Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3151 / 3960
(#) tbarath válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Köszi, szerintem lemaraadt a melléklet.
(#) kendre256 válasza cupika97 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Bővebben: Link
Itt vannak állítható, kijelzővel egybeépített változatok. Van olyan is, amelyik akku kapacitást is kiír.
Például ez:
(#) cupika97 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
(#) kriszrap hozzászólása Ápr 10, 2018 /
 
Sziasztok.
Van egy 4500 5.1 genius hangfal szettem.
Hogyan lehet a stanf bye funkciot vissza varázsolni régebbibe még benne volt de az enyémbe már reset gomb kapot helyette szerepet.
Tudnátok ebbe segíteni??

(Genius topikba nem nagyon olvasták..... így áthoztam.)
(#) tbarath válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Nem feltétlenül kétszínű LED-del lenne, az részletkérdés. A lényeg az lenne, hogy ha az elosztóban van áram, akkor az egyik világítson, ha nem, akkor pedig a másik. Szóval mindenképp kell egy másik táp, Ez lehetne pl. DC 5V (powerbank, 5V-os mobiltöltő más konnektrorból, nem ez a lényeg).

Csatolom az ötletemet, röviden a komparátor kimenetéről kapcsolgatnám a 2 LED-et, R1 és R2 az áramkorlátozó ellenállásuk. R3-R4 feszültségosztóval csinálok 2,5V-ot a komparátor egyik bemenetére, a másik bement jönne a konnektorból a diódával egyenirányítva és a kondival simítva, az R5 lehúzó ellenállás hogy ne lebegjen a bemenet ha nincs áram.

Ez szerintem akár működhetne is, csak a konnektorból a D1-re érkező jelet kellene úgy lecsökkenteni, hogy ne legyen életveszélyes. Adná magát a trafó, de az nagy és drága. Lehet, hogy egy másik dugasztáp (megtört csatlakozójú telefontöltő) lesz belőle...
(#) kendre256 válasza cupika97 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Úgy látom, hogy ennél csak a kimenő feszültség állítható, az áram nem.
(#) tbarath válasza cupika97 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Az "Adjustable CC CV Step-down" kifejezésre érdemes rákeresni
(#) pucuka válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Nem tudom, miért ragaszkodsz a két LED -hez, ha csak egy van, annak is ugyanannyi az információ tartalma. Ha világít, akkor van, ha nem világít, akkor nincs feszültség. A megoldás is sokkal egyszerűbb. Két LED -el több információt lehet ugyan megjeleníteni, a feszültség alacsony, magas, megfelelő, vagy nincs. Szükséged van rá, mert ha igen, akkor érdemes tornázni.
(#) Stewe válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Csatlakozva pucuka hozzászólásához értem én, hogy jelezni akarod, hogy BIZTOSAN nincs feszültség, de épp erre találták ki a (majdnem) örök életű glimmeket, amit minden kapcsolós elosztóba be is építenek. Ha van feszültség, parázslik.
A feszültségmentességet jelezni épp a jelző áramkör meghibásodási lehetősége miatt nem célszerű, ez olyan mint a fénysorompós vasúti átjáró. Ha jön a vonat jelzi, ha szabad a jelzés van, akkor neked kell eldöntened, hogy áthaladhatsz vagy sem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2018
(#) Stewe válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
A legkorrektebb megoldás, ha egy kétáramkörös(!) váltókapcsolót építesz be, a bejövő feszültséget kötöd a közös pontra, az aljzatokhoz elmenő sarukra a "meleg" jelzést adó fényforrást, a másik érintkezőpárt pedig a feszültségmentesség jelzésére. Egyáramkörös kapcsolót használni nem szabad, mert bár a kijelzés működhet, az egyik vezeték állandóan galvanikus kapcsolatban marad, és ha az a fázis....

Ennek a megoldásnak is megvan az a durva hibája, hogy a bejövő nulla szakadása esetén ugyan nem világít semmi, (ami jelzi, hogy valami gond van), de az aljzatokon kinn lehet a fázis.
(#) tbarath válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Most Stewe kommentjére is válaszolok.
A probléma: van az íróasztalomon egy kapcsolós elosztó, piros világító kapcsolóval. Ebbe van dugva - mások mellett -egy notebook töltő, aminek a csatlakozóján van egy kék színű gyűrű, ami szintén világít ha a töltő áram alatt van. És nekem mindezek ellenére sikerül néha a kikapcsolt elosztóba dugott töltőre tenni a notit, majd csodálkozni azon, hogy lemerült és kikapcsolt.

Szóval user error van, én vagyok a bal****, nem is ez a kérdés. Viszont tervezek egy dashboard-szerűséget, amin bizonyos dolgok állapotát kb. piros és zöld LED-ekkel jelezném ki, és ez egy elég jó ok ahhoz, hogy annak is nekikezdjek. Szóval erre keresek megoldást, de egyre jobban hajlok arra, hogy túrjak egy mobiltöltőt, és azzal vegyem a jelet az elosztóból.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Ápr 10, 2018 /
 
Találtam három 7 szegmenses kijelzőt:
- Ilyen 2 számjegyű piros
- Hasonló hp egy számjegyes "HDSP-4033"
- TIL311 egy számjegyes piros
A kérdésem az, hogy lehet-e ezekből valamit építeni? Esetleg az összes felhasználásával egy egyszerű órát?
(Fel nem használt PIC16F887 mikrokontrollerrel és próbapanellel rendelkezem.)
(#) pucuka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 10, 2018 / 1
 
Lehet gombhoz kabátot varrni, a fantáziád eldöntheti, hogy milyen kabátot.
6 digites frekvencia mérő PIC -el, óra perc másodperc óra, stopper, időzítő PIC -el, sebesség/fordulatszám, feszültség áram, ellenállás, stb
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2018
(#) Stewe válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Akkor a probléma lényege, hogy minden egyes aljzathoz szeretnél egy folyik áram/nem folyik áram kijelzést?
Ha beledugtál valamit, és nem változik a jelzés, akkor tudd hogy nincs minden rendben?
(#) tbarath válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Nem, itt az áram nem érdekel, az érdekel, hogy feszültség alatt van-e az egész elosztó vagy nem. (Amúgy a dashboard téma bizonyos részei árammérést is tartalmaznak majd (megy-e a sütő vagy a bojler), azok majd Hall elemmel lennének megoldva.)

A kérdés az, hogy egyszerűen, biztonságosan és olcsón megoldható-e a hálózati feszültség érzékelése, vagy inkább áldozzak fel egy 500 Ft-os uUSB adaptert?
(#) proli007 válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Ó, igen! Pld..
(#) Udvari Zsombor válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Az is elég lenne ha csak órát plusz percet mutatna és 3 gombbal lehetne beállítani.
(#) tbarath válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Kösz, de ilyesmi van, és nem ez a cél. Viszont jobban belegondolva tárgytalan, körbekérdezek a családban és a haveri körben, tutira van valahol egy megtört kábeles USB dugasztáp, azt szerintem megkapom ingyen, de max. egy villásdugó áráért. Onnan meg mehet az 5V a komparátoromra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2018
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Sikerült már egy LED-et villogásra bírnod a PIC-el?
(#) Epu2 válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 1
 
Üdv! Nincs túlkombinálva ez a kérdés? Amiket olvastam, a szerint egy feszültségmentes konektorba dugott szerkezet esetén egy mechanikus csengő kellene. Vagy a mellékleten szereplő.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018

elo2.jpg
    
(#) tbarath válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Tárgytalan, már írtam is.
(#) antikzsolt hozzászólása Ápr 12, 2018 /
 
Üdv. tudtok valami megoldást az alábbi problémára.
Vagy egy ledes menetfényem. Sajna az elektronika megadta magát. Valahogy úgy szeretném megoldani hogy a motor indítás után amikor eléri a 13V+ ot akkor kapcsoljon be.
Ez egy sima relé tudom. De viszont hogy tudom megoldani hogyha felkapcsolom a tompítottat a fényereje csökkenjen a felére?

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) cikoln hozzászólása Ápr 13, 2018 /
 
Sziasztok, egy LC1D18BL mágneskapcsoló: adatlapja nem alulméretezett akkor, ha rövid ideig 25A-t kapcsol?
(#) Epu2 válasza antikzsolt hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Üdv! Mi módon hajtod meg a LED-eket?
(#) proli007 válasza antikzsolt hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Hello! Miért szükséges az aski feszültségét figyelni? A gyújtás nem megfelelő erre a célra? Pld..
(#) antikzsolt válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Azért mert nem akarom megbolygatni a kábeleket. És egyszerűbb az aksi feszültségét figyelni mint a gyújtás kábelre rákötni ami egy hibalehetőség a vezetéken ami miatt mozgásképtelen a kocsi.
(#) Bakman válasza cikoln hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Éppen a kapcsoláskor keletkező ívek roncsolják a legjobban az érintkezőket. Ha behúzott állapotban ugrik meg röbid időre az áram, azt ki fogja bírni, persze kérdés, hogy mennyi a rövid idő.

Ha a kapcsolás 25 A kapcsolással jár, inkább vegyél nagyobbat, különben sűrűn cserélgetheted a mágneskapcsolót.
(#) proli007 válasza antikzsolt hozzászólására (») Ápr 13, 2018 / 1
 
Tőlem.. Én megrajzoltam, de így az önfogyasztása állandóan rajt van az askin, ami kb. 1..5-2mA lesz. Ide teszem a rajzot..
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2018
(#) KBal76 hozzászólása Ápr 13, 2018 /
 
Sziasztok, építettem egy sáváteresztô szûrôt (10kHz) ami tökéletesen gerjed . Az alább látható alkatrészekkel gain=2, Q=100 lenne. De miután lecserélem tejesen más alkatrészekre (gain=1, Q=15) akkor is ugyanúgy gerjed. LM358-al, 4-12V között ugyanazt csinája. A kapcsolási rajzon nem látni, de tettem puffert mindenhová, a féltáphoz is, és hidegítô kondik is, a panel hátulja teliföldes. Mégis mindenféle bemenet nélkül oszcillál. Lecseréltem NE5534-re, ekkor meg nem csinál semmit, mármint mély csend van a kimenetén, a bemenettôl függetlenül. Hogyan kéne paraméterezni, miután erre szolgáló programokkal nem jutottam eredményre? Mire kell figyelni ilyen szûrôknél? Analóg elektronikában kevés tapasztalatom van.

bp_filtr.jpg
    
(#) geniusmax hozzászólása Ápr 13, 2018 /
 
Sziasztok!

Megtudnátok mondani hogy FAN7529 helyett felrakhatom FAN7527-et 17PW20 v2 tápegységbe?
Csak itthon néztem meg hogy nem azt kaptam amit rendeltem, az üzletben valószínű mellé nyúltak az alkatrésznek.
Köszönöm!
Következő: »»   3151 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem