Fórum témák
» Több friss téma |
Az nem baj, csak a relének legyen elég.
Tehát akkor hogy és mennyire kellene módosítanom az alkatrészek értékét 12V-os reléhez? Most rendelném az alkatrészeket.
Kiszámolod azt a kapacitív ellenállást, ami mellett a kívánt áram folyik 50 Hz-en, természetesen a tápfeszültségből vond le a relére szükséges feszültséget és a diódahídon eső feszültséget (kb, 1,2V). A kapacitív ellenállásból meg könnyen kiszámolhatod a C1 kapacitás nagyságát. A kondenzátor legyen legalább 400 V DC-képes, vagy 275 V váltóáramú típus.
Az időzító kondenzátor értékét a rajzhoz képest duplázhatod, de ezt kísérletileg célszerű belőni. A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2015
Na ez nekem már magas... Nem értek én ezekhez a számításokhoz sajnos.
Elég baj az...
De 470nF-os C1-gyel mennie kéne (kiszámolva 484 nF jön ki, de olyan kondi nincs). Ha esetleg kevés lenne, akkor egy 10 nF-ot tehetsz párhuzamosan a C1-gyel, de az is nagyfeszültségű legyen. Ha nyákot tervezel, beletervezheted, legfeljebb nem teszel oda semmit, ha nem kell.
Köszönöm a segítséget.
Eddig nem terveztem akkora egységet amihez szükséges lenne akár a lágyindító áramkör, akár ehhez hasonló számítások.
Szívesen.
Hát, pedig a tervezés igényelhet számításokat... és ez még nem is bonyolult
A matematika nem az erősségem. Inkább rajzolok.
Pedig ezeket érdemes megtanulni, amúgy szimpla szorzás-osztás. Nem bonyolultabb, mint az ohm-képlet. És nem lennél meglőve, ha valamit méretezni kell.
Amit tudni kell, azok a fogalmak és összefüggéseik, illetve az alkatrészek viselkedése, tulajdonságai. (Pl. Az elektrotanya.hu-ra regisztrálni se tudsz, ha egy ilyen egyszerű számításokból, fogalmi kérdésekből álló kérdőívet nem tudsz kitölteni helyesen.... )
Szia! Vegyél 24V-os relét, a 12V-os nem csak a számítás miatt problémás.
Hoppá... Már megrendeltem az alkatrészeket. Meg ebből a reléből kaptam anno 15 darabot...
Szia! A 12V-os relé dupla puffert igényel a késleltetéshez és dupla teljesítményt vesz fel a hálózatból.
Idézet: „dupla teljesítményt vesz fel a hálózatból.” Nem kötelezően. Mert az ampermenet szabja meg a relé erejét, ebben nem szerepel a feszültség, tehát a teljesítmény sem. Az időzítő puffer duplázódása igaz.
Általában fennáll a fordított arányosság a relé névleges feszültség és működtető áram között. A gyártmányok között természetesen lehetnek kiugró értékek.
A téma gerincét adó Elektoros kapcsolás 24V-os relével zökkenőmenetesen reprodukálható. A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2015
Szerintem, ha egy relé működéséhez biztosítjuk a feltételeket, akkor az működni fog
A fő feszültségejtő ellenállás meg reaktáns elem, tehát nem disszipál (illetve csak nagyon kicsit). Csak macerásabb az időzítés, ez igaz, de nem lehetetlen összehozni.
A kivitelezhetőség természetesen vitathatatlan. Tudom nem tétel, hogy a hálózatból 3W vagy 6W-ot húzunk ki, de azért maradjon meg ez is szempontnak az amatőr építő számára
Sajnos egy 230 voltos fázison sok(kb. 18) kisteljesitményű kapcsolóüzemű tápegységem van és esélytelen az átkábelezés. Mivel feszültségkimaradásnál úgy 8%-ban hajlamos lecsapni a a 16 amperes biztositékot (néha mérőórát) is ,milyen nem túl drága megoldás létezik? A fogyasztók csak 10-20 wattosak de a kondenzátor feltöltése óriási árammal indul. Az időrelés késleltetés nem túl jó ,mert 3-5 egységenként kellene. Mostanában megint pillanatnyi 1 másodperces kimaradásaim kezdenek sokasodni. Ilyenkor a hűtő nem megy és nem jó a felolvadás.
Ezenkivűl van egy 2kW-os kemence is ritkán használva ,ehhez milyen lágyinditás megfelelő( mennyi amperrel indulhat?)
Szia! Nyugodtan próbáld meg egyetlen lágyindítóval. Magam is használok ilyet az ellenállások helyén 2db párhuzamos 230V 100W izzólámpával. A késleltetés (2 másodperc) végére már futnak is a kapcsolóüzemű tápok.
A kemence minden valószínűség szerint ohmikus terhelés, nem igényel lágyindítást.
Sziasztok!
Keresek lágyindító kapcsolást triakkal, viszont nekem nem transzformátorhoz kellene hanem univerzális kefés motorhoz. Van valakinek ilyen kapcsolása? Pl kéziszerszámgépekben van ilyen amely lassan pörgeti fel a gépet. Üdv: Suncorgo
Szia! Itt egy pár.
Valami ilyesmi kéne neked, lásd melléklet. Mondjuk ebben két tirisztor van, de gondolom nem gond. A szimmetrikus vezérelhetőség miatt jobb, mint a triac.
Sziasztok!
Összeállítottam egy lágyindítót és a kondiknak egy panelt. Ránézne valaki, hogy megfelelő-e?
A lágyindító részhez, magam is készítettem egy alternatívát. Javslom megfontolni ennek beintegrálását a kondik mellé.
Sajnos nem volt bejelölve a téma figyelésre, ezért nem láttam...
Elkészítettem a fenti verziót és jól működik! A Lomex kód nagyon jó ötlet, mert én is megszívtam a kondenzátorokkal. Az elkó még nem is nagy gond, mert hosszú a lába, de a másik már bajosabb, főleg, hogy azt a típust már nem is árulják. Az ellenállásokból se jó értéket adtak. Már többször előfordult, hogy nem pont azt kaptam amit kértem. Nem tudom, hogy ez csak az eladó figyelmetlensége vagy ennyire nem érdekli.
A "fenti verzió" megjelölésből nem derül ki, hogy a saját gondolatod, vagy az enyémet valósítottad meg.
A tiéd, nélkülözi a minimálisan elvárható szigetelési távolságok meglétét. Ez súlyos hiba! Feltételezem, hogy C7 jelű (07-10-14), AC kondira gondolsz. Ha az most nincs, akkor vélhetően hamarosan lesz. De ha mégse, akkor sincs nagy gond, mert a "300 V AC" jelölés csak azt jelenti, hogy ez a típus képes elviselni a megadott feszültséghez tartozó csúcsértéket is (300x1,41=423V). Ha ezt elfogadjuk, akkor minden ettől nagyobb feszültségű kondi is jól megfelel. Pl. a 07-11-00 (220nF/630V), méretben is, árban is majdnem azonos, csak a színe piros kék helyett, de ettől eltekinthetünk. Motoszkál bennem egy gyanakvás, hogy az "AC" kondi nem csak a feszültségtűrésében tér el a "DC" konditól, hanem egyéb belső felépítésében is, de ezt eddig senki nem erősítette meg. Sőt éppen azt olvastam, amit fentebb írtam. Ha ezzel kapcsolatban van valakinek ismerete, érdeklődéssel olvasnám. |
Bejelentkezés
Hirdetés |