Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   625 / 782
(#) Elektroman hozzászólása Feb 5, 2016 /
 
Bontottam egy régi panelt, tekercselőhuzalért. Gondoltam kiszedem ezt a kondit is. Sok mai megirigyelné ezt a kapacitást
(#) Skori válasza Elektroman hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Az ESR mennyi?
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Lehet, villan egyet az analóg szkópom.
Lorylacihoz tett kérdésemre tudsz választ?

Idézet:
„Az normális, ha csak akkor van LO, ha a Vs com-on van labortápról?”
(#) Elektroman válasza Skori hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Hmm 0.093 Ohm-ot ír a műszer 120Hz-en. Ez nekem gyanús... Lehet hogy így nem ESR-t mér a HM8018?
Szerk: Pedig annyi lesz az, sorbakötöttem vele egy 47 ohmos ellenállást és akkor szépen kiírta hogy 47 ohm és kapacitásnak pedig ugyan annyit.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) Elektroman válasza Elektroman hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy két ilyen kondi volt a panelon. A másik csak 750nF-et mutat 3KOhm ESR-rel.
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Ez a "nyákterv" se ok?
Szerintem elszállt az ic. Rendeltem még egyet...szerdán jön.
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Félek, hogy feleslegesen nyomkodom a gombokat, de legyen.. Így fotó alapján kikcsit nehéz áttekinteni, de az egyik hibája pl. hogy az IC VS lábát nem a félhídra kell valahová bekötni, hanem közvetlenül a felső fet source lábára. Most az alsó fet drainjén van, ami persze a kapcsolási rajz szerint ugyanaz a pont, csakhogy a gyakorlatban nem. (mellesleg: ez már önmagában elég lehet az IC kinyírásához, ha közben kellően nagy áramok is folynak). Az alsó oldal hasonlóképpen gáz, a com lábat a source lábra kellene kötni, és nem egy olyan vezetősávra amin nagy áram folyik a source felől...És egyébként igen, ez is elég lehet az IC kinyírásához, és persze ez sem az IC hibája, hanem egyszerüen csak rossz a nyákterv..
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) (Felhasználó 46585) válasza Skori hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Néhány héttel ezelőtt komoly eszmecsere folyt arról, mit hogyan kell bekötni és miért, hogy valóságban nem oda van kötve, ahol a rajzon van. Teljesen felesleges volt írogatni...
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
A com a source-ra van kötve...1cm utp.
A drain és a source közös pont rövid és vastag ónnal futtatva...
Ha elszállt az ic az nem ettől a kapcsolástól van, hanem az eredeti állapottól.
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Idézet:
„A drain és a source közös pont rövid és vastag ónnal futtatva...”

És az ón hogyan csökkenti a nyákpálya parazita induktivitását?
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Ez csak szőrszálhasogatás. Ha bekötöm a source-hoz a Vs-t, akkor az UTP kábel induktivitása lesz a gond?
Így működnie kéne, szerintem a próbanyák kinyírta, vagy a hamis IRF740-ek 232kHz-en.
Kapott a táp most 33k/5W-ot + 110µF/400V-ot a drain-source.

Nem baj, szerdáig lesz időm kipróbálni az IR21531-et, beindul-e az LO összekötetlen Vs-el.
(#) Gyozo92 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Jajj, de szép Két kezemen nem tudnám megszámolni, hány ilyen IC-t nyírtam ki a rossz nyákterveim miatt A rossz nyákpályák elszúrták nálam az egész működését. Akkor valaki mintha azt mondta volna, hogy befuttatva ónnal sokkal rosszabb, a skin hatás miatt is, mert az ónnak vacak az ellenállása. De lehet, hogy a vékony nyákpályánál ez egyébként nem számít.
(#) Skori válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
El kell ismernem, teljesen igazad volt.
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Lehet, bár arra még mindig nem kaptam választ, hogy összekötetlen Vs-COM láb nélkül labortápról próbálva kell-e szolgáltatnia az IC-nek folyamatos négyszögjelet az LO lábra.
Ebből arra következtetek, hogy nem tudjátok. Azért kérdeztem, mert én nem tudom, gondoltam ti igen.
(#) ktamas66 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Vagy igen, vagy nem . Ha megfigyeled az IC belső felépítését az áramkorlát figyelés a Vs-re van kötve, ha ez szabadon lebeg, bármi megtörténhet.
(#) Transztyuszeres válasza ktamas66 hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Köszi!
Érdemes volt írni. Kaptam lehetséges magyarázatot.

Hétfőn le is huzatom a COM-ra 10k-val, vagy nagyobbal.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) gulyi88 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Az van leírva, hogy a Vs láb az alsó fet szaturációját is figyeli ( Ha az alsó oldal bekapcsolt állapota alatt a Vs 2 vagy 3V fölöté kerül akkor tilt az IC, és tápresettől indul újra.).
Azaz lebegni hagyni bizonytalan állapotot okoz, hogy lebegve mennyi lesz a Vs potenciálja amikor figyeli az IC, azt gyakorlatilag lehetetlenség megmondani, az adatlapban nincs ehhez elég infó.
Valami kis impedanciával fix alacsony potenciálra kell kényszeríteni és akkor biztos nem tilt be a szaturációs védelem.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) Transztyuszeres válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Köszi!
De sajnos akkor mégis rossz az IC, mert a tápfeszültséget labortápról rajta hagytam és szórakoztam a Vs láb csipesszel történő COM-ra érintésével és el-el indul stabilan softstart-al. Szóval akkor nem a védelem tilt.
Vagy ennek így kell működnie: ha nincs HO akkor leáll de újraindul.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Valószínűleg elszállt az IC a rossz nyáktervtől. Könnyen megtörténik.
Öcsipanelen még működött és rendben volt.

Például az is kinyírja az IC-t, ha a félhíd közepe (Vs) a közöshöz képest -3 alá megy. Pláne ha a lengés induktív jellegű (adatlap 5. oldal).
Elég tényleg annyi, hogy a Vs-t nem jó helyre kötöd, és a félhíd átmenete gyors. Aztál lesz egy tullövés és -3V alá száll.

Pont ezért érdemes az öcsipanelt használni, azon szépen bemérni a dolgokat. letakarítani a gyanátt. Majd olyan kányba kötni, ahol közel helyezkedik el a FEt-ekhez (ezér tjó megint az öcsipanel). A Vs az a felső fet source-re megy. A Co pedig alsó FET source-re.
Lényeg, hogy a gate töltés árama és a FET drain árama külön nyákpályán menjen. Így tudod elkerülni leginkább az IC károsodását (és a védelmének fals aktiválását).

Aztán persze meg kellene fogadni azokat a nyáktervezési tancásokat, amelyeket ötbb tucat odlalon keresztül mondtuk (lásd katt morgása).

Könnyű rákenni a hibás IC-re. Sajnos nem hallgatsz ránk még most sem. Először számolni és tervezeni kell, aztán jöhet próbapanel, nyák, de a megfelelő elrendezésben.
(#) Ge Lee válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Meg szokták még fejelni egy kupac védődiódával az IR-t, hogy a gagyi nyákterv miatt az ilyen esetleges túllövések ne tudják tönkretenni (IR 2110-nél láttam). Persze belerakhatták volna a tokba is, csak akkor kevesebb menne belőle tönkre.
(#) lorylaci válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Alapvetően a védő diódának disszipálnia kell (vagy nem bírna túl nagy áramot), és ez a tok túl sok extra disszipációt nem bír már el.
Meg ugye elvielg kinyitna a MOSFET diódája is, de ahhoz is idő kell, meg az arébb van (tehát ott más a feszültség).
Persze a legjobb megoldás a jó nyákterv
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Már az öcsipanelen is rossz volt, mert csak a Vs láb COM-ra kötésével indult el az LO.
Nélküle ugyanúgy villant egyet a szkóp és kész.
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Ha nem kötné valami A Vs-t a Com-ra, akkor szerinted hogyan töltődne fel a bootstrap kondi?
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Csak LO-t vártam. Lehet így nem működik?
(#) gulyi88 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Az elöbb lett leírva, hogy ha lebeg a Vs akkor nem lehet tudni, hogy tiltásba megy-e az IC vagy sem. (a lebeg azt jelenti hogy nincs sehova kötve.)
Azaz amit tapasztaltál normális működésnek megfelelő.
Ha nem kötöd sehova a Vs-t akkor mágis mitől nelegyen rajta 2V vagy akármennyi ?
Nem tudni mi van az IC-ben, lehet hogy belülről náhány uA felfelé húzza és akkor máris tiltásban van.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) Transztyuszeres válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
De az enyém nem tilt, hiszen rajta van a tápfesz és újraindulgat...
(#) gulyi88 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Tápfesz rajta és a Vs holvan?
A táp nak késöbb kell rákerülni mint, ahogy a Vs a Comra kerül.
(Vs-t összekötöd a Commal és utána adod rá a tápfeszt).
Így mennie kell az oszcinak, kitöltést a PWM résznél meg kell nézni, hogy nem nullaának kell lennie-e, mert akkor hiába is várod a kimeneten.
Mit jelent az hogy újraindulgat? konkétan miben látható ez?
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) Transztyuszeres válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Olvasd még egy párszor el azt az adatlapod.

Normál esetben, amikor az alsó FET bekapcsol, akkor a Vs lezár a com-ra. Ekkor a Vcc-ből a bootstrap diódán folyik az áram a bootstrap kondira, és a kört az alsó FET zárja.

Ha nincs FEt, akkor a Vs-t com-ra kell kötnöd (lásd cimopata cikke), hogy a bootstrap kondi feltöltődjön, és hogy a felső oldali meghajtás menjen.

Pont ezért kezdi az IC úgy az idnulást, hogy egy hoszsú impulzust köld a LO-ra, hogy egyrészt a kimeneti rezonáns kondit lesüsse a com-ra, másrészt a bootstrapnak legyne ideje feltöltődni.
(#) Elektroman válasza Elektroman hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Tekertem egy trafót, ETD34, N87-re.
Pri: 24 menet, 4szál 0.45-ös huzal
Sec: 2 x 3 menet, 18szál 0.45-ös huzal
légrés: egy papírlap(kb 0.08mm tolómérő szerint)
kb 1.3 mm elválasztó műanyag Pri és Sec között.
Pri induktivitás: 363 uH
Szórt induktivitás: 42 uH

a táblázatban ezek az értékek szerepelnek:
Lr: 56,5 uH
Lp 395,4 uH
dgap 0,15 mm

próbáljak rajta valamit változtatni? Ha igen mit? Gondolom még kisebb légréssel feljebb megy mindkét induktivitásom, de primer kb ott van. Tegyek bele szélesebb elválasztást a primer és szekunder közé?
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
Következő: »»   625 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem