Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tiszta B-osztályú erősítők
 
Témaindító: highand, idő: Márc 2, 2011
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 5
(#) (Felhasználó 46585) válasza reloop hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Ha egy végfok a műveleti erősítők "mintájára" van megtervezve, akkor abba semmilyen helipoti nem kell. Még akkor sem, ha olyasmi, mint a David-Hafler, vagyis a bemeneten két diff.erősítő van, egy a pozitív-, egy a negatív jelekre. Persze, ezek viszonylag bonyolultak és nem áll meg az az elmélet, hogy minnél kevesebb tranyó legyen benne, annál jobb a hangja... Ha meg tiszta B osztályú, akkor nyugalmi áramot sem kell állítani, még sima poti sem kell. Egy jó terv, összerakni és kész.
(#) (Felhasználó 46585) válasza compaqamplifier hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Összeadni, vagy kivonni tudnak. Szorozni már nem. ( Sajnos) Torzítása mindig lesz, hiszen nemlineáris alkatrészekből épül fel. A visszacsatolás meg akkora, amekkorára szükség van az adott feladathoz. Ez meghatározza a torzítását is. Ha ez nagy, akkor másik típust kell választani.
(#) lamalas válasza reloop hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Ha esetleg muveleti erositos topologia erdekel akkor erdemes az un. "aramvisszacsatolt" (current feedback) muveleti erositoket tanulmanyozni. A neten van nehany vegerosito rajz ami ezt a kapcsolastechnikat hasznalja. Mondjuk ez a kapcsolastechnika sem feltetlen arrol hires, hogy a kimeneti DC atomstabil, viszont nehany trukkel stabilan lehet tartani azt. En epitettem ilyen vegfokot, sot, KD mester kuldott nekem egy altala modositott current feedback vegfokot is jobb kimeneti DC stabilitassal. Hangminosegben eddig ezek a vegfokok tetszettek nekem a legjobban. Illetve letezik olyan vegfok is amiben current feedback muveleti erositok (eleg sok) van parhuzamosan kapcsolva, hogy hagyomanyos hangsugarzokat is meg lehessen hajtani elegendo teljesitmennyel otthoni zenehallgatozashoz. Ezt a vegfokot is hallottam tobbszor, nem sem semmi hangja van!
(#) reloop válasza lamalas hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Tanácsod megfogadom, utánajárok.
(#) highand hozzászólása Márc 18, 2013 1 /
 
Íme egy tiszta B osztályú erősítő a leghagyományosabb analóg kapcsolás technikával.

Ám mi történik, ha egy kis fázistolással csatoljuk vissza?

D osztály lesz belőle. A faékkel vetekedő bonyolultságú áramkör nem különösebben paraméterekre hegyezett. Viszont a szokottnál 5x kisebb hűtőbordával is elműködik, beállítást nem igényel, szubbasszus erősítőnek tökéletes. A BD tranzisztorokat is hűtőbordára kell tenni.

Kaptunk tehát egy B osztályból "begerjesztett" PWM erősítőt különösebb hókuszpókusz, akadémiai szintű műszerezettség, SMD szerelés, stb nélkül. A kapcsolás kb 90W-ig terhelhető 8 ohm-s hangszóróval és 140W-ig 4 ohm-os hangszóróval.

A szimuláció Multisim-ben készült, azok kedvéért, akik csak ennek a szimulátornak hisznek.
(#) elek tron válasza highand hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
aha! imádom ezeket az elméleti eszmefuttatásokat. kiváncsi lennék ha valaki megépitené mennyi ideig lenne müködésképes. én kb 10 másodpercre taksálom.
(#) (Felhasználó 46585) válasza elek tron hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
A véleményedből tisztán látszik, hogy nem értesz hozzá... még az a szerencse, hogy még akkor is az elméletek alapján születnek a gyakorlati megoldások, ha te ezt másképp gondolod...

Működni működik, legfeljebb alig több alkatrésszel meg lehet csinálni korrektre is.
(#) igi hozzászólása Ápr 1, 2013 /
 
Üdv Urak!
Szerintetek ez milyen kapcsolás?
Egy Philips erősítőben van.
Köszi - Üdv

philips.jpg
    
(#) reloop válasza igi hozzászólására (») Ápr 1, 2013 / 1
 
Üdv! A rajz 50mA nyugalmi áramot jelöl, tehát AB-osztályú.
(#) igi válasza reloop hozzászólására (») Ápr 1, 2013 /
 
Köszönöm!
Most ez jó ebben a régi erősítőben?
Ez egy '70-es években gyártott Philips 22AH590 készülék.
Érdemes ezen esetleg változtatni?
Üdv!
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2013
(#) reloop válasza igi hozzászólására (») Ápr 2, 2013 / 1
 
A téma címéből ítélve arra gondoltam az osztályba-sorolás a kérdés.
Remek kapcsolás, nem piszkálnám. Ha a 40 éves elektrolit kondenzátorokat lecseréled, az esetleg jót tehet neki. Ennyi idő elteltével veszíthettek a kapacitásukból.
(#) igi válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Az is kérdés volt, illetve a minőség is kérdésként merült fel bennem.
A kondi csere bennem is megfogalmazódott, de ezt csak megerősítetted.
Csak a táp elkókat cseréljem, vagy az összes elkót érdemes cserélni?
Köszönöm a segítséged!
Üdv - Jó éjszakát!
UI: ez a készülék- http://elektronika.vatera.hu/hi_fi_asztali_audiolejatszo/erosito_re...8.html
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2013
(#) reloop válasza igi hozzászólására (») Ápr 2, 2013 / 1
 
A potik és a kapcsoló nem recsegnek?
(#) igi válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Azt még nem tudom (remélem nem), ma vettem, a héten jutok hozzá.
Az eladó szerint jók.
Francia fórumon olvastam, hogy meglepően tiszta a belseje, köszönhetően az eléggé zárt háznak.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2013
(#) igi válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Szervusz!
Mindenkitől elnézést az OFF ért, de megvan az erősítő.
Egyik kapcsoló, poti sem reccsen-sercen.
Nagyon kellemes, nyugodt a hangja, bár egy kis halk brumm van benne.
Kondi csere indítva.
(#) reloop válasza igi hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Szia! Ha van rá keret akár az összes elkót is kidobhatod.
(#) igi válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Egy kicsit hallgatom így, de tervezem az összes elkó cseréjét,
illetve a hangszín szabályzó átkötését...
(#) reloop válasza igi hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Ez a fajta (lepke) hangszínszabályozás ugyan szembe megy az átviteli elvekkel, viszont hallgatva kellemes hangzásokat lehet vele elérni. Mielőtt felszámolnád kísérletezz vele.
(#) highand hozzászólása Ápr 2, 2013 /
 
Megkérnék mindenkit, hogy maradjunk a topic témájánál.
(#) igi válasza highand hozzászólására (») Ápr 3, 2013 /
 
Elnézést az elkalandozásért!
(#) saraha hozzászólása Nov 9, 2014 /
 
Üdv.Találtam egy holland rajzot.Berajzoltam multisimbe.Nyugalmi áramot mekkorára kéne beállítani 200mA-re??Akkor ez nem is B oszt?Vagy az emitteren kell mérnem 50mV-ot,nem tudtam lefordítani normálisan.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2014
(#) (Felhasználó 46585) válasza saraha hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Légyszives tegyél fel egy pdf-et is, mert nincs MS13-am. De ha kell neki nyugalmi áram, akkor ez miért tiszta B osztály? Egyébként ilyen kicsi torzításokat a Cordell Audio erősítője is tud, vagy ami még meglepőbb, már D osztályban is van ilyen, sőt, van olyan elrendezés is, hogy a THD olyan kicsi, hogy nem is tudják megmérni. ( Nem egy Ezermesterben megjelent cikkről van szó... )
(#) saraha válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Itt a többi is.
(#) reloop válasza saraha hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Szia! Tegyük fel T1 bázisára érkezik egy pozitív feszültség ugrás. Az szépen végighalad (nyílthurkú erősítéssel) T1, T5, T6, T9 (itt már jó lenne befejezni) T8, (T7), T11, T13 tranzisztorokon, majd utána csatol vissza az elejére. A felfutásnak nagyon komótosnak kell lennie, hogy ne jöjjenek létre káros lengések.
Ezt a topológiát sub erősítőnek merném ajánlani.
Ha megépíted, érdekel milyen tapasztalatot szereztél.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
A C1 helyi visszacsatolás azért ment valamit a helyzeten, de a kapcsolás átgondoltságáról nem győz meg.
(#) saraha válasza reloop hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Szia. Kipróbálásra megépítem, a szimulátorban THD 0.006%
(#) reloop válasza saraha hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
A szimulátor annyiban segít, hogy viszonylag korrekten megrajzolja a várható jelalakot magasabb frekvencián is. 50, 100, 200kHz-en szoktam vizsgálni. Ezek, bár kívül esnek a hallható hangok tartományán, de összetett jeleknél előfordulhat az általuk előállított jel-felfutási meredekség.
Neked biztos nem kell leírjam egy kiválónak minősített csöves erősítő milyen THD értékkel rendelkezik
(#) (Felhasználó 46585) válasza saraha hozzászólására (») Nov 9, 2014 /
 
Azért ennél sokkal komolyabb kapcsolások is vannak, kisebb THD-vel. De ez csak egy közönséges AB osztályú végfok. Ha tetszik neked a kaszkád meghajtó fokozat, akkor inkább a valami szimmetrikusat csinálj, állítólag azoknak jobb a hangjuk.

Meg hát ez is csak analóg és analóg hangja is van, mint ahogy egy kedves kollégánktól átvettem. Sosem lesz igazán jó!
(#) highand hozzászólása Szept 27, 2019 /
 
Megosztom ezt a rendkívül egyszerű, stabil, beállítást nem igénylő tiszta B osztályú kapcsolást. A kapcsolás torzítása 8ohm terhelés esetén a teljes használati amplitúdó és frekvencia tartományban kisebb mint 0,1%. Ennélfogva különösen alkalmas otthoni erősítőnek és alapja lehet PA erősítőnek is, ha a kapcsolás kiegészül rövidzár védelemmel, koppanásgátlóval és késleltetővel. Maga a kapcsolás megfelelő félvezető készlettel, több párhuzamosan kapcsolt végtranzisztorral, 100V feletti tápfeszültségekkel akár több száz wattos is lehet. A rajz szerinti beállításban 100w 4ohm és 80W 8ohm várható tőle.
T1, T2,T3, T4-et mindenképpen teljes értékű hűtőbordára kell tenni. Az áramkör hőre nem tud megfutni. R1,R4 minimum 5W-os legyen, a 0,1Ohm-ok pedig cermet teljesítmény kivitelűek. R13 2W-os legyen.

Sikeres építést kívánok a kísérletező kedvűeknek.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2019
(#) reloop válasza highand hozzászólására (») Szept 27, 2019 /
 
Üdv! A T3-on nem folyik 6-7 mA nyugalmi áram amitől AB-nek kéne nevezzük?
Következő: »»   3 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem