Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1680 / 2208
(#) daneg86 válasza granpa hozzászólására (») Nov 11, 2014
A trafó 70km-re van tőlem, így nehéz kicsit .
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2014
(#) daneg86 válasza q765 hozzászólására (») Nov 11, 2014
Műveleti erősítő vagy valami katód követő szerintem.
(#) q765 válasza daneg86 hozzászólására (») Nov 12, 2014
Egy egyszerű bemenetosztóhoz? Ami bemegy Jel (LINe) azt szeretném továbbvinni RCA-n. Semmi extra. Nem jövök rá...
(#) daneg86 válasza q765 hozzászólására (») Nov 12, 2014
Ha azt akarod, hogy a kimeneten ne szólhasson vissza semmi, akkor kell valami buffer fokozat szerintem.
(#) q765 válasza daneg86 hozzászólására (») Nov 12, 2014
Igen, a LINE kimeneten ne szóljon visza semmi.
Kár volt akkor belegondolnom ezt az opciót. Lóg most akkor szabadon.
Ennyire lehetetlen ez?

Mögy a kábel(line) oszt lecsatlakozok az erősítő felé. Hej
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2014
(#) mark.budai válasza q765 hozzászólására (») Nov 12, 2014
Szép lett, korrekt a huzalozás, a műszerek nagyon feldobják az előlapot.

Jani, ha nem láttam volna, ki tette fel a képeket, akkor is tudnám, hogy a Tied, szép, letisztult belső elrendezés, esztétikus doboz, kíváncsi lennék a véleményedre, milyen a kistestvérével (PCL82 PP) összehasonlítva.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2014
(#) küzmös Gergely válasza tothgabesz hozzászólására (») Nov 12, 2014
A g2 a segédrács. Levegőben nem lóghat. Olyan 200V körüli feszültséget igényel. De kipróbálni legegyszerűbben úgy tudod hogy tápfeszültségre kötöd. Úgy is szólnia kellene a kütyünek. Nálam most egy ebből a rajzból átkreált PL500PP változat szól már egy jó ideje.

De van itt egy kis cikk, ezt is olvasd át. Sok mindent átvizsgálhatsz, és átmérhetsz ez alapján.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2014
(#) küzmös Gergely válasza q765 hozzászólására (») Nov 12, 2014
Az igen... szuper lett.
(#) gkari válasza daneg86 hozzászólására (») Nov 12, 2014
Az EZ fűtéséhez külön tekercs tanácsos (katód-fűtőszál között 3-400 V is lehet!).
(#) djhans válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 12, 2014
Köszi szépen. Hasonló a hangja.
(#) daneg86 válasza gkari hozzászólására (») Nov 12, 2014
Van van egy kb 0,75 ös huzallal tekert fűtő tekercs, meg van egy ami 1,5 össel.
(#) granpa válasza daneg86 hozzászólására (») Nov 12, 2014
Ez jó, van külön tekercs az egyengető cső fűtéséhez. A csövek méretéhez arányítottam a vas méretet. Elég nagynak látszik a trafó.
(#) Doncso válasza q765 hozzászólására (») Nov 12, 2014
De szép kis ketyere, tetszetős lett.
(#) Gery78 válasza gkari hozzászólására (») Nov 12, 2014
Azt a két elektródát általában illik összekötni, mert max 100V lehet közöttük pl egy EZ81 esetében, legalábbis az adatlap szerint.
(#) tothgabesz válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 12, 2014
Ha bekötöm akkor nagyon rossz! ha csak az egyiket kötöm be akkor egy darabig jó, de felizzik az egyik cső belseje, túl nagy áramot vesz fel az egész. ha egyik sincs bekötve akkor fél hangerőn torzan szól!
(#) sturbi válasza Gery78 hozzászólására (») Nov 12, 2014
EZ81-nél max. 500 V lehet a fűtés-katód között, elnézted az adatlapot szerintem.
(#) küzmös Gergely válasza tothgabesz hozzászólására (») Nov 12, 2014
Ne pirítsd a csövet a túlzott árammal. Tegyél sorba egy-egy 100ohm-ot és méricskélj. 25-30mA felett már izzani kezd. Ha megcseréled a csöveket akkor is ugyanez a helyzet? Lehet ám rossz a cső is, bár nem ez a jellemző. Anódfeszültséged hogy alakul?
(#) q765 hozzászólása Nov 13, 2014
Kösz a dícséreteket!

Hogyan tudom kimérni, hogy melyik a kimenő pozitív illetve negatív kimenete a hangdobozok felé?

Ha nem polaritáshelyesen kötöm, akkor 0dB szintnél begerjed az erősítő.
Nincs olyan dobozom, amin fel lenne tűntetve. Mindíg cserélgetéssel állapítom meg a helyes áramirányt.

Amúgy nagyon szép hangja van. Nyitott bemenetnél full halgerőnél sem hallani semmi zajt. Teljesen csendes.
Mekkora teljesítményű lehet így ez az összeállítás? , általánosságban mekkora frekvenciaátmenettel dolgozhat?
(#) mofesa válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
A kimenő primer tekercsének kezdete ( a vashoz közelebbi) a tápegységre, a vége (a vashoz távolabbi) pedig az anódra megy. Szekunder oldal tekercsének kezdete ( a vashoz közelebbi) a negatív, a vége (a vashoz távolabbi) pedig a pozitív. Javulhat az átvitel, ha felcseréled az azonos oldalon lévő tekercsek végeit, de ebben az esetben ezt a primer, és a szekunder oldalon is el kell végezni.
(#) q765 válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
Najó, elismerem hülye volt a kérdés. Egy gombelemmel megnéztem melyik a pozitív bemenete a doboznak. Ha nem lenne dobozom hogy állapíthanám meg?
(#) q765 válasza mofesa hozzászólására (») Nov 13, 2014
Hú, ezt többször átkell olvasnom..
(#) mofesa válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
Idézet:
„Hogyan tudom kimérni, hogy melyik a kimenő pozitív illetve negatív kimenete a hangdobozok felé?”

A válasz erre a kérdésedre szól. A hangfalnál meg jó az elemes trükk.
(#) mofesa válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
Frekvenciaátvitelt lehet mérni, teljesítményt mérni, abból számolni is lehet.
(#) q765 válasza mofesa hozzászólására (») Nov 13, 2014
Először a kimeneteket pontosítom rajta, hogy megfelelő helyen legyenek.
Másodjára szívesen lemérném, hogy mekkora frekvenziával sugároz, de ehhez a segítséged szeretném kérni. Tudjátok nem vagyok szakmabéli, csak szeretek ezzel foglalkozni.

Minap letöltöttem egy jelgenerátor progit. Tudom, ez hangkártya függő, de megpróbálhatnék azzal "főzni".

Holnap ismét indulok vissza németországba. Nagyon töröm a fejem, hogy magammalviszem. Szeretnék egy nagyobbat építeni (EL34) . LEhet beáldoznám ezt a továbbfejlődés oltárán.
Ezért is kellenének az adatai....

Tudjátok (ti tanácsoltátok), csak szépen fokozatosan - ahogy a csillag megy az égen..
(#) q765 válasza mofesa hozzászólására (») Nov 13, 2014
Mostmár jó a polaritás, egyik felét át kellett variálni.

Frekvenciáját hogyan tudom mérni?
Amit tapasztaltam hallásra,
(szinusz)

30Hz nél -3dB felett torzít
40Hz nél 0 db felett
50Hz től +1 db felett
200Hz től +1,5db felett

Innen már nem -hallani- torzítást
5000Hz től max 0dB a kivezérlés
10000Hz -3dB
15000Hz -6dB
18000Hz -8dB

E felett elhallgat.. Gondolom ez hangsugárzó kérdése is.
Meg nem fülre kellene mérnem.
Szkópom van..
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2014
(#) mofesa válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
Egy normális kimenő, tetőesés nélküli szinuszos átvitele 10Hz -30kHz, legalábbis illene tudnia, amire a rádió, TV, és egyéb kimenők nem alkalmasak. A négyszögjelet azért nem említem, mert több gyári erősítőé is elég gyatra, viszont ettől még jó lehet. Gondolok itt a CD lejátszókra. 20Hz - 20kHz -ig olyan gyönyörű, mint az álom, öröm ránézni, a bakelitlejátszóhoz képest, viszont hangzásban meg fényévekre lemarad.
Sok vas, és menetszám, ez a mély hangok titka. Nem kell mindenféle flikk-flakk ( mflogi fórumtársunk rajzára gondolok) a kimenő méretének kicsinyítésére, ráadásul torzítással dúsítva. Ehhez elég lenne a légrés csökkentése is.

1kHz szinusszal nézhető. Tegyük fel, hogy a szkópon, az erősítő teljes kivezérlésénél hat egész, akkor ugyan akkora kell lennie 10Hz és 30kHz -nél is. Ha esik a mérete, akkor ott az átvitel már gyengébb.
A számítógépes program 20kHz -ig működik, de jó négyszöget nem mindegyiktől várhatunk. Ez nagyon behatárolja a "mozgásteredet".
(#) mofesa válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
Frekvenciaátvitelt mindig azonos bemenő jelerősséggel nézünk, mert úgy hiteles.
(#) q765 válasza mofesa hozzászólására (») Nov 13, 2014
Na felkelt a gyerek.

0dB kivezérléssel ezeket mértem. Alacsonyabb frekvenciákat jobban átviszi ahogy nézem, 20kHz nél meg nemtud többet a hangkártyám.

Szóval kimértem a pc határait...
Izgi.

Mondhatom azt, hogy 45Hz től 20.000Hz ++ teljesít?
, vagy tudna ez többet is, csak az integrált hangkártyám a határa.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2014
(#) q765 válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
Utolsó méréseim. Amit igazából a kivezérlésjelzőnél láttam.

Beállítottam a kivezérlést 0dB-re.
Addíg csökkentettem a frekvenciát, még nem kezdett el kevesebbet mutatni.
Ez 26Hz.

Na szóval most körbejártam az ördögi körét ennek a torzításos kivezérléses szűzmáriának.
Bocs, hogy majdnem egy oldalt telefirkákltam.

Proli007 kösz a cikket.!
(#) mark.budai válasza q765 hozzászólására (») Nov 13, 2014
Ezért lenne jó műterheléssel mérni, a hangszóró nagyon bezavar, szkópos mérésre alkalmatlan.
Következő: »»   1680 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem