Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni:
Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel.
Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek.
Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Idézet: „légrés az nincs , max. a ragasztó mint szigetelő.” A szigetelő, az ekvivalens a légréssel...
Igaz. De bíztam benne hátha minimális mennyiség az ami bent marad a nyomás következtében.
Egyébként szétszedtem, megnéztem mi maradt mi nem és nem sok maradt a vasak között, viszont számoltam egy kicsit mennyinek kellene lenni primer oldalon és kb fele hiányzik. (Ha jól számoltam) Köszi a válaszokat.
Ki tekerte le?Alul szokták ám rendesen méretezni.
Idézet: „viszont számoltam egy kicsit mennyinek kellene lenni primer oldalon és kb fele hiányzik. (Ha jól számoltam)” Nem biztos hogy úgy számoltál mint ők. Gond az, hogy ha a primert felültekered, akkor a szekunder feszültség kisebb lesz, ami miatt maga a trafó nem fog melegedni, viszont a magnetron meg nem fog melegíteni... Utólag végig gondolva a dolgot, egy menetzárlat símán belefér a leírtakba... Bontott trafóban nem gondolkoztál esetleg?
Kell készítenem néhány transzformátort, a tekercseket soronként szigetelem és impregnálom. Kérdésem az lenne, hogy a Dolphs AC-43 típusú lakknak mennyi a száradási ideje a tekercsek alatt? A menetszámokat hozzávetőlegesen kiszámoltam, de próbatekerccsel, terheléssel újra szeretném számolni a szekundereket, lényeges a pontos feszültség.
Sziasztok!
Tud valaki egy képletet hipersil magokra. A paramétereivel tisztában vagyok csak nem tudom, hogy hogyan kell alkalmazni. Van-e erre egyáltalán külön képlet vagy csak sima I magra vonatkozóan kell számolni. A troid magos képletet valahogy nem tudom ráerőltetni. Előre is köszi!
Egy, azaz 1 képlet van: EI-re, toroidra, hypersilre; egyáltalán a lemezelt trafókra, csak a gerjesztés mértéke változik az anyagminőség függvényében, és felhasználás szerint; más a hálózati és a kimenő. Általánosságban (hálózati): trafólemez /vágott/ 0.8-1.2T, toroid 1-1.4T, hypersil 1.2-1.8T (a szalagvasak /tekercselt/ többnyire jobban gerjeszthetők, mert jobb minőség, más gyártási technológia). Kimenőnél nagyjából ennek fele a gerjesztés (bármely típus).
Használd az alapképleteket (itt vannak, kicsit előbbre), a különféle táblázatok soha nem pontosak, csak egy szűk felhasználási tartományban. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2013
Sziasztok! Segítségre lenne szükségem transzformátorral kapcsolatban. 230v-ről szeretnék csinálni 6v-ot 20A terhelhetősséggel.
Adott egy régi fajta M lemezes szilícium vasmag 24,57cm^2 keresztmetszettel,csak a menetszámokat nem tudom kiszámolni.Valaki tudna segíteni? Összesen maximum naponta menne egy olyan jó 1 percet,egy izzító gyertyát kellene fölmelegíteni vele az olajkályhában begyújtáskor. Köszi! A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2013
Köszönöm a segítséget,holnap nekilátok valamilyen anyagból csévét készíteni,aztán majd megtekerni.A primernél mennyire okoz az problémát ha vastagabb huzalból van?
A másik kérdésem az lenne,hogy mindenképpen menet menet mellé kell tekerni a primert,vagy lehet"vad" tekercseléssel is? KI lesz majd öntve ha elkészül.A secunder meg gondolom a primer alatt legyen szépen menet menet mellé kivitelben.
Találtam a szekrényem legmélyén (takarítás közben ) egy ilyen trafót, egy SONY szobai erősítőben volt, és a bekötése nem tiszta... ha abban tudnátok segíteni az frankó lenne.
Van rajta 1 számsor: 1-447-826-11 Made in Japan 84J2 TK Nem tudom segít-e valakinek, de a primer oldalon van egy FEHÉR, LILA, és PIROS kábel, próbáltam, a lila-fehér bekötése esetén van áram, de mi lehet a PIROS? A Szekunder oldalon pedig Piros-Fekete-Piros. Köszi előre is.
Szia! Egy 40-60W-os izzó sorbaiktatásával adj rá hálózati feszültséget. Mérd meg mi jön ki a szekunderen!
Szia. Nekem is van olyan trafóm amin 2 kivezetés van a primeren, ott egyik bekötés esetén 2x28VAC vagy másik bekötés esetén 2x32VAC
Mérj ellenállást az egyes szálak között így megtalálhatod melyik a kezdő.
Sziasztok Segítségre lenne szükségem egy háromfázisú transzformátor teljesítményére lennék kíváncsi. Tudom a trafó szélességét 380mm a magassága 360 mm az oszlopok 75 mm és a vastagsága is 75 mm . A képen levőhöz hasonlít és a primer és a szekunder csillagba van kötve ( tudom ez nem számít ) Köszönöm a segítségeteket
Az oszloponkénti teljesítményt szorzod 3-mal. 7.52=A(56.25cm2), innen a szokásos, itt fellelhető képlettel.~1.35kW
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2013
Köszönöm a segítségedet , akkor ha jól számolom ez 10KVA trafó lenne ? Elnézést hogy értetlenkedek de a gyártója úgy küldte hogy 15 kVA .Lehet valamit rosszul számolok ? A primer 3 X 400 V 21A a szekunder 3 X 17V 400 A .
Miért lenne 10kVA-es? Itt valami nem gömbölyű; ha én írtam el a tizedes pontot akkor stimmel is (~15kVA). Az általad írt adatokkal is, mert ez esetben P=400*21*30.5 (csillagban négyzetgyök 3-mal kell szorozni)
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2013
Azt értem csak a trafó nem jó ugyanis nem jön ki az a teljesítmény . Szekunderen 4 V 415 A a maximum és a trafó majdnem 100 fokos.
Ha a primer a vonali feszültségre lett méretezve de csak fázisfeszültséget kap, akkor nyilván nem fog kijönni belőle annyi, sem teljesítményben sem pedig feszültségben. Hogy mennyi az annyi, azt pedig a huzalok átmérője, azaz terhelhetősége határozza meg. Amikor ezt átléped, akkor van az, hogy olvadóbiztosító lesz a primerből.
Köszönöm a segítségeteket . Huzalátmérőket sajnos nem tudok én így kaptam meg a trafót hogy kössem be . Ez egy speciális kályhához lenne aminek 1800 fok a belső hőmérséklete de ezt nem tudjuk csak 1400 fokot elérni ezért vetődött fel hogy a teljesítménye kicsi mivel nem a rajta megadott értékeket produkálja .
Két dolog okozhatja, hogy nem a megfelelő teljesítményt produkálja.
1. Tévesen kötötted be. Idézet: „a primer és a szekunder csillagba van kötve ( tudom ez nem számít )” Igenis számít. 2. Nem a megfelelő ellenállással terheled, emiatt a teljesítmény egy része a trafót fűti. Áramot kell mérni a szekunder oldalon. A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Kedves Urak!
Igazából feltettem már ezt a kérdést, de akkor nem volt időm kisérletezni, a kérdés itt volt http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1250639.html#1250639 A feltételezésem a következő, a képen paint ban odakarcolva. Vajon helyes e, vagy hogyan tudom fájdalommentesen vagyis füst mentesen kideriteni a trafóm adatait.
Ezt ellenállás méréssel derítetted ki? Ez esetben a (legnagyobb ellenállású pár) 230V jelölésű végekhez vezeted a hálózatot, egy 60W-os izzón keresztül, és feszültséget mérsz a többi végen. Méred a primer áramot, ha elég kicsi 5-6mA, akkor rövidítesz a primer bekötésen, 15-20mA-ig elmehetsz. A szekunder kivezetés huzal átmérőjéből saccolható a teljesítmény (J=2.5-3)
Köszönöm válaszod.
Igazából nem mértem még semmit. Tudni akartam hogyan is kezdjek hozzá a kísérletezéshez. Ránézésre az lenne a logikus ha azok a bevezetések lennének a 230V-os ak ahol rá van nyomtatva a szigetelő papírra. A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2013
Lekarcintod egy papírra a trafó kivezetéseit, tehát csinálsz róla egy komplett rajzot. Valamelyik kisebb ellenállású tekercsére kötsz mondjuk 6V AC-t, és multiméterrel végig tudod mérni hogy melyik tekercsen mekkora feszültség van. Amelyiken a legnagyobb, nagy eséllyel az a primer hacsak nincs 2 részre (2x110V) bontva. Utána már a felvett áramból lehet rá következtetni hogy jól lett-e bekötve.
Idő hiányában, amikor fél ládányi ismeretlen trafót kellett így feltérképeznem (amik egy része nem is hálózati volt) egyszerűbben csináltam. Legnagyobb ellenállású tekercs, 2-től 4A-ig állítható automatán keresztül rá a hálózatra. Ha lenyomta, vagy búgott a trafó akkor nem az a nyerő tekercs. Ha nem nyomta le és működött normálisan akkor árammérés, majd feszültségmérés a tekercseken. Ennyi.
Köszönöm a segítségeteket de nem igazán jutottam közelebb a megoldáshoz. A lényeg hogy a gyártónak elküldtük az adatokat és vállalta hogy ingyen kicseréli egy használhatóra . Sajnos ők sem árulták el hogy milyen teljesítményű a trafó . Még egyszer köszönöm a segítségeteket.
Kedves granpa!
Sikeres volt az általad leírt hadművelet. 220V a narancs és feketén megy be, a sec pedig 2x6,4V, amiben nagyot csalódtam. Abban reménykedtem, hogy fel tudom használni egy fet-es erősítőhöz, de ugrott a dolog. Majd egyszer csöveshez, ha másra nem a fűtéseknek megfelelő lesz. |
Bejelentkezés
Hirdetés |