Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1899 / 3968
(#) Addye válasza szucsip hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Köszönöm a részletes választ, többet tanulok ezen az oldalon, mint a suliban
(#) proli007 válasza Addye hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Ez annak a jele, hogy elő kell venned a tankönyveidet is néha..
(#) kadarist válasza gyulank hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Jelentősen nem változik az értéke a melegedéssel, ezzel nem kell számolnod. A fémréteg meg huzalellenállásoknak amúgy is pozitív a hőmérsékleti együtthatójuk.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2013
(#) vladcepes válasza Gabó hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Sziasztok! Köszönöm a válaszokat. És ha mikróba melegítem 10 mpercet,utána még használhatom a mikrót kaja melegítésre? Köszönöm a tanácsokat,az este is nyitott ablaknál csináltam, de akkor most úgy fogom csinálni hogy melegítem aztán majd kint még ha hideg is van akkor azt már kibírom. Üdv.
(#) vladcepes válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Szia! Kérdésem a következő lenne: Milyen kapcsolási rajzra lenne szükségem hogy esetleg ennek a mozdonynak egy adó vevőt készítsek? Lehet hogy egyszerűbb lenne mint ha végig csinálnám a sínekkel azt amit fényképeztem? Végül csak egy egyszerű adó vevő kéne nem? mert a visszamenetelt egy olyan kapcsolóval meg lehetne oldani mint amit belinkeltem. Ha így van milyen adó-vevőt keressek? 1 csatornás? Nem igazán keresgéltem még ilyesmit ez csak ötlet volt. Válaszokat köszönöm. Üdv. UI: A motor fordulatszám szabályzót már kimartam úgyhogy gondolom az úgy is fog kelleni.
(#) Gabó válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Erre csak 1 választ tudok adni: Látod élek még Ha letakarod és nem hagyod szétfröcsögni akkor bajt nem okozhat.
(#) neogeo2 válasza Gabó hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Legfeljebb egy kicsit hamarabb rozsdásodik majd a mikród belseje...
(#) vladcepes válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Köszi a linket,én nem igazán akarok nagy terepasztalokat építeni,és még mindig nem értettem hogy milyen (hány csatornás adó-vevőt keressek). Üdv.
(#) blackdog válasza Wuti91 hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
Most akkor szakadás vizsgálót szeretnél készíteni vagy feszültség indikátort?
(#) pucuka válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
A modellvasutak (mozdonyok) vezérléséhez nem szokás adó-vevőket használni, felesleges is, hiszen ott a sín, amin keresztül ragyogóan vezérelhető sok minden. Ha építesz terepasztalt, ha nem, a mozdonyt, és a bonyolultságtól függően még sok mindent (váltót, szétakasztót stb.) vezérelni kell. A "terepasztal" csak összetartja a síneket, meg a vezérléshez használt vezetékeket. De ezt a témát a köbzoli megmutatta neked, a kérdésed oda való.
(#) gerolka hozzászólása Jan 10, 2013 /
 
Üdv!

Mivel nem tudom hol is kellene feltennem a kérdésem ezért itt próbálkozom.

Szóval egy plazma tv-re egy 5.1 hangfalrendszert szeretnék kötni, de sajnos a a tv-n nincs RCA, az erősítőn meg csak az van. (Scarton csak a saját hangját küldi a tv, egyéb csatlakoztatott eszközét nem.)
Nem szeretnék csak ezért beruházni egy új hangrendszerre, ezért valahogy mégis meg szeretném oldani a dolgot! Felmerült bennem ( és közben olvastam is valahol, hogy más is így oldotta meg), hogy egy Jack - RCA kábellel a fülhalfató kimenetre dugom az erősítőt, még mindig jobb mintha a tv cincogói szólnának. Viszont egy másik helyen azt olvastam, hogy ez nem szerencsés dolog, azt sajnos nem írták le, hogy miért, szóval a kérdésem az lenne, hogy nagy eretnekség lenne így megoldani, illetve miért nem szerencsés ha valóban így van?

Egyéb megoldást szívesen fogadok!
Köszönettel!

(#) szucsip válasza gerolka hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Üdv!

Semmi probléma nem lesz az jack-RCA átalakításból. Nem lesz 5.1 -es (mivel fülhallgatókimenetről viszed a jelet, ami meg 2.0, de legjobb esetben is csak valami Dolby Valami.... ), de szólni fog. És nem is rosszul. A TV-n ilyenkor érdemes kb közepéig feltekerni a hangot, hogy a jel-zaj viszony jó legyen.
(#) gyengeagep hozzászólása Jan 10, 2013 1 /
 
Sziasztok! Nagy segítséget szeretnék kérni! Elektrotechnikából holnap dolgozatot fogok írni és nem megy ez a feladat. Lehet rossz helyre írtam akkor én kérek elnézést. Arról van szó, hogy ebben a rendszerben U(0)=12V tápfeszültség van. R1 ellenállás értéke 2 kOhm, R2-é 1 kOhm, R3-é 3 kOhm, R4-é 6kOhm és az R5-é 1 kOhm. Ki kellene számolni az eredő ellenállását a rendsazernek, illetve az U1, U15, I1 és I3 feszültségeket illetve áramerősséget.

Meg tudná valaki oldani?

elektró.JPG
    
(#) reloop válasza gyengeagep hozzászólására (») Jan 10, 2013 / 1
 
Szia! Témája.
Kiszámolod R3, R4 párhuzamos eredőjét (2kOhm) és összegzed a másik három ellenállással, ez lesz az eredő (Re). I1=Uo/Re. U1=R1*I1. U15=Uo-U1. I3=I1*(2kOhm)/R3.
(#) gyulank válasza kadarist hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
A teljesítményt hogy kell számolni darabra? Szóval eddig úgy számoltam, hogy pl. 10W-ot akarok fűteni, akkor az 1db. 10W-os, 5760 ohm -os ellenállás, vagy elosztottam a teljesítményt is, és az ellenállást is annyi darabbal, ahányból kiraknám, vagyis pl. 2db. 5W-os. 2880 ohm -os ellenállás, mivel az eredője 5760 ohm, és összesen 10W-ot akarok.
De ha úgy számolom, hogy 240V/2880 ohm*120V=10 Watt. Vagyis 2db. 10W-os ellenállás, vagyis 20Wattot fűt, pedig az eredő szerint összesen 10-et fűthetne. Vannak régi nagy ellenállásaim, nem egyformák, ezért érdekelt volna, hogy melyiknek mekkorának kell lennie, hogy kibírják. Van kb. 0,5*2,5cm-es 2,2k ohm, kb. 0,6*2,5cm-es 33k ohm, és kb. 1*4,5cm-es 3k ohm -os ellenállásom. De mindből csak 1 db..
(#) kadarist válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Az első számítási módszer a jó, mert soros kötésnél egy ellenállásra fele feszültség jut, ha azonosak az ellenállások ellenállásai, így az egy ellenállásra jutó teljesítmény is feleződik.
(#) gyengeagep hozzászólása Jan 10, 2013 /
 
Bocsánat, hogy megint zavarkodom, de szeretnék még segítséget kérni! még lenne 2 feladat amit én is most kaptam és nem tudok mihez kezdeni vele. Segítséget kérnék mert nem tudom megoldani. Nagyon szépen köszönöm előre is, illetve köszönöm annak is, aki az előzőt megcsinálta nekem.
(#) gyulank válasza kadarist hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
De a másik számolásnál mi a hiba? Hogy számoljam ki, ha pl. sorbakötöm a 3k-s, és 2,2k-s ellenállásokat, hogy azoknak mekkorának kell lennie? Vagy, ha 3 különbözőt kötök sorba, ha már 2 egyforma sorbakötésénél is más eredményt kapok, mint kéne? Az eredő ellenállást osszam el a kérdéses ellenállással, és az eredménnyel osszam el az eredő teljesítményt? Vagyis R1=3000 R2=2200 P=10W Re=5200 Re/R1=1,7 Re/R2=2,4, akkor R1=5,8W R2=4,2W?
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2013
(#) gyulank válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Vagyis 5200 ohm -al 11W, így R1=6,3W, R2= 4,7W-ra jön ki. Nem tudom hány wattos ellenállások ezek. Kibírhat 5W-ot a fél centi vastag? Vagy 20 Wattot az 1 cm-es?
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2013
(#) kadarist válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Mutasd meg az ellenállásokat, mert így csak vakon tippelhetünk.
(#) gyulank válasza kadarist hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Ilyenek.
(#) luluzulu hozzászólása Jan 10, 2013 /
 
Sziasztok.
Valaki tud adni egy műveleti erősítő bekötést asszimetrikus tápról. Pl a tl061-et Előre is köszönöm.
(#) zolika60 válasza luluzulu hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Te is tudsz, ha megnézed az adatlapját. Bővebben: Link
(#) kadarist válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
A zöld Remix gyártmányú szénrétegekre rá van írva, hogy 1 (W), a százalék után. A nagy piros NDK huzalellenállás meg olyan 10W körüli lehet.
(#) kadarist válasza luluzulu hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Szia!
Menj rá a "single supply" kulcskifejezésre. Bővebben: Link
(#) gyulank válasza kadarist hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Köszönöm! Akkor így nem bírnák. De mi lenne, ha R1=4700 R2=47000 R3=1000 R4=1000 R5=3000, és R1+R2 párhuzamosan lenne, aztán a többivel sorbakötve? Akkor R1-2=5980, ha sorbakötöm, és az előbbi módon számolom, akkor 2,9W jut a kettőre, és ebből R1-en 2,9/(47000/4700), R2-őn 2,9/(4700/47000) Watt fűtődik el?
(#) kadarist válasza gyulank hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
Próbáld ki és meglátod. Ha nagyon pirítanának, akkor még mindig módosíthatsz a konstrukción.
(#) gerolka válasza szucsip hozzászólására (») Jan 11, 2013 /
 
Köszönöm a választ!

Azt tudom, hogy nem lesz 5.1, de hát így még mindig jobb!
Szóval akkor 100% hogy nem lesz idővel gondja sem a tv-nek sem az erősítőnek?!
(Közben annyit találtam a témában, hogy mivel a fülhallgató kimenet már egyfajta erősített jel ezért nem szerencsés ezt kötni az erősítőre! Nem tudom ez mennyiben felel meg a valóságnak?)
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2013
(#) makait1 hozzászólása Jan 11, 2013 /
 
Sziasztok!
A PCB kiterjesztésü file-okat milyen progival lehet megnyitni? Esetleg egy linket is kérnék ahonnan le tudnám tölteni. Köszönöm.
(#) proli007 válasza makait1 hozzászólására (») Jan 11, 2013 /
 
Hello!
A pcb kiterjesztést több program is használja, de itt általában az Eagle program file szokott lenni.
üdv! proli007
Következő: »»   1899 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem