Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Ez elég gáznak néz ki, ha csak nincs egy 1kg-os súly az aljában, az első tüsszentésre felborulhat a forró hegyeket szétszórva . . .
Alu lemezből csinálni kell egy tartót: a téglalap (v. négyzet) 4 oldalát fölhajtani egy-egy centire, és kész is a kis tálca. Ez nem borul fel, nem tud belőle elgurulni a hegy, és az alatta lévő asztalt is megóvja a hőtől.
Tömör öntvény, van súlya rendesen. Meglepő, de nekem még nem sikerült feldönteni kézzel sem. Bár jobb lenne ha talp része szélesebb lenne. (Más gyártók a pákatartót használják hegytartónak, az egyszerűb és kényelmesebb.)
Egyébként meg nem kell hőállónak lennie, mert a hegyek végei vannak felfelé, az érintkező végek meg legfeljebb kézmelegek. Tehát teljesen jó megoldás ha egy fából készült tömbbe csinálunk furatokat.
Az otthoni páka- ill. hegytartóm biztosan nem fog feldőlni. Maszív egy darab.
Jaaa, kérem....Ez a pákatartó többe kerül, mint a mi pákáink nyelestül, hegyestül... És gondolom, hogy az a praktikus szilikon hegyfogó is vele jár ? Esetleg külön nem lehet kapni ? ...mert kerestem, de nem találtam.
Sziasztok!
Van egy piros fahrenheit forrasztóállomáson. A problémám az vele, hogy úgy néz ki, hogy lukas a forrasztócsúcs és nem lehet normálisan forrasztani vele. Ezek belül teljesen üregesek? A rúd is üreges belül, ami a fűtőbetétbe megy? Úgy néz ki, hogy az egész henger be van vonva kerámiával, néhol kilátszik az anyaga, de mintha nem rézből lenne. Mi lehet az anyaga? Kaptam egy kis Weller forrasztócsúcsot, arra gondoltam, hogy levágom a régi hegyet és valahogy rászorítom ezt a kis csúcsot, ha nem üreges a henger. Működhetne így? Illetve a másik ötlet, hogy szerzek egy jó átmérővel rendelkező réz anyagot. Felköszörülöm az egyik végét csúcsosra és azt rakom bele. De ilyen réz anyagot nem könnyű szerezni és a gyári sem tűnik réznek, ezért gondoltam még az acélra is. Esetleg egy acél rúddal könnyebben össze tudnám hozni a Weller csúcsot. Mennyire lenne ez jó? Mit javasolnátok? Mert ezzel a gyári heggyel amúgy sem voltam túl elégedett. Minden kis pont után tisztogatni kellet, másképp nem adta át a hőt.
Jó esetben a hegyek rézből vannak,és befuttatják valamivel. A sima réz hegy kikráteresedik az óntól. A videók között van egy ,ami a házilagos pákahegy készítésről szól,érdemes megnézni. Én egy piaci páka hegyét cseréltem ki weller hegyre,ami hátra kicsit rövidebb. Így is lehet vele dolgozni,de ha nagyobb hőmennyiség szükséges,kihűl,odafagy a panelhez. De csatlakozókat felforrasztani teljesen jó.
István
Inkább egy Weller pákát vegyél, 15 évig nem lesz gondod vele !
Már írtam, hogy nem vagyok túl elégedett a gyárival. Két pontot nem tudtam úgy megforrasztani, hogy ne keljen tisztogatni közben. Ráadásul, pár használat után, most úgy néz ki, hogy ki is lyukadt.
Ha egy kis Weller csúcsot sikerülne valahogy hozzárögzíteni, talán használhatóbb lenne. Hobbi célokra megfelelne. Ezért is kérdezem, hogy, hogy lehetne ráeszközölni a gyári hegyre a kis Weller csúcsot? Nem üreges belül a gyári henger, mert a csúcs sajnos az? Két anyagból van hegesztve? A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2016
Vagy esetleg, nem tudom, hogy egyéb márkásabb hegy, hogyan passzolna bele?
Szerintem eredetileg nem üreges belül a hegy. Miért is lenne? Valószínűleg tömör vörösréz, ami be van vonva valamilyen ellenálló anyaggal. Mivel a bevonat megsérült, alóla a rezet kioldotta a forrasztóón és üreg keletkezett.
Helló
SMD 603 805 1206os alkatrészekhez és TQFP tokozású IC-k forrasztásához, milyen METCAL MX500 sorozathoz való pákahegyeket javasolnátok? Az STTC-126ot néztem ki, jó volna olyat venni ami olcsón beszerezhető az ebayről. Az apróhirdetéseknél (http://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_74581.html) ezeket a hegyeket találtam. Ezek nagyrészt majdnem mind magas hőmérsékletűek használhatóak valamire? Kivéve az SMTC - 1167. Normál a HEStoreól is beszerezhető ólomtartalmú forrasztóónom van.
Az STTC-126 inkább a kisebb 0402 (esetleg 0603) méretű alkatrészekhez való. Nagyobb alkatrészekhez (0805 és afelett) én az STTC-198 típust javaslom. (A leghasználhatóbb a hajlított véső forma.)
Az STTC-1xx (-7xx) sorozat hegyhőmérséklete 700°F, míg az STTC-8xx sorozaté 800°F. Ez utóbbi az ólommentes forrasztáshoz ajánlott, de ólmoshoz is kellhet ha nagy a forrpont hőelvonása. TQFP tokok lábsorát inkább vastagabb heggyel szokták végighúzni (véső alakú vagy ferdén lecsapott kúpos heggyel) elegendő mennyiségű folyasztószert alkalmazva. A QFN tokok kivezetéseihez kell a hegyes pákahegy (kúpos, hajlított kúpus), mert csak az fér be a sarokba. A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
Egyébként - ahogy írod - az STTC-1xx (-7xx) sorozat hegy hőmérsékletére 775 °F (412 °C) ír az adatlap nem sok ez egy kicsit? Az egyel alatta levő széria 357 °C hőmérséklet van írva, nekem ez barátságosabbnak tűnik, vagy tévedek?
Tudnál konkrét típust (típusokat) javasolni a TQFP tokok lábsorára is?
Ez a maximális hegyhőmérséklet. Ha hőre érzékeny az alkatrész, akkor használj 0xx (6xx) sorozatot! (vagy vékonyabb hegyet, ill. rövidebb forrasztási időt)
Ahogy az ajánlásban is írják, válassz vastagabb hegyet, ami az adott helyre befér, mert a vastagabb hegynek jobb a hőátadása. A kúpos hegynél jobb a véső alakú, mert a laposabb felületen jobban megtapad az ón, és a hőátadása is jobb. Nehéz konkrét típust ajánlani, mert nagy a választék. A feladat, a hozzáférhetőség és a forrasztási stílusod határozza meg hogy mi a legjobb válsztás. Én általános célra az 1,5mm és 2,5mm közötti egyenes/rövid vagy hajlított véső alakot szoktam használni. Ezek TQFP tokokhoz is jók. Pl.: 138, 138P, 199, 137, 137P, 198 Lapos lábak (pl. FET-ek) ill. TQFP lábsorok forrasztásához a lecsapott végű kúpos hegyek is elég jók. Pl.: 147, 147P, 1167 A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
Sziasztok!
Milyen pákát javasoltok SMD és furatszerelt alkatrészek beforrasztására? A Wellert nem szeretnem, mert mostanában elég silány minőségű a hegy utánpótlás(a suliban). helyette valami olyat keresek ami debütáll a weller helyett, 5-10-15 ezer forint alatt. Segítséget előre is köszönöm!
Köszi a teljesen kielégítő választ! Még annyit, hogy itt nem is az alkatrész hőérzékenységére gondoltam elsősorban, hanem arra hogy hamar kiégeti a folyatószert a forrasztóónból. De mindenképp ezt a 7es szériát fogom megpróbálni beszerezni elsősorban.
csavarkulcs: Egy oldallal ezelőtt valaki ezt BK950D dicsérte, az ebayről az általad említett árkategóriába pont belefér. Illetve keress rá a HAKKO 936-ra felülről még szintén benne lenne az árban (ha szerencséd van és nincs vám), ránézésre jobban néz ki. Nekem nincs velük tapasztalatom, majd mások talán megmondják. De az elsőnek igazán kedvező az ára. A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2016
Ha valakinek volna ötlete. Van egy Weller portasol Pb gáz pákám, a problémám, hogy kontakt tisztítóval ráfújtam a hegyére és kijött a "katalizátor", kis vattaszerű pamacs ami ha hozzáértem porrá vált. Mivel lehetne pótolni (már ha lehet) vagy új forrasztó fej kell? Köszönöm .
Sziasztok
Nem mondom, hogy újrakezdő vagyok, tanultam, de el is felejtettem a dolgokat, most szeretnék újra alapszinten elmélyülni benne. Akkor meg veszek már egy jó pákát, nem szeretek többször költeni valamire. Elég sokat olvasgattam, a weller w61 és a TCP 24v50w között vacilálok. A w61 mellett szól a 220, így a mobilítás is(de nem feltétel); a TCP mellett, meg, hogy 5x annyi hegy kapható bele. Megy egyesek a 24 Voltot előnyben részesítik. Trafót tudok szerezni, tehát árban ugyan az. Ti mit ajánlanátok? Igazság szerint még "willi priesterath hobbielektronika" cimű könyvével birkózom, eszembe jutnak a dolgok, de azért látszik, hogy régen nem érdekelt, most meg jó lenne a munkámhoz, igaz nem feltétel, de előny. Kicsit már, ha kitisztultak a dolgok az smd-s alkatrészekbe is belemásznék, állítólag ezekkel a pákákkal még lehet, ahogy olvasom.
Egy szabályozható pákát ajánlanék főleg akkor, ha kissebb alkatrészekkel is akarsz bíbelődni. Én úgy vettem észre, hogy az ólmos forrasztáshoz ezek a pákák túlfűtenek.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
Ez a hegycserélgetős szabályzás, ez nem elég ezek szerint?
Ha neked elég, akkor elég. Megesik egy panelen belül is, hogy különböző hőmérsékletek kellenek (pl. IC után hűtőbordát beforrasztani), ezt hegycseréléssel macera kezelni. A hőfokszabályzóssal egy-két másodperc alatt megvan. Nekem ez a tapasztalatom.
Köszi, igazából átolvastam már itt is a welleres topicokat és a 24v fele hajlok, nem nagy nyűg a trafó.
Annyit én úgyse használom, hogy a hegycserével megtakarított időt megérje előre befektetni egy komolyabb állomásba. Igaz 1500+afa fele van a hegy/db, de egy komoly weller allomas meg mindig sokkal dragabb. Nekem meg kb kellhet 3 db hegy
Szia ! A powersupply oldalról lehet vásárolni dugasztáp méretű 24V-os pákatápot, amit a fejlesztő kifejezetten kattogós Wellerhez talált ki. Kicsi és kompakt, tartalmaz 2 banánhüvelyt. Én évek óta használom, ha vinni kell a pákámat.
Én szabályozható hegyet (80W) fűtőbetéttel cserélőset javasolnék, használtan. Előnyös az ólmos, mentes cserénél 5 mp alatt felfűt.(én másik hegyet használok, mert ha ólmosat használok a ráégett gyantát vacak takarítgatni. Itthon ilyet használok, sebayon vettem az általad jelölt összegbe fájt + a plusz hegyek. Bennt a melóhelyen JBC-k voltak dögivel. Majdnem mindenhez elég mindekettő 80W-al smd-től a közepesen nagyobb furat-galvánozott pontokig. Persze a nagyobbakhoz két páka, vagy ónfürdő dukál.
A lényeg több féle márka, típus de nekem a 80W fűtőbetéttel cserélős jött be. (Cseh páka, kattogós Weller, JLT02 (Olcsósága ellenére ez is jó otthonra), TAITO RX802AS) A Metcall kimaradt a használatból de kipróbálnám.
Köszönöm!
Még egy olyanra tudnátok válaszolni, hogy szalagom van, de kéne egy szippantó is, nagyon bonyolultabba nem akarok most első körben beruházni. De jó kéne, megéri az árát egy SA21A Weller (5200+áfa) ? A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2016
Semmivel nem jobb mint az ugyan ilyen Weller felirat nélkül, csak sokkal olcsóbban.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |