Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szúnyogriasztó készítése
Lapozás: OK   24 / 53
(#) pjg válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 7, 2013 /
 
Jó, jó. A táblázatba írandókat kell kiszámoljam.
(#) pjg válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 7, 2013 /
 
Lehet, hogy jobban járnék egy feszültségvezérelt analóg szinusz generátorral. A PIC csak a vezérlő feszültséget küldené.
(#) Hilo hozzászólása Júl 7, 2013 /
 
12f683 hoz mellékeltem egy hex file-t! Nincs teljesen kész!
whalaky mester kapcsolását használtam, ehhez kezdtem el másik programot írni.
GP0, 3, 4, 5 -> logikai bemenet, nincs használva.
GP1 -> logikai kimenet, low-ra állítva (ledet kezelné, de ennél a verziónál kikapcsoltam egyenlőre)
CCP1 (GP2) -> PWM (20 -60 KHz majd vissza 60-20 KHz-ig) Nekem nem kattogott, de nem volt időm rendesen tesztelni illetve foglalkozni vele egyenlőre. Azért teszem csak fel, hogy aki szeretné szintén tesztelhesse hogy kattog e vagy sem. Visszajelzéseket mindig szívesen veszek!

12f683.HEX
    
(#) Tinky hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
Sziasztok!
Én is nagy figyelemmel követem ezt témát. Annyira belelkesedtem hogy már 3db kemo hangszóró pihen a fiókomban. De úgy olvasom hogy több kevesebb sikerrel működik néhány embernél.
El gondolkodtam rajta ha szinusz jelet küldenénk a piezzora akkor esetleg hatékonyabb lenne?
(#) Hilo válasza Tinky hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Ezt tesztelni kéne, de mindenképpen csendesebb lenne...
(#) kocsgab002 hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
Sziasztok.
Újabb és egyben utolsó rendelési lehetőség.
Bővebben: Link
Gábor
(#) Hilo hozzászólása Júl 8, 2013 1 /
 
A szinuszos piezó meghajtás engem is érdekelne, ha működik a dolog ha nem (nincs szúnyog nem tudom tesztelni) a felharmónikusok miatt nagyon zavaró így a működése.
Van valakinek tapasztalata a működésről/hatékonyságról?
(#) proli007 válasza Hilo hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Hello! Én is figyelem mit írtok, de az az érzésem, se füle - se farka. Mi az, hogy a felharmonikusok miatt zavaró? Ha 20kHzel megy, akkor az első felharmonikus 40kHz. Azt Te hallod? Vagy a szúnyog panaszkodott?
Az, hogy kattog, nemez miatt lehet. A frekvencia váltások nincsenek jól megírva. Meg kell nézni, egy DTFM hogy vált frekit. Úgymond "folytatja a jelet", de már más sebességgel. Nem a felharmonikust hallod, hanem a váltás közötti szünet ideje esik a hallható tartományba. Egy szkóppal kell megnézni, és meglátod. De ha egy négyszögjelet ki-be kapcsolsz egy hangszórón, ott is lehet hallani a kopogást. Hiszen mikor ki van kapcsolva a freki, akkor annak feszültsége nulla, mikor meg bekapcsolod, akkor annak átlagértéke fele, mint a négyszög csúcsértéke (50%-os kitöltés esetén.)
De egy négyszögjel felharmonikus tartama jellemzően a páratlan számú harmonikusok csökkenő amplitúdójú sorozatából áll. A hangszóró, meg örül, ha az alap-harmonikust át tudja vinni. Vagy is szerintem ez a szinuszos meghajtás, csak erőlködés.
Egyébként előlehet állítani szinusz jelet a procival. Csak jó nagy sebességű kell. Ha a szinusz pillanatnyi feszültség értékét adod ki a kimeneten, akkor a végeredmény szinusz közeli lehet. Nézd meg aki DDS módon készített itt függvény generátort, Ő is ezt teszi. De ha egy szinusz hullámot csak 10db. pillanatértékből állítasz elő, akkor a kiadott AD feszültségnek 10-szer gyorsabbnak kell lenni, minta s szinusz frekvenciája. Ez aztán még csak nem is fog hasonlítani a szinuszra és már is 600kHz-el kellene működni az AD-nek. De PWM jelből átalakított pillanatértéknél sem könnyebb a helyzet.
Egyébként az egyik megoldás, hogy egy táblázatban tárolt értékeit kapcsolsz ki az AD kimenetére ütemesen. A kiadott számok üteme fogja meghatározni a frekit, vagy is az változhat..
üdv!
(#) szdavid_96 hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
Sziasztok!

Nem tudom ti, hogy vagytok vele, de én inkább elviselem a kattogást mint a szúnyogokat.

Szerintem elõsször mûködõ szúnyogriasztó kellene aztán utána jöhet a kattogás.

Én eddig kipróbáltam majdnem az összes kapcsolást, programot, a 12f683 asok kivételével és hát a szúnyogok jól összecsipkedtek.
Próbáltam itthon a szobába jelgenerátorral is, szinusz jellel de az se riasztotta õket.

Próbálgattam programot írni, 20-60 kHz majd vissza kisebb léptekkel, majd nagyobbakkal. Szoftveres, hardveres pwm-el. Kisebb , nagyobb kitöltéssel...De semmi eredmény.

Piezo: Kemo L010
Fet: BS170, IRLZ34N
Tranzisztorral is próbáltam.
R3 helyett Ferritmaggal is.( Oszcilloszkóppal néztem nagyobb jel jött.)
A 4017-es kapcsolás pedig nagyon kis jelet ad ki. Ott az egyik ellenállást lepárhuzamosítottam. Így nagyobb lett a jel, de a szúnyogok még mindig csipkedtek.


Majd még a héten megérkezik a 12F683 aztán azzal kipróbálom Whalaky programját.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2013
(#) szitko válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Idézet:
„Szerintem elõsször mûködõ szúnyogriasztó kellene aztán utána jöhet a kattogás.”

Ezt mondtam én is, de csak egyetlen egy reakció volt rá..........

Írtam egy programot, amivel 100Hz-től szépen lassan elmegy a freki 50kHz-ig. Holnap letesztelem, és megnézem melyik tartomány nem tetszik a szúnyiknak.
(#) szdavid_96 válasza szitko hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Ezt már én is próbáltam generátorral.
22-33 kHz között megmozdúltak, de nem vagyok teljesen biztos, hogy azért.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2013
(#) Hilo válasza proli007 hozzászólására (») Júl 8, 2013 1 /
 
Szia, Akkor valamit félre értetem a felharmonikusokkal kapcsolatban amit olvastam, neki futok akkor majd még egyszer.
A kattogásokat a saját programomban kiküszöböltem, de hogy alapvetően használ e bármennyit is a szúnyogok ellen, azt nem tudtam kipróbálni, ugyanis alapból se szúnyog se légy nincs a környezetemben.
A kimenő jelet megmérni nem tudtam, nincs mivel, de elvileg 20-60 kHz között lépked 50% os kitöltéssel.
Ha jól tudom a 20kHz feletti hangokat nem nagyon kéne hallanunk, de én még a 60 kHz nél is hallom rendesen, csak magasabban "sípol".
Mit néztem be?
(#) proli007 válasza Hilo hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Hello! Tekintve, hogy al-harmonikusok nincsenek, mint ahogy negatív frekvencia sem, két lehetőség van. Nem annyi a freki, mint gondolod, vagy a freki valamit "inzultál" aminek önrezonanciája van, és ennek "mozgását" hallod. Mivel gondolom nem vagy denevér, nemhallod az ultrahangot. üdv!
(#) johny999 válasza Hilo hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Én is ugyanerre próbálok rájönni, hogy mi a fenéért hallom az elvileg 60kHz-es frekvenciát
(#) Hp41C válasza proli007 hozzászólására (») Júl 8, 2013 / 1
 
Sziasztok!
Eddig még semki nem tett fel forrást....
A csomagban egy 12F683 assembly program (105 utasítás, 8 byte RAM, 0 EEPRom), ami lefelé lépked 60KHz és a lábakon beállított határ között. A lépések között kb. 1,5 másodperc telik el (3 db Timer1 túlcsordulás), minden lépésnél megvárja a Timer2 nullázódását. A beállításokat bekapcsoláskor megjegyzi, változtatáshoz ki kell kapcsolni. Van benne panelterv is (25.4 x 21 mm).
(#) Hilo hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
Sziasztok,
Mellékelek egy hex-et. 20-60-20 kHz léptetéssel, elvileg nem kattog, illetve 20 és 60 kHz-nél villan egyet a led.
hex 12f683 hoz készült, whalaky kapcsolásához. Elvileg ugyan az a program mint az előző amit feltettem csak a led amivel kiegészült. Tesztelve nem volt.
(#) proli007 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Hello! Köszi, de én csak a "ködöt próbálom oszlatni" mert sok minden elhangzott itt szerintem megalapozatlanul.. Én meg csak csapkodom itt a szúnyogot.. ("zavar a felharmonikus - szinusz kell - hallom a 60kHz-et") üdv!
Jé, nem is akartam vigyorit, csak egy makkakörmöt meg egy zárójelet tettem az idézőjel miatt..
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2013
(#) Hilo hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
A köd oszlatás nagyon jól jön ide.
Van valakinek bármi ötlete hogy mit hallunk ha elvileg ugye a 20kHz felett nem kéne semmit ahogy proli007 is mondta nem vagyunk denevérek.
(#) Hp41C válasza proli007 hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
A motto a tied:
Idézet:
„Meg kell nézni, egy DTFM hogy vált frekit. Úgymond "folytatja a jelet", de már más sebességgel.”
(#) szitko válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Idézet:
„Eddig még senki nem tett fel forrást....”

Mert szerintem nem mindenki PIC-el készíti/kísérletezik.
Én például MSP430g2231-el kísérletezek elriasztani a szúnyogokat, de csak ha megdobom őket vele, akkor mennek el...

main.c
    
(#) Hilo hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
Előbb lemaradt.

12f683.HEX
    
(#) frázis válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Gábor!
Akkor itt is beírom, kérek szépen 2 db piezót.
(#) kocsgab002 válasza frázis hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Ne ide, hanem privátban. Ott gyűjtöm.
(#) frázis válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Gábor! Ne haragudj már írtam e-mailodra, ide kell tenni a rendelést? Bővebben: Link
Onnan is rendeltem. Azt gondoltam, az e-mailod a privát.
(#) szdavid_96 hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
Most próbálgatom, mert van szúnyog rendesen.
A 4017-es verzió szó szerint vonzza a szúnyogokat, már eddig is észrevettem de most már biztos vagyok benne, egyszerre rászállt vagy 20 db a piezora. Így legalább letudtam őket csapni.

Próbáltam 20-60 kHz-ig majd vissza 2 másodpercenkénti léptekkel, na ott annyit elértem, hogy a piezo körül kb 30 cm-es távolságban láthatóan megszűnt a raj. Megnéztem és pedig elég jó jelet küld ki a pic, frekik is megjelennek szépen.


Úgyhogy én azt mondom, hogy egy kicsit tegyük félre a kattogást és próbálgassuk , hogy melyik hatásos a szúnyogokra.
(#) Hilo válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Szerencsére itt nincs egy dög sem, de így nincs is mint tesztelni.
Egyébként egyet értek, tesztelgetni kéne a szúnyogokon.
Ha valaki dobozol nekem szúnyogot, a tesztelést vállalom.
(#) szdavid_96 válasza Hilo hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Ha kell én dobozolok neked, itt van rengeteg

De amúgy tesztelek én, elméletileg a héten megérkezik a 12F683-am is, így azzal is tudok már tesztelni, eddig a 4017-el, 12F629-el, 16F628-al, 16F877-el teszteltem.(Éppen ami kéznél volt )

Felrakjátok a progit , felprogramozom a picet, tesztelek majd megírom a fejleményeket.

Csak legyen már valami hatásos, mert megőrjítenek.
(#) every hozzászólása Júl 8, 2013 /
 
Az elöbb járattam kint a 12f683-as Whalaky kapcsolással és a Hilo programjával (nem kattog) az udvaron és talán 1-2 darab szúnyog vetődött arra (de azok is elmentek) 10 perc alatt. Még majd egész este az ablakot nyitva hagyom, hogy bejönnek e?
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2013
(#) szdavid_96 válasza every hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
Na ez akkor végre egy jó hír. Kíváncsi leszek, hogy Whalaky programja, hogy működik.
Eddig a leírtak alapján csak az volt hatásos.
(#) szdavid_96 válasza every hozzászólására (») Júl 8, 2013 /
 
BS170-et használtál vagy tranzisztort?

kocsgab002: te ha jól látom akkor BD139-et használtál?
Következő: »»   24 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem