Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1794 / 3965
(#) kadarist válasza jocka0012 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Azért vannak útban, mert a kondenzátorokon nem megy át az egyenáram-egyenfeszültség.
(#) jocka0012 hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Ja értem , tehát akkor ha a kondenzátorokat kiveszem a kapcsolásból , akkor egyenfeszültséget is tudok erősíteni vele?
(#) kadarist válasza jocka0012 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Tudsz, de a be és kimenetek ilyenkor alapból nem feszültségmentesek. Ezt vedd figyelembe és azt is, hogy eléggé kis feszültségtartományt képes erősíteni ez a kapcsolás.
(#) proli007 válasza jocka0012 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Hello!
Ennyi idő alatt nem olvashattad el és érthetted meg a dolgot. Ha ilyeneket kérdezel, akkor az alapoknál kell kezdeni. De
- Egy tranzisztor, alapvetően áramot erősít, méghozzá egyenáramot. Ezért jellemzője a béta, ami a kollektoráram és a bázisáram hányadosa.
- Ami feszültséget erősít, az maga a földelt emitteres kapcsolás. A feszültség erősítés úgy jön létre, hogy a bementi feszültség bázisáramot hoz létre. Ennek "bétászorosan" felerősített része jelenik meg a kollektorban, ahol a kollektor ellenálláson a kollektor áram feszültséget ejt. Így lesz feszültség a kimeneten.
- Ez az erősítő váltakozó feszültségek erősítésére készült, pont azért van a bemeneten és a kimeneten kondi, hogy a munkapontból származó egyenfeszültségre a bázisban rászuperponálja, a kollektorban pedig leválassza a váltót.
- A munkapont beállítása is úgy jön létre, hogy a tranyó egyenáramot erősít. De egyenáramú erősítő készítse nem egyszerű, pont ezért készítik a műveleti erősítőket. Az is tranyó, csak számtalan és több visszacsatolással, fokozattal.
üdv! proli007
(#) jocka0012 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Értem , az a baj ,hogy sokat olvastam már ezzel kapcsolatban , de valamiért nem áll össze a kép sajnos.
(#) jocka0012 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Egyébként áram erősítésre , milyen tranzisztoros alapkapcsolások léteznek ?
(#) proli007 válasza jocka0012 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Hello!
Bármely tranzisztoros alapkapcsolás áramot erősít. (Na kivétel a közös bázisú, mert annak az emitter a bemenete, áramerősítése közel 1.) De élek a gyanúval, mást értesz áramerősítés alatt, mint amit az jelent. Nem lenne célszerűbb elárulni, mit is szeretnél készíteni? Hátha vakvágány az egész?
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2012
(#) jocka0012 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Igazából konkrét elképzelésem nincs, csak nagyon érdekel a téma és általánosságba , akarom megérteni , hogy mindenféle helyzetben tudjam használni , de mondjuk kezdésnek lehetne egy olyan egyszerű kapcsolás , hogy egy led-hez kapcsolok egy tranzisztort.
(#) proli007 válasza jocka0012 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Hello!
Akkor lehet próbálgatni. Kollektorba teszed a Led-et (előtété ellenállást ne feledd) és a bázissal sorba egy ellenállást. (pld. 10kohm) Ha az ellenállásra feszültséget adsz, a Led jelzi a kollektoráramot. A Led-eknél a tranyót általában kapcsolóüzembe használjuk. Vagy is ha nincs bázisáram kikapcsol, ha van bekapcsol..
De kollégák a hálón több ilyen kezdő kapcsolást már "fellinkeltek". Azok alapján érdemes próbálkozni. Például. Első viszont, hogy a tranyó működését megértsd, majd az alapkapcsolások és jellemzőik ismerete.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2012
(#) gammabuta hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy egyszerű nikkel kadmium ceruzaakkura akartam forrasztani vezetéket,lehet kicsit sokáig melegítettem a pálkával mert aztán 0 voltot mértem és csak 1-2ohm ellenállást.

Mi baja lehetett? A túlmelegítés okozhat ilyet? Javítható?

Most próbáltam melengetni még a pákával hátha helyrejön, nem javult.

Kissé félve de betettem egy olyan aksitöltőbe ami nem nézi, hogy van-e feszültsége és bent hagytam fél percre, most újra 1.3 voltot mérek rajta.

Túlélhette a hevítést és nem rövidzáras lett akkor ezek szerint?

Most betettem egy mikroprocesszoros töltőbe már elfogadta, remélem helyrejön...

(#) morgo válasza brichy76 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Szia!
Épp az imént töltöttem fel az oldalamra egy hasonlót. Bővebben: Link
Elvileg a DS1820 is tudja az általad kívánt paramétereket, igaz hogy csak 125 fokig, de ha a motor hőfoka ezt meghaladja, akkor az nem autóban van .
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2012
(#) zolika60 válasza gammabuta hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Nem szereti a forrasztást. Persze lehet, ha muszáj, de csak gyakorlottaknak, akik nem vacakolnak a forrasztással. Majd meglátod túlélte-e.
(#) NVP hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Helo!
Milyen áramkörrel lehet usb-ről(pl:pendrive)zenét lejátszani?
(#) labu01wx hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Valaki le tudná rajzolni az irányfényes kapcsolók felépítését?
(#) vilmosd válasza NVP hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Aramkor az nehez, de par fabatkaert mar lehet kapni MP3 lejatszokat, amibe SD kartya, pendrive csatlakoztathato. Van kulonben spec IC erre a feladatra, amit valami komolyabb uC segitsegevel lehet kezelni. A neten talalhato tobb DIY project is. Persze ez elektronikai tudas nelkul nem egyszeru elkesziteni.
(#) kadarist válasza labu01wx hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Inkább leírom: a kapcsoló érintkezővel párhuzamosan kötve egy glimmlámpa a soros ellenállásával. Itt a lényeg az, hogy a lámpa párhuzamos legyen a kapcsolóval, így kikapcsolt állásban (amikor feszültség van a kapcsoló sarkain) világít a lámpa.
(#) labu01wx válasza kadarist hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Köszönöm. Ez vagy a dimmer gyilkolja a fénycsőelőtéteket?
(#) pjg hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Tudja e valaki, hogyan számoljuk ki az acéllemez tagos radiátor teljesítményét.

14 tag 600x150(170?)mm-es.

Elektromos fűtőtestet szeretnék beleépíteni, de nem tudom hány kW-os legyen. Jó lenne a garázsban egy kis fűtés, de nem szeretném ha forralná a vizet, vagy nem tudná kellő hőfokra melegíteni.

Én 1200W-ra saccolom.
(#) kadarist válasza labu01wx hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Fénycsőhöz nem való a triakos fényerőszabályzó.
(#) peter1995 hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Sziasztok. Lehetséges itthoni körülmények között megoldani azt hogy egy régi típusú nyomtató kábelt elvágok az egyik vége megy a nyomtatóba a másik végére pedig egy USB kábelt rakok hogy minden gépen lehessen használni az adott nyomtatót ne csak paralell porttal rendelkező gépen.
(#) kokozo válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Szia! Lehet venni gyárilag usb to paralell kábelt. usb parallel printer cable a neve
(#) kendre256 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Nem lehetséges.
Ez olyan, mintha egy vízvezeték végére szerelnél egy gázégőt és azzal szeretnéd melegíteni a bográcsot.
(#) peter1995 válasza kokozo hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Igen tudom csak kicsit drágának tartom amennyiért nálunk adogatják. Ezért kérdeztem hátha meglehet home made oldani
(#) Amade1998 hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Helló! 4db ceruzaelemből csinálok NOKIA telefontöltőt. a jelenlegi töltőm 5v és 890mA-es.

Az elemes töltő eddig úgy néz ki hogy van benne 4db 1,5 voltos ceruzaelem (össz.: 6v)
erre egy 7805-ös feszültségszabályzó IC téve. Ezért az 5volt az már megvan, de mivel sajnos nincsen multiméterem ezért nem tudom hogy hány mA-es. De szerintem több mint 890. (Javítsatok ki, ha nem így van.) Ezt szeretném szabályozni. Pontosabban stabil 5 voltot és 890mA-t szeretnék. Addig eljutottam, hogy ellenállás kéne, de nem tudom hogy hány ohmos.

Ki lehet ezt esetleg számolni? (Gondolom igen. De ahhoz tudni kéne hogy hány ampert ad le a négy elem. De mint már mondtam nincs multiméterem.)

Valaki mondta, hogy a milliamperrel ne foglalkozzak, mert a telefonba van valami ami nem enged be többet a szükségesnél. De én nem szeretném ha bármi baja lenne, úgyhogy inkább szeretnék betenni egy ellenállást.
(#) kadarist válasza Amade1998 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Szia!
Az ellenállás kiszámításához nagy segítség segít nyújt O h m -törvénye. R=U/I
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2012
(#) SzervízMacska válasza Amade1998 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Ezt az egészet kezdd elölről, mert a 7805-nek kevés az 1V feszültség többlet...
(#) Amade1998 hozzászólása Szept 22, 2012 /
 
Sajnos, nem értem. Szóval, R= U/I azaz: Ellenállás= 5v/ 0,89A
Az eredmény 5,617....

Szóval egy 5,6 ohm körüli ellenállásra van szükségem?
(#) moltam válasza Amade1998 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Helo.
Az hogy a töltő 890miliamperes az azt jelenti, hogy max ennyit lehet kivenni belőle. Ha a telefonon rajta az 5V, annyit fog felvenni, amennyit kell. Nem kell ellenállás. Használj low dropout stabot, pl lm2940ct-5 . Ennek Elég 6V a stabil 5V előállításához.
(#) kadarist válasza Amade1998 hozzászólására (») Szept 22, 2012 /
 
Akármi is lesz a dolog vége, legalább megtudtál néhány hasznos ismeretmorzsát a tápegységekről.
(#) patekw hozzászólása Szept 23, 2012 /
 
"4db ceruzaelemből csinálok NOKIA telefontöltőt" ???
Ezt még nem hallottam! De ha fordítva is akarnád, az 1,5V-os ceruzaelemek nem tölthetők. És ha 1,2V-os akkukról lenne szó, az 5V-os trafó kevés hozzá.
És ezt egy alapműszer nélkül akarod megcsinálni?
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2012
Következő: »»   1794 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem