Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   106 / 132
(#) Nagy Tamás válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
*a hangváltóra gondoltam.*

Mod: A tizenöt pötty helyett, a shiftet lenyomhattad volna, töröltem!
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2015
(#) hanolfe válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Sziasztok!
Kiszedtem a hangváltót és egyesével kiforrasztottam a kondikat, majd megmértem a kapacitásukat.
Érdekes eredményt kaptam:
piros kondik:
1615 bipolar Elko 120μF, mért érték 140 μF
2801 bipolar Elko, mért érték 55 μF (ezen nincs feltüntetve a gyári érték)
arany színű kondik:
2379 bipolar 15 µF, mért érték 23 μF
1102 biploar 22 µF, mért érték 40 μF
kék kondik:
Canton 2,2 µF, mért érték 2,23 μF
Canton 3,9 µF, mért érték 3,95 μF

Tehát az arany színű kondik kapacitása jóval nagyobb mint a gyárilag megadott érték. A nagy piros kondinál is magasabb értéket mértem. A kék Canton kondik tökéletesek.
Ez mennyire normális meghibásodás, hogy nő a kapacitása a kondinak? Két mérővel is ellenőriztem, egy Metex M-4660-al és egy HK-ból rendelt kapacitás mérővel.
(#) P_Laszlo válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
A mérés sem biztos, hogy pontos, a magas ESR miatt. Meg eleve van +20%-os tűrés legalább az elkóknál.
(#) hanolfe válasza P_Laszlo hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Megmértem az ESR értékeket is, pont ennek a kettőnek volt a legkisebb, 0,018 és 0,014 Ohm.
A kapacitásra vonatkozó tűrés 5%, ez van ráírva az elkókra. Ezen bőven kívül esik a mért érték.
(#) P_Laszlo válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
14mohm az elkóra? Az majdnem lehetetlen. Kérdés, hogy milyen frekvencián persze.
(#) P_Laszlo válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Most nincs beállítva a műszerem normálisan, de kikaptam példának kettőt a kondis tárolóból, és:
százéves 47µF arany Röderstein nem polarizált elkó: 52,751µF 160mohm,
új sosemhasznált g-luxon NP 47uF: 42,821uF, 505mOhm.
(#) hal111 hozzászólása Ápr 3, 2015 /
 
Üdvözlet!

Kis segítségre lenne szükségem. Van egy közel 40 éves hangdoboz párom, amiben hangváltó generált szeretnék elvégezni, de a doboz megbontásakor a lentebb található förmedvény fogadott.


A kérdésem az lenne, hogy ez ferritmagos tekercs akar-e lenni? Egyáltalán érdemesebb lenne légmagosra cserélni őket?

Segítségeteket köszönöm!

DSC00815.JPG
    
(#) P_Laszlo válasza hal111 hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
A kérdés az, hogy van-e valami bajod a jelenlegivel?
(#) hanolfe válasza P_Laszlo hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Szia!
Igen, nekem is meglepően alacsonynak tűnt, de többször is megmértem és mindig ennyi volt. A nagy elkónál 0,141-et mértem. A két MKT kondinál 0,565-öt és 0,25-öt.
Egy ILYEN szerkezetem van. Leírása szerint 100 kHz-en mér.
(#) hal111 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
A magas túl sok, a mély kevés első nekifutásra, ezért került feltárásra a belső. Mivel nem mai technika, ezért bátorkodtam kérdezni, mivel gyanítom lehetne korszerűbb tekercsekkel helyettesíteni, ezáltal emészthetőbb hangzást elérni, persze repülne a kondenzátor is.
(#) P_Laszlo válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 4, 2015 /
 
Aha, akkor már értem. 100kHz-en nem szólnak a hangszórók. Nem tűnik annyira életképesnek ez a mérési módszer. A fóliának jóval kisebb a soros ellenállása, az elkónak nagyobb, hangfrekis tartományban mindenképp. Általánosságban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2015
(#) P_Laszlo válasza hal111 hozzászólására (») Ápr 4, 2015 /
 
Akkor megnyugtatlak, a légmagos tekerccsel még halkabb lesz a mélytartomány. Ennek nem ez a módja. A magasból kell/lehet csillapítani soros ellenállással, vagy feszültségosztóval.

Ha megnézed a mélyhsz induktivitásának a DC ellenállását és kisebb, mint 0,5R, akkor nagy baj nem lehet vele.

Illetve a kondik és tekercsek azonos érték mellett drágább típusra cserélése nagy javulást nem igazán tud eredményezni.
(#) hanolfe válasza P_Laszlo hozzászólására (») Ápr 4, 2015 /
 
Szia!
Még ha szólnának is akkora frekin, úgysem hallanám
Én eddig bárhol olvastam, mindenhol 100 kHz-en mérnek ezek a műszerek ESR-t. Például EZ is.
Azt megkérdezhetem, hogy te milyen módszerrel mérted?
EBBEN a táblázatban több mérési eredmény is van. De egyik sem olyan alacsony mint az én mérésem (0,018).
(#) Kismazsika hozzászólása Ápr 28, 2015 /
 
Sziasztok! Van egy háromutas hangsugárzó párban, de nincs bennük hangváltó és hallottam hogy előbb utóbb a piezzo és a "kürt" egy idő után megfogja adni magát, arra gondoltam hogy készítek hozzá hangválót. A baj csupán csak annyi hogy a hangszórókon nincs adat, csak a komplett hangsugárzó teljesítményét tudom. Esetleg valaki tudna tippet adni hogy milyen alkatrészből mekkora értékű kell ? Az adott hangsugárzóról csatoltam képet.
(#) telnagyapo válasza Kismazsika hozzászólására (») Ápr 28, 2015 /
 
Szia!
Tévedsz. Az ibizában van hangváltó, még ha primitív is. A piezzók le vannak választva egy- egy kondival, ami a sugárzó kivezetésére van forrasztva. Sajnos értéket nem tudok mondani.
(#) Kismazsika válasza telnagyapo hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
Én nem láttam, de megnézem jobban. Egyébként ha nem tévedek ebben mély közép van és nem mély hangszóró, igaz ? Csak azért mert mély hangban nem a legjobb
(#) zolyma hozzászólása Máj 5, 2015 /
 
Sziasztok! Hozzájutottam egy pár gyári videoton dc 2540-es hangdobozhoz! A hangja elég elkeserítő a használatban lévő dc 2016 hoz képest.Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy hogyan tudok rajta javítani?Egy videoton RA 6363s-el hajtom (hajtanám)őket! Tudom, hogy az erősítő 8 a hangdobozok pedig 4 ohmosak, de 4 esnél nincs feljebb tekerve soha és csak rádió és vinyl lemez halgatásra használom!
(#) P_Laszlo válasza zolyma hozzászólására (») Máj 5, 2015 /
 
Mi nem tetszik benne?
(#) zolyma válasza P_Laszlo hozzászólására (») Máj 5, 2015 /
 
Sem a magas, sem a közép!2 magas pillére befektetek a napokban, de nem sokat várok tőlűk.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2015
(#) P_Laszlo válasza zolyma hozzászólására (») Máj 5, 2015 /
 
Kicsit pontosabban?

Megnéztem a régi méréseimet, nem egy tökéletesség, de egészen jól rendbe hozható. A most kapható székesfehérvári dómok kicsit kevésbé sziszegnek, mint a régiek, kb. ez a várható változás.
(#) zolyma válasza P_Laszlo hozzászólására (») Máj 5, 2015 /
 
Megnezem a hangváltót is majd, lehet a kondikkal is baj van!Éas hogyan hozható rendbe?
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2015
(#) P_Laszlo válasza zolyma hozzászólására (») Máj 5, 2015 /
 
A hangváltóval eleve baj van, az eredeti kapcsolás nem illeszkedik a hangszórókhoz.

Ha mindegyik hangszóró rendesen működik, központosság rendben van, akkor van hozzá egy használható váltótervem. Csatolom, hogy honnan indultam el, és mi lett belőle. A kiindulás már nem az eredeti hangváltó, azzal ettől is rosszabb. Egy barátom megpróbálkozott vele sajátmaga, de nem jutott dűlőre, és én fejeztem be.

Azt hiszem a magashoz készítettem új pillét is, de ebben nem vagyok már biztos.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2015
(#) voodoo hozzászólása Máj 5, 2015 /
 
Üdv.
Hangváltó tekercsének a készítésekor számít, ha a drót nem szépen egymás mellett, fedésben lettek rátekerve, hanem csak úgy szana-szét?
(#) zolyma válasza P_Laszlo hozzászólására (») Máj 5, 2015 /
 
És mivel és hogyan módosítottad?
(#) P_Laszlo válasza zolyma hozzászólására (») Máj 5, 2015 /
 
A magashangszórónál rendes pille kell, a váltót megnézem, megadom a kapcsolását, de nem garantálom, hogy ez más hangszóróknál is működőképes lesz majd. A Videotonnál is mindig voltak gyártási eltérések, a tiéd valószínűleg nem pont olyan, mint azok, amikkel én dolgoztam korábban, hiába egyezik a típusszám.

Egy képet légyszíves készíts már a hangszórókról, abból legalább körülbelül látszik, hogy mire lehet számítani.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2015
(#) P_Laszlo válasza P_Laszlo hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Meg is néztem. A mélynél 470uH × 22uF, a közép fordított fázisban 10µF × 390uH +2,2R, a magas a középhangszóróról tovább 1,5R + 1,5uF. Hogy a bekötés fordított, vagy azonos fázisban, azt már sajnos nem írtam fel.
(#) djface hozzászólása Máj 12, 2015 /
 
Sziasztok!
Olyan kèrdèsem lenne ,hogy mit is rejt magában pontosan egy PTC vèdelem?
Azt hallottam ,hogy ez nyul bele legkevèsbè a hangkèpbe ez is igaz?
A válaszokat előre is köszönöm
(#) bajtaig válasza djface hozzászólására (») Máj 13, 2015 / 1
 
(#) Nagy Tamás hozzászólása Máj 13, 2015 / 1
 
Üdv! Szerintem a PTC pontos méretezése hangváltóba rendkívül nehéz feladat. Elég nagy átmenettel kapcsolnak. Véleményem szerint csak kisérletezéssel lehet hathatósan üzembe állítani. Mármint hogy jól el is lássa a védelmi feladatát.
(#) steelbird válasza djface hozzászólására (») Máj 13, 2015 / 1
 
Egy hőmérsékletfüggő ellenállással rendelkező alkatrész kevésbé "nyúl bele" a hangképbe, mint egy relé kapcsolóérintkezőjének pár milliOhm -os ellenállása? Ez érdekes.
Következő: »»   106 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem