Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3042 / 3971
(#) Pafi válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Még az előtt kéne lemérni a motorok belső ellenállását hogy leégne az új. Csak ha ez kisebb a réginél, akkor van értelme próbálkozni. Mondjuk az 5 soros aksi önmagában is szép tüzijátékot valószínűsít.

Mondjuk nem értem hogy miért írok ha úgysem reagál a kérdező.
(#) vladcepes válasza kapu48 hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Köszönöm! Akkor átépítem,ezen ne múljon!
(#) vladcepes válasza Pafi hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Köszi a választ! Hogyne reagálnék,csak nem voltam itthon.Hogy mérjem?
(#) vladcepes válasza Pafi hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
A belső ellenállás mérés,a műszer 200 ohmos állásba 01,2 mindkét motornál.
(#) Pafi válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Szívesen! Erre az 5 nappal ezelőtti hozzászólásomra nem reagáltál, valószínűleg nem is olvastad a jelek szerint:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2093433.html#2093433

A motor ellenállását úgy kell mérni, hogy rákapcsolsz egy akkora áramot, amitől még nem indul el (ez valószínűleg 0,5...1 A lesz, labortáp hiányában pl. egy izzó sorba kapcsolásával tudod ezt elérni, közben egyszer multiméterrel lemérve), és méred a motor kapcsain a feszültséget. Az ellenállás: RDC=U/I. Ha kézzel arrébb forgatod a tengelyt, a leolvasott érték (még mindig álló helyzetben!) kissé más lesz. Minél rosszabb állapotban van a motorod kommutátora, annál többet változik, de neked most a legkisebb értéket kell megkeresned (mindkét motor esetében).

A nagyobb fordulatszámból következően a terhelő nyomaték ennek négyzetével arányosan nagyobb lesz. Mivel írásod szerint az új motor csak kicsit magasabb feszültségen is számottevően gyorsabb, az új motor gépállandója biztos hogy nem nagyobb a réginél (inkább kisebb), emiatt a felvett áram nem pusztán négyzetesen, hanem még ennél is nagyobb arányban nő meg.

A motort fűtő teljesítmény kb. PD=Iüzemi2*RDC.

Hacsak az új motor ellenállása nem kisebb a réginél, akkor biztos, hogy sokkal melegebb lesz az új motor, amit nem valószínű hogy sokáig elvisel.
(#) Pafi válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Úgy érted, 1,2 ohm? Kivontad belőle a mérővezetékek ellenállását?

Ha a két motor ellenállása egyforma, (és láthatóan minden méretük is) akkor a maximális megengedhető áramuk is egyforma. Nagyobb teljesítményt csak úgy vehetsz ki belőlük, ha növeled a feszültséget.

Ha egyforma feszültség hatására egyforma a fordulatszámuk, akkor értelmetlen cserélni, mert akkor a két motor egyszerűen egyforma.

Ha nem egyforma a fordulatszámuk, akkor az azonos feszültségen kisebb fordulatszámú típus a nyomatékban jobban terhelhető, érdemesebb ezt választani, majd a feszültség növelésével állítani be a (kissé!) nagyobb fordulatszámot. Ellenkező esetben a leégés igen valószínű.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2017
(#) vladcepes válasza Pafi hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Köszi! Valószínűleg nem olvastam a hozzászolásodat.
(Biztos hogy válaszoltam volna rá)
Csak úgy mértem simán a motort,nem vontam ki semmit belőle.Amit fentebb leírtál átolvastam,de még vagy kétszer át kell rágnom hogy megértsem de most megint el kell rohannom így majd csak késő délután tudok reagálni.
Az első motorról nem találtam sehol leírást,viszont a második motorról találtam az alapján amit ír rajta.
(#) vladcepes válasza Pafi hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Még nem vagyok otthon,de azért kérdeznék.
Ha van három motor (kívülről egyforma nagyságuak)
12 V-os motor 12 V rol hajtva, a 14V motor 14V rol hajtva,a 18V motor 18V rol hajtva. Mindegyik csavar behajto. A kérdés hogy a 18 V os lehet erősebb mint a többi?
(#) Bakman válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Lehet, de nem feltétlen. Az, hogy mekkora a névleges feszültsége, nem jelent semmit.
(#) vladcepes hozzászólása Aug 20, 2017 /
 
Értem. Köszönöm! ,majd otthon lemérem amit irt Pafi.
(#) teszti hozzászólása Aug 20, 2017 /
 
Sziasztok!

Nagy értékű potméter értékét lehet csökkenteni? Egy 500k potmétert szeretnék 1k értékkel használni úgy hogy a linearitása megmaradjon. Hova kellene kötnöm, milyen értékű ellenállást?
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Hello! Ennek így ebben a formában nincs értelme. Az 500k-t nem lehet 1k-nak használni, csak akkor ha feszültségosztó a funkciója és nincs utána semmi ami terheli.
(#) teszti válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Úgy értettem, hogy az 500k-s potit 1k-sként használni.
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Én azt értem, de milyen kapcsolásban? Mert az a nem mindegy..
(#) Bakman válasza teszti hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Egy 1 kOhm-os poti helyére akarsz 500 kOhm-os potit rakni? Attól függően, hogy milyen kapcsolásban, hol és hogyan szerepel, talán helyettesíthető de általában nem szokott jó lenni a dolog. Gondold végig, 500 szoros az eltérés.
(#) teszti válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Visszacsatoló áramkörben, pl. LM317 kimenő feszültség beállításában.
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Na, pld. az az a hely, ahova nem jó.
(#) teszti hozzászólása Aug 20, 2017 /
 
Sebaj, azért köszi a segítséget!
(#) vladcepes válasza Pafi hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Milyen izzót rakjak? 12V? Nyilván nem 230V -ra gondoltam
(#) vladcepes válasza Pafi hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Sorba kötöttem egy 12V 40W izzóval,de majdnem ugyan úgy pörgeti,az izzó egy picit világít.
(#) elektroncso válasza teszti hozzászólására (») Aug 20, 2017 1 /
 
A szénpályával párhuzamosan köss egy 1k-s ellenállást, így kb. 1k lesz a poti ellenállása. Egyszerű párhuzamos eredő ellenállás számítással amúgy ki tudod számítani.
(#) ktamas66 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Ha pedig előre számolgat egy kicsit, könnyen beláthatja, hogy semmi értelme.
(#) Skyzetor hozzászólása Aug 21, 2017 /
 
Üdv!
Elektronikában teljesen járatlanként kérnék segítséget! Modellezéshez lenne szükségem egy olyan kapcsolásra, amelyik egy kis villanymotor forgásirányát változtatja (ha jól mértem, akkor 3V-on 12mA az áramfelvétele). Viszont a kapcsolása úgy kéne működjön, hogy van egy pozitív és két negatív bemenet, és attól függően változna a forgásirány, hogy a negatív pólust melyik pontra kapcsolom. Relés megoldás nem jó, mert kis helyre kéne elférnie (30x20x6mm). Tudtok ajánlani valamit erre? Megépíteni valószínűleg meg tudom, de megtervezni biztos nem!
Előre is kösz!
(#) Pafi válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
A 40W-os izzó árama 3 A fölött van. 0,5A-> 6W az esélyes. Vagy bármi ami kb. 0,5 A-re korlátozza az áramot. Ha nem pont annyi az sem baj, csak az a fontos hogy a motor ne forogjon.
(#) vladcepes válasza Pafi hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
Rendben köszönöm! Este kipróbálom egy autós 12V 5W-os izzóval.
(#) wbt válasza Skyzetor hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
Texas low voltage motor driver pl. DRV8832 vagy ONsemi: LB1938FA.
Főleg kamerákban használatos cuccok, de ilyen kis áramra lehet, elég lenne egy szembekötött műveleti erősítőpár. (OPA567). Használható még 3V-ról működő RS485 meghajtó is, igaz ott egy tranzisztor+1dióda kell még (logikai 1 szintre engedélyezik az adást). Vagy marad a google "4 transistor bridge" és lehet mazsolázni az egyszerű, tranzisztoros kapcsolások között.
(#) game4812 hozzászólása Aug 21, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy olyan speciális kérdésem lenne, hogy szeretném egy LED fényét máshol "megjeleníteni". Száloptikával is lehetne, de valami elektromosabb módszer kellene. Adott egy hangproci és egy keverő, ami 20m távolságra van egymástól, és nem lehet rálátni. Jó lenne, ha a keverőnél nem csak hallani, hanem látni is lehetne, ha limitel a rendszer. A 6db (piros Clip alatti) sárga "Lim" feliratú LED-ről van szó, de elég lenne akár, ha 3-at jelezne. Meg lehet ezt oldani a dobozon kívül, belső forrasztás-fúrás nélkül, vagy bármilyen fotorezisztor, hasonló eszköz úgyis jelezni fog a többi színre is? Ha pedig csak belül, akkor leveszem a LED lábairól a jelet egy optóval, amit kikábelezek egy UTP kábelen például, ott kap egy elektronikát, ami figyeli, hogy magas vagy alacsony-e a jelszint, és villant LED-eket, és ennyi? Bírni fogja feltehetőleg, látatlanban a LED-et hajtó áramkör, vagy esélytelen? Elvileg a 2. képhez nagyon hasonló a belseje.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2017
(#) Skyzetor válasza wbt hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
Köszi! Végül is egy MOSFET-es kapcsolás mellett döntöttem. Egy kis tesztkapcsolást meg is építettem, működik rendesen.
(#) Skyzetor hozzászólása Aug 21, 2017 /
 
Üdv Urak! Egy motorvezérlés egyik eleme lenne ez a kapcsolás. Ma próbából megépítettem. Azt mondjátok meg nekem, hogy az R1-re miért van szükség? A tesz alapján anélkül is működik. 3,3V-al ment, IRLML2803TR MOSFET tranzisztort használtam, LED helyett pedig egy motort. (kép a netről)
(#) proli007 válasza Skyzetor hozzászólására (») Aug 21, 2017 / 1
 
Hello! Az R1 itt a nyomógomb miatt szükséges. Mert ha az nincs nyomva, akkor a Fet Gate lebegne. Így viszont a GND-n van ekkor és a Fet le tud zárni. Ha nem nyomógomb van, hanem valami áramkör hajtja meg, ami képes magas és alacsony szintet is adni a Fet vezérléséhez, akkor szükségtelen az R1.
Következő: »»   3042 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem