Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Szia Janó bácsi! Gratulálok a javítani valóhoz. Én sem nyaralok, dolgozom mint a szorgos hangya. A jó idő rávett a doboz gyártásokra. Egyszerre többnek is neki álltam. Standard Elit szuper doboza sajnos viharvert volt. Most ilyen lett. Sajnos a lakkozással nem vagyok megelégedve.
Mivel most először csináltam furnérozást félig meg is vagyok elégedve vele. Először is ki kell vágni a javítandó részt ,úgy hogy az új furnérral együtt( csak szál irányban). A régi leszedése gőzölős vasalóval, és éleste köszörült spaklival történt. Vigyázni kell hogy minden apró maradékot eltüntessük róla, mert különben ki fog dudorodni az új. Miután letisztítottam, bekentem ragasztóval, kicsit beáztattam az új furnért rá lett vasalva vasalóval, hogy ne keljen annyi ideig összeszorítani. Sajnos én balga az egyik oldalt visszább szabtam mert nem szárítottam eléggé ki és a vizes anyag nem húzódott kellően vissza vasaláskor. Mikor teljesen kiszáradt meg fogtam a fakittet, átkentem és az a 1-2mm-es repedés el lett tüntetve.
Csiszolás és pácolás lakkozás után ez lett. Volt kisebb hiányosság is, amit a régi levakart furnérral pótoltam.
Sajnos a lakkozás nekem sem sikerül mindíg, úgy ahogy szeretném. Valószínű, hogy az évek során, valamikor valamilyen zsíros, vagy szilikonos bútorápolóval kenték át a készüléket, ilyenkor nem akar a lakk rendesen megállni, bármit csinálok vele. Még legjobb megoldás, ha az ember a nem túl szép lakkozást pár hétig haggya száradni, még végleg kimegy belőle a higító, és akkor egy kicsit megcsiszolva újra kell lakkozni, de csak vékonyan. A lakk pár hét után kicsit kisimul, és már elfogadhatóbb a kinézése. De az is lehet, hogy csak megszokom, és már nem tűnik fel annyira a hibája (hi-hi)
Nekem a legszebb, vagy talán a legkedvesebb amit ecsettel lakkoztam. Sajnos lakkbenzines lakkokat használtam idáig és nagyon lassan száradtak. Most elfogyott, a következő már nitro hígítós alapú lesz. Van még 5 doboz amit lehet felújítani, úgy hogy lesz min tanulni.
ECH t raktam bele, működik vele. Bár van néhány hibája. Slálahúrt rosszul raktam vissza, így csak félig éri át a sávot, és visszafelé hajt. Nemtudja valaki hány menetet kell a két húrból a tengelyre tekerni? A forgó mozgató húrokról van szó. A másik, hogy a sáv vége felé nagyon lecsökken az érzékenysége. EBF80 helyett csak 89 et találtam, a lábkiosztása ugyanaz, de a paraméterei kissé másak. Ez okozhat gondot?
A skála húrozást én is lottózni szoktam. Először vastag cérnával, és ha minden jó akkor kicserélem új skálahúrra. Viszont van még egy kis bökkenő. A 425-ből két fajtát találtam, és a tiéd a B-s jelű lehet, azért nem stimmelt a csövezése sem. Nézd át, mert nem ugyan az a kettő. Érdemes a gyári csővel pótolni mindig. Ha más fajtával pótolod más feszültség tartományban dolgozik jól.
És tényleg! Nincs sehova odaírva hogy B s típus, valószínűleg a hátlap egy sima 425 ösé. Furcsa módon a doboz oldalán lévő papíron sincs B betű. Köszönöm szépen, nagy segítség, a skálahúrral meg még el leszek egy darabig. Azon gondolkoztam, hogy az érzékenység csökkenés azért lehet, mert nem fut együtt a helyi oszci az antennakörrel, és elmászik a KF. Talán csak a forgót kéne trimmelni? Vagy az csak nagyon finom beállítás?
Bocsánat az offolásért.
Régebben itt volt egy topic, ahol régi fekete-fehér Videoton, Orion tv-k képei voltak, de sehogy sem találom. Valaki tudja annak a topicnak a nevét?
Az érzéketlenség fő oka, hogy a KF fokozat érzéketlen-hangolandó(feltéve, hogy minden alkatrész működik). Ha az osc. elhangolódott, az csak a nem megfelelő skálapozicióval jár, amit Te "antennakőr"- nek nevezel, az a modulátor (keverő)- persze, ennek is jól hangoltnak kell lennie(A, vagy B typ.-ezesetben mindegy). A forgót csak akkor érdemes "trimmelni", ha biztos,hogy belepiszkáltak-a tekercsek, és a trimmerek utánállítása ezesetben is kell. Javasolom, hogy tanulmányozd a "Rádió hibakeresés" c. könyvet. Letölthető:Bővebben: Link
Lehetett ez is. Csak mostanában inkább rádiók vannak. De használhatod bármelyik TV-s topicot is, ha kérdésed van.
Páran biztos raktunk fel ebbe a topicba képeket régi TV-kről, csak jóval visszább vannak valahol. Ha ilyen 50-es 60-as évek beliekre gondolsz, olyanok voltak itt.
Azt mi okozza, hogy a skála vége felé magasabb frekvenciák felé haladva sokat javul az érzékenység? Ha rosszul vannak behangolva a kf trafók akkor az egész sávban csökkenni kéne az érzékenységnek, nem? Lehet, hogy csak az ott lévő adók teljesítménye nagyobb? A Kossuth pl elég halk, max hangerőn ad csak szobahangerőt. A könyvet el fogom olvasni.
Szia!
Nem a KF hangolással van baj, hanem az antennaoldali bemeneti sávszűrő emel ki a sáv végén.
Igazából volt itt valaki, aki egész komoly gyűjteménnyel rendelkezett, csak nem tudom ki(k) volt(ak) azok.
Sajnos mivel nem vagyok aktív, nem tudok hirdetni. Egy működő Videoton TA-5101 keresi új gazdáját, csak nem tudom merre induljak.
Helló
Van egy Videoton RA2103 Szatmár elektroncsöves rádióvevőm. Rövdhullámú angol nyelvű adásokat akartam vele befogni ami sikerült is, de valami oknál fogva mindig elmászik a csatorna. ![]() Lehet valamit kezdeni ezzel? Úgyhallottam ez a rövidhullám sajátossága. Jól hallottam? Sajna az elektronikához nem igazán értek :pirul: Köszi ![]()
Sajnos jól hallottad. Nálam is ez van mindig.
Hello, milyen a jellege az "elmászásnak"? Bekapcsolás után egy irányba, majd lelassul, avagy folyamatos? Az elhangolódás iránya milyen?
Amúgy a rövidhullámnak ilyen sajátosságai nincsenek, legfeljebb a vevőd minősége...alacsony. Lehet ezen segíteni, ha értesz a rádiótechnikához
Attól függ milyen szerencsém van. Van amikor hullámzik a minőség, de van amikor egy ideig jó aztán teljesen eltorzul végül már csak sistereg.
Esetleg ha valakit érdekel.
http://www.hobbielektronika.hu/apro/hirdetes_28465.html
Az egyik szerintem én vagyok akire gondolsz. De így is annyi készülékem van már, meg a héten is érkezik még egy. Így nem én leszek az új gazdája, de ha nem tudsz itt hirdetni, rakd fel licitálós oldalra, hátha kell valakinek.
Ok. Ha itt nem lesz mondjuk hó végéig jelentkező, akkor felteszem oda. Annyi extra van hozzá, hogy megvan az eredeti kapcsirajz, meg a "felhasználói kézikönyv".
(Nagyszülők alaposak voltak ![]() Ha valakit érdekel, keressen privátban.
Én is találkoztam már ilyennel. Az antenna körben van egy KF szívókör, ezt hangolta el valami kókler pont a Kossuth rádió frekvenciájára. Csak néztem, mitől olyan érzéketlen a sáv eleje? Ezt a rezgőkört pont ellenkezőleg kell KF-en hangolni, mint a többit. (Azért van ott, hogy antennáról ne vegye a KF-et.) Akinek nincs műszere, annak azt tudom tanácsolni, hogy a vasmagot teljesen be kell hajtani. (Lényeg, hogy ne a sáv elejét szívja, akkor inkább ne működjön.)
Nem azért van ez a szűrő, hogy a középfrekvencia ne menjen be, hanem a tükörfrekvenciás keverési termékek meg a sávon kívüli zavarójelek ne menjenek a keverőbe.
A szívókört kikötöttem, semmi változás nem volt. Pedig max hangerőn 2m dróttal ordítania kéne.
Sziasztok!
A hétvége eredményesnek bizonyult, sikerült szert tennem egy Orion AR321 típusú rádióra. Meglepetésre hiánytalan, a doboza karcolás, törésmentes, az elején a fehér műanyag egy kis helyen hiányos, illetve a sávváltó egyik gombja törött. Nagyobb baj, hogy egy szemtelen egér a tekercsek jelentős részét kajának nézte, így ezeket javítani kell. Tudnátok segíteni ebben? Komplett tekercskészletet újra kell szinte tekerni. Emellett egy skálahúrozási rajznak, avagy fényképeknek is nagyon örülnék. Köszi előre is!
A KF szívó elsősorban a KF kisugárzást kell, hogy megakadályozza. Ha a KF rendszer biztosan(?) rendben van, akkor a sáv alsó végén lévő érzéketlenséget a modulátorkőr elhangoltsága okozhetja-a hangoláshoz alsó frekin a tekerccsel, a sáv felső részén a trimmerrel-3-4 menetben- jelmaximumra(varázsszem)kell hangolni.
Szervusz!
Én is most tettem szert egy ugyanilyenre, nekem is hiányos egy picit a műanyag a gomboknál (nem tudom, miként lehetne pótolni), valaki "szép" zöld kalapácslakkal lefújta a dobozát, mondjuk lehet akár gyárilag is... Bár nem hiszem. Kopottas, tehát lecsissz-csossz. Nekem az a baja, hogy kapott egy kis vizet, emiatt az alsó fedlap fele elporladt, a hátlap is elgörbült. Jobban nem mertem még belenézni. Gondolom a papírkondik felújítandók. Ja, meg a csövezése sem ép, van benne törött. De ha igaz, minden csövem van hozzá. A húrozás is kérdéses.
Meg kellene nézni hogy minden sávban ugyan így csinálja vagy csak a közép hullámon?!
Nekem is zöld kalapácslakkal van lenyalva, "éleknél" picit kopott, gondolom a pakolászás miatt. Első ránézésre azt hittem, fémházas. Alsó fedlapom kapásból hiányzott, hátsó kicsit görbe, de belefér. Ez valószínű egy padláson pihent valahol a zalai pusztában, nedves, egeres helyen
![]() A mai délutánom a pucolással ment el, fél tonna piszok jött ki belőle. Két kondi első ránézésre cserés, a vezetékek fele is és mint említettem a tekercsek majd mindegyikére újratekerés vár. Grátiszként az EZ80 helyén pedig egy dióda pihen. Akkor azért van a tiéden is mit csinálni. A műanyagok javítása jó kérdés, a kapcsolót talán lehet pótolni, a díszkeret problémásabb. Esetleg valami formába fogni, és epoxival elkevert régi, hasonló színű porrá tört műanyagos masszával kitölteni a hiányos részt. Pássz. |
Bejelentkezés
Hirdetés |