Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3046 / 3971
(#) Szasza9668 hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
Sziasztok!

Van nekem bc640 pnp tranyóm. Elvileg az emitteren szeretnék ki venni 90mA.
Mekkora ellenéllás kell oda tennem, hogyan tudom kiszámolni? Egy LDO 12v ic-re szeretném rátenni mert nagyon melegszik.

Üdvözlet!
(#) ferci válasza Szasza9668 hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Szia!
Nem ártott volna az elképzelésedről egy kis kapcsrajz. Ha az "emitterén akarsz kivenni áramot" és mivel ez pnp, akkor érdekes lehet az alkalmazás.
Mi lenne a funkciója? Mi melegszik? Ez vagy az ic?
Számolni a semmiből elég meredek. Megintcsak ( mint sokszor ) az lenne, hogy kapsz többféle ötletet, aztán a végén kiderül, hogy egész más a szituáció.
(#) Csupasz hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
Sziasztok! Hogy tudom a legegyszerűbben megoldani azt, hogy egy 12VDC relé a feszültség ráadása után csak 2sec múlva kapcsoljon be? Köszönöm!
(#) granpa válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
A "Világítás kapcsolás késleltető" témában találsz.
(#) Csupasz válasza granpa hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Ott sajnos semmit nem találtam...
(#) granpa válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Én elég gyenge vagyok keresésben, de nekem sikerült. Sajnos a PC kezelésben is, ezért nem tudom neked beidézni. Van még ~3 késleltetős téma, próbáld ott is. Azé' ezt nem kunszt módosítani, igény szerint. Nyuszi segített.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) Csupasz válasza granpa hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Köszi!
(#) Remci válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Szerintem ez is olyan.
(#) fifadani hozzászólása Szept 4, 2017 /
 
Sziasztok!

Lehet egy kérdésem?

Az egyik ismerősöm szeretné az akkumulátoros fúrógép töltőjét picit "tuningolni".
Elvileg 12Vdc-s akksik, gondolom 14V körül tölti őket.
A nagy találmánya, hogy valamilyen úton módon, tudja tölteni a telefonját is...
Milyen IC-vel stabilizálnátok a telefon számára a feszültséget?

(1A-el tölt a gyári töltő, 5V.)

Köszi!
(#) sany válasza fifadani hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Miért akarja többel tölteni? Nem véletlen 1A -rel és 5V -tal tölt a gyári töltője.
(#) ferci válasza fifadani hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Szia!
UA7805 elég oda... adatlapon megnézitek kapcsolást a hidegítő kondik miatt, aztán ennyi.
A mobil pedig úgyse vesz fel fél ampernél többet.
Hűtőlemezt tegyen rá.
(#) Bakman válasza fifadani hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
7805-ös elég a feladatra a két kondenzátorral (330 nF és 100 nF) és annyi kiegészítéssel, hogy a 7805-ös GND lábát ne közvetlen kösd a GND-re, hanem egy schottky diódát tegyél a kettő közé nyitó irányban. Így a kimeneti feszültség kb. 5,2 V-ra emelkedik, ez ellensúlyozza a kábel veszteségét.

Dióda nélkül is működik a dolog, csak a töltés lassul le. Ebben a formában a telefon kb. 0,5 A-t fog felvenni. 7805-re hűtőborda kelleni fog.
(#) enree hozzászólása Szept 4, 2017 /
 
Sziasztok!
Egyszer olvastam itt valahol a fórumon, hogy valaki talált igen megbízható nyák készítőt az eBay-en. Próbálkozott már innen valaki külföldi nyák rendeléssel? Esetleg ha tudtok konkrét eladót, akkor szívesen venném, ha megírnátok a nevét.
Köszi.
E.
(#) fsub válasza enree hozzászólására (») Szept 4, 2017 / 1
 
Szia!
Nem eBay-es, viszont többektől jó véleményeket olvastam itt a fórumon a PCBWay nevű nyákgyártóról. Saját tapasztalatom nincs velük, mert én még nem rendeltem tőlük.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) Szasza9668 hozzászólása Szept 4, 2017 /
 
Sziasztok!

Lm7812 stab ic-re szeretnék tranyót kötni, hogy a kimeneti áramot tudjam növelni. Ube 14V a kivánt áram erősség 400mA ennek a felét a tranyón kellene átzavarni. Nem tudok normális hűtést tenni rá hely hiány miatt. Az adatlapon a kapcsolást már meglestem. 8A tranyó tuti elég csak az ellenálást hogyan méretezzem, illetve az áramot mivel osszam szét?

Köszönet!
(#) fsub hozzászólása Szept 4, 2017 /
 
Sziasztok!
Meg tudná nekem valaki mondani, hogy az ebben a hozzászólásban található akku regeneráló kapcsolásnál mennyi lehet a minimum és maximum feszültség, amiről táplálhatom, ha egyszerre csak egy darab Ni-Mh AAA akku cellát szeretnék vele kezelni?
(#) ferci válasza Szasza9668 hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Ha pnp tranyóval kerülöd meg a stab ic-t, akkor gondolom, a bázisa, emittere fog menni arra a kis ohmos ellenállásra, ami a 7812 bemenetére is csatlakozik.
Ezt úgy méretezd, hogy pl. 50-60 mA bemenő áramnál 0,7 volt essen rajta - ebben az esetben a többi mA-t a pnp fogja vinni.
( ha egy kapcsolásról beszélünk! ).
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) vargaf válasza ferci hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
A kimeneti áramot szeretné növelni, nem a kimeneti feszültséget. De a 7812 IC elbírja a 400 mA kimenő áramot, igaz hűtés kell rá.
(#) ferci válasza fsub hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Szia!
Tekintettel arra, hogy a kapcsolás áramgenerátoros, nagy különbség nem lehet az eredetihez képest.
10-12 volt a jó, mert az ic tápjához is elegendő fesz kell a zeneres stabilizálás miatt.
(#) ferci válasza vargaf hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Olvastam a kérdést és abban az volt , hogy legalább a felét a tranyón szeretné átküldeni..
A 14 voltot benéztem, ja.. - kimenőre gondoltam..

Viszont így utólag lehet, hogy necces lesz a 14>>12 volt... lehet, hogy low drop stab fog kelleni, ha azt a kevés mA-t se képes megtartani 2 volt "közte fesszel".
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) fsub válasza ferci hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Rendben, köszönöm a válaszodat!
(#) vargaf válasza Szasza9668 hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
A mellékelt kapcsolással megoldható, de a 14 V határeset. De hűtéssel elbírja az LM7812 is a 400 mA áramot.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) Kovidivi válasza Szasza9668 hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
"Nem tudok normális hűtést tenni rá hely hiány miatt." - ha emiatt akarsz berakni egy plusz félvezetőt, akkor segítek: a keletkező hő ugyanannyi marad, csak nagyobb felületen oszlik el. Ennyi erővel rakhatnál bordát is az LM-re. ugyanott lennél. Inkább oldd meg a szellőzést, vagy rakj be Ebay-ről, mini, 3A-es step down konvertert, 5db-ot kapsz 2$-ért. MP1584 iC van rajta, szuper cucc!
(#) eadx hozzászólása Szept 5, 2017 /
 
Üdvözlet!
A képen szereplő piros nyíllal jelölt alkatrész mi lehet? Elképzelhető, hogy az a bementi pont, pl mikrofon?
(#) nedudgi válasza eadx hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Valószínűleg az.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2017
(#) eadx válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Köszönöm.
(#) PER hozzászólása Szept 5, 2017 /
 
Hali!

Van egy nyomógombos kapcsolóm, illetve egy ledes visszajelzőm (12V-os).
Szeretnélek titeket megkérni, hogy valaki össze tudna nekem dobni egy olyan kapcsolási rajzot (méretezve pls), vagy linket egy ilyenhez, amivel meg tudnám azt oldani, hogy ha megnyomják a gombot, akkor a led villogjon kb 10 másodpercig, illetve egy teljesítménykimenetre feszültséget adjon kb. 2 másodpercre? 12V-ban teljesen királyság lenne a dolog.
(#) PER válasza PER hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Ha jól gondolom ellenállás, kondi, dióda és 2db 555-ös, vagy 1db 556-os IC kellhet hozzá. !?
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2017
(#) proli007 válasza PER hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Hello! Nem egészen, mert három időzítés van. 2sec,10sec, villogás. Valamint tisztázni kellene, hogy a "teljesítménykimenetre" mit is jelent terhelés szempontjából..
(#) PER válasza proli007 hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Egy csengőt tennék rá. 1-5W terhelés kb.
A villogás lehet fix, vagy pl. pótméteres ellenállattal.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2017
Következő: »»   3046 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem