Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   96 / 137
(#) Cirboja válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
Ööö...pontosítanék.Mégiscsak van egy kis gond.A bal oldal teljesen rendben.A jobb oldal tápjában a negatív "sínen" lévő 0,33 Ohm viszont forró már pár másodperc múlva.Ennek a sarkain 5,6V-ot mérek,míg a többin csak 260mV-ot.Az egyik kondi rossz lenne?
(#) Orbán József válasza Cirboja hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
... és biztosan nem fordított a polaritása az elvárthoz képest?
(#) Cirboja válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
Biztos.Ha a GND összekötést kiveszem és úgy kapcsolom be (természetesen a panel nélkül)minden rendben,nincs melegedés .A GND-t és a panelt visszakötve vígan megy.Tegnap este is így tettem de a ma reggeli bekapcsoláskor újra jött a forróság.
Azt hittem sokáig nem voltak a kondik feltöltve és ez okozza,de a másik oldallal minden OK,ezért nem értem.
(#) Orbán József válasza Cirboja hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
Cseréld meg a 2 kondit.
(#) Cirboja válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
A DC- betápnál lévőkre gondolsz?(alsó kettő)
(#) Orbán József válasza Cirboja hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 

Én egyesével megnézném az összes kondit a problémás oldalon egy soros ellenállással természetesen.
(#) Cirboja válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
Köszi,átnézem majd délután.Most aludnom kell.
(#) Alkotó válasza Cirboja hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
Ha az erősítő le van választva a tápról, akkor mit tapasztalsz? Ilyenkor is melegszik az ellenállás (nem kellene neki)?
(#) Cirboja válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
Igen,akkor is melegszik.
(#) CIROKL válasza Cirboja hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
Hu akkor nem volna szabad neki melegednie , a kondikat nem nézted beépités előtt ?
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2012
(#) Cirboja válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
De igen.Sorban leformáztam mindet.Ám súlyos gondjaim vannak a földeléssel.Minden sípol mindennel.Szétszedem az egészet,majdcsak rájövök mi a gebasz.
(#) keszeg01 válasza Cirboja hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
A hűtőborda mennyire melegszik ?
(#) Cirboja válasza keszeg01 hozzászólására (») Okt 17, 2012 /
 
0,7A mellett kb.40 fokos lehet.De!Lehet hogy megvan minden bajom okozója!Ha ezeket szigetelten szerelem be(kép),asszem minden jóra fordul.Álmomban se gondoltam volna...Nem dolgoztam még ilyen rögzítésű kondikkal.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2012
(#) Orbán József válasza Cirboja hozzászólására (») Okt 18, 2012 /
 
Óvatosan megjegyszem, szerintem nagyon sokan estek (estem) ilyen hibába valaha, valamikor, nem gondolva arra, hogy a negatív fegyverzet a kondin a fém házán is ott van...
Kiszigetelő közgyűrűk megoldják a gondot...
Nem most volt, de elszaladt az a néhány évtized.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2012
(#) (Felhasználó 46585) válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 18, 2012 /
 
Régebben az ilyen elkókra rá volt írva, hogy nincs elszigetelve a házuk. Amelyik meg el volt szigetelve, annak a fefogató csavarjába bele volt préselve a földelés jel.
(#) Cirboja hozzászólása Okt 18, 2012 /
 
Végeztem az egyik oldal szigetelt beszerelésével.Méregettem, meghallgattam... - szerencsére minden alkatrész megúszta a malőrt.
(#) Gránátalma hozzászólása Okt 20, 2012 /
 
Sziaztok!
A hiragának nincs véletlenül Ab osztályú változata, mint a Linsley hoodnak a 75W-os?
Keresgéltem a guglival, de leginkább a super class A kivitelt találja.
Ha esetleg valaki tud AB-ról kérem ossza meg velem! Köszönöm.
(#) reloop válasza Gránátalma hozzászólására (») Okt 20, 2012 /
 
Szia! Állíts be alacsonyabb (10-30mA) nyugalmi áramot a Hiragának.
(#) Gránátalma válasza reloop hozzászólására (») Okt 23, 2012 /
 
Szia! És akkor 75w-os lesz?
(#) Kovácsgabi válasza Gránátalma hozzászólására (») Okt 23, 2012 /
 
És még AB-s is
(#) thedespot0 válasza reloop hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Csak mivel AB lesz, így kap egy kis keresztezési torzítást is, ha jól gondolom. A tranzisztorok nyitása miatt. Vagy nem ?
(#) reloop válasza thedespot0 hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
A keresztezési torzítás akkor lépne fel, ha nem lenne nyugalmi áram, azaz B osztályban üzemelne az erősítő.
A torzítás növekedése azért várható, mert a tranzisztorok nagyobb áramváltozás mellett, kevésbé lineárisan dolgoznak mint tiszta A osztályban. Azért ennek a hibának jelentős részét csillapítja a visszacsatolás, érdemes vele próbát tenni.
(#) (Felhasználó 46585) válasza reloop hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
"A" osztályban kétszer akkorát változik az áram, mint tiszta B-ben, hiszen egy tranyó teljesen nyitva van, ha ő szolgáltatja a kimeneti áramot és ha a végfok a másik irányú áramot kezdi el szolgáltatni a hangszórónak, akkor kezd az árama a maximális értékének a feléről lecsökkenni. Lezárni akkor fog teljesen, ha a másik tranyó szolgáltatja a teljes kimeneti áramot. ( Ez egyben a határolást is jelenti.)
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) thedespot0 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Na asszem én erre gondoltam, valami emlékek maradtak az elektronika órákból.. : )
(#) storm válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
A osztályban a tranyó munkapontja a lineáris szakasz közepén szokott lenni, semmiképpen se teljesen nyitva.
(#) (Felhasználó 46585) válasza storm hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Azér írtam, hogy a határolások kezdetén van a teljes kivezérlés, akkor az egyik tranyó közel teljesen lezár, a másik pedig teljesen kinyit. ( ideális esetben, a gyakorlatban egy-két V marad a teljesen kinyitott tranyón, a másik pedig ugyanannyival elmarad a tápfesztől. ) A linearitásról a negatív visszacsatolás gondoskodik, ha nincs akkor meg jó nagy torzítások lesznek. Egyébként,a tranyónak nincs olyan, hogy lineáris szakasz, legfeljebb közelít a lineárishoz egy kis tartományban ( jó nagy hibával... ) Ha meg csak kis kivezérlésekkel járatjuk, akkor még rosszabb lesz a hatásfoka.
(#) dB_Thunder válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Idézet:
„Egyébként,a tranyónak nincs olyan, hogy lineáris szakasz”

Az a legnagyobb baj, hogy legtöbben feszültséget akarnak erősireni a tranyóval arra a könyök karakterisztika miatt alkalmatlan, de áramot viszonylag lineárisan erősit. De ahhoz kicsit más kapcsolastechnikát kell alkalmazni, nem a csöves kapcsolásokat átportolni tranyósra.
(#) reloop válasza dB_Thunder hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Szia!
Idézet:
„a legnagyobb baj, hogy legtöbben feszültséget akarnak erősíteni a tranyóval”
Ettől pedig nehéz lenne eltéríteni a tranzisztoros erősítőt építőket. Ha feszültségerősítés közben nem változik jelentősen a tranzisztoron folyó áram és kellően alacsony impedanciáról kap a bázis meghajtást el lehet vele boldogulni.
A tranzisztor áramerősítésének linearitása épp ilyen aggasztó. Nem elég, hogy áram függő, még a félvezető hőmérséklete is befolyásolja, mely egyes leírások szerint igen szapora ütemben tud változni. Talán ez utóbbi miatt favorizálják a téma címében jelzett, bűn rossz hatásfokú topológiát.
Elég tanácstalan vagyok mi az igazi műszaki indoka az A-osztály népszerűségének.

(#) (Felhasználó 46585) válasza reloop hozzászólására (») Okt 28, 2012 /
 
Az A osztályban is változik a tranyók árama, ennek megfelelően a réteghőmérsékletük is, tehát ez a fajta hőtorzítás ugyanúgy megvan. A lényeges különbség ott van, hogy nincs keresztezési torzítás, mert A osztályban egy tranyó nem egy félperiódust állít elő a (mondjuk ) bejövő színuszból, hanem egy egészet. Ezt érik el úgy, hogy olyan a vezérlésük, hogy amikor maximális árammal vezetnek, akkor mondjuk a színusz tetejét generálják, amikor meg alig vezetnek áramot, akkor a színusz negatív maximumát. ( A hangszóróra jutó áramot ilyenkor mondjuk egy áramgenerátor állítja elő. Ha jól tudom, ez az SE- single ended elrendezés ) A B osztályú erősítőben minden tranyó csak egy félperiódust állít elő. A bázis-emmitter feszültség viszont legalább 0,6 V kell hogy legyen ahhoz, hogy a tranyó vezetni tudjon, tehát amíg a vezérlés el nem éri ezt a szintet, a kimeneten nem történik semmi, vagyis ott van benne a lépcső, vagyis a keresztezési torzítás, ami annyira jelemző erre az osztályra. Némi mesterkedéssel ez nagyrészt eltűntethető, erre van a nyugalmi áram az AB osztályú végfokoknál. Sajnos, azért ez nem egy tökéletes megoldás ( különösen nagyobb frekvenciákon ), valamennyi torzítás mindíg marad, még ha nagyon nagy is a negatív visszacsatolás. Ez az, ami a tiszta A osztályban nincs, emiatt ( is ) szól jobban. ( elvileg )
Persze, van a nyugalmi áram mellett más megoldás is, pl a Cordell erősítőben alkalmazott hibakorrekció. (Nekem ez nem működött úgy, mint ahogy beharangozta a cikk... ezért inkább a D osztályban hiszek, meg csinálgatom. )
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2012
(#) Ge Lee válasza dB_Thunder hozzászólására (») Okt 28, 2012 /
 
Lehet a tranyóval feszültséget erősíteni, csak nem egy tranyót kell beállítani 100x-os erősítésre, nagy áramon járatni, meg még jól meg is terhelni. Talán ezért lehet szebb hangjuk azoknak a kapcsolásoknak ahol a feszültségerősítő fokozatban csak 2-3mA folyik, és valamilyen darlington megoldás van utánuk.
Következő: »»   96 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem