Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 5V előállítása Step-Up konverterrel
Lapozás: OK   3 / 3
(#) pepe1125 válasza pepe1125 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
lehet venni napelemes töltős vésztöltőt
(#) nedudgi hozzászólása Jún 23, 2011 /
 
Ha gondot jelent egy step-up konverter, akkor vegyél egy ilyet.
Egy MC 34063 ACN segítségével felépített DC-DC konverter könnyen összerakható, akár egy próbapanelen is, megfelelően kis méretben. Erre van topik is itt a fórumon. Az adatlapja minden segítséget megad... 3 db ceruzaelemről, vagy egy LiIon celláról biztosan tudja azt, amire nektek kell. Három ellenállás, 3-4 kondenzátor, egy induktivitás, és a 8 lábú IC. Ha össze tudsz rakni egy LEDes villogót, akkor ez is menni fog.
(#) Attila86 hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Üdv.!

Egy olyan megoldást keresek ami 0,8V-1V-ból 5V-ot csinál, kb 10mA terhelhetőséggel. A topikban emlegetett MAX856 túl drága (1500Ft a HEStore-ban). A maximnak van egy csomó szóba jöhető IC-je (pl MAX1724) de ezeket nem lehet kapni nálunk sehol. És mintát nem szeretnék rendelni.
(#) mechanika hozzászólása Ápr 19, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy áramkör tápellátást kéne megoldanom, a következő szempontok alapján:
1. a kapcsolásban van egy 5v-os rf modul (5-7 mA);
2. egy msp 430-as mikrovezérlő (megengedett tápfeszültség tartomány 1,8 - 3,6 V, kb.: 0,5 mA);
3. 1-3 ledet kéne meghajtania, időszakosan;
4. akkumulátorról (ceruza, esetleg 9v-os) üzemelne (viszonylag kicsi a helyem);
5. 0°C alatt is működnie kell (télen szabad téren)
Az alábbi megoldásokra gondoltam:
1. 1 db 1,2 v-os ceruza akksi --> step-up (5v, az rf modulnak) és ugyanebből az 5volt-ból stepdownnal 3,3 v a mikrovezérlőnek;
2. 2 db 1,2 v-os ceruza akksi --> step-up (5v az rf modulnak) és a két akku 2,4 voltja a mikrovezérlőnek;
3. 2 db 1,2 v-os ceruza akksi --> step-up (5v az rf modulnak) és még egy step-up 3,3 v a mikrovezérlőnek;
Ahogy a fenti sorokból is látszik csekély a jártasságom a fenti témában, ezért kérem szíves segítségeteket (lehetőleg egyszerűen kivitelezhetőt).

ui.: a fórumot próbáltam alaposan átnézni, de csak részben találtam választ a kérdéseimre. Köszönöm!
(#) _vl_ válasza mechanika hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
1. Az rf modul nem tudom, hogy mit csinál, de 5-7mA 5V-on, az édeskevés bármilyen rádiózáshoz. Szerintem lesznek ott nagyobb csúcsok is...
2. Kéne tudni, hogy mennyit is kéne mennie ennek az egésznek egy töltéssel, milyen sűrűn lehet/akarod tölteni, hány töltést kell évente kibírnia. Én első körben mondjuk valami lítiumos akkuban gondolkodnék.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Lítiumion-akkumulátor
Így a mikrokontroller mehet direktbe, és csak az rf modulnak kell konverter.
3. LED-ből érdemes kicsit nézelődni, ha nem csak rövid pillanatokra akarod felvillantani őket, mivel általában 5-10-20mA az üzemi áramuk, és ezzel a legnagyobb fogyasztók lehetnek az áramkörben.
(#) mechanika válasza _vl_ hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Egy rf vevőmodulról lenne szó.Bővebben: Link

AA méretű ceruza akkura gondoltam, mert ehhez a legtöbb embernek van töltője. Akkor legyen 3 db (az 3,6 v) ami mehet a mikrokontrollerbe, plusz egy a step-up modulnak. Akár egy led fénye is elég lehet.
Fontos lenne, hogy minél tovább bírja ki egy töltéssel (minimum1-2 hét, a 2 hónap már nagyon jó volna).
A szerkezet a szabadban lenne folyamatosan készenlétben, hetente max. pár órát (1-2 óra, de inkább kevesebb) világítana a led, amikor a távvezérlővel beállítja a fényerőt az ember. Ehhez a rádiónak folyamatosan be kell lenni kapcsolva ami ugye szívogatja az akkut 5mA-rel.
Ja és egy fotodiódával nappal ki lehetne kapcsolni a rádiót, mert akkor úgysem kell világítani, és így fele annyit fogyasztana a készülék.

?

Köszönöm.
(#) hibbantpasi válasza mechanika hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Szia!

Annyi helyed nincs , hogy napelemmel töltsd az akkukat?
(4 db akciós kerti napelemes lámpa, egyből megoldva a sötétre kapcsolás, megvan a 4 akku és a több hetes működés- és jó esetben 2000.- ből kijön).
(Csak fejszámolva: 5 mA x 2 hét= ~ 1600mAh, félidőben használva is 800mAh,nem számitva az átalakitás veszteségeit. Ilyen igényekre jobb lenne a Li-ion)

üdv: hp
(#) mechanika válasza hibbantpasi hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Ha pl.: AA Ni-Mh akkuval tudnám összerakni, akkor nem kell akkut és töltőt adnom a készülékhez és ez jelenjtős költségmegtakarítást jelentene.

A kerti szolárlámpára én is gondoltam, csak bizonytalan vagyok benne, hogy mennyire megbízhatóak. Van róla tapasztalatotok??

A Li-ion akku 3,6 voltja miért előnyösebb mint a 3XAA 3,6 voltja (a kisebb súly és a memóriaeffektust leszámítva)?
(#) Barret válasza mechanika hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Azonos kapacitás mellett sokkal kisebb az önkisülése is a líthiumos akksinak.Ezáltal tovább üzemel.
(#) mechanika válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Ez mire való pontosan?
(#) GPeti1977 válasza mechanika hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Egy cellás lítium akkumulátor (3.7V) feszültségét alakítja át 5V feszültségre.
(#) citromfm hozzászólása Aug 1, 2012 /
 
Sziasztok!
Teljesen nem értek az elektronikához,ezert regisztráltam az oldalra,hátha valaki tud nekem segíteni.Problémám a következő,van 2db(1pár) luxeon ledes 10db led a 2 lámpában ami elméletileg 12v üzemel,ez van ráírva de sajnos a kis vezérlő elektronikája elromlott,szétszereltem,de be van öntve vmi anyaggal,szóval javíthatatlan.A dobozkát kiiktatva rákötöttem és a fényereje jelentősen lecsökkent így nem tudja azt a paramétert ami miatt megvettem.Halottam,hogy egy step up konverterrel megoldható a problémám,de nem találok interneten számomra megfelelőt amit bekötve a lámpák és az aksi közé visszenyerné a teljes fényerőt.Kaptam tippet,hogy talán 16v vagy 19v lenne a megfelelő számára,de az auto legjobb esetben is csak 14,4v tud.Kérem valaki segítsen,nagyon drága volt a lámpa,nem szeretném kidobni,esetleg,ha valaki megcsinálná nekem,megfizetném a fáradalmait!Köszönöm előre is a segítséget!
A lámpa:http://www.philips-shop.co.uk/store/catalog/car-lamps/daylight/led-daytime-lights-drl-12-v-10-w/productdetail/12810WLEDX1_GB_SHOPPUB/GB/en

Itt 10w írnak,de a lámpán 6,8w szerepel,nem tudom,hogy most melyik a számadó.
(#) mechanika hozzászólása Dec 17, 2012 /
 
Sziasztok!

L6920DB doksi

A doksiban szereplő 5.4 illetve 5.5 pontok funkciói hogyan működnek?
Az induktivitás kiválasztása mennyire kritikus? A többi hasonló alkatrész esetén szokott lenni az induktivitás kiválasztásához néhány paraméter, amit ebben a doksiban nem találok.
A felvilágosítást megköszönném!
(#) _vl_ válasza mechanika hozzászólására (») Dec 17, 2012 / 1
 
Idézet:
„A doksiban szereplő 5.4 illetve 5.5 pontok funkciói hogyan működnek?”

Az LBI bemenetre egy ellenállásosztóval bekötöd a figyelni kívánt feszültséget. Amikor 1.23V alá megy ezen a ponton a feszültség, akkor a nyitott-kollektoros LBO kimenet aktiválódik (fel kell húzni egy ellenállással).

Ha ezzel ki akarod tudni kapcsolni a betápot, akkor kell valami P MOSFET az egész elé, valami öntartó mechanizmussal vezérelve (RS flip-flop, esetleg NAND kapukból összerakva, vagy valami pici mikrokontroller).
(#) mechanika válasza _vl_ hozzászólására (») Dec 17, 2012 /
 
Köszi!
(#) gammabuta hozzászólása Jan 12, 2013 /
 
Üdv!

kb. 4-5 éve itt tervezgettem a MAX1700as step-up-om megépítését.

Sikerült is valamit összehozni több kevesebb sikerrel, most elővettem és kicseréltem benne a 10uH tekercset egy 100uH toroidra és bemértem egy 3ampert bíró 3Volt stabilizált adapter segítségével.
Arról már letettem, hogy 1,5volt bemenetről is tudjak 5voltot elérni, sosem jött össze csak pár milliamperen.

Íme a mostani méricskélésim eredménye:
A kimenet terheletlenül: 4,88Volt, erre löttem be, mert a legtöbb 5voltról üzemelő készülék jobban szereti ha 4,8-4,9 voltot kap 5-5,2Volt helyett.
(Főleg ha egycellás lithium töltőICje van, az is hatékonyabb ezen a feszültségem, mert kevesebbet kell eldiszcipálnia.)

A max kimeneti áram 800mA lehet csak az IC szerint.


Mért adatok:
10ohm kimeneti terhelésen
kimeneti feszültség 4,8V áram 480mA (~2.3Watt)
bemeneti feszültség 3V áram 980mA (~3Watt)
hatásfok kb: 76%
Ez nagyon jó lévén hogy a diódán is esik feszültség ami jelentős veszteséggel jár 5volt környékén!
Erről minden szabvány USB készülék már vígan elműködhet és tölthet, kipróbáltam a kis házi egycellás lithium töltőmet is, az is szerette.

Mivel kiváncsi voltam kibír-e többet megmértem még
4,7ohm kimeneti terhelésen:
kimeneti feszültség 3,9V áram 800mA (3,12Watt)
bemeneti feszültség 2,95V áram 1300mA (3,9Watt)
hatásfok: 80%

Itt látszik, hogy már leesett a kimeneti feszültsége, ami miatt a 800mA-t vagy többet igénylő usb eszköz már lehet nem megy el róla.
(Viszont a lithium töltőIChez pont jó lesz nekem, hogy nagyobb áramon esik a feszültség, hisz pont akkor kell neki kisebb feszültség amikor még a kezdeti nagyobb áramú töltés fázisban van.)

Megcsináltam a szokásos PSP-s tesztet, hogy hogy megy róla a PSP akku nélkül és jól tejesített.

Tudom, csak oszcilloszkóppal lehet pontosan kimérni a DC-DC-n a hatásfokot stb. de nekem az nincs így én maradok a multiméterné és az ellenállás, voltmérő, ampermérő mezei használatánál és erre hagyatkozok.
(#) Saggitarius válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Esetleg a MAX1703-as jobban megfelelne a celodnak?
(#) Saggitarius válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Ha fontos szamodra az elnyerheto maximum hatasfok is, akkor minimum az induktivitas es a kimeneti dioda az ajanlott legyen (tipus es meret).
(#) gammabuta válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
köszönöm,
de a 76-80% az már nagyon jó hatásfok szerintem ekkora feszültségen, a stepdown-om csak 60%-on tud pl. működni ahhoz képest ez a step-up már gazdaságosabb.
A javasolt diódát használtam Shottkyból pontosabban az 1N5817 helyett talán 1N5819-est bár nem nagy különbség, de ki tudja a feszültségesésük mintha 1amperen is már különböző lehet és akkor tényleg jobb lenne beszerezni a 17es végűt:
Bővebben: 1N5817-19
Az induktuvitás elsőnek javasolt 10uH volt de most rendeltem kínából "olcsón" 10db toroid 100uH-set és ezért kicseréltem arra, szerintem jobban megy vele, mert korábban úgy emlékszem nem ment ilyen jól a 10uH-sel, de még lehet visszateszem egyszer a régit is és rámérek pontosan.
A MAX1700-asat még ingyen termékmintaként rendeltem vagy 5éve, ez van csak kéznél jelenleg, és ehhez gyártattam láb kivezetést felnagyító nyák foglalatot.
Amire most kell ara elég a 800mA mivel alap USB dolgok mennek róla, a lithium töltő IC-m amit meg meghajtanék róla az sem tud többet mert az is pici SMD sajnos.

Csak azért osztottam meg a tapasztalataimat a step-up-ról, hogy hátha valakit érdekel mi lett a projecttel.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2013
(#) _vl_ válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Idézet:
„az 1N5817 helyett talán 1N5819-est bár nem nagy különbség”

De. Nagy a különbség, több tized Volt is lehet a kettő között, az pedig simán jelenthet akár 30% különbséget is a disszipációban. A nem szinkron DC-DC konverterekben az egyik legnagyobb veszteségforrás a szabadonfutó dióda, szóval azon spórolni 20-30%-ot, az simán dobhat 5-10-15%-ot az áramkör hatásfokán.
(#) gammabuta válasza _vl_ hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Megpróbálom majd valahonnan beszerezni,
csak az a gond a legtöbb boltban csak a nagyobb feszültségűeket tartják, én is így voltam vele... aztmondták ez bír 40voltot is nem csak 20-at, a másikból meg nincs soha.

Én a pdf-ben 1amperen 0,15Volt különbséget látok a veszteségen (0,45V vs 0,6V), azért azt 5voltnál azt 3%-nak számolom csak de persze az sem lenne rossz ha még ennyit is lehetne nyerni.
(#) gammabuta hozzászólása Jan 14, 2013 /
 
Ma végre be tudtam építeni kis műanyag dobozba a step-up-omat, és kipróbáltam 2volt bemenőről is a step-down-ommal.
Sajnos előjött egy olyan jelenség, hogy hangosan sípol magas hangon.
Először a step-down-omon vettem észre aztán megnéztem őket külön külön, más más tápról.
Eddig nemvolt feltűnő, talán mindig zajban teszteltem de a step-up is hangosan sípol nagyon magas hangon, de ha odateszem a fülem jól hallatszódik aztán még miután kikapcsoltam is hallom mintha beégett volna a fülembe.
Miért lehet ez a jelenség? Pont most amikor már doboza is van valami elromolhatott benne?

A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2013
(#) gammabuta válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 17, 2013 /
 
Az előző kérdésemre megkaptam a választ, a tekercs mozoghat mivel nem rögzítettem és azért sípol.

Közben utánajártam a dióda mizériának is, hogy most akkor melyiken esik a legkevesebb feszültség és így melyik a jobb a step-up-ba.

A mérés egyszerű volt, van egy többamperes 5voltos stabilizált tápom, arra kötöttem az éppen vizsgált diódán keresztül egy 10ohmos 5W kerámiatokos ellenállást pár másodpercre és mértem a dióda előtt és után a feszültséget a földhöz képest.

kb. 470mA áthaladó áramon néztem a feszültségesést.

Ez lett az eredmény a Schottkykkal amik készleten voltak:
5.05Voltról --> 4,72Voltra esett (ez a nyertes kategória 0,05Volttal nyert):
1N5822, SB120, SB330, SB360, SB560

5.05Voltról --> 4,68 Voltra:
SS14

5.05Voltról --> 4,67 Voltra:
1N5819 (sajnos eddig ezt használtam)

Annyira azért nem hatalmas a 0,05Volt különbség 470mA környékén, hogy most nekiálljak kicserélni a step-up-ban, de azért legközelebb a fenti kategóriából választok diódát.

1N5817-est sajnos a boltban nem tudtak adni de fogadkoztak, hogy az SB120 az ugyanaz, pedig adatlap szerint annak még kisebb lenne a feszültségesése.
Ha mégis be tudnám szerezni azt is letesztelem.
(#) bankimajki hozzászólása Máj 28, 2013 /
 
Sziasztok, step-up konverter kellene nekem ami 6-12V-ból stabil 24V-ot állít elő. (kb 500mA-es terhelés mellett.) Tudtok olyan IC-t ami képes erre sima induktivitással. (Gondolom ekkora teljesítményhez már elég nagy frekin kell kapcsolgatnia szerencsétlennek.) A trafó tekerést el akarom kerülni. A boltokban lehet előre elkészített porvasmagos toroidot venni ilyesmi konverterhez? (Vagyis az áttét kb. 1:4 primer: 6V szek.: 24V És 500mA-ert kibír tartósan a szekunder köre.) Egy 494-essel megoldanám a szabályozást. (Az már a kisebb probléma.)
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2013
(#) orcika70 válasza bankimajki hozzászólására (») Máj 28, 2013 /
 
Ha ez segít, RT évkönyvből tesztelve nem volt.
(#) Davidd hozzászólása Okt 10, 2013 /
 
Sziasztok! Szeretnék építeni egy telefontöltőt, ami más telefon akkumulátorról tölt.(esetleg több párhuzamosan) Az ugye 3,7V ebből kellene 5V-ot előállítsak, találtam néhány ict (pl:lt1073, de nagyon drága) szerintetek ezt hogyan oldjam meg?
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2013
(#) _vl_ válasza Davidd hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
Úgy, hogy vegyél helyette olcsóbbat... Pl. MCP1651
(#) Davidd válasza _vl_ hozzászólására (») Okt 10, 2013 / 1
 
Oké utánna keresek, még nem vagyok otthon ebben a témában és hát google barátunk is miért ne a drágábbik megoldást dobná ki. (na meg hogy betudom-e szerezni Romaniaban.)
(#) htcstefanus hozzászólása Szept 27, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne hogy egy 12v os akkut szeretnek tölteni. Ehhez kb olyan 13.4v ra lenne szükségem. Ez egy step up konverterrel meg is oldható. Viszont nekem nincs meg mindig a 12v. Ha fordulaton ban a motor akkor is csak max 11.5v van. Ezt mondjuk be tudnam állítani 10v ra és azt konvertalnam fel. De viszont ha csak alapjaraton megy akkor leesik 6v körüli értékre. Akkor mit tesz a step up konverter? Egyszerüen nem működik esetleg tönke is megy?
Válaszokat előre is köszönöm.
Üdv: htcstefanus
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2014
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem