Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   41 / 728
(#) accaboj válasza aflmor hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Oké
Most amúgy egy 2.5l es zártba van és szólni szól de nemadja a mélyeket...
de ez nem fontos mert szubot szeretnék hozzá csinálni idővel...
csak azt akartam tudni hogy mekkora dobozba tegyem.../nemistudtamhogyfreeairos/

Ja a TL.Ez mi is?Annyit tudok hogy Transmission Line.
De olyat hogy kell csinálni?Mi a lényege?

ui:nemlátom a (#211766) számú hsz-t
(#) aflmor válasza accaboj hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
TL a hangszóródhoz:Kép: Hivatkozás
(#) shalafi66 válasza aflmor hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Azért egy TL-t ettől sokkal joban át kell gondolni! :pardon1: Mer nem veszélytelen. De ha a mélyhangok nem érdekesek, akkor maradjon csak a zárt doboz. Az biztonságos megoldás.
(#) Backrau hozzászólása Ápr 17, 2008 /
 
Sziasztok!
Lenne egy X-Tension 15 B400 - 400/800W 100dB - 30-3000 Hz hangszóróm. Az átmérője 40cm . Szeretnék belőle egy mélyláldát csinálni. Segítenétek megtervezni? Mert én ehhez nem nagyon értek és szeretném egy ládába belerakni ne porosodjon így. Légyszi segítsetek!
Köszi!
Sziasztok!
(#) accaboj válasza shalafi66 hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Mi a veszélyes egy TL-ben?Nehéz megtervezni?Nagy az esély a hibázásra?

Tudom most pofátlan vagyok de mennyi l-t mond a winisd?Ha valaki kiszámolná nekem :worship:

thx
(#) shalafi66 válasza accaboj hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Igen, ez a kettő így együtt veszélyes benne.

Winisd? Az nem mondja meg, hány liter kell egy hangszórónak. Programtól ilyet nem lehet elvárni.
(#) accaboj válasza aflmor hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
TL a hangszóródhoz:

ennyit látok.Ez minden?Vgy írtál mást is?Sztem vmi baj van a firefoxxal...
(#) accaboj válasza shalafi66 hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Idézet:
„Winisd? Az nem mondja meg, hány liter kell egy hangszórónak. Programtól ilyet nem lehet elvárni.”


Hogyhogy?Eddig úgy tudtam ez egy olyan program...

Akkor a TL-al mi a helyzet?Tudtok segíteni hogy kezdjem,mi szerint számoljak neki térfogatot/ha kell/,stb stb
(#) shalafi66 válasza accaboj hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Ha csak lehet hanyagold a TL-t (úgy hiszem nem is vagy még felkészülve egy ilyen projectre), most neked a kis zárt doboz a jó, mert azt írtad szub kerül mellé. A TL mélytartományban tudna segíteni a hangszóró átvitelén, de neked ebben az esetben csak plusz problémákat jelentene.

Ui: Winisd: Akkor roszul tudtad. Erre egyik program sem képes, mert nem tudnak gondokodni. A programok Csak arrra jók, hogy helyetted számoljanak a doboz méretét és hangolásást illetően neked kell meghozni a döntéseket, elfogadni az egyikkel-másikkal járó kompromisszumokat.
(#) robbbb hozzászólása Ápr 18, 2008 /
 
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem a hangfalak fázishelyességével kapcsolatban.
Hogy tudom leellenőrizni a fázishelyességet abban az estben ha a hangfalkábelen nincs jelölés?
Multiméterrel rámértem és valamit nem értek...
Ha egy olyan kábelt teszek be amin megvan jelölve az egyik szál a kábelbe,akkor bekötöm a jelölt
szálat a "pirosba" ami ugye a + a másikat a - -ba és érdekes módon multiméterrel -19mV-ot mérek.
Ha fordítva nézem a polaritást akkor persze +19mV az érték.
Ez normális?
Most akkor mire kell figyelni,arra hogy a hangfal +-jelébe az erősitő +-jeléből menjen a jel,
vagy arra hogy a hangfal + jelölése kapja a fázist a pedig a földet?
Mert ha a kábel szine szerint kötöm be,akkor bizony a hangfal + bemente kapja a földet.
Előre is köszönöm a válaszokat!


üdv!
(#) lamalas válasza robbbb hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Udv,

Altalaban (de nem mindig, mert vannak kiveteles esetek) az erosito kimeneten pirossal jelolik a meleg (+) pontot es feketevel a foldet. Nos a hangfalakon is altalaban ez a jeloles a megszokott (kivetelek itt is lehetnek). A feladat ezekutan eleg egyszeru: szinhelyesen kell osszekotni az erositot a hangfalakkal. Ha olyan kabeled van aminek egyik ere sincs megjelolve, akkor jelold meg magad az egyik eret mondjuk egy fekete szigeteloszalag darabkaval (legyen ez a foldpont) es a masik veget muszerrel megkeresed majd oda is teszel egy darab szigeteloszalagot. Igy mar nehez lesz felcserelni a + es fold pontokat.
(#) larox válasza krissz555 hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
én is megjártam a piezokkal,, szerintem a potméter az 1ik. megoldás a te bajodra, de még elmondok neked valamit amit tudnod kell a piezokról , piezot csakis úgy érdemes használni hogy a pozitiv ágra teszel 1 kondit : " MKP 1841 1 µF K 250V " mérete kb. 2x3x1 centis kék szinű. ilyet keres kb 100 forintos dolog és megmenti a piezóidat akármeddig tekered a hangerőt bármekkora teljesitményen.
még valami, nem említetted hogy hány ohm osak a mélyek. ha 4 nél több akkor a mélyeknek sem lehet semmi baja az ég adta világon mert ha a mélyek már 8 ohm osak, akkor az erősitő alig 250 wattot ad le..
(#) Solt85 hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Hello mindenkinek !

Nem olvastam végig a topicot, ezért elnézést ha volt már hasonló kérdés, és ordítsatok rám ha volt ilyen és visszaolvasok .

Szóval adott két 40cm-es SAL hangszóró (tudom nem valami jó a SAL de ez van ebből kell építkezni), amik most egy-egy házilag készített nem méretezett dobozban vannak szinte nem szólnak semmit (jah elfelejtettem írni hogy Subládák). Sajnos pontos hangszóró típust nem tudok mondani mert a SAL már nem gyártja és szét szedni sem szeretném egyenlőre a ládákat, de talán az SRP4050-esre hasonlítanak leginkább csak nagyobb teljesítményűek olyan 200W osak lehetnek (SAL-ban mérve ). Szóval ezeknek szeretnék építeni valami faca ládát természetesen Sub-ot. Szóval ebben szeretném a segítségeteket kérni. Ha kell megpróbálom valahonnan levadászni az adatlapot, vagy legalább a pontos típusát megnézem. (Mostani ládákban a hangszórók a földet nézik, nemtudom ez mennyire szerencsés, vagy hogy jobb lenne olyan láda amiben a hangszórók "előre" néznek?). Bocsánat a pongyola megfogalmazásért, de már késő van .

Más: Shalafi66 úgy látom jártas vagy hangszóró témában (nagyon is), és hogy ismered a Vidi -ket. Szóval van nekem 2db 20cm-es mélyem (Vidi DC2020 hangfalakból), amiket én javítottam a habszivacs szélt kellett cserélni. Tehát ezekből szeretnék hangfalat építeni úgy gondoltam megelégszem egy 2 utassal, a kérdés az hogy zárt legyen vagy reflex?
általában disco, trance zenét hallgatok, néha rockot ilyen vegyes étrendű vagyok , szóval szeretném ha a mélyhangok is érvényesülnének, és abban kérném a segítséged hogy milyen dobozt építsek hozzájuk?

Előre is köszi minden segítséget !

Üdv.: Zsolti
(#) lamalas válasza Solt85 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Udv!

A SAL es sajat kezuleg javitott Vidik eseteben ne hagyatkozz semmifele gyari adatlapra. Talan meg jo is, hogy nem talalod oket, sztem ne is keresd. En ugy gondolom hogy 2 lehetoseged van:

1. magad megprobalod megmerni/kiszamolni a hangszorok T/S parametereit

2. ha nem tudod magad megmerni, akkor megmereted valakivel aki tud ilyesmit csinalni (pl. Shalafi).

T/S parameterek nelkul sajnos nem fog menni a doboztervezes senkinek sem, a "hasamra utok aztan jo lesz" dobozok pedig nem hozzak meg a vart eredemnyt es ha nagyon mellelőssz, akkor a hangszoroid sinylik meg a dolgot!
(#) accaboj válasza shalafi66 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Most zártba van,és kopog.Ez attól van hogy kicsi neki a láda?Szted akkor az a 4L zárt lenne a megfelelő?

(#) gyula1 hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Sziasztok

Van egy lb1021 es hangszóróm és belőle szeretnék csinálni egy hangfalat csak az a baj, hogy nem értek hozzá és nem tudom milyen hangváltót vegyek hozzá illetve milyen közép és magas hangszórót.

Légyszí segítsetek eddig nem jártam nagy sikerrel.
(#) lamalas válasza gyula1 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Udv,

Neked is azt tudom tanacsolni mint Solt85-nek az elozo oldalon! T/S parametereket es atvitelt kellene merni, hogy megfelelo dobozot lehessen tervezni ill. megfelelo hangszorokat talaljon hozza az ember + megfelelo valtot lehessen hozza tervezni/kesziteni. Meresek nelkul a vegeredmeny esetleges es sokszor csalodashoz vezet.
(#) Solt85 válasza lamalas hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Uhh . Azt esetleg le tudnád írni hogy egy ilyen méréshez, vagy legalábbis megközelítő méréshez milyen eszközök kellenének. Van nekem egy ismerősöm Studióba dolgozik ott van egy "majdnem" süket szoba , nem szűrődik be kintról semmi. Gondolom kell valami érzékeny mikrofon meg egy számgép egy progival?

üdv.
(#) lamalas válasza Solt85 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Ird be a google-be, hogy "loudspeaker measurement" ill. "thiele-small measurement" es eleg sok eredmenyt kapsz. De ha nem akarsz ezekkel a dolgokkal bibelodni (meg kell erteni hozza mik azok a T/S parameterek, meg kell tanulni a programok kezeleset, meg kell erteni mit miert es hogyan merunk, a meresekbol kovetkezteteseket kell levonni, stb. stb.) akkor inkabb azt ajanlom, hogy hozzaerto szakmeberrel csinaltasd meg a mereseket. Ha magad akarsz elindulni, akkor probalkozz esetleg az LspLAB vagy a Speaker Workshop programokkal. De ahogy Shalafi szokta mondani ezek a programok nem gondolkoznak helyetted, csak szamolnak! Neked kell megerteni a kiszamolt eredmenyeket es hogy azokat hogyan hasznalod fel.
(#) gyula1 válasza lamalas hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Szia

Ez a hangszóró egy orion hs 280 -as dobozba van beépítve csak hiányzik a váltó és a közép illetve magas hangszóró.

Igazándiból ezt szeretném felújítani csak nem tudom hogy mijen váltó kell bele meg a közép és a magas hangszóró is hiányzik.

A doboz gyári orion megvan.
(#) Royalty hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Sziasztok! A következő dologban kérném a segítségeteket. Van egy Sony TA-FE 300R típusú erősítőm. A paraméterei:
Erősítés:
2x 50 W /8Ohm
2x 80W /4Ohm ;
Loudness ;
Source-Direct ;
Freq: 7 - 100.000 Hz; + 3 dB ;
Signal: 105 dB

Az alábbi linken található hangfalat szeretném hozzá párosítani:

http://www.sonyszalon.hu/products/product_1597.html

(Sony SS-B1000, Frekvenciaátvitel: 60-50000 Hz, Impedancia 8 Ohm, Teljesítmény: 120 W)

A kérdésem az lenne, hogy ez minden további nélkül megtehető-e? Nem fog-e tönkremenni vagy az erősítő, illetve hogy nem e kell "extrém" módon nagy hangerőre tekerni az erősítőt, hogy "jól hallható" legyen a hangfal?
A válaszokat előre is köszönöm!
(#) djjos válasza Royalty hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
A párosítás szerintem tökéletes. De ahhoz, hogy mennyire kell majd az erősítőt feltekerni a nagy hangerőhöz a hangfal érzékenysége árulja el
(#) Royalty válasza djjos hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Akkor azt mondod szuper? Engem is csak az az egy dolog érdekelne igazán, hogy vajon mennyire kell feltekerni a hangerőt. Bár ha azt nézzük, hogy sikerült vennem múlthéten egy Sony CD lejátszót, ami illeszkedik az erősítőhöz, és ha az erősítő a negyedéig van feltekerve, akkor már erőteljesen szólnak a 40 W-os (4 Ohmos) Videoton hangfalak és a mélyek elkezdenek erősen torzítani sajnos Sőt félek is, hogy nehogy tönkre menjenek a hangfalak, de akkor gondolom ezzel a Sony hangfallal feljebb tekerhetném nyugodtan, és tisztább, dinamikusabb lesz a hang, nemde?
(#) Royalty válasza djjos hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Találtam még plusz infókat a hangfalról, bocsi hogy sok helyet foglal (Ennek fényében mit mondasz az összekapcsolásról? ):

Features

Audio:
Bass Driver(s): Yes (Enhanced H.O.P. Cone)
Nano-FineŽ Balanced Dome Tweeter: Yes

Specifications:
Speaker
Frequency Response: 80 - 50,000 Hz
Impedance: 8 Ohms
Power Requirements: 120W
Quantity (Packaged): 2
Quantity of Tweeters: 1
Sensitivity: 87 dB
Speaker Terminal Type: Push Type
Woofer Size(s): 5 1/4" (13cm)
Quantity of Woofer(s): 1
Tweeter Size: 1" (2.5 cm)
Audio
Frequency Range: up to 50 kHz
Dimensions
Weight: 6 lb, 6 oz (2.9kg) each
Measurements: 6 11/16 x 10 1/16 x 7 1/16" (400 x
170 x 216mm) each
(#) Royalty válasza djjos hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Az adatok közt szerepel a hangfal érzékenysége, ami 87 dB. Az erősítőé 105 dB. Ez a hangerő növelése szempontjából jó hír, vagy épp ellenkezőleg nem annyira örvendetes?
(#) Backrau hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Sziasztok!
Lenne egy X-Tension 15 B400 - 400/800W 100dB - 30-3000 Hz hangszóróm. Az átmérője 40cm . Szeretnék belőle egy mélyláldát csinálni. Segítenétek megtervezni? Mert én ehhez nem nagyon értek és szeretném egy ládába belerakni ne porosodjon így. Légyszi segítsetek!
Köszi!
Sziasztok!
(#) Backrau hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Sziasztok!
Lenne egy X-Tension 15 B400 - 400/800W 100dB - 30-3000 Hz hangszóróm. Az átmérője 40cm . Szeretnék belőle egy mélyláldát csinálni. Segítenétek megtervezni? Mert én ehhez nem nagyon értek és szeretném egy ládába belerakni ne porosodjon így. Légyszi segítsetek!
Köszi!
Sziasztok!
(#) shalafi66 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Viszont az iránykaraktere beszűkült. Egyébként a somogyi legócskább dómjáról van szó, 10k-nál végetér az átvitele, és addig is olyan hullámos mint az Alpok. Nem éri meg egyáltalán hozzányúlni sem, nemhogy reszelgetni...
(#) shalafi66 válasza Royalty hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Gyakorlatilag a Sony (Sunyi) a hangszóróknál mindig hazudik. A megadott paramétereknek kb a fele igaz. Amit kinéztél jóval halkabb a videotontól (kisebb érzékenység, tehát nem lesz dinamikusabb), mélyben is sokkal kevesebbet tud (80Hz-et adnak meg, de van az 100 is), és szinte biztos, hogy kevésbé terhelhető (a 120W ekkora hangszóróknál vicc).

Ui: erőlködőnek nincs érzékenysége. Jel/zaj szintekről van szó, ha dB-t látsz.
(#) shalafi66 válasza accaboj hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
nem, attól van, mert ilyen a hangszóró, és a paraméterei. Ne várj sokkal többet tőle. Persze az is lehet hogy még az adatlapon megadott szintet sem éri el. A 4 literes dobozban kevésbé "kopogna", de igazából erre a hszre mélyeket nem szabad bízni, azt a tartományt le kell vágni, és illeszteni mellé egy szubot. Ahogy tervezted.

Ui: esetleg több csillapítóanyaggal is próbálhatod, az valamennyit javít a hangszóró+doboz jósági tényezőjén.
Következő: »»   41 / 728
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem