Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   413 / 843
(#) mate_x válasza vikipapa hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Visszajelzőnek esetleg egy kis értékű sönt ellenállás, amin a feszültséget egy komparátorra vezetjük, és ha eléri a billenési szintet az működtetne egy LED-et? Ehhez persze kell egy referencia feszültség is.
(#) vikipapa válasza mate_x hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Referencia feszültség megoldása nem lenne nagy probléma, mivel lesz egy ICL7107-es feszültség mérő aminek lesz +-5V. Komparátort ami ide illene, le tudnád rajzolni? Előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza vikipapa hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Hello!
Bocs, ha kicsit besegítek. Mivel az ICL7107 GND-je a táp negatív kimenetével közös, a figyelő Shunt ellenállást is (10ohm) ide érdemes tenni. A referencia is az +5V-ból van.
üdv! proli007
(#) vikipapa válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Helló. Ez tökéletes lesz, nagyon köszönöm a segítséget!
(#) proba válasza vikipapa hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Tippelném ,az áramfigyelő tranzisztor kollektorával soros led betöltené ezt a funkciót.
(#) nferi1 hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Kellene egy kis megerősítés.
2.7.4-es labortápnál ha
SB560 helyett SR506
BY500 helyett 6A100
zénereknél 0,5W helyett 1,3W-os
1N4001, 1N4002 helyett 1N4007
alkatrészek lennének beültetve, akkor működő képes lenne -e? Adatlapok szerint igen, de biztos ami tuti.
(#) Ghoost válasza nferi1 hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Szia!

A kerdeseid masodik reszere talkan tudok valaszolni

Idézet:
„...zénereknél 0,5W helyett 1,3W-os....”

Altalanosagban elmondhato, hogy nagyobb teljesitmenyt biro alkatreszek beultetesebol meg -nalam- soha nem volt gond.

Idézet:
„...1N4001, 1N4002 helyett 1N4007 alkatrészek....”

Ha vetsz egy pillantast az adatlapra, -melynek fejlecen mind harom eszkoz neve szerepel- kicsit bele lapozva lathatod hogy az emlitett eszkozok csak feszultsegturesukben ternek el egymastol.
A beultetni kivant 1N4007-es ezek kozul is a legnagyobb (1000V-os).
(#) proli007 válasza Ghoost hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Hello!
"nagyobb teljesitmenyt biro alkatreszek beultetesebol meg -nalam- soha nem volt gond."
Az lehet, de jelen esetben nem ilyen egyértelmű a dolog. Nagyobb teljesítményű zénerek zénerárama is nagyobb. Vagy is kisebb zénerárammal, a könyökfeszültség alacsonyabb lehet, és a stabilitása is a nem megfelelő szakaszra esik, így romolhat a stabilitás értéke.
üdv! proli007
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Ő * . értem, és köszönöm a felvilágositást.

Akkor mind3 zenner legyen 0,5W-os vagy eleg a Z1-nek annak lennie?
A Z3 az IC1 tapfeszultseget allitja be, a Z2, pedig a -5V-ot ott mindegy szerintem.
(#) nferi1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
A zénereket még tudom cserélni. Akkor 0,5W-os kell a 2.7.x hez? (az 10-15 mA miatt gondoltam a 0,5W-ra).
De a 2 védő dióda, SB560 és a BY500 nincs a közelben.
A boltban az SR506 és a 6A100-at ajánlották helyettük. De ha mégsem jók, az csak akkor derülne ki, ha már késő.
Szerintetek is jók, vagy inkább próbáljam beszerezni az alap diódákat?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza Ghoost hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Hello!
Kizárólag a referenciát előállító zénerről van szó.. üdv!
Nferi1: Nem kell ragaszkodni az eredeti védő dióda típusokhoz..
Nem akartam beleszólni,mert nem én terveztem.
proli007
(#) Pioneer válasza nferi1 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Szia!
Már Proli007 fórumtársunk is írta, valóban nem kell ragaszkodni a rajzban szereplő védődiódákhoz. Bármelyik a katalógusban hasonló paraméterekkel bíró típus megfelelő.
(#) nferi1 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Köszönöm a segítségeteket!
(#) vandorbot hozzászólása Jún 14, 2012 /
 
Labortápot szeretnék építeni. Egyenlőre latolgatok. Mivel preciziós mérésekhez kellene. A 723-as IC-s is és a LM324-es alkotó/Pioneer is szimpatikus. Az egyetlen dolog, ami miatt hezitálok az a hőstabilitás. Egy zener hőstabilitása nem valami jó. Gondoltam, ha már labortáp, akkor legyen legalább milliVolt pontosságú és stabilitású. Van 2 ppm-es referencia IC-m és zerodriftes IC-m. Ezeket hogyan tudnám illeszteni a kapcsoláshoz ? Egyáltalán van értelme ? Az Alkotó féle tápnak milyenek a stabilitási paraméterei ?
(#) qvasz2 válasza vandorbot hozzászólására (») Jún 14, 2012 /
 
Ezerszer le lett már írva, hogy ezeknek a tápoknak a lényege az egyszerűség, a könnyű utánépíthetőség közönséges alkatrészekből. Ha neked ez kevés, válassz olyan kapcsolást, ami tudja az ezred voltot tartani. Attila86 görcsölt ilyenekkel, hogy 1000 Ft-os referencia, meg műveleti erősítő. Keresd meg az ő tápját, hátha az jobban tetszik.
(#) Attila86 válasza vandorbot hozzászólására (») Jún 14, 2012 /
 
Szia!

Igen az én előszabályozós tápomban van precíz referenciaforrás, de csak a műszer részének adja a referenciát. Magyarul csak a mérés pontosabb tőle, a szabályozás precizitását egy mezei TL431 adja csupán.

Javaslom olyan labortápot keress amely feszültséggel vezérelhető, mert abba tök egyszerű beletenni bármilyen referenciaforrást.
(#) vandorbot hozzászólása Jún 14, 2012 /
 
Köszi a választ. Akkor megtévesztő a fórum neve.
"0 V-tól beállítható stabilizált tápegységek áramkorláttal"
Pl., vagy valami hasonló nevet kellett volna adni.
Én balga bepötyögtem a keresőbe hogy labortáp és ezt a fórumot találtam. 30 éven át azt hittem a labortáp attól az ami, hogy extrastabil, nemcsak fesz és áramingadozásra.
(#) pucuka válasza vandorbot hozzászólására (») Jún 14, 2012 / 1
 
Gyanítom, tévedésben vagy. A labortáp, nem referencia feszültség, vagy áramforrás. A labortáp az az eszköz, ami bizonyos határok között ki tudja üzembiztosan szolgálni bármilyen laborban készülő berendezés tápfeszültség igényét, és megfelelő beállítható védelmekkel van ellátva.
Lehet építeni "extrastabil" tápot is, ha definiálod a hozzátartozó paraméterek értékét. Ezek minél szigorúbbak, annál drágább lesz a dolog, kérdés, hogy melyik paraméterében meddíg célszerű elmenni, és minek a táplálására kívánod használni.
[/OFF]A fórum neve: Hobbielektronika, a téma címe: Labortápegység készítése.[OFF]
(#) ekkold válasza vandorbot hozzászólására (») Jún 14, 2012 / 1
 
Azt írod az adatlapodon, hogy "Leginkább fejleszteni szeretek. ", nos akkor itt a lehetőség, nosza csinálj jobbat!
Inkább örülnöd kelene, hogy vannak itt olyan projektek is amikhez szinte teljes "gyártási dokumentáció" elérhető, és a gyári készülékekhez képest is a középmezőnyben vannak.
Ha pedig úgy gondolod értesz hozzá eléggé, akkor nem értem mi a gond! Kinézed a megfelelő tápot, lecseréled benne a referencát pontosabbra, az opampokat kisebb offszethibájúra, hőfokstabilabbra, precizebbalkatrészeket használsz, kijavítpd a gyenge pontokat és kész is! Ja és ha mindezt inygen még közzé is teszed, akkor kivívod a többiek tiszteletét!
Azzal viszont, hogy benézel ide és "lefikázod az egész témát" inlkább magadat minősíted, és azt bizonyítod hogy nem olvastál el mindent. Pl. Attila tápjába pont az ára miatt került TL431-es referencia (ami egyébként bőven megfelel egy labortápba), eredetileg egy sokkal drágább tipus is felmerült a tervezésekor - csakhogy ésszerű kompromisszumot kell kötni az ár/érték/funkcionalitás között. Azt kell hogy mondjam, hogy pl. egy 40...50V kimenetű táp esetében marhaság mV-okat hajhászni, mert a legtöbb műszerrel jó ha századvoltos felbontással (és ez nem egyenlő pontossággal) tudsz mérni. De nem is ez a lényeg, hanem az hogy nen forognak közklézen olyan berendezések amik ilyen pontosságot igényelnek, hiszen a vezetékeken,( vagy akár a kontaktusokon csavarkötéseken) is eshet ekkora feszültség.
(#) proli007 válasza vandorbot hozzászólására (») Jún 14, 2012 /
 
Hello!
Esetleg erre, vagy erre gondoltál? Mert ezeket nem az asztal sarkán reszelgetik össze. :yes:
üdv! proli006
(#) pucuka válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2012 /
 
Az igaz, hogy nem az asztal sarkán reszelgetik össze, de igen nagy zseb kell hozzá, és mélyen bele is kell nyúlni.
(#) vandorbot válasza ekkold hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Űgy tűnik kénytelen leszek.
Nem a ledegradálás volt a szándékom. Azzal egyetértek, hogy legtöbb esetben megfelelnek ezek a tápok. Nekem ennél azért spécibb kell. Olyan fejlesztéssel foglalkozom, ahol elengedhetetlen a mV pontosság.
Kétségtelen, hogy ehhez megfelelő mérőműszer is kell.
Egy laborban általában több százezer Huf értékű cucc van. Egy használható szkóp is zsebbenyúlós. Az egész leggyengébb láncszeme a labortáp legyen ? Csak azért, mert a referencia meg a zero driftes opa 1-2 ezer forint ?
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Ilyenkor arra kell gondolni hogy nem csak áramkört lehet egy labortápra kötni hanem pl egy egyszerű lézerdiódát is. Na annak nagyon nem mindegy +- pár mV. De ezen kívül is lehet még szó számos dologról...
Mondjuk pl egy nyomásmérő bélyeg vagy hőszenzor mV-os nagyságrendű jelét erősítő áramkört szeretne az ember tesztelni és a mérés miatt labortápról adja neki a mérőjelet.

Szóval könnyen lehet azért olyan felhasználást találni ahol igenis nagyon számít pár mV hődrift. És ehhez nem kell a NASA-nál dolgozni.
(#) pjg válasza vandorbot hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Akartam írni egy hosszabb dörgedelmet, de látom megelőztek. Azt írod szeretsz fejleszteni, van precíziós eszközöd amivel jobb eredményt lehet elérni. Akkor miért kérded, hogy hogyan? Sántít a dolog.
Ha atom stabilitást szeretnél, akkor használj referenciának normál elemet, az 10-100 uV stabilitású. Bővebben: Link Igaz hőre az is mászkál cseppet, de beépítve egy jó hűtőszekrénybe...
Vagy használj Peltier elemet a hőstabilizáláshoz.
Ha megépíted és közzé teszed köszönet lesz a fizetség, ha csak fikázod a Hobbistákat akkor kívül tágasabb.
Nem haragszom, csak nem tetszik!
(#) pjg válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
A lézerdiódát is áramgenerátorral illik táplálni.
(#) bundyland hozzászólása Jún 15, 2012 /
 
Azért néha elég jellemző a forumokra hogy * probálnak várat építeni. Valami azért nem jó mert nincs otthon a fiókomban. ÉS? *
Akkor minek a sok fejlesztés ha mindig leragadunk
a régi fejlesztéseknél. Ha van jobb OPA meg precizebb
referencia akkor azt kell betenni. Azért meg nem lehet valakire követ dobálni mert jobbat akar. Néha én sem értem hogy egy egy áramkörben mit keres ez a régi vacak. (ettől még tisztelem az itt közzétett embereket és munkájukat) de néha tovább kell lépni és valóban kiadni azt a plusz 1-2000Ft-ot. És az is ebbe a forumba tartozik hogy megvitassuk mit hogy lehet jobbá tenni!
(#) ekkold hozzászólása Jún 15, 2012 / 1
 
Néhányszor 10mV-os jelszint esetén könnyedén tartható 1mV-os pontosság akár egy mezei potit bekötve is (a nyomásmérő bélyeges példát nézve), hiszen az azt követő erősítő bemeneti impedanicája nem fog szeszélyesen változni. Egy labortáp esetében mondjuk 30V kimenet mellett viszont 1mV pontosság felesleges. Már csak azért is mert ha ráteszek egy fogyasztót a tápra, akkor már az első kötésen (vagy a vezetékeken) nagyobb feszültség eshet ennél.

Ez már nem csak a táppal szemben lenne extrém követelmény, hanem a vezetékekkel, kötésekkel, és csatlakozásokkal szemben is. Ugyanis, még egy forrasztott kötés is hőfokfüggő (hiszen különbözö fémek talákoznak).

Ennek fényében pedig egyet kell értenem köbzolival, ha egy áramkör a
Idézet:
„tápjának”
akár már 10mV-os változására is érzékeny, akkor még van mit fejleszteni rajta.

A lézerdiódát pedig (mint előttem is írták) más félvezetőkhöz hasonlóan (pl ledek) áramgenerátoros módban "illene" tesztelni, és a feszülség magától beáll mV-os pontossággal a megfelelő áramhoz.

Szerintem az nagyon jó ha tudunk ilyen pontossággal mérni, de ilyen pontosságú táp nagyon ritkán szükséges (amatőr gyakorlatban sosem), és ha belegondolok iszonyú drága is lehet. Még egy jó szkóphoz képest is....
(#) ekkold válasza bundyland hozzászólására (») Jún 15, 2012 / 1
 
Jogos amit írsz. Viszont van egy ésszerű határ, árban és követelményben. A sokkal magasabb követelmények (konkrétan 1mV-on belüli pontosság) kielégítése már nem egy 2000Ft-os alkatrészen fog múlni (hanem még pár nullát hozzáírhatnék).
Ha ésszerű követelményeket támasztunk, ami reális ráfordítással megvalósítható, akkor érdemes ráfordítani. Pl. ezért nem rakok zenert referenciának, hanem veszek TL431-et (vagy valami jobbat), de nem veszek meg pl. egy 8000Ft-os referenciát, és 2000Ft-os opampokat, azért hogy -20...80fok között is 10mV allatti maradjon tápfesz elmászása (és mert ez már nem lenne ésszerű kompromisszum számomra).
(#) pjg válasza ekkold hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
A TL431 nagyon korrekt eszköz. Ha nagyobb a minőségi követelmény akkor termosztátba kell tenni. Ennél több már súlyos 10-100 ezreket emészt fel.
(#) ekkold válasza pjg hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Nekem is jók a tapasztalataim ezzel a tipussal. Mostanában LM431-et tudunk beszerezni, ezeket nem nyúztam még annyit, de pl. az eredeti TL431-ek általában sokkal jobbak voltak az adatlapon megadottaknál.
Ugyanakkor 100Ft alatt beszerezhető, tehát aki pl. ezen is spórol, és inkább zenert használ, azt tényleg nem értem.
Következő: »»   413 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem