Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3175 / 3959
(#) usane válasza log hozzászólására (») Jún 7, 2018 /
 
Nem tudom mit szeretnél ezzel működtetni, de az az eset nem állhat fenn, hogy ha már valaki felkapcsolta és másvalaki egy másik helyről le akarja kapcsolni? Elég furcsa egy működtetés.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2018
(#) miki79 hozzászólása Jún 7, 2018 /
 
Sziasztok!
Láttam egy tranzisztor helyettesítő kapcsolásirajzot valahol,hogy lehet két sorosan összekapcsolt diódából egy tranzisztort alkotni,egyik oldal az emitter a másik a kollektor a kettő között a bázis.Akkor ha Én egy teljesítménydiódát sorba kötök egy kis teljesítményű diódával,kapok egy teljesítmény tranzisztort?
(#) reloop válasza miki79 hozzászólására (») Jún 7, 2018 /
 
Szia! Ez a helyettesítés csak a bázis-emitter és bázis-kollektor közötti félvezetőket szemlélteti, nem jöhet létre áram a kollektor és az emitter között. A tranzisztor működéséről találsz írást a világhálón.
(#) proli007 válasza miki79 hozzászólására (») Jún 7, 2018 / 3
 
Hello! A hír igaz, csak nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.
Mérve a tranyót, két félvezető átmenet diódának mérhető. De ettől két dióda még nem tranyó. Mint ahogy egy teknőben egy béka, sem teknősbéka..
(#) kriszrap válasza proli007 hozzászólására (») Jún 7, 2018 /
 
Ja igy már értem köszönöm szépen
(#) tbarath válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jún 7, 2018 /
 
Esetleg ez? Bővebben: Link
(#) Wind-Storm válasza tbarath hozzászólására (») Jún 8, 2018 /
 
Sajnos nem jó, ilyet mindenütt árulnak, bezzeg teljesen SMD kivitelt nem.
Maradt az alis rendelés kivárása.
(#) Pethy997 hozzászólása Jún 8, 2018 /
 
Szervusztok, van egy kis problémám az ECM60US24 típusú 24V-os tápommal. Bekapcsolás után elkezd egy kattogó hangot adni és ha leterhelem akkor lemegy a kimeneti feszültség 15V alá. A probléma nem mindig azonnal jelentkezik ezen kívül megfigyeltem, hogy minnél tovább van kikapcsolva annál késöbb jelentkezik a probléma. Valaki valami ötlet, hogy mi lehet vele?
(#) (Felhasználó 116638) válasza Pethy997 hozzászólására (») Jún 8, 2018 /
 
Elöregedett elkók okozhatnak ilyen hibát.
Szkóppal vizsgálj jelelakokat, egyből látod hol a hiba.
Ha nincs szkópod, akkor cseréld az összes elkót.
(#) sitto hozzászólása Jún 8, 2018 /
 
Hali!

Tudtok estleg olyan elektronikai alkatrész szaküzletet amelyik hétvégén is nyitva van?
Néhány smd ellenállás kellene csak. CONRAD-ban nincs, minden csak rendelésre.
(#) Edem631 hozzászólása Jún 8, 2018 /
 
Üdv mindenkinek.Valaki tudna nekem küldeni olyan olvasnivalót amiből tanulni tudnám a tranzisztoros rádió készülékek javìtását hibakeresését.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2018
(#) Becsey hozzászólása Jún 9, 2018 /
 
szevasztok!

Tanácsot szeretnék kérni,van egy hp probook 4320s laptopom a win10 frissítése megakadt utána 2 win 10 partició lett a gépen.A hiba az volt,hogy hol indult hol nem hol csak fekete képernyő volt bekapcsolás után.Valamint ha el is indult nagyon lassan lépett ki a kezdő képernyőből.(bal alsó sarokban nyomja meg az "esc"billentyűt).Letöröltem mindent új win7 most elindul a gép de a kezdó képernyőből most is sokáig tart a tovább lépés (kb 45 sec).Ha belépek a biosba ott lehet lépegetni,de ha nyomok egy entert ugyan ez 45sec.nem reagál semmire utána elindul rendesen.Már frissítettem a bioszt,de semmi változás! egyből
(#) cross51 hozzászólása Jún 9, 2018 /
 
Sziasztok!

Ha induktív karakterisztikájú alkatrészeket kapcsolok (N-ch) MOSFET-el a MOSFET body diódája elég védelem a tranziensek ellen vagy illik dióda+zéner vagy TVS diódát oda rakni?
(#) killbill válasza cross51 hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Nem eleg a body dioda, mert az induktiv terhelesbol pozitiv impulzus jon, amikor lezat a FET, mig a body dioda a negativ impulzust vinne el a source (fold) fele. Egy dioda a drain es a plusz tap kozott (parhuzaomosan az induktiv terhelessel) az, ami elnyelni az induktiv terhelesen megjeleno pozitiv ipulzust.
(#) aramis hozzászólása Jún 9, 2018 /
 
Szia mindenkinek! Szeretnék egítséget kérni . Van egy 220x12v adapter és nekem 9v kellene . Hogyan tudnám megoldani a legegyszerűbben, hogy ne kellejen tekerni a szekunderből.
üdv
(#) reloop válasza aramis hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Szia! Egyen, vagy váltakozó feszültség?
(#) aramis válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Egyenáram ,mert szintetizátorhoz kellene tudom lehet kapni 2-3 ezer de itt van ez ami 12 v-os
1000 mA es
(#) reloop válasza aramis hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Ezt könnyen kezelheted egy feszültségstabilizátor IC-vel, LM7809, LM317 Bővebben: Link.
(#) aramis válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Jólértem ha 1 ohm r1 r2 6.6 ohm akkor kijön 1,25 A és 9.5 v ami jó is lenne
ha így van?
(#) Gafly válasza aramis hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Idézet:
„Jólértem ha 1 ohm r1 r2 6.6 ohm akkor kijön 1,25 A és 9.5 v”

Ezt inkább ne...
(#) reloop válasza aramis hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Semmi ilyesmire nem céloztam. Az LM7809 stabilizátor IC igen egyszerű megoldás. Az LM317-hez linkeltem a számolókát. Ott lehet például az R1 270 Ω, az R2 pedig 1,65 kΩ, ami a gyakorlatban két párhuzamos 3k3 ellenállás eredője.
Szerk.: inkább leírom hogyan kell máskor megközelítened egy ilyen problémát. Beírod a Google, hogy 12 V-ból szeretnél 9 V-ot csinálni: így. A találatok közül kiválasztod a képeket.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2018
(#) tcsaba válasza Becsey hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Üdv!

Valószínű, hogy a vinyód haldoklik...
Tegyél rá egy HDD sentinelt.
Bővebben: Link
(#) kissattila88 hozzászólása Jún 10, 2018 /
 
Javitok egy erositőt. Az alkatresz listaban ez áll: r527 fusible res 10 j- 1/4w. Fusible mitjelent?
(#) elektroncso válasza kissattila88 hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Kiolvadó (védő) ellenállás. Speciális cucc, pl. a Vishay oldalán külön kategóriájuk van.
Például itt van a CMF sorozat adatlapja.

A tied 10Ω-os, 1/4W-os és elvileg +-5% tűrésű.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2018
(#) teszti hozzászólása Jún 11, 2018 /
 
Sziasztok!

Mi a különbség a primer oldali szabályzás és a szekunder oldali szabályzás körül?
(#) Peter65 válasza teszti hozzászólására (») Jún 11, 2018 /
 
Szia!
Feltehetőleg transzformátor primere előtt, vagy szekundere után történő fázishasításról van szó.
A primer oldalon általában kisebbek az áramok, és mivel a triggerelhető félvezetők (triak, tirisztor) maradék feszültsége kb. ugyan annyi, ezért a primer oldali szabályozásnak kisebb lehet a vesztesége. Viszont a primer oldali szabályozásnak vannak buktatói; egy rosszul kezelt első bekapcsolásnál nagyon nagy lehet a kialakuló áram, vagy ha kialakul érdemi DC komponens, akkor az akár leégheti a trafót, illetve a trafó induktív jellege miatt hajlamosabb lehet a félvezető kikapcsolás utáni újbóli bebillenésre. És még több mindent lehetne írni, de jó lenne tudni, miről is van szó.
(#) aramis hozzászólása Jún 11, 2018 1 /
 
Kedves szakik! Segitséget kérnék Casio WK 1200 szintetizátor. Úgy érzem átvertek a vásárláskor . Az eladó gyorsan vett 6db góliát elemet hogy be mutassa milyen szépen szól mivel nem volt tápegysége. Most vettem hozzá tápegységet de nem lehet bekapcsolni. Vissza vinni már sajnos nem tudom mert már külföldre mentek. Mi baja lehet ? helyre lehet e hozni.?fent emlitetem már a tápegység megoldást de nem sikerült ugy ,hogy vettem egy uj egységet,
(#) RoliNyh válasza aramis hozzászólására (») Jún 11, 2018 /
 
Jól értem, hogy elemmel működik, tápegységgel meg nem?
Szerintem ott a tápegséggel lesz a baj...

Van itt és itt szervíz kézikönyv, kapcsolási rajzzal is.

(Én nem tudom letölteni, de ha megkérsz valakit hátha letölti neked.)

Mindenesetre hirtelen ránézve a kapcsolási rajzra,
gyakorlatilag nem sok különbség van az elemes és a DC in táplálás közt...
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2018
(#) RoliNyh válasza aramis hozzászólására (») Jún 11, 2018 /
 
Na csak sikerült letölteni, de mivel nagyobb 2Mb -nál, darabolni kellett.
Total commanderben össze tudod fűzni, aztán megtekinthető.

A 16 oldalt a kapcsolási rajz, esetleg mérd meg az L301 tekercs (és a DC csatlakozó) nem szakadt -e...
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2018
(#) tbarath válasza aramis hozzászólására (») Jún 11, 2018 /
 
A tápnál - ha "általános" tápot vettél - ügyelni kell arra, hogy megfelelő feszültségű, terhelhetőségű és csatlakozójú legyen, illetve hogy a pozitív ér a belső vagy a külső.
Következő: »»   3175 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem