Fórum témák
» Több friss téma |
Hogy ne legyen olyan nagy a bemenőjel. Ez is a fusi megoldás része.
A 4050 buffer (és nem kapu) két egyforma komplementer fokozatot tartalmaz, (ezért nem fordít fázist, pontosabban kétszer fordít fázist egymás után. Ennek az a következménye, hogy nagyon nagy lesz a kettőnek az erősítése. Ez nagyon jól látszik, ha megnézed a CD4049, CD4050 adatlapján az grafikonok között azokat, amik az Uki / Ube karakterisztikát jellemzik. A 4050 -é sokkal meredekebb, és negatív visszacsatolással sem lehet egyszerűen az erősítést csökkenteni. A megoldás, a bemeneti szint csökkentése, potenciométer egyből rontja a jel/zaj viszonyt, (ráadásul nagyfrekvenciás csillapítónak potenciométert használni, meglehetősen hibás megoldás, a szórt kapacitásai miatt) a másik a rövidrezáró tekercsel kicsit jobb megoldás, de ez is rontja a bemeneti jel/zaj viszont. A korrekt megoldás az erősítés szabályozás lenne. a kapcsolást ki kellene próbálni 4049 -el, akár két invertert egymás után, kapacitív csatolással, és mindegyik invertert külön erősítés szabályozással/beállítással. a rövidrezáró tekercs elmaradása miatt nagyobb lehet a szelektivitás, jobb lehet az erősítők linearitása.
Nem a Q lerontása lehetett a cél(egy ilyen primitív vevőnél abból sosem elég!), hanem sávváltás..., mivel megváltozik az induktivitás értéke(is), azon túl, hogy romlik a Q is...
A linkelt topicot végig követve az írásokat kifejtik a rövidre zárt menet okát.
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2019
Mondjuk elég homályos a toroid szerepének leírása. Fojtónak (és nem folytónak) általában alacsony határfrekvenciájú "kompozítum" -ot használnak, mert annak nagy a vesztesége, és pont azért szűr. Ezek nem is alkalmasak rezgőkörök, nagyfrekvenciás transzformátorok készítésére.
A NiZn ferritek magas határfrekvenciájúak, ezért nagyjóságú rezgőköröket , kisveszteségű transzformátorokat lehet készíteni vele, eléggé magas frekvencián is. Lehet szűrőt is, de vigyázni kell, méretezni, mert pl ha a szórt kapacitásaival rezgőkört alkot, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy a rezonancia frekvencián éppen kis, vagy nagy impedanciát képvisel a szűrni kívánt frekvencián. Az alacsony frekvenciás ferritek nagyfrekvenciák szűrésénél ez kevésbé gond, mert a rezonancia frekvencia többnyire 1 MHz alá esik. Persze ha épp egy kapcsolóüzemű tápban használjuk, ahol a szűrendő termékek pont ebbe a sávba esnek, akkor nem célszerű nagy menetszámú, nagy induktivitású tekercset használni, mert a rezonanciája is a szűrni kívánt spektrumba esik, és könnyen megeshet, hogy csillapítás helyett pont kiemel. A rezonancia fojtókat méretezni kell. Van a ferriteknek még egy felhasználási módja, mint a kétlyukú balunnak használt típus. Ez is a nagyveszteségű alacsony határfrekvenciájúak közé tartozik, de egészen más a szerepe. A tápvonalak mechanikai méretének csökkentésére használjuk. azt tudjuk, hogy a terjedési sebesség függ a tápvonalat körülvevő tér elektromágneses tulajdonságaitól. (ezért van a koaxnak például rövidülési tényezője, mert a tápvonal belsejében nem vákum van) Ha szimmetrikus tápvonalat tekerünk a két lyukba, akkor a tápvonal elekrtomos, és mechanikai hossza között nagy lesz a különbség, a rövidülési tényező is nagyobb lesz, és nem kell 70 cm -nyi tápvonalat beletekerni. Ezt a technológiát főként a mikrohullámú tartományokban használják, hibridek, iránycsatolók, izolátorok. cirkulátorok méreteinek csökkentésére. Igen sokszor a tápvonalat strip line módon, magára a ferritre gőzölögtetik. Igy a ferrit lesz a dielektrikum. A ferritek összetétele, előállítási technológiái erősen függenek a felhasználási területüktől, így meglehetősen sokféle ferrit létezik, és elég nehéz eligazodni közöttük. A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2019
Jelentős kihatással van a frekvenciára, de még majd átolvasom az egészet.
Építettem egy lc oszcillátort a 4011 ic vel. Egy kapu oszcillál, egy másik négyszögesít.
A 4066 ic -vel épített keverőmhöz használnám oszcillátornak.
A két NAND kaput sima inverternek használom. Az első kapu az ic 1,2,3 lába. 1. Az inverter bemenete 2. A pozitívba kötve hogy az 1. hogy inverterként működjön a a kapu. 3. Az inverter kimenete(visszavezetve a rezgőkörbe, hogy oszcilláljon) A 3-as lábon kilépő torz szinusz szerű jelet a második kapuba, az 5. az lábon vezetjük be,(második inverter bemenet) 6. A pozitívba kötve hogy hogy inverterként működjön második a kapu. 4. lábon távozik a négyszögesített jel. (második inverter kimenet) A távozó jel szabályos négyszögjel, legalábbis alacsony frekvencián. A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2019
Jól belegondolva jó is lehet, hiszen a vivő kapcsolgatja az analóg kapcsolót, amit úgyis kiszűrsz belőle a harmonikusaival együtt. Én mégis inkább a 40106 -ot javasolnám, Schmitt triggeres bemenete miatt, tuti négyszögjelet ad, és elég gyorsan kapcsol.
Esetleg megpróbálhatnád RC oszcillátorként, azt könnyebb hangolni talán, de a stabilitással lehetnek gondok, nem tudom. Próbálni kéne, ha már benne vagy.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Válasz • Csü, 8:22 / 1
A keveréshez használt lokáljelet előállíthatod LC oszcival is csak azt előbb négyszögesíteni kell. A határozott ki/be kapcsoláshoz. Bármelyik analóg kapcsolót használhatod ilyen módon keverőnek. Bemeneti oldalon féltápot kell biztosítani. Kondis dc elválasztást az előző fokozattól. [/quote] Kera_Will ezt írta néhány poszttal ezelőtt, és van egy oldal ahol ezt olvastam, de azóta sem találtam meg.
Tranzisztoros oszci talán jobb lenne.
Talán jobban kézben tartható. Habár érdekes mérési procedura lehet az LC oszcik tranzisztoros / Digit kapus tulajdonságainak összehasonlítása hasonló freki és átfogás tartomànyban. Stabilitás, frekiben szintben, időbeli ... stb...paramétereik összehasonlítására.
74HC4066 pll ic RC tagokkal négyszögszerűt produkál közel 30MHzig ...
Egyszerűbb antennamérő híd meghajtó generátort is csináltak már így belőle (kitben is áruljàk ... persze attól még eléggé komprumisszumos megoldás, qrp kitelepülős provizórikus állapotok saccolására biztos jó) RH AM szupert is làttam ilyen RC tagú pll ICs lokállal.
Tegnap a négyszögesített LC oszcillátort rákötöttem a 4066 osból csinált mixerre.
Először rossz polaritást adtam rá, de nem ment tönkre, mert amikor megfordítottam, és hangoltam halottam a füttyöket ahogy áthaladtam a kh AM adóin. Legalúl megtaláltam a Kossuth-ot, szólt úgy ahogy az AM szól a DC vevőkön. A mixer kimenetét RC taggal szűrtem, ezt kötöttem a 5k impedanciájú aktív hangszóróra. Lényegében más erősítés nélkül történt a fent említett vétel. Aztán egytranzisztoros erősítővel, tisztán hallottam az EN beacont. (50w 20km) A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2019
Itt egy kezdetleges kép, egy kezdő ha ide téved segíthet neki megérteni mixelést.
Igény szerint szebbre is meg tudom csinálni.
Majdnem
A két kicsit eltérő frekvencia a mixerben létrehozza a harmadik frekvenciát a kettő különbségét. Felül látható a nagyobb frekvencia, (ugyanannyi csík kevesebb helyen) Alul a kisebb frekvencia, (ugyanannyi csík nagyobb helyen mint a felsőnél) Középen a metszet ahol látszik a kihetorodinizálódott jel, ami szinuszos. Hiába két négyszögjel, az szűrés után (itt a képen távolról nézve) szinusz szerű jel. 2017 végén amikor javaslatodra megépítettem az egérfogó vevőt, akkor ugrott be ez nekem. Az az érzésem, az analóg és a digitális mixer között nincs is rendkívül nagy különbség.
A 4011-es egy inverterével négyszögesített jelét meginvertálom egy másik inverterével, így
kapok egy másik négyszögjelet, ami akkor alacsony amikor másik magas, és fordítva. Ezzel szerintem tudok csinálni Polyakov szerű fele frekvencia kell dolgot, sőt talán fázistolásos mixelést! (Bocsánat ha rosszul fogalmazok.)
Azt sose így csináld, mivel nem lesz szimmetrikus egy kapu késleltetése után. Jobb, ha egy osztót készítesz(hc74...vagy hasonlóval), aminek eleve van invertált kimenete is.
Vagy XOR kapun engeded keresztül a jelet, ahol a másik bemenet fixen 0, vagy log 1-es állapota adja meg, hogy negált, vagy ponált jeled lesz e a kimenetén. Itt mivel mindkét út ugyanannyi késleltetést tartalmaz, szintén pontos időzítések lesznek...
Minél kisebb a frekvencia, term. annál kisebb a hiba is! nade, van értelme ennek a hibának, ha könnyen kiküszöbölhető??! )
Egyébként, az antiparallel diódás keverőnek emlékeim szerint csak szinusz jel jó! Pontosan belőtt amplitúdóval... Idézet: „Egyébként, az antiparallel diódás keverőnek emlékeim szerint csak szinusz jel jó! Pontosan belőtt amplitúdóval...” Nekem a polyakovom jól veszi a cw morse-ot sőt ft8-at is, feszültségállítás nélkül, de az ssb kevésbé jó, lehet ezért van. Volt úgy is, megcsinálva ,hogy állíthattam a feszültséget, de legtöbbször a legjobb eredményt a legnagyobb fesz. adta. A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
Van egy optimuma a feszültségnek, ami alatt és felett is csökken a hatásfok. Kisebb esetén inkább csak csökken a hatásfok, de ha túl nagy, akkor átmegy már egy másik üzemmódba is. Ebből következik, négyszög meghajtás alapban nem is jó ide!
Nálad, valószínűleg a legnagyobb fesz esetén sem biztos, hogy elérted az optimumot, ez lehet a magyarázat...
Egy polyakov mixernél 4148 -as diódával milyen fesz szükséges? Esetleg milyen max. leadható
aramerősség az osc. részéről?
Nincs sok értelme konkrét értékekről beszélni!
Ráállsz egy stabil, erős műsorszóróra, kissé melléhangolva jól mérhető vivő "hangot" fogsz kapni. Ezt mérve elkezded állítani az oszcillátorod amplitúdóját, és figyeled, mikor lesz a max jel?! Ha ez folyamatosan csak növekszik, koppig, akkor kicsi az oszcillátorod amplitúdója. Egyszer már belinkeltem egy oldalt, ahol taglalták a működését, és továbbfejlesztett verziói is voltak, amelyek kevésbé érzékenyek voltak az oszcillátor amplitúdójára is.
Az ilyen keverővel kapcsolatos dolgokat mivel frekvencia tartományban mozgunk, sokkal könnyebb spektrum analizátoron vizsgálni, mint szkópon, időtartományban.
Ezért mondom mindig, hogy a rádiós áramkörök vizsgálatánál a szkópnak kevés haszna van, gyakorlat kell ahhoz, hogy a képről felismerd, hogy miről is van szó. Egy spektrum analizátoron viszont teljesen egyértelmű. |
Bejelentkezés
Hirdetés |