Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális óra
 
Témaindító: magellan4, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   8 / 18
(#) janikukac válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 22, 2016 /
 
Változott a lány fekvése, hiszen ezek eddig valamiért épp fordítva voltak kötve. Most már minden kijelző világít, csak épp nem megfelelően: az összes szegmens borzasztó halványan, és egynéhány pedig mozdul erősebben, a többi nem. Kriksz-kraksz mindenhol, az utolsó kijelző még továbbra is csak a halvány üzemmódban akar valamit jelezni, és a középső két kijelzőn látok másodpercenkénti változást, ergo valamiért azok számolják a másodpercet... Mit ronthattam el?

módosítok: a rossz kijelző rosszat próbál mutatni fatális hibát magamtól is meg tudom oldani... (rosszul kötöttem be a kijelzőket és a PIC-et)
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2016
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Márc 23, 2016 /
 
Na szóval ez a kellemetlen helyzet. A kijelzők lábait megnéztem, én nem látok zárlatot. A kép nem adja vissza a valóságot: halványan világít szinte minden szegmens, meg 1-2 szintén, össze vissza, az utolsó meg alig a falig mutat valamit. Nem értem mi lehet a gond. A PIC amúgy nehezen programozódott fel, először folyton hibát dobott, aztán bevette...
(#) Hp41C válasza janikukac hozzászólására (») Márc 23, 2016 /
 
Milyen kijelzőt haszbélsz? Közös anódos vagy katódos?
(#) janikukac válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 23, 2016 /
 
Közös anódos, TDSG5150-N kijelzőket.
(#) Hp41C válasza janikukac hozzászólására (») Márc 23, 2016 /
 
CD4511 3. lába hova van kötve?
(#) janikukac válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 23, 2016 /
 
Kapja az 5V-ot.
(#) Hp41C válasza janikukac hozzászólására (») Márc 23, 2016 /
 
Vedd ki a PIC -et.
Sorban próbáld ki mind a 6 digitet:
A soron következő digithez tartozó 330 ohm ellenálláshoz kapcsolt PIC kivezetést kapcsold 5V -ra, a CD4511 D,C,B,A bemeneteire adj valamilyen BCD kódot (0000 ... 1001). Ekkor a digiten a BCD kódnak megfelelő számjegynek kell megjelennie.
Végezd el mind a 6 digitre...
(#) otvenkilenc válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Hibás a rajz. A szegmensek közös vezetékébe van téve az áramkorlátozó ellenállás. Ezért van az a jelenség amit produkál is. Ha egyszerre több szegmens van bekapcsolva akkor a feszültség csökken (több feszültség esik az ellenálláson ami olyan értékű is lehet, hogy a szegmens diódának már kevés) az egyre nagyobb áram miatt. Ebből adódóan a szegmens halványan vagy nem világít. A megoldás az, hogy a szegmensek (7 db) áramkörébe kell az ellenállás. A Digiteknél meg nem kell. A PIC 20mA áramot tud szolgáltatni portánként, ha a hét szegmens be van kapcsolva akkor az már jóval meghaladja azt a szintet. Ezért kell egy tranzisztor mindegyik digithez.
(#) janikukac válasza otvenkilenc hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Ezt nem igazán értem. Hova kellene akkor ellenállás és mekkora, valamint honnan kéne leforrasztani s miért? Ez a kapcsolás 2 különböző oldalra is fel van töltve, mások nem mondtak róla ilyet. Bővebben: Link
(#) otvenkilenc válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Ok. Akkor csináld meg a következőt: Vedd ki a PIC-t. A 11. lábra adj +5V-ot állandóan. Most látom HP41C már leírta. Szóval ha azt megcsináltad akkor írd le az eredményt légysziíes. Arra vagyok kiváncsi mit tapasztalsz.Egyébként Mind a hat digiten ugyanazt fogod látni.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
(#) otvenkilenc válasza otvenkilenc hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Hogy ne kelljen sokat játszani adj az A bemenetre ( CD4511 vagy a CD4543) +5v-t majd a C bemenetre és figyeld a szegmensek fényerejét.
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Emlékeim szerint nem kellett bele ellenállás (szerk: csak a tizedespontokhoz). Olyan egyszerű, hogy összedugdostam... (nekem cd4543-mal ment és kihagytam a pwm-et.)
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016

DSC01653.jpg
    
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Köszönöm mindannyitoknak az eddigi segítséget, eddig nem tudtam a pákához ülni, de azonnal ezt cselekszem. Azt ajánlod akkor, hogy egyik 330R se kell? A többit is kipróbálom azonnal.
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Milyen tipusú kijelzőt tettél bele, mintha kisebb lenne mint az enyémek? Attól függ mennyi a szegmensek nyitófeszültsége, hogy kell-e bele ellenállás. (ja látom, 5v 2,4v nyitófeszültség 20mA , 100ohmnál nem kell több, mert 1/6 a kitöltési tényező.)
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Levettem az ellenállásokat, most kicsit mintha jobb lenne a helyzet, de ugyanaz az őrület van megjelenítve: néhány szegmens néha erősebben, néha gyengébben világít illetve a legtöbb valamit jelez, de érthetetlen kriksz-krakszokat. Ha a logikai áramkör lábait fogdosom, akkor az egész számlapon változik minden.
Fentebb már írtam, ezeket. 13mm-esek.
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Az első képen, amit feltettél az óra 00:01:28-at mutat, csak a fel van cserélve az anód és a katód... ott nincs krikszkraksz. Ha fogdosod és változik, az valamelyik bemenet lebegését jelenti, ahogy kisgeri írja...
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
(#) kisgeri válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Nekem ilyen "őrületet" más áramkörön olyan okozott, hogy a levegőben volt valamelyik IC láb, amelyiknek pl. földön kellett volna lennie. Ilyen hibád nincs?
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Inkább tegyél be ellenállást kb. 100 ohmot, mert ha megjavul a lebegés lehet agyonvágja a kijelzőidet.
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Hogy értve van felcserélve???
Azonnal megnézem, amit kisgeri is mond!
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Közös anódhoz a PH lábat a +5V-ra kell kötni cd4543 6. lába. A kapcsolás úgy viselkedik most, mintha 7 ledet párhuzamosan kötöttél volna a pic kimenetére. Minnél több led ég, annál halványabb a kijelzés a digiten belül. (Az alfa 146-os órámban és a solder time karórában ezt úgy védik ki, hogy nagyobb multiplexelési frekvenciával egyszerre csak egy szegmens világít. ) Az elvi rajz hibásan mutatja a PH láb bekötését. Ha felcseréltad a szegmenseket és a digitek sorrendjét is akkor lehet krikszkraksz, de a kép amit feltettél először nem azt mutaja, csak azt, hogy a PH láb a GND-re van kötve. A CD4511B-meg csak közös katódoshoz jó... Most látom, neked az van benne, akkor nem is fog menni!
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Na, helyzet: 1 PIC láb nem volt földön, de ez még semmit se oldott meg, hanem a BLANK INPUT az H volt, pedig L kéne lenni (itt mondta valaki, azt hiszem egy másik topikban, hogy az H kéne legyen, hát mégse.) Eltűntek a kriksz-krakszok, most már minden okés, csak nem jó dolgokat jelez: AA A8 8 meg egy üres kijelző, sötéten.
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Nofene, hát ha csak ez lesz a bibi, akkor... Felfújódok mérgemben. Egy kolléga azt írta privátban nekem, amikor direkt feltettem a kérdést, hogy mivel lenne ajánlatos helyettesíteni, hogy a 4511 az teljesen jó a helyébe, max itt-ott eltér. Gyakorlatilag ezen az elven az elefánt is ugyan az, mint a kigyó, csak nincs lába, sokkal kisebb, meg sorolhatnám...
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Persze mert a cd4511 közös katódos kijezőhöz készült és nincs fázisfordító PH lába . A blanking a kijelző tiltására ill PWM-es fényerőszabályzásra jó. Ki kell cserélni a kijelzőket vagy az ic-t 4543-ra...
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Hát ha nincs valami maszek megoldás, akkor kijelző csere lesz. Abból van egy marékkal, de elég gáz, mert akkor úgy néz ki, kidobhatok egy fél lemezt, meg dolgozhatok, és szorít a határidő. A nyuszinak kéne hozni az órát.
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Sajna ez van, egyéb kérdés? Az ilyen fordítást meg lehet oldani egy marék tranyóval.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016

4511.JPG
    
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Akár abban is benne lennék. Milyen módon, és milyen tranyókkal? 547 meg még 1-2db 5xx szériás van, a többi elvétve van csak, nem tömegszámban.
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Földelt emiteres kapcsolással az 547 bázisát 10k ellenállással összekötve a az ic a,b,c,d,e,f,g kimeneteire, a collectort meg rákötni a kijelző a,b,c,d,e,f,g lábaira. de ettől még az 1 és a 8 számjegynél nem fog egyformán világítani.
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Hát ebben az esetben akkor többet ér kijelzőket cserélni.
(#) sooty válasza janikukac hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Miért nem az 4511-et cd4543-ra az csak pár forint. Lehet a progit is cserélni kell a Tom025 nixis óra programjára, mert ha minden igaz akkor ebből is a közös katódost használod, ami ügye a világító digit közös katódját teszi a földre, holott a világító digitnek 5v-ot kellene adni a közös anódjára... (Multiplexelésnél csak egy közös anód aktív az adott pillanatban a 6-ból.)
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
(#) janikukac válasza sooty hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Mert sehol se tudtam beszerezni itt a Délvidéken, meg már nem is lenne sansz, mivel nem megyek város közelébe se a nyuszis hétfőig.
Úgy néz ki akkor ez már felejtős így 4511-el.
(esetleg ha valami más órás kapcsolást tudnál adni aminek az alkatrész igénye hasonló, akkor hálás lennék. Én vagy órákig kutattam, semmi jobbat nem találtam, ehhez is csak úgy tudtam összekaparni a logikai áramkört. - PIC meg analóg alkatrészek vannak dögivel...)
Következő: »»   8 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem