Fórum témák
» Több friss téma |
Idézet: „A 60 db gain mit jelent? 1 milliószoros teljesítmény, vagy feszültségerősítést?” Igen nagy valószínűséggel feszültség erősítést jelent, mert pl. a bemeneti teljesítményről szó sem esik, így nem értelmezhető a mihez képest állapot. A bemeneti teljesítmény pedig csak meghatározott konkrét bemeneti impedancián értelmezhető. A feszültség erősítést is alátámasztja az a tény, hogy az ábrán látható táblázat ki, és bemeneti feszültségei között pontosan 60 dB feszültség viszony van. (mV/V) A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2017
Üdv! Most estem a bizonytalanság kétségébe. Eddig úgy tudtam a dB egy viszony szám. 20dB az 10×es. A 60 dB 1000×es. Lehet, hogy soha nem tudtam jól? A mV/V -tal végképp nem tudok mit kezdeni, pedig elég gyakori.
Idézet: „A mV/V -tal végképp nem tudok mit kezdeni, pedig elég gyakori.” Ha megnézed a táblázatot az elvi rajz alatt akkor ott kb 1000 a viszony a 2 érték között ube mV uki pedig V erre utalt pucuka mV/V jelzéssel ezres viszony az 60dB .
Ez a valami mi akar egyáltalán lenni? Tirisztornak rajzolja, de tudjuk, hogy az nem erősít, csak bekapcsol, és úgy is marad. Hol lehet az ilyet egyáltalán beszerezni? 3 Voltról az a 2 mW nem tűnik soknak. Ha nagyon jóra akarnám a rádiómat, akkor tennék bele TDA 2822-est, az már többször bevált. De a legnagyobb bajom vele, hogy nem lehet vele mozogni, és ezen semmilyen előerősítő nem segít. Percekig húzkodom, tekergetem az antennát, mire megtalálom, hogyan szól tisztán. Másik állomásnál ugyanez újra. Érdekes, van olyan gagyi gyári szuper vevő, ami Kossuthon is, és Dankón is kicsit zajos. Ezen a szinkrodin rádión minden zaj nélkül jön, de elég néhány centimétert mozdulni, hogy torz legyen. A hangolása is olyan, hogy két torz között van középen a kristálytiszta hang, de ahol torz, ott sokkal hangosabban üvölt, ráadásul teljes hangerővel kattog. Ez az ára annak, hogy az állomások között viszont zéró a zaj.
Tl 431 feszültségreferencia ic. Három lába van
és olyan tokozásban mint egy tranzisztor. http://www.electro-tech-online.com/attachments/tl431_voltageregulat...74473/ Zener helyett jó, két ellenállás aránya határozza meg hogy milyen "zener" legyen. Ha két egyforma akkor 5 voltos.
Nem tudom, mond-e valamit, ha azt mondom, hogy feszültség vezérelt áramgenerátor.
Ha megnézed a zéner záróirányú karakterisztikáját a letörési feszültség után szinte egyenes, jelentős áramváltozásnál a feszültség viszonylag állandó marad, tehát áramgenerátor, vagy inkább áram nyelő. Idézet: Engem inkább ez a kijelentés lepett meg. Bár, ha belegondolok, mindenféle inverter és kapu IC-ket is felhasználnak minden másra, mint amire tervezték. „Hangfrekis végfoknak próbáld ki a tl431-et.”
Nem "mindenféle" inverter, de pl. a 4049 CMOS invertert, mert ebben csak egy fokozat komplementer CMOS tranzisztor pár van, amit erős negatív visszacsatolással be lehet állítani lineáris tartományba. Ha több fokozat lenne, már nem lehetne lineáris tartományba állítani, mert a fokozatokhoz külön külön nem lehet hozzáférni.
Sziasztok !
Végül sikerült 7 mhz cw-t vennem az egérfogó vevővel! A diódákat bat 46 ra cseréltem ettőé kicsivel hangosabb lett, de lehet nem ezért. A földelést egy 470 pf en kersztül csatoltam. Így kevésbé búgott. Az oszcillátor egy műsorvevőn megkerestem és 3500khz közelébe állítottam. Aztán ezen a helyen keresgéltem, míg véletlenül átekertem egy halk jel felett, majd azt beállítottam, Az volt a cw. Képen a cwskimmer kimenete.
Kaptam egy panelt, amiben ez van: CD2003GP Ez is megy 3 V - ról.
Kicsit sok az előző bejegyzésemben az elírás. Itt a javított:
Sziasztok ! Végül sikerült 7 mhz cw-t vennem az egérfogó vevővel! A diódákat bat46-ra cseréltem, ettől kicsivel hangosabb lett, de lehet más oka is. A földelést egy 470 pf-en keresztül csatoltam. Így kevésbé búgott. Az oszcillátort egy műsorvevőn megkerestem és 3500khz közelébe állítottam. Aztán ezen a helyen keresgéltem, míg véletlenül átekertem egy halk jel felett, majd visszatekertem és beállítottam. Az volt a cw. Képen a cwskimmer kimenete. (Kép az előző hozzászólásomban)
Ez a Ta2003,AM FM rádió,már tettem fel rajzokat vele,a világ legegyszerűb FM szupere,de van AM részlege is
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
Ez jó érzékeny, akár a CD 9088, 2uV-nak írják. nem kell tákolgatni bele előerősítőket, se a K F-be plusz tranzisztort. Előnye, hogy működik vele az autórádióból kivett sztereó dekóder is. Az autórádiós dekóder kb. 4 Voltnál indul, ezért a rádióm 3 elemmel fog menni. (Pedig monóban elmenne 3 V-ról is.) Az egész autós rádió panel nagy is, és 12 Volt kellett volna neki, de ezt az egy sor lábas sztereó dekóder I C-t kicsi helyre be lehet tenni. Jön rajta szerb is, román is, a hazaiak pedig az összes zajmentesen, még sztereó üzemmódban is
Manapság a rádióépités többe kerül mint a kész rádió,de ez az ic látom kivétel,román oldalakon találtam,kb 100 ft darabja,egyetlen gond a kétlábas demodulátor kerámia szűrő,de ezt meg lehet oldani egy tekercses változattal (már tettem fel rajzot),valamikor a 90-es évekbe ezt az ic-t előszeretettel épitették bele az olcsó autórádiókba,órásrádiókba,sokszor az ószereken lehet még ilyen roncsokat kapni . Az AM részét kipróbáltam rövid hullámon is de elég gyatra a szelektivitása,meg kellene próbáljam több 455-ös kerámia szűrővel.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2017
Az építés jelenleg nálam is csak részben igaz, ez a panel egy rádiós Tv-ben volt, a szokásos kék tekerccsel a demodulátor körben. Gyári készülékben ott kerámia szűrőt még az olyanokban se láttam soha, melyeknek az adatlapján a rajzon úgy van. De én bekötözgettem, kipróbáltam, amit kellett utána hangoltam. A szokásos probléma ezeknél: az IC érzékeny, de a panel úgy van szerelve, hogy ott is vesz adókat, ahol nem kellene. Először is megdupláztam az SFE 10,7 KF szűrőt, a bemeneti szűrő tekercsét elforgattam 90 fokkal (Itt is elhagyták belőle a kerámia szűrőt) ott kisebb kondenzátort tettem az antenna felé. Elláttam a rádiót sztereó dekóderrel, teleptartóval, hang vég-fokozattal, akku töltő elektronikával, csatlakozókkal, ki-be kapcsolóval, bedobozoltam, kis fúrás faragás mégiscsak volt vele.
És van egy másik ic is ,mit látom, hogy ma az olcsó kinai rádiókban használnak ,CD1691,az ebayon 3 dollárért tizet adnak,de van még ennél olcsóbb is,ez valamilyen Sony koppintás, a CXA1691-es kinai klónja,ez az ic már a hangfrekis erősitőt is tartalmazza,elég erősen szól a hangszóróban 3 voltal,az URH-n elég vacak a szelektivitása,meg fogom én is próbálni azt amit te csináltál a TA2003-as rádióval.
Nekem is van egy Hauser rádióm (Kínában gyártatták) CXA 1691 van benne. Ugyanez volt a baja, hamis Petőfi legalább 5 helyen, stb. Az IC belső nagyfrekvenciás előerősítőjét kiiktattam, azt külön építettem hozzá, az már nem gerjed. Ráadásul az 1 szűrő az olyan rádióban, amelyikben még KF rezgőkör sincs, nem szűrő. Legalább 2 kell belőle, hogy legyen valamilyen szelektivitása.
Most raktam bele a második szűrőt,elég sokat javitott rajta,meg fogom próbálni ugyaneztaz AM részével
Sziasztok !
Készítettem egy lm386 erősítőt tartalmazó regeneratív vevőt! Nincs benne más aktív elem csak ez az ic. Középhullámon nagyon jó, de sikerült 3.5 mhz cw is vennem. Erre a célra nem annyira jó, mint más kapcsolások, amiket próbáltam. Az én rádióm ezekhez hasonló. http://theradioboard.com/rb/viewtopic.php?t=7680
A visszacsatolás hun van?
Így inkább csak audion. A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
A minták az előbbi rádióval készültek, Az egyik a Dankó rádió
Nyiregyháza, a másik ha jól tudom nemzetiségi adó.
Gondolom az ic belűl, de az 5-ös lából megy a 7-esbe nekem az is gyanús.
A földelést nem szabad rákötni az áramkör beli földre, mert
nagyon lecsökken a szeletivitás! Amikor csináltam egy egyfetes regen rádiót, akkor az is csak antennát rákötve ment jól. A regen kontrolt felfelé tekerve javult a szelektivitás, és nőtt a hangerő, ez engem emlékeztet a visszacsatolás hatására. Középhullámon nagyon jól működik, ennél jobb nekem csak a noisy regen volt! A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
Idézet: „Az én rádióm ezekhez hasonló.” Az én házam is ehhez hasonló.. Persze akadhatnak lényegtelen különbségek.. akárcsak a te esetedben
Ezen a oldalon találtam 3. kapcsolást megépítettem, még nyáron,
és most újra. De nem akart működni. Telefonon internetezve találtam egy másikat amit megépítettem,(ez van a rajzon) de nem találtam meg újra, hogy belinkeljem a képet, ezért lerajzoltam a breadboardon összerakott rádió kapcsolási rajzát. Nem az én művem, csak az eredetit nem találom Nem tudom tényleg regeneratív e, mert begerjeszteni, nem nagyon lehet, talán egyszer a hosszúhullámon sikerűlt. Ugyanakkor, kissé zavarja a mellé helyezett kisrádiót, ha a regen kontrol fel van véve. Kezdőknek javasolt lehetne a megépítése, mert egyszerű és viszonylag jól szól, de ugyanakkor nem tanúlhatnak belőle sokat.(Nem egy túl alap és szemléletes a működése, afféle hackelt dolog) ) Azért gondoltam megosztom itt mert a maga nemében különleges. Akárcsak az amikor regen rádiót csinálnak 7805-es stabilizátorral.
És hol nagyobbak mégis a különbségek,
a rádió vagy a ház esetében ?
A külömbség ott van,hogy akinek ilyen háza van vagy volt annak nem kell (kellett) rádiót épiteni,ha éppen nem Marconi volt a tulajdonos.
Szerintem lehet hogy kell, mert belső
kényszer viszi rá, mint minket |
Bejelentkezés
Hirdetés |