Fórum témák
» Több friss téma |
Én egy kis mikrokapcsolót gondoltam a panelbe ültetni. Nem sűrűn kapcsolgatnám.
Persze jöhetnek a pozitív, negatív kritikák és az ötletek is.
Én arra gondoltam, hogy az előlapot, kis drótokat (alkatrészlábak) használva, odaforrasztom az oldallaphoz megerősítésként. Köszönöm a tanácsokat megfogadom őket. Nagyon jó ötlet a potméter stabilabb rögzítése. A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2020
Chirio fooldalon 1 2 hasznos projekt.
Pl ez is erdekelhet ha mar hangolodni szeretnel ... aktiv miniloop
Masik hurok ami differencialisan van erositve.
Ebbol rezgokort is csinalhatsz parhuzamos kondival. Ekkor jobb a kozosjel elynomasod is. Kimenetre asszimetrizalas utan rakhatod az tranzisztoros vonalmeghajtot a koax vegere. huroka
Én is arra gondoltam, hogy ez olyan csizma az asztalra dolog, de emlékeim szerint
a kisebb transztorok nem voltak elég erősek ehhez, 50 ohmos illesztéshez 12 v -ra. A bc 547 ek 100mA -esek, a 3904 -ek most hogy nézem 200mA, de a 2222 is elégnek tűnik.
Az is jó ötlet, legalább nem lesz kontakt hibás.
Tegnap este sikerült valamennyire az "élesztése" a vevőnek. Van CW halkan a vételben kb. 7 MHz körül. De még semmit sem állítottam vevőn a leírásnak megfelelően. Majd a Speclabot is segítségül hívom.
Fet -em bf 244 -es van, 3904, 2222 is van, de venni tudok.
j310 -est nem nagyon tudok szerezni. Elbátortalanít a muútkori sikertelenség a miniwhippel, de tényleg nem egy pózna végén próbáltam, hanem szobában. Ha miniwhippel kezdek megint, akkor tavaszig várnom kell. A loop az jobb lehet, ebből a szempontból, mert az valamennyire szobában is működik.
Viszont egy hosszú rúdon távol kerülhet a zajosabb területektől, tehát
tisztább lehet a vétel.
Tanulmányozom, amiket küldtél, csak attól tartok egy kicsi antenna nem lesz
elég érzékeny, viszont ezeket van lehetőség egy hosszú bottal távolabb vinni a zajzónától.
He netán még némi tapasztalatot is olvasnál a hurokról akkor Gabi oldalának az eleje/közepe körül láthatod az írásait:
közepe-eleje lapozzál lejjebb Idézet: „sikertelenség a miniwhippel, de tényleg nem egy pózna végén próbáltam, hanem szobában.” A miniwhip egyáltalán neeem SZOBA antenna! .... Kültéri , magasba kiemelve , az épületek RF szmog felhőjétől távol rakva. Persze így könnyű bármilyen antennát használni , amit kiviszel a zajos környezetből , sokkal jobban viselkedik majd ... .
Behangolás következik.
A vevő leírásában szerepel a vevő behangolása, amit 3 részletben csatoltam a hozzászólásomhoz. A leírásban említ szignálgenerátort vagy GDO-t, mint jelforrást a beállításhoz. Milyen jelre gondolt itt a szerző? Esetleg a korábban az általam megépített panel jó lenne erre a célra? Vagy elég ha "sima" 3,5 MHz-es jelet kapcsolok rá? A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2020
Kb.: 1-10 MHz közti szignálgenerátorral hangolható be a rádió.
Ha meg ilyened nincs akkor kvarc oszcival , fütyülsz rá, mellette. Freki határait alsó - felső (köztes) akár úgyis tudod ellenőrizi ha túlcsatolod és begerjed. Ekkor a meglévő freki mérőddel tudsz mérni, egy pár menetes induktív csatoló hurokkal közelítve a tekercsének a környezetéhez, ha ez kevés akkor pár (1-5 pF) pf kondival az antenna bemenetén mérni a kisugárzott jelet. Az említett test oszcid is jó lehet erre a célra , csak hangolható rezgőkörrel egészítsd ki. Annak frekijét is tudod mérni. Ha nem csatolod túl az audiont akkor AM modulációt veheted, ha túlcsatolod akkor meg már nem is kell AM , elég a vivő. A generátorod vivőjét túlcsatolás nélkül is érzékelni fogod, (AM vételben ) viszonylag megfog szűnni a sávzaj a vivőre hangoláskor. De akár "kvarc koppantással" is tudsz saccolni frekit . A kvarccal(3579kHz) kössél párhuzamosan egy pár menetes tekercset és vidd a rezgőkör közelébe. (tudom az serleg alatt van , akkor a forrasztás felőli oldalhoz) Amikor a hangolással a kvarc közelébe érsz akkor hallani fogsz egy határozott koppanást/kattanást. Mivel elég nagy a kvarc jósága finoman kell ezt végezni. A tekercs 1 - 3 cm átmérőjű és 10-20 menetű legyen önhordó , kötöző vezetékből. Van Si PLL generátor IC-d is. Mindegy mivel de valami "bójád / szalonnád" lesz a rádióhullámok tengerében ahol hányódik az audion rezgőköre, arra a bója (békön) felé tartsál. A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2020
A P4 egyik állandó lába lóg a levegőben nyákon nincs összekötve 2 pont.
Elvi rajzon össze van kötve. A potikat nem illik így használni, mert ha a csúszka nem érintkezik akkor végtelen ellenállású lesz. Itt megszűnik a visszacsatolás. Másutt lehet elugrik a feszültség vagy az áram értéke attól függően , hogy a potencióméter környezete milyen ellenállás változásra hogy reagál. A levegőben lógó lábát kösd össze a csúszkával. A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2020
Akkor ez a négylábú fetes rádió mégiscsak regeneratív?
Ez normál regenerativ https://www.hobbielektronika.hu/forum/files/7a/t_7a5c258af45f111878...c0.jpg
Amit te ottan adtál rajzot azt lehetetlen kiolvasni
A hobbielektronika előbbi bejegyzéséből van, de ez az, ez visszacsatolt audion.
Én szerintem rosszul készítettem el tekercsemet. Az L2 tekercset (több menet) a cséve felső részére tettem. Az alsó részére pedig az L1-es 1 mentes tekercset.
Sztem SZERINTEM mindegy ... legfeljebb macerasabb lehet valtoztatni a menetszamot + ha fel kell cserelni a kivezetest.
Esetleg majd nyakot vagsz emiatt . A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2020
Moderátor által szerkesztve
Köszi, ez jól látható, de már az előzőnél sejtettem, hogy az a rajz lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2020
A megadott ábra nekem egy kicsit furcsa.
Nekem volt régebben egy ötletem.
Az a lényeg, hogy egy direct conversion vevő elé egy regeneratív vevőt kötnék, és az végezni, az antennajel erősítését, és szűrését. A regeneratív vevők nem csak audio jeleket adnak, de szerintem Az RF jeleket is erősítik. (és persze ezt szelektíven teszik.) Tudom, a hangoláshoz három dolgot kell tekergetni, (dc freqvencia, regen frekvencia, regen visszacatolás) ezért lehetetlennek tűnik a kezelés, de lehet mégsem az. A regen vevő f. jét 7 MHz-re állítanám, ezután kissé fokoznám a visszacsatolást, utána 7 MHz környékén hangolgatnám meghallgatva hogy vesz, milyen ezzel az (új szűrővel a vétel.) Mert a regen vevő jelen esetben egy sávszűrő,(mely előkészíti a rádiójelet a dc mixerének) Annyiban jobb, egy egyszerű rezgőkörös előerősítőnél, hogy állítható a szelektivitás, erősítés.
A hangolás persze nehezebb, de visszacsatolást lentebb véve csökken a
elő-szűrő hatása és feltételezem, a zajok változásából lehet hallani, mikor van a szűrő a dc-vevő-hez jól beállítva. Ilyenkor kicsit lehet fokozni az visszacsatolást, ezzel az erősítést. Nem árt ha van egy oszcillátorunk, amire ráhangoljuk a dc vevőt, és ez után állítjuk hozzá a regen előerősítő-szűrőt. A folyamatos hang ha erős, akkor jó a beállítás. Egy ilyen összeállítás nem túl jó arra, hogy megnézzük mi hallható ps 3.5 -8 MHz -g csak szűk sávot lehet vele jól hallgatni. Persze ha levesszük a visszacsatolást, tágabb sávot használhatunk a dc vevőn, de ezt jóval kisebb erősítéssel.
Nem lehet hogy elég egy nagyfrekvenciás előerősítő? Itt is az van. https://www.youtube.com/watch?v=Fij81JjZ8r0&t Amúgy a reflex vevőm jobbnak mutatkozik a visszacsatoltól. Most azon gondolkodom visszacsatolást adnia reflexnek és több hullámra megcsinálni. KH - RH,
Szerintem ha jó a megoldásom, jobb lehet a szelektivitás mint egy egyszerű nem szelektív,
vagy egyszerű szűrőkörös előerősítőnél, és így az "értelmes" erősítés miatt a minőség jobb lehet. (nem a szükségtelen dolgokat erősíti.) Érdekes dolgokat alkotsz, azt nem tudom reflex szokott e rövidhullámú lenni, de lehet hogy visszacsatolás miatt jó lesz a sávszélesség. (lényegében én a saját projektemben is azzal javítom a rövidhullámú szelektivitást)
Szoktak alkalmazni kettős forgókondenzátort. Az első a bemeneti állomáskeresés, a második is de a másodikra mar megy rá a visszacsatolás is.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |