Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1723 / 3959
(#) Tarbur válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Rendben, köszönöm a gyors választ!
(#) Peet19 hozzászólása Júl 10, 2012 /
 
Üdv!

230 V -ot 13.8 V -ra transzformálok amit utána egyenirányítok 1N4004 -es diódákkal (Graetz híddal),
és az lenne a kérdésem hogy innen hogyan tovább?
Mekkora pufferkondenzátort kell rakni? ...vagy ezt hogy lehet méretezni, kiszámítani hogy mekkora kell?
A lényeg hogy 12 V -ot előállítsak stabilan.
... és a kerámia kondenzátorok pontosan mit csinálnak és hová szokták rakni őket?

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Szia! A puffer kondenzátor nagysága az egyenfeszültség hullámosságával szemben támasztott követelményen múlik. Általános esetben a tápegység által szolgáltatott áramerősség minden amperére számolj 1000µF-ot. A stabil 12V-ról itt olvashatsz.
(#) zoltan0801 hozzászólása Júl 10, 2012 /
 
Helo
Szerintem egy 2200µF-os elkót beraksz a greatz után, majd egy 7812-es Feszültség stabilizátorral stabilizálod, az pont jó/én is így valósítottam meg/. Az IC bekötését pedig meg tudod nézni az adatlapján. Már persze ha 1A-on belül maradsz.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Köszi. A mellékletbe raktam a képet amit találtam. Azt ha megcsinálom az úgy jó?

zoltan0801: köszi, szerintem bőven 1A alatt maradok mert csak 1 db ventilátort kell meghajtani meg esetleg 1 led -et.
A venti 12V 0.16A, a led meg azthiszem 1.8V -on nyit és 0.005mA.

Még egy gyors kérdés. A 0.16A az = 160mA ?
A teljesítménye meg, 12 * 0.16 = 1.92Watt ?

..és ha szeretném megtudni hogy egy 20W os izzón mekkora áramerősség esik, akkor ha így számolok ez helyes?
230V 20W az izzó.
20 / 230 = 0.086A * 1000 = 86mA ?
Ez így jó?
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Csupa igen a válasz
Szerk.: a feszültség esik, viszont az áram az folyik.
(#) zoltan0801 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Igen az a kapcsolás jó, sikeres után építést.... Csak a polaritásra ügyelj, mert nagyot tud szólni.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Rendben, mindent értek (egyenlőre).
Köszönöm szépen!
(#) pjg válasza Tarbur hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Bírja. A bicaj km órák is többnyire reeddel működnek.
(#) havranarpi hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Sziasztok!
az lenne a kérdésem hogyha szeretném megépíteni ezt a kapcsolást: Bővebben: Link akkor kell-e a csőnek fűtés.Ha igen akkor hány volt.Hány mA?
ÉS még az ,hogy mekkorára méretezzem az 1 µF-es kondit.20V-os már elég?
(#) tomabear hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Sziasztok!

Lenne egy fogós kérdésem, remélem tud valaki segíteni. Adva van egy 120mm x 120mm x 120mm-es 2mm vastag réz"doboz" amelynek a belsejében van egy 1800mm x 100mm-es 0,5mm vastag rézlap. Ezt az egységet kellene 12V-ról 250-300°C közé fűteni. Megoldható ez ellenálláshuzallal? Vagy valamilyen más ötlet?

Előre is kösz a segítséget.
(#) mate_x válasza tomabear hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Szia!
Idézet:
„Adva van egy 120mm x 120mm x 120mm-es 2mm vastag réz"doboz" amelynek a belsejében van egy 1800mm x 100mm-es 0,5mm vastag rézlap.”


A rézlap hogyan fér bele? Mert te 1,8 méternek írtad
(#) zolika60 válasza mate_x hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Hajtogatva. Gondolom ez valami vízbontó lehet.
(#) zsola1998 hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
valaki segítene megmondani lécives hogy mi kell egy erősítőhöz szóval hogy milyen alkatrész mert a telomhoz csin!*
(#) tomabear válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Igen, úgy ahogy mondod: hajtogatva.
(#) akos12 hozzászólása Júl 11, 2012 1 /
 
Sziasztok!

Tavaly Karácsonykor elromlott a karácsonyfa világítás, elég régi de mindenki szereti és ragaszkodna hozzá(nem szívesen veszek kompletten újat) 21 izzó ment a hálózatról közvetlenül sorba kapcsolva. Gondoltam kiégett egy izzó és azért nem megy, így egyenként kiszedtem és kimértem, hogy melyik rossz, kiderült, hogy 4 db is kiégett. Talán 1 db pótizzót még találok itthon de többet biztos nem. Szerintetek, hol kaphatnék még ilyet, vagy mivel helyettesítsem??
Köszönöm a segítséget!!!!

IMG_4231.JPG
    
(#) zolika60 válasza akos12 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
A méreteit nem írtad, de tán ezzel helyettesíthető. Ez minden autósboltban kapható műszerfal izzó néven. Ha színes kell modellboltokban kapható izzólámpa lakkal kedvedre színezheted őket.
(#) akos12 válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Köszi az ötletet.
Amúgy van egy digitális multiméterem, régen kaptam ajándékba. azt hittem lesz időm beletanulni a használatába de csak annyit tudok, hogy megnéztem vele, hogy folyik-e át rajta áram vagy sem. Pontosabb adatokat így nem tudok mondani az izzórol. Időközben leltem egy ilyen oldalt, ezekből esetleg melyik lehet jó? http://elektroexpressz.hu/spl/636756/Potizzo
(#) zolika60 válasza akos12 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Bármi jó lehet, ami legalább 12V-os és be tudod szerelni az izzósorba. Ezek közül talán ez a legjobb:Bővebben: Link Csak meg kell szabadítani a műanyag részétől.
(#) MarQs válasza gyulank hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
...vagy esetleg egy FireWire port! :wink:
Eddig nem nagyon használtam a laposon (IEEE 1394A), így nem is került látómezőbe, de aztán csak rákerestem mit tud és a specifikációk alapján kiderült hogy 8VDC-30VDC-ig terjed a fesz. tartománya és 1,5A a max. leadott árama, ill. nem említ az irodalom semmi hasonló "szsoftveres amper mizériát", mint ami ismert az USB portoknál.
Egyelőre most az a kérdés, hogy alapból milyen V és A értékekről indul a táp, bár gondolom ez egyszerűen kimérhető...
(#) Stadi hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
TTL IC tesztert építek. Szeretném ellenőrizni, hogy egy adott IC valóban átkapcsolja-e a kimeneteit nagyimpedanciás módba, ha erre "utasítást kapott". Az ellenőrzést PIC végezné, a csatolt kapcsolás felhasználásával, oly módon, hogy először kiadná a parancsot a nagyimpedanciás módba történő átváltásra, majd az adott kimenetet felhúzná tápra, aztán pedig lehúzná földre, mindkét esetben megvizsgálva, hogy milyen feszültség alakul ki a lábon. Kérdéseim:

- R3 és R4 értékét mekkorára válasszam?
- Van-e lehetőség bármilyen egyszerűsítésre, tekintettel arra, hogy 22 láb tesztelésére kell alkalmassá tenni az áramkört? NYÁK felület spórolás is egyszerűsítésnek számít. Tudom, használjak SMD alkatrészeket. De legjobb lenne valami közös tokba integrált tranzisztor csomag.

Gondoltam rá, hogy a vezérléseket közösítem (összekötöm a 22 db. Vezérlés1-et külön és a 22 db. Vezérlés2-t is külön), de ebben az esetben ugye a TTL IC összes lába a földre vagy a tápfeszre lenne húzva, nem csak azok, amelyeket vizsgálni szeretnék. Mondjuk ez egy adott R3 és R4 érték felett nem biztos, hogy gondot okozna. Ha viszont nincs közösítés, akkor 22 db. kimenetet kell produkálnom, PIC-kel meghajtva. Persze ezt lehet csökkenteni (a PIC oldaláról) pl. léptetőregiszteres meghajtással.

TriState.gif
    
(#) jani1987 hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Valakinek van valamilyen tippje, hogy sok szálas vezetéket hogyan kell forrasztani? Gondolom még lakkozták is. Mert rengeteg bajom volt mostanában vele.
(#) pjg válasza jani1987 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Litze -re gondolsz?
Régen használtam Akkor két sörös kupakba öntöttem denaturált szeszt. Az egyiket meggyújtottam és beletartottam a Litze-t. Amikor fellobbant gyorsan belemártottam a másikba. Ott hirtelen lehűlt és ledobta magáról a zománcot.
(#) jani1987 válasza pjg hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Hosszabbító zsinórra gondoltam. Kapható a boltokban? És kb mennyibe kerül? Hígító nem jó? Mert én erre még nem néztem.
(#) kadam hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Sziasztok! Azt szeretném megtudni, hogy egy 9V-os hagyományos, egyszerű elem mekkora áramot képes leadni? Nekem maximum 200 mA kell.
(#) qvasz2 válasza kadam hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Kb. 150-200 mAh -sak szoktak lenni. Vagyis a 200mA-t közel egy óráig tudja elméletileg. Gyakorlatilag persze nem, mivel merül közben.
(#) kadam válasza qvasz2 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Köszönöm a gyors választ.
(#) zolika60 válasza jani1987 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Nem kell semmi macera. Csak fogod a rezet és gyantás ónnal megforrasztod. Se vasklorid, se hígító.
(#) Tóth Róbert hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Üdv!
12V-os halogén spotlámpának a fényét szeretném változtatni. Egy ilyen 555-ös, FET-es kapcsolás jó lehet?
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/7d/7d459b96fcd60b09d8ce9...52.gif
Ezzel mondjuk motort vezérelnek, de nem találok olyat amin lámpa van.

Köszönöm
(#) vkrisz81 válasza Stewe hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
vicces, a topicomat kivették a kategoriabol berakta az admin ide, igy tenyleg attekinthetobben lehet rola tarsalognai.. áá nem lesz összevisszaság!!
WTF
Következő: »»   1723 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem