére nem mindegyik gyártó készíti így a félvezetőit...

Ez elég ritka eset szerintem, az esetek nagy részében azért van valami egyértelmű jelölés az IC-ken, pl.: bevágás, letörés, pötty, stb.
(#) nandras válasza gtk hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
érdekes...
az adatlapján egyértelműen egy pötty van az egyes lábnál, sztem ez gyártási hiba miatt maradt le. én is úgy gondolom, hogy Dudusnak van igaza.
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
Szerintem igen.
(#) Diesel hozzászólása Szept 16, 2007 /
 
Sziasztok!Mi egy dízel autószervizt üzemeltetünk.A következő eszközökre lenne szükségem:
1.***********
2.***********
pontosan leírnám mit szeretnék mit vizsgálni ha vki tud ezekre megoldást elfogadható áron kérem jelezzen e-mail címemre ******************-ra.Köszönöm!

Moderálva!
(#) Moderátor hozzászólása Diesel hozzászólására (») Szept 16, 2007
 
Ez nem a reklám helye.
Erre való az Apróhirdetési rovat, kérem oda feltenni!
(#) idavid hozzászólása Szept 16, 2007 /
 
sziasztok,

valaki elmagyarázná, hogy mi az a shotky dióda, mi a lényege, és hogy milyen felhasználási körei vannak? ugyanezek érdekelnének a zénerdiódák esetén is.

köszi,
idavid
(#) nandras válasza idavid hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
inkább:schottky
"(forró elektron dióda). Félvezető és fém között létesített egyenirányító átmenet. Az N-típusú félvezető és a fém érintkezésénél potenciálgát létesül. Ennek magassága külső feszültség hatására a fém felől nézve nem változik (nagysága egyenlő a fém, ill. a félvezető kilépési munkáinak különbségével), míg a félvezető felől nézve erősen változik. Így változik a félvezetőből a potenciálgát legyőzése után a fémbe jutó forró elektronok száma. Ha a félvezető felőli potenciálgátat a külső feszültség csökkenti, az átfolyó áram nő, ez a Schottky-dióda nyitóiránya. Ha ezt a potenciálgátat a külső feszültség növeli, akkor elektronok csak a fémből tudnak belépni a félvezetőbe, mivel ott a potenciálgát magassága állandó, így ez az áram feszültségfüggetlen és kis értékű lesz. Ez a záróirány. Mivel a Schottky-diódaban a kisebbségi töltéshordozók nem játszanak szerepet, és így a töltéstárolás is hiányzik, ezért a Schottky-dióda igen gyors kapcsolóeszköz. A kapcsolási sebességet csak kapacitások korlátozzák."
megj.:
barátod a gugli
(#) Frankye hozzászólása Szept 18, 2007 /
 
Egy nagyon "amatőr" kérdés:
A DO-4 tokozású diódának meg tudná mondani valaki a lábkiosztását? Sajnos, hiába kerestem, nem leltem meg.
A konkrét alkatrész egy ITT gyártmányú ZX6,8 típusú Z-dióda, DO-4 tokban.
Segítségeteket előre is köszönöm!

(Mellékletben egy rajz a DO-4 tokozásról.)

DO4.jpg
    
(#) Dudus válasza Frankye hozzászólására (») Szept 18, 2007 /
 
Normál esetben a menet a katód. Ha a típusjelzésében van egy nagy R a végén , akkor fordított a polaritás (Reverse)
(#) Rapidus hozzászólása Szept 18, 2007 /
 
Mennyire pontos egy 7805, vagy 7812. Műszer beállításhoz (kalibráláshoz) alkalmas?
(#) Rapidus válasza Rapidus hozzászólására (») Szept 18, 2007 /
 
Közben megnéztem, nem igazán jó. Ezekre 4% tűrést írnak elő, tehát egy 12v-os lehet 11.5V és 12.5V is szélső esetekben. Ezért szerintem alkalmatlanok kalibrálásra.
De akkor hogyan lehet pontos feszt kapni digit voltmérő beállításához?
(#) Frankye válasza Dudus hozzászólására (») Szept 18, 2007 /
 
Köszönöm szépen! :worship: :worship:
(#) Medve válasza Rapidus hozzászólására (») Szept 18, 2007 /
 
Hello, léteznek ún. feszültség referenciák. (google: voltage reference) Ezek oly IC-k amelyek a hőmérséklettől és tápfesztől független kis terhelhetőségű feszültséget állítanak elő. Ha olcsóbbat akarsz, akkor vannak még referencia diódák is. Ezek szerintem "belőtt" zener diódák.

A pontos feszültség nehéz kérdés... Egyik tuti mód az egy referencia elem, fix anyagminőséggel, ~5uA-es terhelhetőséggel több évig egy jól definiált feszt szolgáltat. Nehéz beszerezni. Amit megoldhatunk az az adott fesz stabilitása, főképp a hőmérséklettől. Fontos jellemzője ezeknek a referenciáknak a -nem is anyira a fesz. abszolút értéke- hanem annak a hőfokfüggése. (ppm-ben adják meg). Ezt a feszt. kellene megmérni egy tuti műszerrel, én legalábbis igy tettem, mert volt szerencsém hozzá. S mivel a már megmért fesz stabil, egy ideig még jó.
Amatőr körökben a klasszikus LM723-at dicsérik, mely igen stabil 7,3V (körüli!!!) feszt szolgáltat.
(#) Rapidus válasza Medve hozzászólására (») Szept 18, 2007 /
 

Köszi a választ!
(#) Medve válasza Rapidus hozzászólására (») Szept 18, 2007 /
 
És majd elfelejtettem a "band gap" referenciákat...
Következő: »»   122 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem