Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3044 / 3971
(#) Csupasz hozzászólása Aug 24, 2017 /
 
Sziasztok! 12V-os tápra lenne szükségem, de nem kapcsolóüzeműre. Ez szerintetek transzformátoros?

táp.jpg
    
(#) nedudgi válasza Csupasz hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Ránézésre kapcsolóüzemű.
(#) bugyi680 válasza Csupasz hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Melyikre gondolsz? A képen öt különböző van.Nincs valami típusa,neve,gyártója?Rálehetne keresni neten,de valószínűleg kapcsolóüzeműek ezek.
(#) granpa válasza Csupasz hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
A széles bemenő feszültségtartományból is látszik, hogy kapcsolóüzeműek.
(#) vladcepes válasza kitartás hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Ez is úgy csinálta ahogy én kérdeztem nem? Bővebben: Link Tehát nem külön táp mindegyiknek.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2017
(#) tbarath válasza hepi02 hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Ha 12V DC, akkor sorbakötsz vele egy sönt ellenállást, rajta eső feszültséget figyeled egy komparátorral (vagy opamp) a referenciáról (pl. TL431) leosztott határhoz képest, és ha átbillen akkor lekapcsolod a tápot róla (relé, SSR, FET). Ha kisebb az áram akkor 1 Ohm javasolt (1 Volt/Amper), nagyobb áram esetén 0,1 Ohm (0,1 V/A).

Az még nehézség lehet, hogy - ha jól tudom - a motor induláskor elég nagy áramot vesz fel, szóval kell egy időzítés a bekapcsolás után, ami egy adott ideig mindenképp bekapcsolva tartja.
(#) kitartás válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
A videón nem sorba kötött cellákat tölt, tehát ebben az esetben tényleg nem kell a külön táp.
(#) vladcepes válasza kitartás hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Köszönöm!,így most már nyugodt vagyok. viszont amire még nem kaptam választ, visszanéztem(hátha át siklottam rajta,de nem) hogy a sorba kötött akkunál (ilyet rendeltem)
BMS
A képen látható P+;P- ra megy a motor, és ha majd töltöm ugyan ott töltöm?
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2017

Névtelen.jpg
    
(#) Skyzetor hozzászólása Aug 24, 2017 /
 
Sziasztok!

Vasútmodellezéshez használt berendezéshez kérnék egy kis (nagy) segítséget. Építenék egy kis állítóművet, amivel a váltókat lehet állítani, mert ami kapható az vagy hulladék, vagy nagyon drága. A macerás benne a megtáplálás formája, ugyanis van egy közös állandó pozitív, és két negatív pont, és az állítómű annak megfelelő irányba forog, hogy melyik pontra kapcsolom a negatívat. Magát a működést már megoldottam, de úgy képzeltem, hogy építek két 3,3V-os konvertert, és amikor az egyik oldalt kapcsolom, akkor az egyik működik és fordítva. Egy dologba nem gondoltam bele, hogy miután a pozitív közös, így amelyik oldal nincs használatban, az a feszültséget sem csökkenti. Így az a helyzet, hogy hiába csökkenti a feszültséget az aktív oldal, a passzív oldalon átmegy az eredeti feszültség, és nem ér semmit az egész.

Nos, a hosszú bevezető után az lenne a kérdésem, hogy lehet (ha meg lehet) oldani, hogy a passzív oldal pozitív kimenetét leválasszuk az áramkörről, és mindig csak a stabilizált oldal feszültsége jelenjen meg. Relével elég egyszerű lenne, még a hozzám hasonló elektronikai analfabétáknak is, de a hely nagyon kicsi, úgyhogy valami tranzisztoros megoldásra lenne szükségem.

Előre is kösz a segítséget!
(#) vargham válasza Skyzetor hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Elég egy táp. A két GND-t pedig két N MOSFET segítségével kapcsolod.
A kapcsolójel honnan jön? Nyomógomb? Mikrokontroller?
(#) Skyzetor válasza vargham hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Kétállású kapcsoló, mivel a motor működéséhez is az adja a negatívot. Két mikrokapcsoló adja a végállásokat. Egy L9110S a motorvezérlő. Tehát az a lényeg, hogy ahova kapcsolod a negatívot, az a jel is egyben.

Én is ezen a MOSFET vonalon indultam el, de nem tudtam egy működőképes kapcsolást kilogikázni. Tudnál egy rajzzal segíteni?
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2017
(#) kitartás válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Elméletileg igen. Ezt csak arra alapozom, hogy a neten sok szemre hasonló áramkört találni és a mellékelt bekötési rajzokon így van feltüntetve.
(#) vladcepes válasza kitartás hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Rendben!
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Aug 27, 2017 /
 
Ha egy LED 3V feszültségű, akkor hány Ω előtét ellenállás kell 9V tápfeszhez?
(#) game4812 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Nem csak a feszültség számít hanem a Led árama is.
(#) Pafi válasza attika hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Ez így van.

Amúgy itt van a segédprogramok között is: https://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=led_elotet_soros

Viszont az Ohm törvény és a Kirchhoff törvények ismerete és használata minden általános iskolát kijárt embertől elvárható, pláne ha érdekli az elektronika.

9-ből kivonni 3-at, és elosztani az árammal, ehhez nem kell program.
(#) BEMcorp válasza Pafi hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Nem kötözködni szeretnék, csak megemlíteném, hogy amikor még én jártam suliba, nem hogy a Kirchhoff, de az Ohm törvény is erőssen szakközepes/gimnáziumi tananyag volt.
Az érdeklődési résszel 140%-ban egyetértek.
(#) akosnagy hozzászólása Aug 28, 2017 /
 
Sziasztok!

Terráriumba szeretnék hő- és páratartalom mérőt tenni. Tudtok javasolni egy szenzort, amit már nem kell burkolni, nem ázik el, szóval gyárilag használható állapotban van?

Köszönöm
(#) Bakman válasza akosnagy hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Si7021-es szenzor tudom javasolni. A páratartalom mérő része jó, a hőmérő már nem annyira. Utóbbira inkább DS18B20-at ajánlom. Kapható modul formában, egyébként sem lenne egyszerű otthon panelre forrasztani.
(#) vilmosd válasza akosnagy hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
(#) vargham válasza akosnagy hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Ha fontos a precíz és megbízható szenzor, akkor: Bosch BME280

Kapható modulként is.
(#) Fidel hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Sziasztok!

Van egy régi 2009-es laptopom, ami mostanában azt csinálja, hogy két három alkalommal indulás után lekapcsol. Az aksija már bekrepált, cellákat bányásztam bele, és működik a gép vele, de táppal, és nélküle is ugyanezt csinálja. Nemrég cseréltem benne procit, de úgy emlékszem, hogy előtte is volt már ilyen probléma vele, csak nem ilyen sűrűn.

Milyen alkatrész lehet, ami ilyet csinálhat, esetleg valami bemelegszik, és utána jó?
Kondi esetleg?

Annyit kipróbáltam, hogy egy másik merevlemezzel más oprendszer alatt mi a helyzet, de nem változott.
(#) akosnagy hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Mindenkinek köszönöm a választ. Lesz miből választanom
(#) tacek hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket kérném!
Próbáltam a fórumon keresni de semmit nem dobott ki a gép, hogy volt e már téma...
A kérdésem az lenne, hogy a képen látható adaptort, mivel tudnám helyettesíteni?!
AC-AC !!! Köszönöm
(#) kendre256 válasza tacek hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Ez egy bármilyen 230V/15V 30VA-es transzformátorral helyettesíthető (megfelelően szigetelve, dobozolva, hogy ne érjen áramütés)
(#) zolika60 válasza tacek hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Egy sima trafóval. Mondjuk talán egy ilyennel.
(#) zolika60 válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Ami elgondolkoztató, az a szekunder középmegcsapolása. Nem egyértelmű nekem, hogy ez vajon 2x15V, vagy 2x7,5V. Az a 15V-0V feliratból nem derül ki.
(#) Wind-Storm hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Sziasztok!

Mi a neve, Ebay-en miként találok pl. zöld színű lötstop vagy lakk javító tollat?
(#) kendre256 válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Igen, igazad van. Látni kellene, hova megy a fekete vezeték, meg mérni a feszültségeket. A szekunder oldali csatlakozó 3 érintkezős, akár mindhárom is be lehet kötve, bár nem szokásos az ilyen mostanában.
Következő: »»   3044 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem