Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   491 / 782
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Indulj ki abból, hogy az egy trafó. A kb. átfolyó áramot úgy tudod megmérni, ha még beteszel egy soros pontosan 1 ohm-os 2 wattos ellenállást és szkóppal megméred, hány volt esik rajta, visszaszámolsz áramra és hasonlítod a gyűrű primer feszéhez.
Vedd figyelembe, hogy a köráram se egyenlő a tápból felvett árammal.
Azért így, mert L-t nem tudnál pontosan mérni, aztán jönne neked még XL és társai..
Ha megvan így a fesz és az áram, a szekundert már közelítőleg számolhatod is ( hatásfok ! ) különböző lezáró ellenállásokra ( effektív értékekkel számolj, ha szép színuszos az áramod...)
Úgy emlékszem, ezt a témát már párszor felvetetted és válaszokat is kaptál rá..
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Próbálj még arra is gondolni, hogy mi van, ha 1 ohm a terhelése? Mintha szórt L-t mérnél, az... ... itt pedig nagyon pici feszt fogsz csak kapni a teljesítményátvitel miatt.. ezzel kár foglalkoznod. Ellentétként nézd meg, ha nem terheled semmivel, milyen forró lesz a gyűrű és próbálj rájönni, miért van ez.
A 300 voltos primer ugye téveszméd ( fél volt nagyságrendű..), viszont azt megpróbálhatod ezek után, hogy egy pár kohm-os nyolcadwattos ellenállással mi lesz a szekunderen... ebből is következtethetsz az átvitt teljesítmény nagyságára, amibe viszont beleszól a vas minősége, AL tényezője (... ezért kell 2...3000 körül ).
Csinálj méréseket a 10 menet szekundereddel 10-22-33-47 ohmos terhelésekkel, aztán vedd le a menetszámot 5-6-ra. Természetesen konstans teljesítménynél, az említett 1.500 wattnál...
(#) Ge Lee válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 / 1
 
Kb. háromszor le lett már rendesen írva, de kétszer biztos. Áramváltóról beszélünk, a feszültséget egyelőre felejtsd el.
Tehát adott a gyűrű amire rátekertél mondjuk 20 menetet. Ez a szekunder, a primer meg az az 1 szál amit átbujtatsz rajta, a főtrafó primerje. Tegyük fel hogy a főtrafó primerjén folyik mondjuk 10A, ez a 10A folyik azon az átbujtatott 1 szálon is. Az áramváltód szekunderje ugye 20 menet, ebből adódóan azon a 10A-nek a huszada lesz, mert 1:20 az áramváltód áttétele. Ha az áramváltót pl. egy 10ohmos ellenállással zártad le, akkor U=IxR-> 0,5Ax10ohm -> azaz 5V feszültség lesz rajta. Ha meg 20ohmmal zártad le akkor 0,5Ax20ohm -> 10V. Nem biztos hogy így kellett volna leírni de így talán érthetőbb.
Célszerű olyan áttételt választani, hogy a főtrafó primer körében maximálisan folyó áram is kezelhető legyen az áramváltó szekunderén, vagyis lehessen pl. 4148-at használni egyenirányításnak, meg ne kelljen 5W-os ellenállásokon feleslegesen hőt elfűteni.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Ez így van, a háromszor is, meg a kétszer is, meg a működés is...

Annyit azért hozzátennék, hogy vissza kell számolni, hogyha a szekunderen 5 V van, akkor mekkora indukció lesz a vasmagban? Innen olyan, mint egy normál trafó.
(#) Gyozo92 hozzászólása Nov 26, 2014 /
 
Sziasztok!

Az előző paneltervemnél sok probléma merült fel, most itt a másik, erről mi a véleményetek? Különvettem a primer oldalt. 100 voltos low esr-ből még mindig nem találtam megfelelőt, de legalább sikerült szereznem 330 voltos kondikat primer oldalra, azok legalább elég kicsik.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014

Táp2.jpg
    
(#) lorylaci válasza Gyozo92 hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Ez miben jobb, mintha 1-et tennél a nyákra, aztán kettőt használnál?
Semmiben, de a lebegés ugyanúgy probléma lehet, ha a kettő közel van. Szóval szerintem közös vezérlést használj.
Másrészt, ha mindenképpen kis magot akarsz használni, akkor még mindig opció, hogy feljebb viszed a frekit, és akkor a mag többet használ. De ha a magasság számít, akkor toroiddal jársz legjobban.
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Igen, a kapkodásban az már kimaradt, hogy természetesen ügyelni kell a mag gerjesztésére is.
(#) ferci válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Erre írtam be egyszer, hogy nem muszáj a 230-at bántani neki... szekunderben könnyen lehet 5 ampert kivenni egy gyakorló 50-100 wattos tápból és ott tesztelheti a gyűrűket, szekunder menetszámokat...
(#) voodoo hozzászólása Nov 26, 2014 /
 
Tehát itt vagyok. Az áramváltós részt majd levegőbe össze szerelem (igazából egyenlőre próba képp lezárom egy 10 ohm- os ellenállással, és közbe rátekerek a gyűrűre 10 menetet)

Akinek van egy kis ideje átnézné nekem? Természetesen a főtrafón lesz réz szalag.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Nem tudom, végülis a kisebb tápjaidra mit tettél, de a 10 menetet és a lezáró ellenállást arányosan ám, mert most 1,5 kW-ot akarsz, ugye?
(#) voodoo válasza ferci hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Ugyan azt amit cimo a cikkében leírt -ugyan de nem fejtett ki hogy is miért jött ki. (azt még elfelejtettem oda írni, hogy a két végpanelon felül teli föld lesz, de a tápágakat azt kikerüli.
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
A nyákodat nem nézem, majd nézze más...az a cikk pedig mekkora power? 300 watt vagy mennyi?
(#) voodoo válasza ferci hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
3-400 körül van.
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Na látod... a tiéd meg 4-5x akkora... ott csinált x menettel 4-5 voltot, ehhez hasonlíts.. neked 4-5x akkora primer áramod van a gyűrűben...
(#) voodoo válasza ferci hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Szóval nem 18 hanem 100 menet kéne rá? 33 ohm helyett 150 ohm?
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Jajjjjjj... hogyan kéne, amikor neked nagyobb az indukáló áramod???
A 10 menet talán még sok is lesz...
Azt nézd meg, hogy a kívánt teljesítményednél az egyenrángatott fesz legyen az az 5 volt környéke, ami neked elég. Úgy válassz minimális menetszámot..( 10...9...8... ami még elég ).
Aztán még jön, amit katt is beírt... a gyűrűd elbírja a gerjesztést..
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014
(#) voodoo válasza ferci hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Inkább nem teszek bele áramváltót. Sose fogom tudni ennek a működését felfogni.
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Pedig mennyit írtunk róla... nyugodtan tedd bele, aztán kipróbálod, mit csinál és változtatsz aprókat, ameddig nem lesz okés.. akkor kötöd be funkcióra..
(#) voodoo válasza ferci hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Tegyük fel egy pillanatra megjelenne a DTC lábán az 5V. Az IC mennyi ideig marad kikapcsolva? Mert, amint leáll az IC megszűnik a fesz (csökken az áram). Vagyis újra beindítja és ez ismétlődik.
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Az már más téma, hogyan akarod használni... azt neked kell eldöntened.. az biztos, hogy nem egészséges a ki-be kapcsolgatás, ha már a csúcsnál mászkálsz.
Erről is meditáltatok eleget, kinek mi a véleménye.
Először csak csináld meg jól a gyűrűt, aztán ráérsz eldönteni az alkalmazást.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014
(#) (Felhasználó 46585) válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Pedig a közeljövőben senki nem fogja mégegyszer leírni... mi az, amit nem értesz benne?
(#) voodoo válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Ezt a fél voltos összefüggést.
(#) (Felhasználó 46585) válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Hol van ott fél voltos összefüggés? A Zsolt nagyon jól leírta a működést.
(#) ferci válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Talán a primerre gondolt, amit én írtam be délután... a 300 helyett..
(#) voodoo válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Azt nem értem, hogy 1:1 arányban mi történik? Például. Nem nagyon találok az áramváltó működéséről semmi cikket, vagy ilyesmit. Ahol konkrétan példával vagy táblázattal mutatja, mikor mi történik. 3A, 4A, 5 menet 8 menet 10 menet és ott van még ahozzá való söntök értéke. Ez 3 változó aminek nem tudom összerakni a képletét.
(#) (Felhasználó 46585) válasza voodoo hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Először is, nincsenek söntök. Lezáróellenállás a becsületes nevük. A söntök direktben vannak használva, többnyire műszerek előtt.

Ha egy-az egyes az áramváltó áttétele, akkor nagyjából egyforma a primer- és szekunder árama. Tehát, ha a primer 5A, akkor a szekunderen is az folyik. Ha a szekunderre teszel egy 1 ohmos ellenállást, akkor azon 5 V fog esni.

Most legyen egy másik példa: legyen a szekunder 10 menet. Akkor a szekunderen a primer áramának a tizede fog folyni. ( nagyjából ) Ha ugyanazt az 1 ohmot használod lezáróellenállásnak, akkor azon 5A /10 = 0,5A x 1 ohm, vagyis 0,5 V fog esni.

Eddig érthető?

A gerjesztésről: a második esetben tizedakkora feszültség kerül az áramváltóra, tehát tizedakkora indukció lesz benne. Azt kell ellenőrizni, hogy az adott áramváltó ( már arra gondolok, hogy amit ténylegesen be akarsz építeni ) mekkora indukció lesz. Ne akarjon a vasmag a telítés közelében dolgozni, mert nem lesz alakhű az átvitele.

Ha eddig érted, akkor talán már meg tudod válaszolni azt is, hogy mi van akkor, ha egyáltalán nem használsz lezáróellenállást?
(#) Mircsof hozzászólása Nov 26, 2014 /
 
Sziasztok!
Skori rezonáns kapcsoló üzemű tápját szeretném megvalósítani. Bővebben: Link
Szekunder oldal tápfeszültsége 12V, 24Vutobbi 2 ampert kellene tudjon. Sajnos a költségvetés ismét alacsony. Így rossz PC tápból bontottam elég sok dolgot. Köztük egy-egy S20C40C és S10C45C típusú kettős diódát kérdés ezek megfelelőek lennének a szekunder oldalra?
Továbbá a PC tápban található két darab D4206megfelelő lenne a primer oldalra?
Az általam kitermelt NTC szakadás vizsgálattal sípol (sajnos erről az alkatrészről az ég világon semmit nem tudok) ez a sípolás normális?
Ismét elnézést a már feltett és a későbbiekben következő "buta" kérdéseimért!!
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014
(#) voodoo válasza Mircsof hozzászólására (») Nov 27, 2014 /
 
Az biztos, hogy az NTC jó, ha sípol, multival mérve. Olyan 5 ohm körül szokott lenni.
(#) voodoo válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 27, 2014 /
 
Tegyük fel ott van cimo cikkében az alábbi "táblázat":
Az egyenirányított áramváltó feszültségei:
0W-nál 0,12V
120W-nál 2,4V
200W-nál 4,05V
260W-nál 5,5V

Vagyis mondjuk 120Wattnál (ha 150V-ra tételezem a trafó primer szálát) akkor ott 120/150=0,8/18=0,044x33=1,46x1,414=2,07V számolok ki.

De ha megnézem 260W-nál mi történik akkor már teljesen más értéket kapok, gyorsan le is vezetem, de már csak 140V-tal:
260/140=1,857/18=0,103x33=3,399x1,414=4,8V az eredő feszültség.

Nem tudom most lehet én számolok valamit tévesen és kissebb terhelésnél nagyobb a feszültség mondjuk 160V a félhídban, és nagyobb terhelésnél pedig még többet csökken.

Na most nekem az induló 300V körül lesz. Azt lenne jó tudni még, hogy 5A áramnál mekkorát esik a primer kör. Esetleg akkor már valamit jobban értenék. Az lenne a kérdésem, hogy akkor elvileg ezt gyakorlatban lehet elkészíteni és tesztelgetni? Mondjuk egy kis tápon is jó lenne ami tud 5A-t? A másik kérdésem pedig az lenne, hogy az amúgy leállt IC-vel mit lehet tenni annak érdekében ha mondjuk a kimeneten zárlat van és hirtelen megnő az áramigény? Ahogy ferci is leírta nem tesz jót? Mit ajánlotok, hogy ne ki-be kapcsolgasson? Valami kinyitó relét amit egy időzítő IC akár 555 úgy is tartana és/vagy hozzá egy villogó fault led? Hát nem tudom. Valamit kéne vele kezdjek.
(#) (Felhasználó 46585) válasza voodoo hozzászólására (») Nov 27, 2014 /
 
Ajaj...

Nem követtem, hogy valójában milyen tápot csinálsz. Válaszold meg az alábbi kérdéseket:
- félhíd, vagy teljes híd lesz?
-szabályozott a táp?
- mekkora teljesítményt akarsz átvinni a trafón ( a szekunderek száma mindegy )?
-mekkora frekvencián fog működni?

A TL494-et már nem tudom megnézni, hogy mit kell vele csinálni, tehát, hogy az áramváltó kikapcsolja az ic-t, vagy áramgenerátort csinál az egészből, ezzel nem foglalkoznék, mert ennyi időm nincs. De leírom, hogy kell működnie itt egy áramváltónak, meg nagyjából hogyan kell méretezni.
Következő: »»   491 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem