Fórum témák
» Több friss téma |
Persze, gondolom, Én sem szoktam ilyesmin fenn akadni. A tényleges frekvencia ebben az esetben, mint heterodyn rendszerűeknél annyira nem lényeges. Csak mint észrevétel mert ismerem a kapcsolást, és sokáig szemeztem vele, hogy egyszer megépítem, de ez elmaradt. Helyette építettem sokkal komolyabbat, ami a növekvő igényeket jobban kielégíti.
Nálam is félbe maradt, csak mint érdekességet kezdtem el megépíteni de igényeimet messze nem fedi le. Szkópom 250 MHz-es, szignálom 520 MHz programozható, duplázóval, frekvencia mérőm 2,5
GHz-es. Ez azokhoz képest nem komoly műszer.Igazából egy legalább 1 GHz sweep kellene még.
Ne ebbe az irányba indulj. Az egyetlen értelmesen kalibrálhatóan működő jószág a DDS wobbler. Ferkógyerek fejleszett egyet a link alapján. Annyira jó, hogy sorozatban kellene gyártani. 160 megáig tudsz ele hangolni.Bővebben: Link
Pedig de. Azt én nem is vitatom hogy az jó. Csak nekem két problémám is van vele, az egyik hogy kell hozzá a PC. Ilyet semmiképpen nem akarok, nekem egy poti kell amivel állítani tudom a fekit, meg legyen egy kimenet rajta amire rákötöm amit akarok, és a végeredményt megjelenítem a szkópon (faék egyszerű szignál, csak nem forgókondival). A másik az ára, ezt a projektet én ennek a töredékéből kívánom megalkotni. Amiről írtam abban nincs még 2000Ft-nyi alkatrész sem, és amit tud az nekem bőven elég.
Nem kell hogy precíz legyen, annyi kell hogy mondjuk 1-2dB-en belül egyenes legyen az amplitúdómenete a teljes sávban, kb. ennyit tudott az az EMG is ami nálam volt. A DDS jó dolog és ha úgy vesszük egyszerű is, de egyelőre horror árban van. Nem fogom annyit és olyan célokra használni hogy abba nekem megérje beruházni.
Akkor SI570
![]() A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2016
si5351 egyik verzio
OCXO a Si hez mert kissé mászik a sima kvarc ennyi féle kitben készen "olcsón" Hasonló környezetből arduino nano panel is ~ 6-800 Ft. Forrás kódok, minták, megtalálhatók a hálón . ardu+Si házassága Na jó kell még 1 kijelző is meg 2 3 gomb tekerő rá . Bocsánat csak 160 MHz megy ... légy szíves nézd el ezt a hiányosságát!
Sziasztok,
Elkészült a GDO-m, a 2008-as RT évkönyvben megjelent cikk alapján építettem. A beépített frekvenciamérő passzív üzemben is működik, így szükségtelen a forgót skálázni. Van benne egy fázistolós oszcillátor is, amivel kb. 700 Hz-es AM (és némi járulékos FM) modulációt lehet létrehozni aktív módban, de ez kikapcsolható. A tekercskészlet elkészítése még hátravan, egyelőre a fiókban talált légmagos tekerccsel próbáltam ki. A beépített frekvenciamérőt az interneten talált cikk ( Bővebben: Link ) alapján építettem, nagyon hasznos holmi és "első rúgásra" indult. ![]() Mellékelek pár képet. Az elsőn aktív módban mutatja az GDO frekvenciáját, a másodikon passzív módban mérem vele egy modellirányító adó frekvenciáját. A harmadik kép bizonyítja a frekvenciamérő pontosságát (az adó kristályvezérelt). ![]() Szeretnék majd építeni egy 27 MHz-es AM modellirányító adót és vevőt, ehhez fog majd segítséget nyújtani ez a kis műszerecske. ![]() ![]() A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
Szia !
Szép igényes munka, gratulálok hozzá, használd sikerrel. Mennyire egyenletes az oszcillátor kimenőszintje az a sávon való végighangoláskor ? Nincsenek benne DIP-ek ?
Kösz!
![]() Egyelőre örülök, hogy működik. Jelen formájában 14,51 MHz-től 28,63 MHz-ig hangolható. A legnagyobb amplitúdó 14 MHz-en van, ha itt "0 db"-re állítom a műszert, akkor a sáv felső végére egyenletesen "-10 db"-ig megy le a jelszint, nem látok hamis DIP-et.
Az jó, belenéztem a cikkbe, a 12. ábra amit elkészítettél ? Forgónak mit használtál ?
Igen, azt építettem meg. Forgónak egy régi autórádióból kitermelt AM/FM kettősforgó AM részét használtam. Mellékeltem egy képet a kísérleti panelről. Ugyanezt a forgót építettem be.
Azzal a forgóval a 27 Mhz sávra épitendő készülékeid hangolt köreit jól be tudod állítani. Ha magasabb frekvenciákat célzol meg már nem felel meg.Én is építettem az 1985 évkönyből URH FET GDO-t , abban is PVC2 forgó van, de az FM hangolórészt használtam de igazán egy jó kis méretű stabil légforgó lenne az igazi. A FET-ek belső kapacitása a forgó kezdő kapacitása és egyéb szerelési kapacitások miatt 180-200 MHz felett már nem tudom használni.
Egyébként hasznos kis eszköz, csak nehéz használni árnyékolt körök esetén.
A frekimérőd nem elég nagy felbontású a 27 MHz mérésére. Pl. egy modellirányító csatorna frekvenciája 27,145 MHz, és ezt legalább 1 tizedes pontossággal kéne mérned, az pedig 6 digitet igényel, nem négyet. (az ilyen célra használatos frekimérők általában 8 digitesek) Amúgy jó a mérőd, de nem erre a célra.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
Ez a mérő ebben a formájában a megahertzeket kéttizedes pontossággal mutatja. Néhány dióda és egy tranzisztor beépítésével aktiválni lehet az ötödik digitet is, és akkor 1 kHz pontossággal méri a megahertzeket. Lehet, hogy ha lesz kedvem, beültetem őket. A helyük mindenesetre megvan.
![]()
OK, de a 27 MHz -es sávban egy rádiócsatorna szélessége 10 kHz. Azt nem elég 1 kHz pontossággal mérni. (bár a pontosság nem csak a digitek számától függ, az csak korlátozza az elérhető pontosságot)
Ehhez még hozzá jön a GDO környezetében lévő szórt kapacitások 27 MHz biztos érezhetőek már.Szabadon futó LC kör nem biztosan fog 1KHz alatti hosszú idejű stabilitást adni.
Így a frekimérőt se kell túl pontossá tenni. Persze így is jobb mint a mechanikus skálás,rajzolt megoldások. Egy rezgőkör rezonanciáját meg lehet "saccolni" így is vele, ahova meg pontosabb mérés kell oda más eszközt kell felhasználni. A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2016
A 27 MHz sávban a modellirányító csatornákon az adónak kristályvezérlésűnek kell lennie. (a vevőnek már nem) Az adó frekvenciáját pedig illenék minél pontosabban a 10 kHz -es csatorna közepére állítani. Ez pedig szükségessé teszi az 1 kHz -nél nagyobb felbontást.
Ennek gyakorlati jelentősége abban van, hogy ha a pontosan behangolt vevő elhangolódik is, (márpedig az szokott) lehetőleg szimmetrikus legyen a tűrési mező. Ha nem az, az adó frekvenciája az egyik, a vevőé a másik oldalra hangolódik, akkor áll elő a sokak panasza, hogy a hatótáv lecsökken 10 m -re. A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2016
Tisztelt Fórumtársak!
Készülő frekvenciamérőm alapsávi frekvencia tartományát menetközben kissé feljebb terveztem. Jelenleg egy 600MHz-es ECL számláló az első fokozat és az ezt meghajtó komparátor szintén 600MHz-es. Arra szeretnék ötletet kérni tőletek, hogy a komparátor 60KOhmos bemenetét milyen típusú fettel lehetne megemelni, ami még működik ezen a frekvencián. Köszönet.
Első blikkre BF245, vagy BF961 elkocog szűken 700 MHz -ig. Ha esetleg nem elég, valamilyen gallium arzenid FET akár 10 GHz -ig is, de nem esik le a típusszám, valami CF -el kezdődött.
Köszönöm a választ.
A BF245-el én is szemezek. A BF961-et 300MHz-ig ajánlja a Vishay adatlapja. Nem állítom, hogy mindenáron el akarom érni a 600MHz-et, de amennyit ki tudok hozni annyit azért szeretnék. MGF1302-t találtam nem is túl drágán. Ez 4GHz-ig használható. A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2016
Bővebben: LinkSzerintem ne szívj ezzel. Elé kell tenni egy osztót. MB 501 vagy hasonló. Komparál is, oszt is, érzékeny is.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2016
Az vele a baj, hogy nem fér bele a koncepcióba.
Olyan számlálót építek, ahol az összes dekád tartalmát ki lehet jelezni. A prescalerek erre nem alkalmasak.
Az adatlapi Smith diagramján 700 MHz felett is megy, legalábbis mérve van.
Bővebben: Link
Korábban már építkeztem MB501L-el, de az nagyon gerjedékenynek bizonyult. Azóta már több példányban építettem be MC12080-at, ami ráadásul akár 10-el is tud osztani 1,1GHz-ig, és ez stabilan működik.
Most viszont preciziós időalapot fogok használni 10-10 körüli stabilitással. Ezt ki akarom használni úgy, hogy 9 számjegyig kijelezzen a frekimérő. A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2016
Jó nagy fa. Lehet tudni valamit az időalapról? Jó kis kihívás.
Szép. Azt hittem, már valami atomórához szinkronizált szerkentyű lesz.
Elvileg már a MR1 540KHz is lehet időalapot állítani
![]() ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |