Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3301 / 3976
(#) bancsi15 válasza bitmixer hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
2 pólusú a csatlakozó és az van ráírva, hogy 2.5C-2V 75Ohm Coaxial Cable. 3mm az átmérője.

Csak ha megtoldom azért tán már nem olyan az árnyékolas vagy ilyesmi és attól tartok, hogy valami bezavar neki, meg csak hosszabb lesz a kábel, mint a gyári.
Nem tudom milyen kábel ez.
(#) bitmixer válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Ja, az más. Én még sosem láttam koaxosat. Mindig tanul az ember...
(#) pucuka válasza bitmixer hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Az alapsávi videó jelet a nagy sávszélesség miatt (0 - 1-5 MHz felbontástól függően) többnyire koax kábelen szokás vinni, már csak a zavarvédettség miatt is. Hosszabbítani is elég kritikus, tisztességes megoldásként azonos hullámimpedanciájú (75 ohmos) mindkét végén megfelelő csatlakozóval szerelt hosszabbító kábellel lehet. Hibás csatlakozás esetén reflexió keletkezik, ami a képen szellemképként jelentkezik.
Az egyszerű, forrasztásos összekötésnél mindíg fennáll ez a jelenség (azon a ponton megváltozik a koax hullámimpedanciája) kisebb nagyobb zavar formájában.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2019
(#) killbill válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Ez mind igaz, de itt a fő kérdés az, hogy a tolatóradar mit ad ki a koax-on. Nem kameráról van szó, hanem többesszámban, érzékelőkről. Mondjuk az érdekelne, hogy hogyan működik egy koax-szal.
(#) Firefighter1 hozzászólása Ápr 5, 2019 /
 
Sziasztok!
ESP8266 ADC bemenetére szeretnék illeszteni egy 12V jelet!
Akkufesz figyelés lenne ES0 bemenete elvileg 0 és 1 volt között fogad.
Nekem jo lenne valahol 10 és 15 volt közötti tartományt belőni.
A csatolt kép alapján próbálom belőni .... de egyszerűen nem találom rá a megfelelő értéket.

Egyáltalán jo az elképzelés? Vagy valahogy máshogy oldjam meg?
(#) pucuka válasza killbill hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Mondjuk, hogy ha valamiféle adatfolyamról van szó, annak is viszonylag nagy a sávszélesség igénye egyrészt, másrészt maga a gépkocsi is egy elég zavardús környezet, tehát már ezért is érdemes koaxot használni. A (legalábbis amit láttam) tolatóradar vízuális megjelenítőt (is) tartalmaz, nem ismerem az adatfolyamot, de feltételezem a viszonylag nagy adatsebességet, már ha nem egyszerű csipogóról van szó.
Az eredeti hozzászólásban egyértelműen azonosítottak egy 75 ohmos koaxot, valószínűleg nem az egyszerűség kedvéért került oda.
(#) Firefighter1 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Eddig a legközelebb az R1 700 ohm R2 60 ohm al jutottam.
Itt 15 voltra ad 1 voltot, 9 voltra pedig 0.6 ot......
Igy a felbontás felét elveszitem... de mondjuk nem tragikus
(#) pucuka válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Esetleg egy soros 6 - 7 V -os zénerrel (az ellenállás osztó felső tagja helyett) próbálkoznál, persze belevisz némi nemlinearitást, de az általad jelzett 10 - 15 V között már eléggé lineáris lesz. Aztán arra teheted az osztót 0 - 1 V -ra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2019
(#) tbarath válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 / 2
 
Jó a megoldás. A feszültségosztó méretezéséhez én egy excel táblác szoktam csinálni:
A1 Ube
A2 R1
A3 R2
A4 Uki, ez egy képlet, =A3/(A2+A3)*A1
Beírom az Ube maximális értékét (15V), és megnézem, hogy a kívánt Uki-hez nagyjából milyen arány kell, jelen esetben tizenötödére kell osztani. Így érzésre legyen mondjuk R1 100, R2 pedig valami szabványos érték 5 körül, szóval a 4,7 - 5,1 - 6,8 valamelyike, és nézem, hogy melyikkel ad elég jó közelítést a kimenő feszre. Jelen esetben a 100 és 6,8 arány 15V bemenő feszre 0,955 Voltot ad, az elég jó. A 10 bites ADC-n ez 0,955V/1V*1023 = 977 értéket ad 15 V bemenő feszültségre, így 15V/977 = 15,4 mV pontossággal tudod az akkut mérni.
Mivel terhelni nem akarjuk az akkut, ezért legyen 100k-6k8 osztó, így 15/(106,8k)=0,14 mA áram fog folyni rajta 15V esetén.
(#) killbill válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Nem vitázom én, félre ne érts, csak te alapsávi videójelről kezdtél beszélni, és ezért mondtam, hogy ez nem kamera.
(#) mek-elek válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 / 1
 
Az ilyen esetben koaxális csatlakozó párral korrekt a toldás.
A 3mm-es koaxnak feltehetően nagy a csillapítása, így az csak kisebb távon szerencsés megoldás.
(#) Gafly válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Azt nagyon nem illik.
(#) mek-elek válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 5, 2019 1 /
 
Nálam ez nem illemtan kérdése kedves Gafly.
Ha az ember szeretne valamit, azt tudni, és akarni kell.
Sajnos nálam jelenleg csak az akarat dominál.
A tudást sajnos lejmolnom kell, szégyen ide, vagy oda.
(#) Bakman válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Gafly a személyes üzenetben történő segítségkérésre utalt.
(#) vargaf válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 5, 2019 / 4
 
Idézet:
„Kérdésekre nem a privát üzenet való, arra ott a fórum. Oka: Az információ valószínűleg közérdekű, és későbbiekben maradjon visszakereshető mások számára is”

És ez nem akarat kérdése!
(#) pipi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 / 1
 
Hali!
Ez nem fesz osztó lesz, hanem fűtőtest, az értékeket szorozd meg egy tizessel...
(#) Firefighter1 válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Köszönöm... én legközelebb a 700ohm 50 ohm al jutottam! De ez alá is van támasztva miért annyi!
(#) Firefighter1 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Hali...
Mármimt a 100kOhm és a 6.8kohm ot szorozzam egy 10 el?
(#) tbarath válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 5, 2019 / 1
 
A 700+60 Ohm-odra gondolt szerintem.
15V / 760 Ohm = 20 mA, az rohadt sok, már csak akku szempontból is. Fűteni pedig 0,3 Wattal fog az osztód, az se kevés, főleg hogy a semmire megy el. Az általam javasolt számokkal ezredannyi az árama és a fogyasztása (==fűtése) a feszültségosztónak.

De a 700/50 aránynál azért célszerű kicsit körülnézni a környező szabványos ellenállásértékek között, adja magát a 680/47, mindkettő tagja a legalapabb ellenállássoroknak, szóval egy 68k/4,7k osztóval is csinálhatod. Ilyet is mindenhol találsz, lényegében pedig ugyanott vagy, mint a 100k/6,8k osztóval.
(#) Firefighter1 válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
100k 6,8k
Mindig hallgatok az okosabbra! Köszönöm
(#) tbarath válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 5, 2019 / 1
 
Ha a kereshetőség a cél, akkor javaslok valamit: minden hozzászólásnál ott van az a (#) jel a fejléc elején. Ha arra rákattintasz, akkor kiad egy linket amit ki tudsz másolni. Ha egy másik lapon megnyitod, akkor az az adott hozzászólásra ugrik, ezt bookmark-olhatod, lementheted magadnak egy text file-ba, excelbe, stb. Akár a hozzászólás teljes szövegét is kimentheted magadnak, én is "kijegyzeteltem" már itt pár topic lényegét.

És ez nem kioktatás, szellemes segítség vagy hasonló volt vargaf fórumtárstól, hanem a fórum "27 parancsolatának" az első pontja. Kéretik betartani.
Különösen azért, mert vannak emberek (sajnos egyre kevesebben, de még vannak), akik előbb végigolvasnak párszáz hozzászólást, és csak aztán teszik fel a kérdésüket, amit akár már 10x is megválaszoltak. Vagy mondjuk rákeresnek google-el, aztán a fórumról egyből ott a tartalom, a privátból pedig hát ugye nem.
(#) vargaf válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 6, 2019 / 1
 
Ha neked a fórum szabályzata "szellemes segítség" akkor felesleges bármit írnom Egy bizonyos szinten nem megyek egy bizonyos szint alá. Látom mások is így gondolják.
(#) Gafly válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 6, 2019 /
 
Mondjuk tehettél volna fel linket a YJ-ES90238-ról, mert én nem találtam értelmeset, mint ahogyan az USB panelre sem tudtam görcsöt kötni. De az biztos hogy elég okos eszköz lehet ha tud fordítani az USB és az I2S között. Bár mind a kettő négy vezeték.
(#) mek-elek válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 6, 2019 /
 
Amit én találtam a mellékletben.
És köszi!
(#) eSDi válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 6, 2019 /
 
Hali szerintem optikain nem fog átmenni a DSD256. Legalábbis az S/PDIF-nél olyan 6-9MHz a max sávszél, ha jól rémlik. De a képen lévő adatból is ki tudod számolni. A DSD256-nak pedig 12-13MHz kell a Wikipédia szerint.
(#) mek-elek válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 6, 2019 /
 
Köszi az útmutatót!
Megpróbálom még egyszer átgondolni mi mennyi.
(#) Edem631 hozzászólása Ápr 7, 2019 /
 
Üdv.Szeretnék többet megtudni a ràdiós transzformátorokról.Kábelezés kimenetek mi milyen kimenet.Hol olvashatnék utánna?
(#) Bakman válasza Edem631 hozzászólására (») Ápr 7, 2019 /
 
Mit értesz "rádiós transzformátor" alatt?
(#) Edem631 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 7, 2019 /
 
Hálózati transzformátor.A hálózati csatlakozó helyes bekötése a transzformátorba.
(#) Marko Ramiusz válasza Edem631 hozzászólására (») Ápr 7, 2019 /
 
Edem631! Milyen erősáramú elektromos tudása van? Üdv.: Joe
Következő: »»   3301 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem