Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Témaindító: mikado, idő: Okt 25, 2005
Témakörök:
Ha a terhelés dinamikus, márpedig az esztergagépnél az, akkor nem lesz jó, csak frekiváltós megoldás jöhet számításba.
Sziasztok.
Légyszives tudnátok abban segíteni hogyan lehetne egy 230-as villanymotor fordulatát úgy leszabályozni hogy percenként kábé olyan 1-től 5-ig legyen a fordulata. Minnél kisebb annál jobb lenne. köszönöm.
Az a baj baj hogy azzal nem tudnám elég finoman állítani meg elfelejtettem írni hogy a frogásirányát is változtatni kellene.
Az áttételt lehet megtudnám csinálni, a frekvenciaváltóhoz sajnos egyáltalán nem értek.
Ha simán csak egy irányba forgatnám áttétellel meg ezzel a szabályzóval. http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/feszultseg_szabalyzo.html Mondjuk nem tudom hogy ezzel lehet amúgy egy kb 800W -os motort leszabályozni?
Lehet vele szabályozni, ki kell próbálni, mert nem nagy költség és, ha mégsem válna be, jó lesz kefés motorhoz, vagy fényerőhöz.
Teljesen biztos, hogy kívánnivalókat hagy egy kondenzátoros segédfázisú motornál történő szabályozáskor, de hátha megfelel. Ha tudnál keríteni egy kefés mosógépmotort, az viszont jobban teljesítene és lehetne kreálni nyomatéktartó szabályozót is. Semmiképp ne akard nulla fordulatra leszabályozni és nagyon ügyelni kell a nyomatékára, hűtésére, ha kondis motorral próbálod. Vagyis ne hagy felügyelet nélkül üzem közben soha. A triakkal párhuzamosan RC tag és VDR ellenállás illik a motor induktív visszarúgásai miatt. A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2013
Mosógépmotoron ki fogom tudni próbálni. Inkább azt égessem le mint a másikat. Ez a nyomatéktartó egyébként mennyire bonyolult összerakás szempontjából, mert akkor az lehet jobban bírna nagyobb csöveket is elforgatni nekem.
Ez a "A triakkal párhuzamosan RC tag és VDR ellenállás illik a motor induktív visszarúgásai miatt." nekem nagyon kínai Még régen tanultam elektronikát de nem ennyire komoly szinten. Nem ebbe a fórumtéma illik de mondjuk egy ifa vagy valami nagy dög ablaktörlő szervómotorral meglehetne oldani mert az is elég erős viszont én PMW-t nem tudok hozzá programozni.
A jelzett alkatrészek pl. egy 100nF+100 Ohm és a VDR (feszültségfüggő ellenállás)
azt célozza, hogy a motor önindukciós tulajdonságai miatt kikapcsoláskor főleg termel egy, a hálózati feszültségnél jóval nagyobb impulzust, ami meghaladhatja a triak feszültségtűrését és az megmihálylik. Ezeket snubber körnek hívják régiesen, de ez a lényege, a félvezető be és kikapcsolási áramának elterelése és az eszköz túlfeszültség védelme, ennyit elég tudni róla. Ha egy 12-24 Vos erős ablaktrölő motor is jó neked, oda 555-ös IC-vel, teljesítmény tranyó/FEt/stb.-vel találsz mezei kapcsolásokat, megoldásokat. Jobban ajánlom, mint a triakost, egyszerű, olcsó és (tényleg) nem ráz. Érdemes körülnézni a használtpiacon, mert ilyen tagbaszakadt, hajtóműves motorokat is gyakran találni. A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2013
Ezen kívül még segíti a triak kikapcsolását induktív terhelés mellett. Ez a snubber kör főleg ezért kell.
Megpróbálom majd valamelyiket összehozni aztán csak jó lesz az egyik
Köszönöm szépen a segítséget.
Milyen csöveket akarsz forgatni. Hegesztéshez forgatóasztalhoz ablaktörlő motorral készítettünk meghajtást, van, ami már évtized óta napi használatban üzemel. Ha érdekel, folyamatos áttételváltoztatásra is mondok egyszerű módszert.
Tiszteletem,
mint ígértem jelzem ha össze kötöttem a frekiváltót az eszterga motorjával. Mai nap megtörtént több órán keresztül járattam több fordulaton tartósan , kezdtem 10 , aztán 30 - 50 Hz-n. további 10 min 250 Hz járattam. A főorsót rossz ékszíjjal szoritottam nem tudtam megfogni. A hajtáslánc eredetileg 200 f/min van tehát alapból rendes nyomatékkal , a 3f hajtás ezt csak növeli. A motoron jelentős melegedést nem tapasztaltam. A dolog érdekessége mint a bevezető hozzászólásomban is írtam eredeti gyári leírás , és adattábla 1f 230v 370w 2880 f/min . Jó rossz Orosz tudásom alapján egy Orosz fórumon amelyik ezekkel a kis gépekkel foglalkozik találtam rá utaló hozzászólásokat , hogy valójában ez egy 3f motor , gyári beállítás 1f állandó üzemi kondival. Aztán véleményetek , és segítségetek megerősített , hogy próbáljam meg a frekiváltóst hajtást. Remélem sikerült véglegesen megoldani a fordulatszám problémám. Még egyszer köszönöm a segítséget. A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2013
Sziasztok. Teljesítmény szabályzót szeretnék (220V / min 2kW), amit PID vezérelne. A PID szabványos kimenetei: 1-5V, 0-10V, 4-20mA. Ha tud valaki rajzot, azt megköszönöm.
Ajánlom figyelmedbe!!!
A 250 Hz csak speciális, pl. marómotorokra megengedett. A közönséges aszinkron motorok a névleges fordulatuk dupláját viselik el garantáltan, vagyis szétrobbanás nélkül! Én 120Hz-ig "merészkedtem" el eddig. Tehát nem arról van szó, hogy nem bírja ki esetleg, hanem a potenciális balesetveszélyről, gép meghibásodásról. A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2013
Szia! Mit szeretnék szabályozni? Egyfázisú kefés, egyfázisú segédfázisú kondenzátoros, egyéb.
Üdv!
Érdeklődnék,hogy egy keringető szivattyú fordulatszámát lehet-e szabályozni egy porszívóból kioperált egységgel?
Szia! Nem.
Hali!
Szerintem motorméret függő... Fűnyíró méretű megy 12500-on is .400Hz.
Eszembe se jut kipróbálni egy keringetőn triakos szabályozót.
Az nem is csinál 400 Hz-t. Az aszinkron motorok 6000-es fordulatra vannak vizsgáztatva kb. Ennek a felén üzemelnek. A mechanikai szilárdság és kiegyensúlyozottság eléggé kérdéses 400 Hz-n, ha nem marómotorról, vagy egyéb spec motorról van szó.
Köszönöm a gyors válaszokat .Esetleg van valami ötletetek,hogy lehetne minél egyszerűbben megoldani?
Több sebességes keringető szivattyúval.
Nem motorméret, motor típus függő. A porszívóban egyenáramú soros motor van, ennek a fordulatszámát ragyogóan lehet szabályozni a kapocsfeszültség változtatásával, (triakos, vagy tirisztoros szabályzóval) mint minden egyenáramú motorét.
A soros motor egyetlen az egyenáramó motorok közül, amely képes váltóáramról is működni, a felépítése miatt. Az asszinkron motorok fordulatszáma az n=(60*f/p)*(1-s) képlettel számítható ki. Ahol az n: a fordulatszám 1/perc f: a hálózati frekvencia p: a póluspárok száma s: a szlip Amint látható, a hálózati feszültség nem szerepel benne, ill hatása csak közvetett, a szlip változik miatta, a nyomaték csökkenés miatt. A szlip 4 - 6 % szokott lenni a motormérettől függően. A fentiekből következik, hogy a szinkron fordulatszám (ahol a gép nyomatéka 0) 3000 1/p, a szlipet leszámítva a kétpólusú (egy póluspár) fordulatszáma 2800 - 2900 között van. Fordulatszámot durván pólusszám átkapcsolással, (durván feleződik) finoman szlip szabályozással, pár százalékot lehet, de csak tehelés mellett, a kapocsfeszültséggel, szélesebb tartományban frekvencia váltóval. A szlip szabályzás keringtető szivattyú esetében kritikus lehet, mert a terhelő nyomaték megváltozásával áteshet a billenő nyomatékon, és akkor a szivattyú megáll, elindulni nem tud, leéghet. A kazán meg hűtés nélkül marad.
Sziasztok!
A segítségeteket kérném. Van egy gérvágóm, és szeretném a fordulatát szabályozni alacsonyabb fordulatra, mondjuk egy potival, a hőmérséklet érzékeny anyagok miatt. Milyen megoldást javasolnátok, ami kíméli is a gép motorját? Esetleg frekiváltóval? Az adatai: 230V 50Hz Felvett teljesítmény: 1800Watt Leadott teljesítmény: 1100Watt Fordultszám:6300 1/min
Szervusz!
Neked triakos, vagy tirisztoros, félhullámú szabályozóra van szükséged, ez minden bizonnyal szénkefés motor és a frekiváltó ide nem alkalmas. Ha a tápfeszültséggel sorbakötsz egy nagy teljesítményű diódát, az eredeti fordulat kb. 70%-át kapod.
Szevasztok!
Van egy 55 cm/perc sebességű laminátorom az alábbi motorral: 60TRY-JB Capacitor split phase PM synchronous gearmotor 220V/10W, 10 ford/perc. Lehet ezt a kis fordulatot szabályozni? Vagy csak mechanikus áttétel jöhet szóba?
Köszönöm szépen az infót!
Sziasztok!
Szeretném tőletek megkérdezni, hogy az alábbi ventilátort miként is kéne vezérelni. Az adatlap alapján nem tudok kiigazodni vagy legalábbis nem 100%-ig és szeretnék teljesen biztos lenni a dolgomban. Előre is köszönöm a segítségeteket!Adatlap
Üdv!
Szerintem ezeket egyszerű fázishasításos szabályzóval szokták szabályozni. Sőt olyannal is találkoztam, hogy a segédfázist nem szabályozták, arra direktben ment a 230V, csak a főfázis volt fázishasítással szabályozva.
Szóval akkor egy sima Triakos dimmerel szabályozható?
A szellőztető ventilátorok többségét (ha nem az összeset) lehet szabályozni fázishasításos módszerrel? Gondolom azért akad egy két frekvenciaváltós is, ha jól tudom azok aszinkron motorok. Esetleg van olyan módszer amivel mind a kettőt lehet eredményesen szabályozni? Az tudom, hogy elvileg az aszinkron motorokat is lehet fázishasítással szabályozni de csak a nyomatékát és a terhelés függvényében lassul le, de ha nincs rajta terhelés ugyan olyan gyorsan forog. Ezt jól tudom vagy rosszul emlékszem? A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2014
Szerintem ezek a gyári ventilátorok szabályozhatók triakkal. ( de mint írtam, lehet, hogy direkt segédfázis kell.) Én kötöttem be régebben többet( Prix ventilátorok és hozzá gyári szabályzók, sertéstelepeken. Az vezérlés figyelte a külső és belső hőmérsékletet, állította a fordulatot és a falba épített légbeejtőket) Azok így működtek, és nem volt soha gond velük. Évekig mentek hiba nélkül folyamatosan. Természetesen terhelés nélkül ( ha levesszük a lapátot, vagy nem hozzá való)felpörög a motor, de itt gyári ventilátorokról van szó, amiket a névleges terhelésre méreteznek. Ha csökken a nyomaték - csökken a fordulat - a légszállítás is. Nem terheli túl a motort. Szinte a megállásig lehetett szabályozni azokat. Egyfázisú motorok voltak mind, aztán hogy a tekercselése speciális-e a direkt segédfázis miatt, azt nem tudom.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |