Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
Ha 90° az sem nagy gond.
Sziasztok!
Nekiálltam tervezni a munkamenetet és beszerezni az alkatrészeket a hangsugárzóhoz viszont egy dologban kiszeretném kérni a tanácsotokat. Eddig kárpitozott dobozokat csináltam így nem volt probléma. A csavarfejeket ti hogy tüntetitek el? Az alap hogy besüllyesztem, arra gondoltam hogy kicsit mélyebbre viszem a csavarokat a rést kipótlom mester fatapasszal és pácolás után talán beiszik annyi szint hogy már a fában el fog vegyülni. Mivel bükkből fogom csinálni a ládát így vörös mahagónival fogom pácolni 2 rétegben minimum és 2-3 réteg lakk. Így vajon nem lesz észrevehető, vagy ti mit ajánlotok?
Éleknél ragasztva, esetleg belső éleknél egy 2*2cm-es léc, s belűről csavarozva a ragasztás mellett.
Szia!
A ragasztás megfelelő szilárdságot biztosít? Ezért szeretnék ragasztás mellett csavarozni is mert nem kell összeszorítani a két anyagot mivel a csavar összehúzza és a ragasztó is még egy plusz biztonságot ad. A belső lécezés tetszetős megoldás, de így akkor növelni kéne a doboz méretét, és nehezebb lenne hangsebességhez mérten igazítani a dobozt, vagy kicsit "túlspilázom"? A láda belselyében lesz visaton vatelin mivel a gyári ajánlás is ezt ajánlja.
Métere az ajánlott lécnek 4dl vesz el a hasznos térfogatból. Szerinted te meghallod ezt? Helyettesítsd be a kapott térfogatot egy volumenszámító programba, és nézd meg mennyit változik a mély átviteled. A ragasztó nagyon masszív kötést ad, mivel nagy felületen ad kötést, nem úgy mint a csavar.
Idézet: Ja. Pláne, ha teszel bele vattát is.„kicsit "túlspilázom"?” Minden ilyen gyári doboz csak ragasztva van. Használd a belső csavarozott lécet, s nem kell préselgetni.
Meggyőztetek!
Akkor lapszabászatban szabatom le, így biztos egyenes éleket kapok, és akkor csak ragasztva lesz a doboz, így furkálni sem kell. Köszi szépen a segítséget mindkettőtöktől.
A profik, külső borításként, egy furnér réteget ragasztanak fel, így eltüntetve minden csavart, egyebet. Hihetetlen, hogy mit meg nem tudnak csinálni: pl. gömbölyded (nem egyszerűen íves !) felületre is rásímítják, ráragasszák a furnért.
Már ha van vákumprésük.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2013
Szia!
SB acoustic magasakkal nincs tapasztaltom. Az ujabb DX25-ok szerintem nem rosszak erdemes lehet hasznalni, de a felhasznalas nyilvan fugg attol, hogy milyen konstrukcioba milyen mely-kozephez szeretned hasznalni.
Gitár kombóhoz hoznak egy 20 centis hangszórót. A doboz méretezéséhez melyik topikban tegyem fel a kérdést?
Ide tettelek. Action2K A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2013
Na az az én gondom, hogy tudni kéne a doboz méretét az alábbi hangszóróhoz: Bővebben: Link
Mik legyenek a méretei? Van valami magyar nyelvű program hozzá? A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2013
Sajna, semmilyen használható paraméter nincs megadva, így mérni kellene. Biztos ezt a hangszórót akarod? Hosszabb távon jobban megérné a DY-1026, ami akkora hangnyomás tud, hogy olyan mintha kétszer akkora erősítővel hajtanád, vagy a DY-1256, ami meg már akkora hangnyomás tud, hogy olyan mintha négyszer akkora erősítővel hajtanád. Magyarán, ha 10W-os az erősítőd, akkor ez úgy szól, mintha 40W-ossal tolnád neki.
Amúgy mekkora (milyen) az erősítőd?
Ebbe bele, vagy hozzá kiegészítőnek?
Inkább külön, mert a hangszóró "panel" 20*30,5cm-es.
Akkor, így méretlenül, egy 30*30-as front *20-as mély doboz tökéletes lehet. Ez kb 16-17 literesre jön ki. Akár még zártban is.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2013
Ilyen érzéketlen, gyenge hangszórókkal nem szabad foglalkozni, nem érik meg az árukat, se a 20, se a 25-30 centis.
Csak azért, mert most jobb híján a hifinek a 65 wattos hangfala van rajta, de azt is megtudja kongatni ha odatekerek neki.
Sziasztok!
Érdeklődöm, hogy a mellékletben látható kialakításnak van valami értelme? 10-12 évvel ezelőtt volt egy ilyen ládám, két egymással szembe fordított somogyi sb 2520 hangszóróval. A láda kb 2-2,5 cm magasra volt emelve kazettatokkal és a szoba sarkában volt elhelyezve. Valami házi 50 wattos végfok hajtotta, de az emeletes házat majd szétszedte (nem panel), még a 3.emeltről is szóltak, hogy rezegnek az ablakok. Lehetséges, hogy teljesen véletlen sikerült eltalálni valami jó dobozméretet és a kazettatokokkal megfelelő hangolást? Annó egy barátom után-építette a dobozt egy sbx 30xy hangszóróval de az már közel sem szólt úgy. Látott már valaki hasonló kivitelű, de gyári ládát? A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2013
Szia! Itt nézelődj!
Izobarikus rendszer. Előnye, hogy kis dobozba megépíthető, és mélyre megy, hátránya hogy érzéketlen, vagyis rossz a hatásfoka.
Nos izobar elrendezés, nagyon jó dolog. Tulajdonképp semmi nem változik, csak felezi a hangszóró Vas paraméter értékét, illetve az érzékenység esik 3dB-t.
Bandpass doboznál a sávszélesség, erősítés szorzata állandó, ezért egy kicsivel keskenyebb átvitelt választva simán visszajön az a -3dB, közbe nyertünk egy feleakkora dobozt.. A rés is reflexcső, csak rövid a sarok pedig tölcsérként viselkedik.
Szia!
Ha olcsóban gondolkozol, ajánlani tudnám ezt a hangszórót: Bővebben: Link KB olyan hangos lesz 15W-al, mint amit te néztél 60-on, és nagyon olcsó, viszont nem 20 centis.
92 környékén építettem ilyen rendszerű mély-dobozt, HA 31cm-es mély-hangszórókkal, amik nem túl érzéketlenek egyébként. A 100W-os erősítő, egy 18m2 szobában szinte mindig 3/4-es hangerőállásnál volt. Amikor átkerültek a dobozból a hangszórók reflex rendszerűbe, igencsak "meghangosodtak" úgymond, elég volt félig feltekerni a szabályzót.
Nem bántásként írom, de azonkívül hogy megtudtuk hogy nem sikerült neked egy ilyen felépítésű dobozt rendesen működésre bírni, nem írtál semmit !
Sajnos a műszaki paramétereket lemaradtak... Ettől függetlenül az izobar elrendezés és a bandpass doboz is működő dolog. Használják is.
Ezt nem tudom miből szűrted le, mint ahogy azt sem, honnan vetted azt hogy én írtam olyat hogy nem működőkepés.
Mindösszesen arra utaltam a hozzászólásomban, hogy igenis jóval halkabb, tehát rosszabb a hatásfoka, mint a basszusreflex rendszerűeknek.
Én építettem izobar-os bandpass-t, röviden szólva működik, sőt csak izobar elrendezéssel szólalt meg normálisan. De ezt én így is terveztem ! Bandpass előnye hogy lehet erősítése, csak megfelelően kell tervezni ! Az izobar garantálja a kis méretet, bandpass megfelelő hangolással pedig a hangerőt. Persze jobb lenne izobar nélkül, de ahhoz hangszóró is kell, azt meg nem sokan gyártanak elfogadható áron, elfogadható paraméterekkel.
Sziasztok!
Szeretnék kisebb rendezvények, suli discok hangosítására 2 db mély ládát építeni. Mindenképpen 40cm-es mélyekkel szeretném ellátni őket. Amiben segítség kellene hogy milyen hangszórót tegyek bele és milyen ládát éri meg építeni? Előre is köszi a segítséget! |
Bejelentkezés
Hirdetés |