Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sztereó DAC
 
Témaindító: meszattila, idő: Ápr 10, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   55 / 99
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 1, 2015 /
 
Nem igazán értelek, persze hogy szakadás lesz, mi más lenne??
Mesterségesen nem akarom azért felturbózni a hurokszámot ha nem muszály.
Böven elég a négy panel között...

Vagy ott csinálok egy összekötést, és a paneleken lesz szakadás a stabik és IC-k között, ekkor egy hurok sem lenne sehol.

A félreértések elkerülése végett, a Streamer jelenleg USB-n keresztül kap tápot a PC-töl.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2015
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 1, 2015 /
 
Nem a sértödött emberek vitték soha elöre a világot még eddig...

Tudom, az ideális az lenne ha kétoldalas lenne a nyák, és tudtam volna egy nagy digitális föld feltöltést kialakítani a panel egy részén. Mint ahogy itt látod is pl. a bal oldalakon.

Addig jó amíg tudunk szórakozni...
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 1, 2015 /
 
Ehez nem kell kétoldalas nyák, az egyoldalas egyik felét is kitöltheted.
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 2, 2015 /
 
Hm...

"Then we tested the impact of using decouple and capacitors and inductors in the analog and digital section. To be honest, no BIG differences, but audible. And the end result was surprising: In the analog sections the double use of an inductor and capacitor (LC filter) smoothed up things very nicely, BUT in the digital section it was no improvement at all, on the contrary, the sound was getting a bit dull."

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 2, 2015 / 1
 
Igen, sokan szeretik szépre torzítani a hangot, látszik a mérési eredményeken is a sok jóval magasabb harmadik felharmónikus, de ettől nem lesz a "világ legjobb DAC-ja". Egy kondenzátor hozzáadni tud torzítás, de elvenni nem.
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 10, 2015 /
 
Nos összeraktam egy másik panelt is, hogy végre teljes mivoltában tudjam kipróbálni vele az LXmini-ket.

Két problémás dolog van:
- az egyik hogy sajnos DirectSound-al csak 2 csatornát tudok meghajtani az USBStreamer-en keresztül, azaz jelenleg nem tudom az eqAPO-t használni... JRiver Media Center + ASIO-val megy szépen minden csatorna, de itt meg a szűrőket nem tudom megfelelően paraméterezni egyenlőre... No meg csak ez amúgy sem lenne elég, hisz általános PC használathoz (rendszerhangok, YouTube, stb.) mindenképp kell a DS. Talán valami meghajtó beállítás vagy frissítés segít rajra...

- a másik, hogy az egyik bekapcsolás után semmi hang, és tüzetesebb vizsgálódás után éreztem hogy az egyik DAC IC elég forró lett. Kézzel még megfogható, de forró (normál esetben csak éppen langyos). Aztán ki-bekapcs és ment rendben. Tapasztalt már valaki ilyen jelenséget? Mi okozhatja??

A fenti séma szerinti (B1 = szakadás, B2 = 10uH/0,22Ohm, B3 = rövidzár) kialakítás állja a helyét, csak akkor hallok egy kis brummot+zajt ha beleteszem a fejem a hangszóróba. De majd tornázok még rajta, mert az analóg oldalon lehet mit. Legjobb lenne külön +/-12V táp+trafó minden panelnek.

Azon gondolkodok, ragasztok az opákra, meg a Streamer XMOS chipre 1-1 kis kb. 10x10mm-es bordát. Anélkül is megvannak, de jobb a békesség... A DAC hirtelen melegedés viszont továbbra is rejtély...
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2015
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 10, 2015 /
 
Ja és a hang: egyenlőre nem "lökött fel" a pozitív irányú változás, bár levegősebbnek, könnyedebbnek tűnik a hangkártya "dögösebb" hangzásához képest. Ha be tudom állítani rendesen a szűrőket, csinálok majd A-B tesztet valamikor.
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 10, 2015 / 1
 
A PCM melegedése olyankor fordul elő, ha a digitális bemenete(i) lóg(nak) és mindenféle frekvenciát összeszed(nek). Lehet, hogy elsőre nem indul az USB-s izé és olyankor a kimenetei lebegnek a PCM meg a slágerrádió frekvenciájával megy, amit összeszed az éterből. Ennek oka lehet kontakthiba is ami az IC bemelegedésével elhárul (rádagad a kontakthibás láb a nyákra)
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 10, 2015 /
 
Köszi, én is valami ilyen turpisságra gyanakodtam, mert rendszerint normálisan működik...

Csináltam egy gyors áramtesztet a két panellel, üresjáratban, kikapcsolt receiverrel (2db DAC IC, 6db OPA):

+12V: 55 mA
-12V: 125 mA
+5V: 70 mA
+3,3V: 3 mA

Össz. hálózati teljesítményfelvétel: 6,6W.

Kicsit furcsállom a több mint 2x-es 12V negatív ág értékét...
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2015
(#) csigabiga1 válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Szép, szellös szerelés...
Az a kis panel jobbra lennt mit csinál (ha jól látom valami relé)?
(#) CIROKL válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Szellős .de legalàbb jó itt az a lényeg .semmi zaj semmi parazita sehol . Az a pici ott lent a kimeneti süktetitést hivatott ellàtni . Gyakorlatilag egy időzitő.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
(#) csigabiga1 válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 12, 2015 2 /
 
Hát igen, a paraziták azok makacs dolgok...

Csak nem NE555? Én is gondolkodok valami hasonlón a ki/bekapcsolási pukkanások elkerülése
végett, bár nem annyira égetöen sürgösen. Van hozzá megosztható kapcsrajzod?

Hogy öszinte legyek, én nem szívesen használok relét. Szimpatikusabb sokkal pl. a CD4053 multiplexer modul, ami a kínai DAC-omban is volt. Sima kapcsolóként van használva.

Bár most átfutottam az adatlapját, hát azért van jelentös THD értéke. Lehet mégis inkább relé...
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015

LM-DAC5.pdf
    
(#) CIROKL válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Ő lenne az ... Itt a relé nem átvezet tehát nem kritikus , csupán rövidre zár !

idó.jpg
    
(#) csigabiga1 válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Okos...
Ha jól értem, a jobb és bal kimenetnél testeli le a jelvezetékeket adott ideig, kikapcsolásnál pedig azonnal...
Elvisel a DAC kimeneted egy ilyen rövidzárat??
(#) CIROKL válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Így igaz , miért ne viselne el ?
Egyébként nem az én ötletem az összes /rendes / DAC -ban van ilyen áramkör.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
(#) Moderátor hozzászólása Okt 12, 2015
 
CIROKL kérésére az eltévedt mondat törölve, a félreértések elkerülése végett. Köszi (T)
(#) csigabiga1 válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Hát nem tudom, rövidre azért nem zárnám teljesen...
Legfeljebb a kimeneti R100 utánra tennék ilyet. A végfokom bemeneti ellenállása 20k - fix(!) -, tehát ebben a felállásban kb. -46dB-el halkabb lesz a pukkanás, és az opát sem kínzom annyira...

Két kérdés még:
- mennyi a bemeneti késleltetési idö kb. 100 és 220µF esetén?
- kikapcsolásnál hogy müködik az áramkör? (ez esetben ugye azonnal kell kapcsoljon a relé)
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015
(#) CIROKL válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Az általam felhasznált kimeneti részt lehet totálisan rövidre zárni nem okoz gondot , ezt le próbáltam .
Nem tudom az opa hogyan viselkedik ebben az esetben de szerintem lehet el is viseli ,?
Egy probát megér ha nem akkor más megoldást kell kitalálni de szerintem ha 1k teszel sorban a kimenettel az sem fog beleszólni a kapott hangban és akkor már lehet a lezáráson gondolkodni .

Pontosan nem mértem de kb a 100 uf -al és 8 Volt DC -vel olyan 40 másodperc ... körül lehet .
/ le fogom mérni /
(#) Buvarruha válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Az 1K akkor okozhat gondot, ha a végfokozat bemenetén RC szűrő van ami elég valószínű és ilyenkor csökkenne a sávszélesség, túl magas lenne a kimeneti impedancia. A rövidrezárást bírja az OPA egy darabig, de idővel túlmelegszik és füstté válik. Amúgy nem értem, hogy mi a baj a relével ami egyszerűen lekapcsolja a kimenetet a végfok bemenetéről, azt pedig földrehúzza.
(#) CIROKL válasza Buvarruha hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Nekem semmi bajom. Nem jo helyre cimezted !
(#) CIROKL válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Ezt már csak tényleg off -ban irom !
Nem kérek rá választ senkitől !
Mivel OPA kimeneted van ezt ténylegesen elég 1 másodpercre lezárni és nem igen hinném hogy 1 árva másodperc alatt bármi is történne az OPA kimenetével !
Nálam egészen más a történet hisz a csövek felfütési idejét kell áthidalni illetve még érdekesebb a kikapcsolásnál lévő azonnali süketítés !
(#) csigabiga1 válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Köszi a választ! Az 1k-t kicsit sokallom... Az erösítö bemeneti ellenállása 20k, ez kb. -0,5dB jelveszteséget okozna...

A sávszélesség viszont pont hogy nöne szerintem! f3 = 1 / (2*pi*R*C)

A 40s viszont baromi sok, minek annyi?? Itt tizedmp-ekröl, max. 1-2mp-röl beszélünk...!
Ja most olvasom a szürke válaszod, így már ok.

A relével csak az a bajom, hogy nem szeretem a jelútba ha máshogy is meg lehet oldani a dolgot.
(#) csigabiga1 hozzászólása Okt 16, 2015 /
 
Egyébként sikerült beállítani a rendszert, most már szól négy csatorna az aktív hangfalat hajtva...

"Csak" három bajom van:
- a be/kikapcsolási zajokat el akarom kerülni, ahogy ez most téma volt
- nem tudom hogy lehetne likvidálni az üzem közbeni, üzemmódváltásoknál történö kattanásokat. Ez a lejátszások kezdetekor van, ha a PC felbontást/frekvenciát vált a lejátszott mintának megfelelöen.

De a legérdekesebb a hangzás:
A hangkártyához képest sokkal levegösebb, nyíltabb lett a hang. Viszont: hiányzik belöle valami! A középtartomány mintha nagyon erötlen lenne, sovány énekhangok, eltünt az egyfajta "dögösség" belöle. Könnyen hallgatható, de mégis visszahúzódó.

Talán újramérem a rendszert hangfalastól, de mindenképp javítani akarok ezen valahogy.

- vagy lehet csak szoknom kell, és tudomásul venni hogy a felvételek nagy része nem minöségi rendszereken / rendszerekre lett keverve?? -
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2015
(#) Nemtudhatod válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Idézet:
„de mindenképp javítani akarok ezen valahogy”
Akkor vegyél ki mindent a lejátszó és a végfok közül, mindjárt úgy fog szólni, ahogyan felvették.
Persze ennek feltétele az, hogy a lejátszód' tudja azt a minőséget, amit a felvételkor rögzítettek.
Ezekután a végerősítő ne hamisítsa meg a lejátszód átvitelét, urambocsá ne is torzítsa el, és még nem beszéltünk a szobád csillapítatlan, vagy optimálisan csillapított, vagy túlcsillapított a hangdobozaidhoz képest. És nem utolsósorban, a hangdobozod se torzítson és ugyancsak ne hamisítsa meg a hangképet, kb ennyi kell ahhoz, hogy azt halld, ami egy jó minőségű felvétel visszahallgatásához szükséges.
Minden egyéb más meghamisítja a hangképet, persze ha ez a acélod, akkor tegyél oda bármit, amit csak gondolsz.
És egy megjegyzés; hogy tudjuk milyen is az a hangzás amit szeretnénk, ahhoz kell egy referencia, ami például lehet egy koncert, ahol az akusztikai viszonyok ideálisak, ezáltal tudni fogjuk, mit is szeretnénk visszahallgatni.
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 16, 2015 / 1
 
Inkább raksz valami CD nem tudom micsodát a jelútba, mint egy mechanikai kapcsolót, aminek semmi hátránya nincs? Elég érdekesen nézed a dolgokat, próbálj mérni frekvenciamenetet, ha meg aktívan vált az egész vagy nem is tudom mit csinál az az USB-s akármi, akkor főleg ellenőrizni kellene, mert lehet, hogy tényleg hiányos a középtartomány. A sávszélesség csökkenne ez nyílvánvaló, ha sima RC tagról van szó.
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2015
(#) csigabiga1 válasza Nemtudhatod hozzászólására (») Okt 16, 2015 1 /
 
Ezt a sok okosságot magadtól találtad ki?
Szép-szép, csak épp az érdemi információtartalma számomra 0.
(ezeken a gondolatokon én már réges rég túl vagyok...)
(#) csigabiga1 válasza Buvarruha hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Nem rakok semmi CDxxxx multiplexert a jelútba, legalább olvass vissza rendesen mielött válaszolsz.

Mi az érdekes a nézésemben? Én nem látok benne mást csak tárgyszerüséget...!?

"Az az USB-s akármi": miért furcsállod az én USB-s akármimet? Azért mert nem tudod megvenni vagy nincs aktív rendszered amihez kellene még nem lenne ok... Az nem moshatja el elvileg a közepeket, lévén egy asszinkron digitális receiver (XMOS).

Csinálok majd teljes hangfal bemérést az új DAC-al, hátha abból kiviláglik valami.

Sima RC szürötag esetén az ellenállás növelése növeli a sávszélességet.
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Az a bajom az ilyen USB-s izékkel, hogy gyagyik. "Elvileg" bármi lehet, de mérni kellene, az RC tagot gondold végig mégegyszer.
Idézet:
„Hogy öszinte legyek, én nem szívesen használok relét. Szimpatikusabb sokkal pl. a CD4053 multiplexer modul, ami a kínai DAC-omban is volt. Sima kapcsolóként van használva.

Kezdetben ne "hangfal" bemérést csinálji, hanem a xmos-nak ellenőrizd azt átvitelét és THD-t is mérhetsz sima PC-vel is, ha van egy értelmes hangkártyád, vagy ADC-d.
Bár most átfutottam az adatlapját, hát azért van jelentös THD értéke. Lehet mégis inkább relé...”


Én csak ebből indultam ki. Nem azt mondtam, hogy most ebbe is raktál, csak erre a szokás szerint téves elmletedre gondoltam ami szerecsére végül leesett, hogy téves..
(#) Nemtudhatod válasza csigabiga1 hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Nem magamtól, de ha ilyen szemtelenül veszed az igazságot, akkor nem is árulom el a forrását, hallgasd azt amit akarsz.
(#) Buvarruha válasza Nemtudhatod hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Igen-igen.
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2015
Következő: »»   55 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem