Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   134 / 255
(#) sdrlab hozzászólása Máj 10, 2016 /
 
Csak pár plusz gondolat...., a teljesség igény nélkül.

A linearitásba beletartozik a minél nagyobb IP3 tűrés is! Egy ideálisan lineáris keverőnek ez a paramétere is ideális, és fordítva. Ez persze a gyakorlatban sosincs elérve, csak elég gyengén közelítve. A kettőt nem lehet külön kezelni, és nem is szabad.

És itt jön a képbe a kapcsoló üzemű keverő..., nem azért, mert de szép de jó...hanem mert passzív elemként, vagy vezet, vagy zárt állapotban sokkal jobban közelíti a linearitása az ideálist, semmint azt bármelyik szorzó áramkör(analóg) valaha is tudná!

Cserébe megszűnt a szinuszokkal való szorzás művelete, egyik összetevője immár négyszög lett...s mint tudjuk, az igencsak szépen tartalmaz felharmonikusokat...tehát a kimenetén fokozottan jelennek meg melléktermékek, alig csökkent amplitúdóval.
Ezt lehet valamennyire kezelni...de sosem lesz tökéletes!

A faziszaj egyértelműen mindig is probléma volt...és lesz is! Ugyanúgy fontos az analóg, mint a digitális feldolgozás esetében, sőt, ez utóbbinál gyakran lényegesen magasabb követelmények vannak e téren. Jó minőségű vételre kb 0,1 psec zaj mellett lehet számítani csak, ami messze túlhaladja az analóg vétel követelményeit e téren.
(#) sdrlab válasza Feri007 hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
Idézet:
„Egy diódás DBM-nél pl. kis jelnél a nonlinearitás dominál, nagy LO jelnél átmegy kapcsoló tipusúba.”
- pontosan! Viszont, ahogy írtam is, így még többet kell szűrni utána! És hát...az analóg szűrők igencsak véges meredekségűek és az elnyomásuk is gyakran hagy kívánnivalókat maguk mögött!

Idézet:
„főleg egy rédióamatőr vevőnél a KF előtti szűrőnek az elsődleges célja a nemkívánatos nagy jelek - pl. műsorszóró adók- távoltartása, nem a szelektivitás növelése”
- Miért, az nem szelektivitás ? Minden, amit a tervezett spektrum-darabon kívül is vesz a rádió, az a szelektivitásának hiányosságait mutatja!
A végén ezt meg kellene szűrni mégiscsak..., és nem mindegy mennyiből kell ezt szűrni, mekkora a szűrő bemenetén a "kása"!

Abban viszont egyetértek, hogy egy elég jó lineáris keverő elé nem célszerű erősítőt tenni...legalábbis, ha szélessávú a vétel. Rezonáns erősítőt viszont már lehet alkalmazni...pl külön amatőr sávokra..., mint ahogyan a bemeneti passzív RLC szűrő sem fog _soha_ rontani a tulajdonságokon, hiszen nem keletkezik tőle új melléktermék, csak szűkíti a spektrumot, büntetlenül!
(#) Feri007 válasza sdrlab hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
Idézet:
„...nemkívánatos nagy jelek távoltartása..... Miért, az nem szelektivitás ? Minden, amit a tervezett spektrum-darabon kívül is vesz a rádió, az a szelektivitásának hiányosságait mutatja!”

Bizonyos értelemben persze szelektivitás. A távoltartáson inkább azt értem/értjük, hogy próbáljuk megóvni a keverőt -már megint a szerencsétlen keverő - a túl nagy bemenőjelektől, ami a lineáris tartományán túl vezerelné.
(#) (Felhasználó 1542) hozzászólása Máj 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Az alábbi kapcsolás T4,T5,T6 trafóit szeretném megépíteni , de nincs róluk adat.
Az adó 7mhz-en megy és 10w-os.

7mhz.jpg
    
(#) Kera_Will válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
Ennél sokkal nívósabb, dokumentáltabb, után építhetőbb leírásokat találhatsz bármelyik régebbi RTÉK-ben , mint ez a sajt cetli !
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2016
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
Határ eset a rajz, de működő képesnek tűnik. A FET mögé kell egy Amidon FT 50 es ferritre kb 2x 5 menet. A két szűrő tagra kb 17 menet a megadott Amidon T50-2-es magra. A meghajtó trafó a Fet gate nél 3 + 3 menet, de tesztelni kell. a T5 szintén lehet FT 50 anyag de kisebb mag is lete pl. 37 es. 2x5 menet jó 7 megára. A sávszűrő pedig lehet 10,7 Mhz KF tekercs + néhány pF 7 megára. Nekem 150 pF- el rezonált.
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
Bővebben: Link Hasonló elrendezést távíróra építettem itt. Ennek a nyák rajzát meg tudom osztani ha érdekel. Ennek IRF530 a vége és van billentyűző fokozata,
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2016
(#) (Felhasználó 1542) válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
Nagyon szépen köszönöm a választ.
A 'termék' a kínai ipar nagy szocialista vívmánya.
Nighthawk
Nulla dokumentációval.. Az eladó pszichikai nyomásgyakorlása még folyamatban van..

A Thomson képletes dolgokat ki tudtam számolni,viszont a trafókról fogalmam sincs.
Mesélnél egy kicsit a számításról?
Még egy kérdésem maradt : A W3 poti mire jó azon kívül, hogy A osztályba is be tudom álltani a végfetet?
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
A lenyeg roviden hogy 7 megan ne legyen telitesben a trafo. Az anyag szamit es az aranyok. A vegfok auto trafos ott a 2x5 10 menet tapasztalati ertek. A meghajtonal kisebb a jel azert eleg kevesebb menetbazonos magnal. Ha kitben jott ossze lehet rakni. Tegyel fel kepet hogyan allsz es segitek.
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 10, 2016 /
 
Igen a fet munkapontjat lehet beallitani vele. Nyugalmi aram legyen kb 50 mA. Ezzel kis jelre is kijon a power. 5 6 watt siman.
(#) ha1drp válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Széles sávú átvitelnél célszerűen az XL értéket nagyobbra veszik, mint az azt terhelő aktív elem kíván.
pl.: A végfok impedanciája 12v*12v/10W*50% => 7ohm. Ez alapján számítandó az XL értéke az adott frekvencián. Persze meg kell még valósítani az illesztést is az 50ohmos kimenethez.
Mivel a fent általam saccolt 10W / 50% hatásfok konstrukciófüggő érdemes kísérletezgetni, kiinduló alapnak jó. Amennyiben az RD15HVF1 FET hatásfoka 70% felett van (én nem ismerem), a rajzi 1:4 arányú transzformálás jó lehet.
A transzformátorok anyaga az eredeti konstrukciónál valószínű FT-xx-43 lehetett, de egysávos készüléknél a javasolt T-50-2 is működhet.
(#) gernerakos hozzászólása Máj 11, 2016 /
 
Üdv!

Pénteken megjönnek a hiányzó alkatrészek, és nekilátok a Beat-oszcillátor építésének.
Szóval, mint korábban írtam, már vannak KF trafóim, de hogy ezek közül melyik színűt használjam, azt nem tudom. Többen is írtátok, hogy a piros színű lenne a megfelelő, viszont abban nincs kondenzátor, pedig a kapcsolás szerint ott kell lennie. Több piros jelzésűt is megnéztem, egyikben sem volt. Most akkor melyik színűt használjam? Venni esetleg nem lehet valahol ilyet?
Esetleg a kondenzátort valahogy pótolni nem lehet?

A válaszokat előre is köszönöm!
(#) szendi001 válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Ne a színeket nézd, mert tévútra kerülsz. Be kell rezgetni egy oszcillátorban és kimérni, vagy a HAM bazárból venni ismertet. A fentiek alternatívája, ha van műszerparkod és kiméred. Kimérni ki lehet például szignállal és szkóppal: Meg kell hajtani egy ellenálláson keresztül a párhuzamos rezgőkört és kicsatolni néhány pF-el a szkópba. Rezonancián a jel nagyobb.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
A piros színű eredetileg a KH oszcillátor tekercse. Nem is lehet benne kondi, mert akkor nem tudnád hangolni. Ezért javasolták.
(#) gernerakos válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Az a baj, hogy nincs szkópom, még. Bármilyen más módon, nem lehet kideríteni?
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Ezek szerint akkor jó lesz az, kondenzátor nélkül?
(#) szendi001 válasza ha1drp hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Megnéztem a kínaiak fényképeit. Kettes sodratban kb. 2 x 5 menetet használtak. 1:4 arány teljesen jó ilyen applikációban, nekem is működött elsőre. Ha több powert akartam kiillesztettem még egy trafóval. Akkor bele tudtam küldeni 2,5 Ampert is 13 Volt-on.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Persze, kívülről teszel rá kondenzátort, akár (finoman) hangolhatót is. Mivel nincs előttem a kapcsolásod, nem tudom, hogy a BFO milyen frekin fog menni. Ha KF frekvencián, akkor jobb egy KF trafó, de abból a kondit ki kell szedni, és külsőleg kell rátenni a megfelelőt. Az induktivitás értékét vissza tudod számolni a KF frekvenciából, és az eredeti kondi értékéből. Az oszcilátor tekercsnél ugyanígy, csak ott a hangoló beállító kapacitások eredőjével kell számolni.
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Igen, ezt elfelejtettem csatolni.
Bővebben: Link.
Egyébként 465Khz lesz, ha minden igaz.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Nem baj, a módszer megvan, lehet számolgatni.
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Ha tudnám, hogy kell, kiszámolnám, de nem tudom. Sose csináltam még ehhez hasonlót, nagyon kezdőnek számítok. Ha megkérlek, kiszámolnád nekem az értékét? Ha lehet, a számolás menetét is írd le légyszíves, hogy tanuljak is valamit.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Egyszer mindent meg kell tanulni:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Annakidején a technikumban úgy tanították, hogy az ohm törvényt, meg ezt úgy kell tudni, hogyha álmodból felkeltenek, akkor is menjen.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2016
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Hát próbálgattam, valami kijött, nem hiszem hogy jó. Az induktivitás 300uH, ha a kondenzátor 390pF, és akkor a frekvencia 465Khz. Csak az a baj, hogy nem tudom az eredeti kondenzátor értékét, mert nincs kondenzátor, megmérni se tudnám.
Most biztos azt kérdezed, hogy hogy akarok én így ilyet építeni, de igazából én is csak reménykedek, hogyha összerakom, menni fog.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Nem nem, így tanulsz. Saccintásra jó is lehet.
Megnézve a tervezett beat oszcillátorodat, oda jó egy közönséges KF trafó, amiben a kondi is benne van. Ahogy látod annál a kismértékű elhangolást (ami a CW vételnél a hangmagasság állítását teszi lehetővé, a KF tekercsbe beépített kondenzátorral párhuzamosan kapcsol záróirányban előfeszített dióda kapacitásának állításával. (varikap dióda)
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Értem, akkor a szín mindegy, csak legyen benne kondi?
Az értékét továbbra sem tudom a kondenzátornak, tehát csak saccoltam valamit, nem tudom, lesz-e köze a valósaghoz. Induktivitásnak ugye 300mH-t kaptam, ez megfelel a cikkben írt 20-25menetnek a trafó körül?
(#) Kera_Will válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
Ha KF pozicíóból építed ki a trafót egy donor rádióból akkor csinálj belőle egy oszcillátort.
Addig tekergesd óvatosan a magját vagy külső 30-50 pF kondit hogy a rádióban valami erős fütty jelenjen meg.
Fontos hogy a fütty mindig meg legyen bárhova is állítod a hullám váltót (LW MW és bármelyik felső RH sáv)és bárhova is hangolsz a sávban.Ekkor azért van fütty mert a KF frekvencia közelében van az oszcid.Csak akkor szabad változnia a füttynek , ha az külső oszci frekijét állítod L / C taggal vagy ki/be kapcsolgatod.
Alaphelyzetben a kf serlegek 4-500 KHz körüliek pl ha 455 akkor kissé kitekerve a magot akkor nőni fog a frekije és eléred a 465öt is.
Pirosban nincs kondi.Az 500-1700 KHz + kf frekivel mentek följebb / lejjeb tehát elvileg 100-500pF közötti kondikat cserélgessél(50-100pF lépésben majd tekerd ki/be óvatosan a magját) addig amíg nem kezd el fütyülni a KF fokozatban.
Az intenzitása növelhető ha az oszcid kimeneti kondenzátorára fél-1 méteres drótot kötsz és a rádió közelébe teszed
Ha éppen 10,7 MHz fm kf-ed lenne akkor azt 21,4 MHz körül meghallhatod(mint 2* felharmonikust) ha ott tud venni a sok RH sávos rádiód.

Legalább 1 multi métered van ? Diódás jelindikátort tudsz építeni?
Mert azokkal tudod érzékelni a oszcillátorod működését is.
egyik a sok közül mint RF probe néven találhatsz rá 1 vagy 2 diód... jelet
Ez azért kell hogy egyáltalán valamivel indikáljad azt hogy valóban valami RF jelet generál az oszcillátor áramköröd.
(#) gernerakos válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
Igen, multiméterem van.
Tehát, összerakok egy oszcillátort a KF trafóval, megkeresem a sípolást, és ha megvan, akkor az a trafó jó lesz a BFO-ba?
Rajzot az oszcillátorról tudsz küldeni?
(#) Kera_Will válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
BFO rajzok itt is vannak visszább ... ahol VEF áthangolásról van szó.
4-500 KHz körül legegyszerűbben úgy tudsz hangolni , ha a középhullám alján az MR1 alá állítod a rádióvevőt. Tehát 540 KHz alá. kb.: 500 +/- 10 KHz körül lesz a rádió.Ekkor addig kell tekerni a kf magját vagy a kondenzátorokat cserélgetni 30-50 pF változtatásokkal hogy a vevőben meg jelenjen az oszcillátor jele. Ekkor már csak alá kell hangolni még kb.: 40-60 KHzet , hogy a KF fokozat frekvenciáját érd el.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
BFO rajza itt található a VEF átalakításról szóló írással együtt: előző pár évvel ezelőtti hszben .
OC1044 helyett más NPN BC17x BC5xx ...stb sorozatú tranzisztor is jó lesz lényeg hogy kis jelű NPN legyen.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2016
(#) gernerakos hozzászólása Máj 12, 2016 /
 
Holnap átveszem az alkatrészeket, amint tudom, összerakom, aztán jelentkezek.
Akkor az eddigiek szerint mindegy, milyen színű, majd addig tekergetem, amíg jó nem lesz. Legalábbis remélem, hogy jó lesz...
Egyébként, ha ez csak egy 465Khz-s oszcillátor, akkor nincs más módja az elkészítésnek? Mármint más, pl KF trafós nélküli megoldás.
Következő: »»   134 / 255
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem