Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   563 / 965
(#) papo69 válasza ABU hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Nem! De ne kérdezzétek, hogy melyik szabvány tiltja. Nullsinbe is 1 csavar alá 1 vezeték mehet(ne)
(#) elektroncso válasza papo69 hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Bizony, alaphelyzetben nem. A legtöbb kismegszakító egy huzal és egy fésűs sín csatlakozására van kiképezve (a kettő egyszerre mehet bele). De én már találkoztam olyan kismegszakítóval ami ezen felül két huzalra való hellyel volt kiképezve. Ha jól emlékszem akkor Schneider gyártmányú volt.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Lementem a pincébe (úgyis rakni kellet a tűzre) és megkerestem. Tényleg Schneider, mégpedig iC60N típusú. A mellékelt képen látszik a bekötés kialakítása, ahol piros pötty van oda lehet drótot kötni. Annyian emlékeztem rosszul, hogy fésűs sínt nem fogad.
(#) Bakman válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Fogad az, a kisebb résben. Nem a duplás, csavarfej alá valót hanem a szimplát.
(#) elektroncso válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Látod, igazad van. Az OEZ Minia is csak azt a fajtát fogadja.
(#) dani9228 hozzászólása Dec 22, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy részben témába vágó kérdésem lenne. Milyen vezeték színeket használnak az ipari vezérléseknél? Itt most nem a kisfeszültségre gondolok, hanem a törpefeszültségre. Mi a hozzá tartozó szabvány?
Tápfeszültség, vezérlés, egyéb feszültség színjelölései.
Köszi!
(#) Bakman válasza dani9228 hozzászólására (») Dec 22, 2017 /
 
Gyártóspecifikus a dolog, egyébként nem is lehetne egységesíteni. Vezérlőszálból is fel lehet sorolni több milliót és akkor még nem is beszéltünk a visszacsatolásról.
(#) proba válasza papo69 hozzászólására (») Dec 22, 2017 /
 
Ha véletlen nem egyforma keresztmetszetűek, kicsit félre mennek, biztos kontakthiba. Nem kell ahhoz szabvány, ha lehet kerülni kell.
(#) Imre hozzászólása Jan 1, 2018 /
 
Sziasztok! MBCU kábelt szeretnék téglafalba helyezni. A kérdés, hogy a szükséges, kb. 8 mm-es hornyot mivel hozzam létre legkönnyebben, és legpormentesebben (ipari porszívó adott)? A horonymaró átállítható erre a célra? Vagy valami sarokcsiszolós megoldás egy vastag koronggal? De ez ugye nem kicsit lenne poros!
(#) elektroncso válasza Imre hozzászólására (») Jan 1, 2018 /
 
Nem ismerem, hogy milyen horonymaród van, de elvileg a két vágótárcsa közti távolság állítható. A két vágólap között több távolságtartó gyűrűnek kéne lennie ezek rendezgetésével lehet a távolságokat beállítani. Legalábbis a mienké ilyen. A legkisebb beállítható távolság ha jól emlékszem 10mm.
(#) papo69 válasza Imre hozzászólására (») Jan 2, 2018 /
 
Persze, beállitható a horonyvágó vágási mélysége, és szélessége. Hány métert akarsz vágni? Ezek szerint nincs géped, de gyakorlatod van?
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2018
(#) Imre válasza papo69 hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Nem dolgoztam még horonymaróval, így azt nem ismerem. A 10 mm legkisebb távolság megfelelő. Köszi a válaszokat!
(#) adapter válasza Imre hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Ha már a pormentesség szóba került: Talán a többiek mást mondanak, de nekem még sosem sikerült por nélkül használnom, ipari porszívó ide vagy oda. Szerintem készülj fel még így is tetemes pormennyiségre.
Az igaz, hogy nekem nincs egyáltalán, mindig csak kölcsönzős volt, az meg olyan amilyen... Egy saját cucc mindig jobb...
(#) Ge Lee válasza Imre hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Amikor a gyémántkorongot beletolod a falba akkor az nem kis port fog csinálni, elszívó ide vagy oda. A kétemberes még úgy ahogy működik, de elég körülményes és azután is kell még takarítani. Építesz drótból a flex köré egy keretet, amire húzol (varrsz) egy ruha köpenyt, a segéderő pedig ezt igazgatja, illetve szívja el porszívóval alóla a port.
(#) papo69 válasza adapter hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Nem mondanám, hogy nagy por keletkezik horonyvágásnál ha rendes porszivó van rajta. Mi pormaszk nélkül dolgozunk.
Az utána jövő vésésnél nagyobb a por.
(#) elektroncso válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Én eddig a legnagyobb port flexbe fogott gyémántkoronggal csináltam amikor csak úgy lazán horonymaró nélkül vágtam bele a falba kb. 1 méter hosszan 20-as gégének való hornyot. A porelszívás úgy nézett ki, hogy kinyitottam az ablakot meg a balkonajtót a huzat meg azonnal kivitte az összes port. A szomszédnak a frissen mosott kocsija meg úgy nézett ki a végére, öröm volt nézni.
(#) golem hozzászólása Jan 3, 2018 /
 
Szép napot!

Lenne egy kérdésem adot a cégnél egy gép 3 fázisu egyik helyiségbe müködik a másik helyiségbe le veri a fi relét.
A két helyiség közt annyi a külömbség hogy az egyik új épités a másik régi.
Az új helyiségbe fel van rakva egy 3 fázisu fi relé ezt a gépet be dugjuk akkor le old a firelé.
A régi helyiségnek is van fi reléje és ott hibátlanul müködik.
(#) gyuszo válasza golem hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
A 3 fázisú FI-reléknek nem mindegy, hogy mekkora az érzékenysége, 30 mA, 100 mA, vagy 300 mA. Pedig ez lényeges. De a gép hibás, mert a legkisebbnek sem szabad levernie.
(#) katzen hozzászólása Jan 3, 2018 /
 
Kedves fórumozók!

Egy FI-relé bekötési kérdéssel fordulok felétek. Most vásároltunk egy lakást és szeretnék egy FI-relét bekötni. A biztosítéktábla jelenlegi bekötését lefotóztam, ezen szerintem jól láthatóak a főbb dolgok. Az a helyzet most, most az órától bejön egy Zöld/Sárga, egy kék, 3 db fázis. A biztosíték táblában az N sín és a PE sín össze van kötve (fotókon is látszik az átkötő zöld/sárga vezeték), a három fázis be van közvetlenül kötve a 3P-s kismegszakító sorolóba.

A kérdésem az lenne, hogy mi ilyenkor a szabványos FI-relé bekötés, ha PE és N külön jön az órától? Az N közvetlenül a FI-relébe van kötve és onnan a lakáselosztó N-sínbe. A bejövő PE pedig a lakáselosztó PE-sínbe?

FI-relé menjen és a

Csatolok fotókat az órák előtti kötésekről (PE és N szétválasztás), és a lakáselosztó jelenlegi állapotáról.

Előre is köszönöm a segítséget!

Péter
(#) Bakman válasza katzen hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Az első dolog az, hogy az N és PE összekötést meg kell szüntetni. Te külön kapsz földelést és nullát, ezek összekötése tilos. Ezek után a Fi-relé beszerelése egyértelmű. Bejövő három fázist és nullát kell belekötni.
(#) katzen válasza Bakman hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Köszi! Tehát akkor a már meglévő PE és N összekötése is helytelen?
(#) gyuszo válasza katzen hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
A tűzvédelmi főkapcsolónál a kábelsarus forrasztott megoldás nem megfelelő. Helyette hosszú érvéghüvely és 2 csavaros bilincs az elfogadott.
(#) gyuszo válasza katzen hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Ha az a mérőhelynél van, akkor megfelelő.
(#) golem válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
300 mA fi relé van felszerelve.
De a másik helyiségbe meg megyen ott is van fi relé csak az már a elosztó szekrényben.
(#) katzen válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Ezt is jó tudni!
Ez egy társasház, a tűzvédelmi főkapcsoló után négy lakás plusz a közös helységek órái vannak kötve. Ez még lemaradt az első hozzászólásomból.
(#) katzen válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
A lakáselosztóra gondoltam, nem a merőhelyre.
(#) gyuszo válasza katzen hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Igen, ezt gondoltam, ezért írtam, hogy jó helyen van az összekötés.
(#) gyuszo válasza katzen hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
A lakáselosztónál már nem lehet összekötés ebben az esetben.
(#) katzen válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Csak a kíváncsiság kedvéért megkérdezem: milyen hibát okozhat vagy milyen veszélyt jelenthet az ha a lakáselosztóba külön jön be a PE és az N és a lakáselosztóban mégis közösítve van? Függetlenül attól, hogy van-e FI relé vagy nincs...
(#) gyuszo válasza katzen hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Nem szerencsés nulla lazulás esetén áram folyik a védővezetőn.
Következő: »»   563 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem