Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Lapozás: OK   97 / 193
(#) Zsora válasza sector99 hozzászólására (») Jún 23, 2016 /
 
Ez a gyári hegytartó:

Tarto.jpg
    
(#) qvasz2 válasza Zsora hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Ez elég gáznak néz ki, ha csak nincs egy 1kg-os súly az aljában, az első tüsszentésre felborulhat a forró hegyeket szétszórva . . .
Alu lemezből csinálni kell egy tartót: a téglalap (v. négyzet) 4 oldalát fölhajtani egy-egy centire, és kész is a kis tálca. Ez nem borul fel, nem tud belőle elgurulni a hegy, és az alatta lévő asztalt is megóvja a hőtől.
(#) Zsora válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Tömör öntvény, van súlya rendesen. Meglepő, de nekem még nem sikerült feldönteni kézzel sem. Bár jobb lenne ha talp része szélesebb lenne. (Más gyártók a pákatartót használják hegytartónak, az egyszerűb és kényelmesebb.)
Egyébként meg nem kell hőállónak lennie, mert a hegyek végei vannak felfelé, az érintkező végek meg legfeljebb kézmelegek. Tehát teljesen jó megoldás ha egy fából készült tömbbe csinálunk furatokat.
(#) Zsora válasza Zsora hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Az otthoni páka- ill. hegytartóm biztosan nem fog feldőlni. Maszív egy darab.

Pakatarto.JPG
    
(#) sector99 válasza Zsora hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Jaaa, kérem....Ez a pákatartó többe kerül, mint a mi pákáink nyelestül, hegyestül... És gondolom, hogy az a praktikus szilikon hegyfogó is vele jár ? Esetleg külön nem lehet kapni ? ...mert kerestem, de nem találtam.
(#) Zsora válasza sector99 hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Természetesen külön is kapható:
METCAL ill. HAKKO
(#) Nanok hozzászólása Júl 2, 2016 /
 
Sziasztok!

Van egy piros fahrenheit forrasztóállomáson. A problémám az vele, hogy úgy néz ki, hogy lukas a forrasztócsúcs és nem lehet normálisan forrasztani vele.
Ezek belül teljesen üregesek? A rúd is üreges belül, ami a fűtőbetétbe megy? Úgy néz ki, hogy az egész henger be van vonva kerámiával, néhol kilátszik az anyaga, de mintha nem rézből lenne. Mi lehet az anyaga?
Kaptam egy kis Weller forrasztócsúcsot, arra gondoltam, hogy levágom a régi hegyet és valahogy rászorítom ezt a kis csúcsot, ha nem üreges a henger. Működhetne így?
Illetve a másik ötlet, hogy szerzek egy jó átmérővel rendelkező réz anyagot. Felköszörülöm az egyik végét csúcsosra és azt rakom bele.
De ilyen réz anyagot nem könnyű szerezni és a gyári sem tűnik réznek, ezért gondoltam még az acélra is. Esetleg egy acél rúddal könnyebben össze tudnám hozni a Weller csúcsot. Mennyire lenne ez jó?
Mit javasolnátok? Mert ezzel a gyári heggyel amúgy sem voltam túl elégedett. Minden kis pont után tisztogatni kellet, másképp nem adta át a hőt.
(#) BarnaPili válasza Nanok hozzászólására (») Júl 2, 2016 / 1
 
Jó esetben a hegyek rézből vannak,és befuttatják valamivel. A sima réz hegy kikráteresedik az óntól. A videók között van egy ,ami a házilagos pákahegy készítésről szól,érdemes megnézni. Én egy piaci páka hegyét cseréltem ki weller hegyre,ami hátra kicsit rövidebb. Így is lehet vele dolgozni,de ha nagyobb hőmennyiség szükséges,kihűl,odafagy a panelhez. De csatlakozókat felforrasztani teljesen jó.
István
(#) Zsolt 73 válasza Nanok hozzászólására (») Júl 2, 2016 /
 
Inkább egy Weller pákát vegyél, 15 évig nem lesz gondod vele !
(#) Zsora válasza Nanok hozzászólására (») Júl 2, 2016 /
 
Miért nem veszel hozzávaló új hegyet?
Pl. ezt
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2016
(#) Nanok válasza Zsora hozzászólására (») Júl 3, 2016 /
 
Már írtam, hogy nem vagyok túl elégedett a gyárival. Két pontot nem tudtam úgy megforrasztani, hogy ne keljen tisztogatni közben. Ráadásul, pár használat után, most úgy néz ki, hogy ki is lyukadt.
Ha egy kis Weller csúcsot sikerülne valahogy hozzárögzíteni, talán használhatóbb lenne. Hobbi célokra megfelelne.
Ezért is kérdezem, hogy, hogy lehetne ráeszközölni a gyári hegyre a kis Weller csúcsot?
Nem üreges belül a gyári henger, mert a csúcs sajnos az? Két anyagból van hegesztve?
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2016
(#) Nanok válasza BarnaPili hozzászólására (») Júl 3, 2016 /
 
Vagy esetleg, nem tudom, hogy egyéb márkásabb hegy, hogyan passzolna bele?
(#) Zsora válasza Nanok hozzászólására (») Júl 3, 2016 / 1
 
Szerintem eredetileg nem üreges belül a hegy. Miért is lenne? Valószínűleg tömör vörösréz, ami be van vonva valamilyen ellenálló anyaggal. Mivel a bevonat megsérült, alóla a rezet kioldotta a forrasztóón és üreg keletkezett.
(#) xNorbi hozzászólása Júl 6, 2016 /
 
Helló

SMD 603 805 1206os alkatrészekhez és TQFP tokozású IC-k forrasztásához, milyen METCAL MX500 sorozathoz való pákahegyeket javasolnátok? Az STTC-126ot néztem ki, jó volna olyat venni ami olcsón beszerezhető az ebayről.

Az apróhirdetéseknél (http://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_74581.html) ezeket a hegyeket találtam. Ezek nagyrészt majdnem mind magas hőmérsékletűek használhatóak valamire? Kivéve az SMTC - 1167.

Normál a HEStoreól is beszerezhető ólomtartalmú forrasztóónom van.
(#) Zsora válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 6, 2016 /
 
Az STTC-126 inkább a kisebb 0402 (esetleg 0603) méretű alkatrészekhez való. Nagyobb alkatrészekhez (0805 és afelett) én az STTC-198 típust javaslom. (A leghasználhatóbb a hajlított véső forma.)

Az STTC-1xx (-7xx) sorozat hegyhőmérséklete 700°F, míg az STTC-8xx sorozaté 800°F. Ez utóbbi az ólommentes forrasztáshoz ajánlott, de ólmoshoz is kellhet ha nagy a forrpont hőelvonása.

TQFP tokok lábsorát inkább vastagabb heggyel szokták végighúzni (véső alakú vagy ferdén lecsapott kúpos heggyel) elegendő mennyiségű folyasztószert alkalmazva. A QFN tokok kivezetéseihez kell a hegyes pákahegy (kúpos, hajlított kúpus), mert csak az fér be a sarokba.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
(#) xNorbi válasza Zsora hozzászólására (») Júl 6, 2016 /
 
Egyébként - ahogy írod - az STTC-1xx (-7xx) sorozat hegy hőmérsékletére 775 °F (412 °C) ír az adatlap nem sok ez egy kicsit? Az egyel alatta levő széria 357 °C hőmérséklet van írva, nekem ez barátságosabbnak tűnik, vagy tévedek?

Tudnál konkrét típust (típusokat) javasolni a TQFP tokok lábsorára is?
(#) Zsora válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 6, 2016 /
 
Ez a maximális hegyhőmérséklet. Ha hőre érzékeny az alkatrész, akkor használj 0xx (6xx) sorozatot! (vagy vékonyabb hegyet, ill. rövidebb forrasztási időt)

Ahogy az ajánlásban is írják, válassz vastagabb hegyet, ami az adott helyre befér, mert a vastagabb hegynek jobb a hőátadása. A kúpos hegynél jobb a véső alakú, mert a laposabb felületen jobban megtapad az ón, és a hőátadása is jobb.
Nehéz konkrét típust ajánlani, mert nagy a választék. A feladat, a hozzáférhetőség és a forrasztási stílusod határozza meg hogy mi a legjobb válsztás.

Én általános célra az 1,5mm és 2,5mm közötti egyenes/rövid vagy hajlított véső alakot szoktam használni. Ezek TQFP tokokhoz is jók.
Pl.: 138, 138P, 199, 137, 137P, 198
Lapos lábak (pl. FET-ek) ill. TQFP lábsorok forrasztásához a lecsapott végű kúpos hegyek is elég jók.
Pl.: 147, 147P, 1167
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
(#) csavarkulcs hozzászólása Júl 6, 2016 /
 
Sziasztok!

Milyen pákát javasoltok SMD és furatszerelt alkatrészek beforrasztására?
A Wellert nem szeretnem, mert mostanában elég silány minőségű a hegy utánpótlás(a suliban).
helyette valami olyat keresek ami debütáll a weller helyett, 5-10-15 ezer forint alatt.

Segítséget előre is köszönöm!
(#) xNorbi válasza Zsora hozzászólására (») Júl 7, 2016 /
 
Köszi a teljesen kielégítő választ! Még annyit, hogy itt nem is az alkatrész hőérzékenységére gondoltam elsősorban, hanem arra hogy hamar kiégeti a folyatószert a forrasztóónból. De mindenképp ezt a 7es szériát fogom megpróbálni beszerezni elsősorban.

csavarkulcs:
Egy oldallal ezelőtt valaki ezt BK950D dicsérte, az ebayről az általad említett árkategóriába pont belefér. Illetve keress rá a HAKKO 936-ra felülről még szintén benne lenne az árban (ha szerencséd van és nincs vám), ránézésre jobban néz ki. Nekem nincs velük tapasztalatom, majd mások talán megmondják. De az elsőnek igazán kedvező az ára.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2016
(#) vazulov hozzászólása Júl 9, 2016 /
 
Ha valakinek volna ötlete. Van egy Weller portasol Pb gáz pákám, a problémám, hogy kontakt tisztítóval ráfújtam a hegyére és kijött a "katalizátor", kis vattaszerű pamacs ami ha hozzáértem porrá vált. Mivel lehetne pótolni (már ha lehet) vagy új forrasztó fej kell? Köszönöm .
(#) xxxjjjkkk hozzászólása Júl 9, 2016 /
 
Sziasztok

Nem mondom, hogy újrakezdő vagyok, tanultam, de el is felejtettem a dolgokat, most szeretnék újra alapszinten elmélyülni benne.
Akkor meg veszek már egy jó pákát, nem szeretek többször költeni valamire.
Elég sokat olvasgattam, a weller w61 és a TCP 24v50w között vacilálok.
A w61 mellett szól a 220, így a mobilítás is(de nem feltétel); a TCP mellett, meg, hogy 5x annyi hegy kapható bele. Megy egyesek a 24 Voltot előnyben részesítik.
Trafót tudok szerezni, tehát árban ugyan az.

Ti mit ajánlanátok?

Igazság szerint még "willi priesterath hobbielektronika" cimű könyvével birkózom, eszembe jutnak a dolgok, de azért látszik, hogy régen nem érdekelt, most meg jó lenne a munkámhoz, igaz nem feltétel, de előny. Kicsit már, ha kitisztultak a dolgok az smd-s alkatrészekbe is belemásznék, állítólag ezekkel a pákákkal még lehet, ahogy olvasom.
(#) Bakman válasza xxxjjjkkk hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Egy szabályozható pákát ajánlanék főleg akkor, ha kissebb alkatrészekkel is akarsz bíbelődni. Én úgy vettem észre, hogy az ólmos forrasztáshoz ezek a pákák túlfűtenek.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
(#) xxxjjjkkk válasza Bakman hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Ez a hegycserélgetős szabályzás, ez nem elég ezek szerint?
(#) Bakman válasza xxxjjjkkk hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Ha neked elég, akkor elég. Megesik egy panelen belül is, hogy különböző hőmérsékletek kellenek (pl. IC után hűtőbordát beforrasztani), ezt hegycseréléssel macera kezelni. A hőfokszabályzóssal egy-két másodperc alatt megvan. Nekem ez a tapasztalatom.
(#) Csupasz válasza Bakman hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Helyes meglátás!
(#) xxxjjjkkk válasza Bakman hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Köszi, igazából átolvastam már itt is a welleres topicokat és a 24v fele hajlok, nem nagy nyűg a trafó.
Annyit én úgyse használom, hogy a hegycserével megtakarított időt megérje előre befektetni egy komolyabb állomásba. Igaz 1500+afa fele van a hegy/db, de egy komoly weller allomas meg mindig sokkal dragabb.
Nekem meg kb kellhet 3 db hegy
(#) kameleon2 válasza xxxjjjkkk hozzászólására (») Júl 9, 2016 /
 
Szia ! A powersupply oldalról lehet vásárolni dugasztáp méretű 24V-os pákatápot, amit a fejlesztő kifejezetten kattogós Wellerhez talált ki. Kicsi és kompakt, tartalmaz 2 banánhüvelyt. Én évek óta használom, ha vinni kell a pákámat.
(#) Joe_001 válasza xxxjjjkkk hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Én szabályozható hegyet (80W) fűtőbetéttel cserélőset javasolnék, használtan. Előnyös az ólmos, mentes cserénél 5 mp alatt felfűt.(én másik hegyet használok, mert ha ólmosat használok a ráégett gyantát vacak takarítgatni. Itthon ilyet használok, sebayon vettem az általad jelölt összegbe fájt + a plusz hegyek. Bennt a melóhelyen JBC-k voltak dögivel. Majdnem mindenhez elég mindekettő 80W-al smd-től a közepesen nagyobb furat-galvánozott pontokig. Persze a nagyobbakhoz két páka, vagy ónfürdő dukál.
A lényeg több féle márka, típus de nekem a 80W fűtőbetéttel cserélős jött be. (Cseh páka, kattogós Weller, JLT02 (Olcsósága ellenére ez is jó otthonra), TAITO RX802AS) A Metcall kimaradt a használatból de kipróbálnám.
(#) xxxjjjkkk hozzászólása Júl 11, 2016 /
 
Köszönöm!

Még egy olyanra tudnátok válaszolni, hogy szalagom van, de kéne egy szippantó is, nagyon bonyolultabba nem akarok most első körben beruházni. De jó kéne, megéri az árát egy
SA21A Weller (5200+áfa) ?
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2016
(#) vzoole válasza xxxjjjkkk hozzászólására (») Júl 11, 2016 /
 
Semmivel nem jobb mint az ugyan ilyen Weller felirat nélkül, csak sokkal olcsóbban.
Következő: »»   97 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem