Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM sáv beépítése, FM rádió adapter.
Lapozás: OK   1 / 1
(#) fecameca hozzászólása Júl 23, 2013 /
 
Sziasztok! Arról szerettem volna írni, szerintem a legegyszerűbben hogyan lehet FM sáv vételére alkalmassá tenni régi, csak AM sávot tudó, de jó hangú rádióitokat. Igaz, hogy feltettem a Sokolomat már a muzeális készülékek, restaurálás cimű topikba, de a jelenlegi felállás már egyáltalán nem a restaurálásról szól, hanem teljes átalakítás történt. A TDA 7000-es ben is tettem ezekről a kis kínai rádiókról, de ott nem talál rá az, aki FM sávval szeretné kibővíteni a régi AM rádióját, a rádióépítés címszó sem jó jelen esetben, mert nem építettem rádiót, azaz régebben beleépítettem a Sokol-ba egy ilyen kis rádió belét, de az elhalálozott amikor a potenciométeres állomáskeresést próbálgattam, a többit meg nem akarom szétberhelni, mert önmagukban is annyira jól sikerült példányok, inkább a Sokolnak készítettem hangerősítő bemenetet. A régi állomáskereső gomb helyére hangszínszabályozó potenciométert szereltem, amit a kis készülék esetleges beépítése esetén akár állomáskeresőként is be lehet kötni. Ekkor a potenciométer közepét egy 100 kiloohmos ellenálláson keresztül kellene a varicap diódára kötni, ahová a TDA7088 16-os lábáról egy 5,6 kiloohm megy. A hangoló potenciométernek (Vagyis vele együtt az egész kis rádiónak) ekkor érdemes egy 3-5 Volt közötti stabil tápfeszültséget adni, a sávszéleket a potenciométer két szélső kivezetésével sorba kötött ellenállásokkal bekalibrálni. A Sokolt azért sajnáltam kidobni, mert nemrég műtöttem a hangszóróját sikeresen, és a végfokot is átalakítottam, az orosz MP tranzisztorok helyére TIP136-TIP137 darlington tranzisztorokat építettem be, és azokhoz újra állítottam a nyugalmi áramot, beállítottam a szimmetriát, és egy kevés negatív visszacsatolással tovább javítottam a hangminőséget. Ezek után van olyan hangja, mint akármelyik asztali rádiónak, ezért érdemes erősítőnek használni ezekhez a gyengécske, teljesítményű, de amúgy kiváló tiszta hangú, és nagyon érzékeny, jó szelektívitással rendelkező kis kínai rádiókhoz. Jelen esetben, amikor az nincs beépítve, bármikor leakasztható A Sokol-ról, és úgy önmagában hallgatható például fülhallgatóval, vagy vihető kirándulásra. Végezetül van két linkem, ami fontos lehet a téma iránt érdeklődők számára.:Scanradio, ésOrosz FM adapter
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2013
(#) GPeti1977 válasza fecameca hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Nekem is van saját építésű FM rádióm, autós tunerből, generációtól függően L, R azután MPX, azután már KF kimenetük van, a legújabbak egy IC, antenna be hang ki, nekem az mpx kimenetes van tettem hozzá egy egyszerű stereo dekódert, digitális hangerőszabályzót meg rds dekódert, egy PIC hangolja a tunert mert i2c buszos, ír a kijelzőre, rds-t dekódolja meg infra távirányítót is kezel. Van benne rádiótext így a 16x4 kijelzőn egyszerre látom a számok címét és az előadót!
(#) fecameca válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Azok az autós roncsok sok mindenre jók. Viszonylag érzékenyek, és nem túl nagyok, azok paneljeit is be lehet építgetni asztaliba, mint annak idején a Videoton is gyártott sok asztali rádiót autórádió béllel. Valamikor régen, amikor csupa olyan roncsom volt, aminek mindegyiknek rossz volt valamije, egyikből kivettem a végfokot, másikból tunert, harmadikból sztereo dekódert, negyedikből KF-et, nem akartam ide feltenni, mert elég ronda, de kiválóan működik:
Ha azt kérdezitek, az azelektroncső minek van benne? Azt tettem bele legutoljára, és ki-be kapcsolható, egy Conrad-os rádióépítő kit ihletett meg, ki szerettem volna próbálni a "csöves" hangzást. Szerintem úgy is tiszta, de engem nem varázsol el az elektroncső hangja. van hozzá külső hangszóró, sztereó. Ja igen, az időközben elröptetett végfokok helyett most tévés modulok vannak benne.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2013

alkotás.JPG
    
(#) fecameca válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Ja még annyit, hogy a fadoboz egy BRG MK-43 magnó háza volt, és fűrésszel kissé le lett rövidítve.
(#) fecameca válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Az már akkor egészen komoly, amit te írsz. A fiam tanult PIC-et programozni, nekem lövésem sincs ezekhez a kompjúteres dolgokhoz.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2013
(#) fecameca hozzászólása Aug 4, 2013 /
 
Sziasztok! Befejeztem az ügyködésem a Sokol-lal. Az első képen az a kis rádió van, ami benne volt 2 évig, majd fúrtam egy lyukat potenciométernek az eredeti skála mellé, ezzel kivégeztem a középhullámú oszci tekercset, majd a kis rádió is meghalt, mert nem bírta ki direktbe a hangoló feszt. a potenciométer csúszkája és a varicap közé 100 kiloohmot kell tenni, akkor nem lesz baj. A sáv széleit meg a potendiométerrel sorbakötött ellenállásokkal lehet helyükre rakni. A második képen az a kis rádió, ami hátul rajta lógott, véglegesen bele került. A Sokol elejére került egy billenő kapcsoló: folyamatos kézi hangolás, illetve scan, ilyenkor a két mikrokapcsoló használható. A skála zöld háttérvilágítást kapott egy kiégett kijelző féyterelőjén keresztül, és piros LED a fényskála mutatója, ami a Sokol eredeti skálakerekére lett felfúrva, de már nem az eredeti helyén, mert kellett a hely a rádió bélnek is, ami pont a kifűrészelt AM rész helyére került. Már nem fért bele a skálamutatónak az egyenes pálya, de így is gyönyörű a fénye éjszaka. Sok rádiónak volt kör/félköríves skálája, ez így is tökéletesen leolvasható, és látszik sötétben, melyik adóra hangolok. A LED-ek nem fogyasztanak plusz energiát, mert itthon csak 7805-öm van, a kis rádió meg 3 voltos, a különbözetet a rádióval sorba kötött LED-eken ejttetem 5-ről 3Voltra. A piros LED még kapott sorba egy 100 ohmos ellenállást, hogy ne vakítson, és ne rikítsa túl nagyon a zöld háttérfényt. Szerintem öröm ránézni sötétben, futurisztikus(jövőszerű) élményt nyújt a kivilágítása.
(#) GPeti1977 válasza fecameca hozzászólására (») Aug 4, 2013 /
 
A legelső FM rádiómat, egy régebbi autós tunerből készítettem aminek hangoló fesz kell meg a kimenete L/R hang, a tunert értelemszerűen kicseréltem egy régebbi műholdas beltéri tunerével, a hangoló feszt lehetett vele elmenteni és lépkedni a csatornák között, ez lett leosztva 8V maximumra, ha jól emlékszem még kellett egy műveleti erősítős AFC áramkör hogy ráhúzzon az adó frekvenciájára.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2013
(#) GPeti1977 válasza fecameca hozzászólására (») Aug 4, 2013 /
 
Itt van kép a rádió kijelzőjéről, az egészet át kellene tennem egy szebb dobozba. Az rds elküldi a dátumot is de még egy gyári készüléken sem láttam kiírva, mivel MJD formátumban van elküldve azaz 1858-11-17 óta eltelt napok számából kell kiszámolni a dátumot végül is nem bonyolult de miért jó nem tudom.
(#) fecameca hozzászólása Aug 10, 2013 /
 
Üdv mindenkinek! Elkészült az új alkotás, egy 1966-ban készült Sokol, kívülről ráépített kis kínai FM scan rádióval. A látszat ellenére iszonyú sokat dolgoztam mindkét rádión, mire elfogadható minőségű lett. A Sokol potenciométere felújításra szorult, valamelyik elkó kiszáradása miatt kissé halk is volt, kihajítottam belőle az összeset. A Sokol a potenciométerről túl érzékeny, zajos volt, átkötöttem a potenciométert egy fokozattal hátrább, a fülhallgató csatlakozó erősítő bemenetté lett alakítva, és valaki szétégette a panelt a töltő csatlakozó, és az akkumulátor között. A kis kínai rádió is oyan, amilyennek kinéz. Összecsukható mobiltelefonra emlékeztető gyerekjáték dizájn. A kvarcóra igazi karóra, tokkal együtt. A teleszkóp antennáért egy saját kis rádiómat áldoztam fel. Eredeti antennája kis huzalból készült spirál, még a hozzá rendelt antenna erősítő dacára sem működött kielégítően. Antenna hely megvolt, csak át kellett pakolni az összes alkatrészt a panel túloldalára. A hangfrekvenciás csatoló kondenzátorokat egy nagyságrenddel nagyobbra cseréltem, hogy kihangosítva ne legyen olyan cincogó kisegér hangja, legyen egy kis basszus, már amennyit a Sokol hangszóró megenged. Ez a legrégebbi, leggyengébb hangminőségű Sokol, de hát ez van. Az enyém, a 304-es 100-szor szebben szól. Egyedül a 7088 IC SMD, kivitelű a kicsi rádióban, az összes többi hagyományos lábas kivitelű alkatrész, némelyik olyan rövidre vágva, hogy át sem ért a furaton, csoda, hogy be sikerült forrasztaniuk úgy, hogy érintkezzen. A 7088 szélesre hangolt bemenő rezgőkörét kispórolták, ennek, és a hozzá tartozó kondenzátoroknak a pótlása sokat javított az érzékenységen, sikerült megszüntetni a gerjedéseket. A vevő készre hangolása után próbáltam visszakötni az antenna erősítőt, mely eredetileg a hang végfokról kapta a tápot, hosszú vezetéken, mindenféle hidegítés nélkül. Egy 100 Nf dal hidegítettem, és átforrasztottam a táp vezetéket közvetlenül a telepre. Új antenna hosszabbító tekercset gyártottam, amit egy távoli szerb adó segítségével maximumra hangoltam. Most már a helyi adók betolt antennával is jól jönnek, és nem ugrik át a beállított adóról, ha átsétálok vele másik helyiségbe, sőt egyáltalán nem hallatszik a hangján, hogy mozgatom.
(#) fecameca hozzászólása Aug 10, 2013 /
 
Egyébként megint rátöltöttem a bekapcsolt Sokol 304-re. Mondanom sem kell, a végfok totál zárlatos lett. Akárhány tranzisztort cseréltem, iszonyatos torz maradt. Amúgy sem tetszett nekem az orosz tervezés, a PNP oldalon darlingtonnal, visszacsatolás annak a bázisosztójára. Borzasztó aszimmetrikus végfokokat tudtak tervezni, az elektronika VL100 kistévé erősítője sem sokkal különb. Pedig a hangszóróik többet tudnának. Korszerű, IC-s erősítővel szépen szólnak. Kicseréltem a hang végfokot TDA 1013.-ra. Azóta ez a legszebb hangú táskarádióm. Olyan basszusokat tud, mint egy asztali készülék. Mondjuk a Sokol-ban már csak 4 dolog maradt eredeti: doboz, hangszóró, hangerő potenciométer, és a gombok.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem