Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1209 / 2505
(#) kadarist válasza Petyaa hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Úgy is mondhatjuk, hogy a tranzisztor erősítőnek van kötve.
(#) Petyaa válasza kadarist hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Igen, a hosszabb láb a + hoz ment
(#) kadarist válasza Petyaa hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
A bal felső 10µF-os hogyan van kötve? Így kellene beépíteni a kondikat.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) Petyaa hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Valószínűleg akkor rosszul van az a kondi bekötve, mert a + kívülre esik.

DSCF6746.JPG
    
(#) Elektro Boy hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Sziasztok!
Van egy Unitra ws 432 típusú erősítőm, aminek van egy olyan problémája, hogy mikor bekapcsolom a kivezérlésjelző ledjei össze-vissza ugrálnak és a hangszórók elkezdenek csattogni és nagyon kimozognak. Iszonyatosan rossz ez így, zene alatt is ezt csinálják, ezért alig lehet hallani a zenét, csak a csattogást. Volt már ilyen problémája az erősítőnek, de azt orvosolni tudtam egy potméter cserével. Sajnos miután haverom bevitte az erősítőt a lakásba, megint előjött ez a probléma. Vettem új potméter, de sajnos ez most nem orvosolta a problémát. Egyszerűen nem jövök rá, hogy mi lehet a hiba oka. Eddig biztosan a potméter volt, de most valószínűleg át terjedhetett más részére is az erősítőnek. Nem lehet hallgatni rajt semmi zenét, mert ahogyan adom rá a hangerőt, úgy egyre jobban csattog a hangfal és ,,csoda, ha nem ugrik ki a dobozából''.
Ami még úgy furcsa, hogy mikor kikapcsolom az erősítőt és marad még egy kis ,,kraft" a kondenzátorokban úgy szól a zene egy-két másodpercig, persze halkulással, de akkor szinte mint ha nem lenne semmi baja, viszont ha újból bekapcsolom, megint csattog minden.
Remélem tud valaki segíteni nekem ez ügyben.
A segítségeket előre is köszom!
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) accaboj válasza Doncso hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Egy OPA2107 nem vesz fel sok áramot, mondhatni alig eszik valamit, szerintem sem kell bele az a tranyó páros. Na akkor ha minden igaz marad az ellenállat, zener, kondi kombináció ugy, mint a VF2-ben. Remélen lesz igy olyan jó hangja mintha külön stabil tápról menne. Szerintetek?
(#) szamóca válasza Doncso hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Papa! Azt tegyük hozzá azért, hogy az LM317-337 párossal jobb a stabilizálás, és nagyobb zajelnyomás érhető el. (a 78-79-es stabkockáktól is jobb)
(#) mraulajos hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Kérek valakit, mondjon erre valamit. Köszönöm! Bővebben: Link
(#) Doncso válasza szamóca hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Az biztos. Tény. De szerintem , erősítőbe, tápnak, elégnek kell lenni a zenernek is.
(#) szamóca válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Ha nem működik, vagy idegesítő (gyanús) hogy elszíneződött, akkor bonts meg, és ellenőrizd át a forrasztásokat vezetősávokat.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) szamóca válasza Doncso hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Látod hogy pénz ékszer nem számít, hiszen OPA ME-ket használ. Akkor értékéhez mérten, használjon megoldásként jobbat.
(#) accaboj válasza szamóca hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 


Egyébként az egyik verzió a zeneres, a másik végfokon meg iylen táp van az OPA-nak. Melléklet. Zajelnyomás nekem számít, ha ez az LM-es táp ebben a kapcsolásban amit mellékeltem jobb a zeneresnél akkor ez lesz.

(Még csak nyák rajzolat szintjén létezik a végfok)
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013

tap.jpg
    
(#) sny válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Szia! Sajnos a fényképből nem derül ki, de szerintem a tápkörben van, és a zenerek előtét ellenállásai. Ha magas a tápfesz, akkor eléggé tudnak melegedni. A forrasztásokat mindenképpen nézd át, mert nem szokták szeretni az ekkora hőmérséklet ingadozást. A fólia ragasztása is sérülhetett, így óvatosan a forrasztásnál. Én ilyen esetekben réz szegecset szoktam befúrni az eredeti forrpontokra, valamint rézlemezkéket forrasztok az ellenállás lábaira.
(#) Doncso válasza szamóca hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Hát, jogos. hájend.
(#) sny válasza accaboj hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Azt azért tartsátok szem előtt, hogy a zajelnyomás frekvenciafüggő!!!
Mind a stabilizátoroknál, mind a műveleti erősítőknél.
Így némelyikhez elegendő a zeneres táp.

Az LM317/337 nem éppen a legjobb stabi....
(#) Doncso válasza sny hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Én úgy vagyok ezzel, hogy ha quad-éknak megfelelt, akkor nekem is jó lesz a zener.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) accaboj válasza sny hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
LT317/337 jobb? Vagy mit ajánlasz?
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) Haliapu válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Szia, én ilyenkor nagyobb teljesítményűre cserélem az ellenállásokat és hosszabbra szoktam hagyni egy kicsit a lábakat, hogy körbe tudja járni a levegő.
(#) sny válasza accaboj hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Nézz körül a linear honlapján, vagy használhatod pl. az LM2940/2990 szériát.

Egyébként 100%, hogy elég a zeneres táp, nagyjából 10dB-t javul stabilizátorokkal a zajelnyomás, de nem 1kHz-en, hanem 10 kHz felett. Annak az OPA-nak meg elég nagy a tápzaj elnyomása. Ezért felesleges bonyolítani.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) sny válasza sny hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
OPA2107 PSRR

psrr.jpg
    
(#) szamóca válasza sny hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Ettől függetlenül, azért mindenütt jobbnak hozzák ki a szubjektív meghallgatások alapján az LM 317-337-es tápkockával építetteket a fixektől, és az egyszerűbb soros áteresztősektől. ( igaz a vezérlő lábakra jutó feszt simítani kell)
A nagyon jó zajelnyomású, kis belső ellenállással rendelkező, stabil táp készítése sokkal bonyolultabb áramkört kíván meg sokszor, mint maga a meghajtandó hf. áramkör.
(#) accaboj válasza sny hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Köszönöm, akkor nem bonyilítom az életemet, marad a zeneres táp, OPA2107 tényleg egy nagyon jó kis szerkezet, már bizonyitott máskor is.
(#) sny válasza szamóca hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Erre nem vennék mérget.

Abban igazat adok, hogy egy jó tápegység legalább akkora, vagy nagyobb feladat, mint maga az erősítő.
Én általában soros áteresztőstab + söntstab kombinációt használok.


(#) reloop válasza accaboj hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Szia! Ha aggaszt a zener zaja, tégy utána egy 47 ohm-os ellenállást, majd hidegítsd 100uF, 100nF kondenzátorokkal.
(#) reloop válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Szia! Fültisztítóra csöppents ablaktisztítót, vagy más hasznos enyhe zsíroldót. Ha simán le tudod törülni, akkor csak a levegő szennyeződése sült rá a panelra. Érdemes megnézni az ón felületét: matt, repedezett esetén át kell forrasztani az előttem szólók által ajánlott gondossággal.
(#) reloop válasza Elektro Boy hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Ha találtál benne rossz potmétert, akkor lehet másik poti is. Ilyenek: hangerő, balansz, mély-szabályzó. Melyiket cserélted?
(#) reloop válasza ZSozsóó hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Szia! A képen lévő .047k250 feliratú kondenzátort 47nF-nak fejtem meg. 20kHz-en 15dB-t emel. Japán, STK végű erősítőkben néhol a végfok visszacsatolásban van a komplett hangszínszabályzás, ez ahhoz képest korrekt, úri cselekedet
(#) accaboj válasza reloop hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
A zener nem sorba kötve lesz hanem:
Idézet:
„Én erre gondoltam: ellenállás, utána 15v zener a földre, 220uf+100nf.”


Szóval ugy mint az R.Ludvigos Quad404-ben, csak éppen tranzisztorok nélkül. Így is lesz zaja a zenernek? Király Tibor VF2-jében is így van mint ahogy írtam.
(#) reloop válasza accaboj hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Világos a Zener elgondolásod. Ez minden bizonnyal elegendő is lesz. Csupán fokozni lehet azzal a szűrést, hogy innen még egy RC taggal tovább simítod a tápot. Az IC tápelnyomása végül is nem indokol ilyen komoly előkészületeket.
A tranzisztornak, vagy magának a feszültségstabilizátornak akkor látnám értelmét, ha nagy tápesésre, vagy a műveleti erősítő erősen ingadozó áramfelvételére kéne számítani.
A feszültségstabilizátort olyan kapcsolásban ajánlanám, ahol sok IC-t kell táplálni. Így a feszültségcsökkentés disszipációja optimálisabb lesz mintha Zener + előtét-ellenállásból állna.
(#) levi102 hozzászólása Jan 6, 2013 /
 
Szép Estét mindenkinek!Van egy (kettő) Fisher CA-873 típusú erősítőm és az a helyzet vele hogy néha frekvenciatartományban a bal oldala kicsit recseg vagy nem is szól de néha a jobb is elkezdi ezt.Néha megoldotta a problémát ha ráütöttem egy picit de most már az se segít.Mi lehet a problémája?
Esetleg tolópotméter cserés?Segítségeteket Köszönöm! További Szép Estét és Boldog Új Évet!!
Következő: »»   1209 / 2505
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem