Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   215 / 276
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Lehet hogy van egy görbéje, Egy meghatározott frekvenciától indul, egy pontig megy aztán újra esik. Ha megnézed szimmetrikus a rajza.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
https://www.velleman.eu/products/view/?id=407512

Szerintem ez az.

Azért 5 Mhz-ig használható, nyilván nem profi eszköz.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
11-12 MHz nél van a töréspont, fele
a digitális szkóp mintavételezési frekvenciájának. (az 22-25 Msample/MHz között lehet)

Osc. 0-12 Mhz Szkóp 0-12 Mhz
Osc. 12-24 Mhz Szkóp 12-0 Mhz
Osc. 24- Mhz Szkóp 0-felfele Mhz

Nem tudom magasabb frekvenciákon hogyan viselkedhet.
Úgy gondolom az oscillátor jó, szkóp nem tudta jól mérni
a frekvenciát.

Esetleg nem kizárt, az osszcilláció is azért volt instabil sokszor, mert
nem is 0-12 Mhz zajlott, hanem e felett.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Nem igazán értem, ez a szkópod gyakorlatilag egy jó univerzális eszköz, a hangfrekvenciás sávra, esetleg egy párszáz kHz -es jelek vizsgálatára. Természetes, hogy a szkóp nem tudja jól mérni a több MHz -es jeleidet.
10 - 20 MHz es jelek tisztességes vizsgálatához 100 MHz -es szkópra lenne szükséged.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2020
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Igen így van!

Amig 1-4 Mhz-g hangoltam ugyanezt az oszcillátort, nem is volt semmi gond!
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2020
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Márc 10, 2020 / 1
 
De torzítást, harmonikus tartalmat már nem tudnál mérni, nem beszélve az eszköz által kínált többi funkcióról.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Márc 10, 2020 / 2
 
Jól látod! A mintavétel fele után megfordulni látszik a spektrum, a tükörképe jelenik meg! Ez azt jelenti, 11-ről 22MHz-re visszamegy látszólag 0-ra a frekvencia. Ezt hívják alulmintavételezésnek, amikor már túlléped a mintavételből eredő sávszélességet(ami max fele a mindenkori mintavételnek), akkor magasabb frekvenciákat is lehet kezelni, de tudni kell, hogy olyankor mi történik valójában... )
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Pontosan!

25 Megasample, akkor úgy 2.5 MHz-ig lehet látni, úgy nagyjából milyen a hullámforma
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
Ez sok mindenre magyarázatot ad !

Arra azért kíváncsi lennék, ha tovább emeljük a frekvenciát,
hogy alakúl a szkópon megjelenő jel?
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Márc 10, 2020 / 1
 
Le fog esni az amplitudója, szinkronizálni se fog tudni.
Az analóg erősítő fokozata x dB/dekádnyi csillapítással rendelkezik a határfrekvenciája felett.
Sacc per kb.: 12-13 MHzen van a -3dB törés pontja ... a felett meg akármilyen lehet már.
A specifikációjában 25Ms/s van ... így ebből jön ki az analóg erősítőnek a határfrekvenciája.
(A mintavételi tételt ,mint "ökölszabályt" alkalmazva).
(persze jobb esetben kissé több mert ha 12MHz négyszög jelet is látni szeretnél akkor oda nem elég a 12 MHz-es -3dB töréspontú analóg erősítő áramkör, de ennek ellenére az AD konverter nem dolgozik benne gyorsabban. Igaz "trükkösebb" esetben lehetne feljebb is menni kisebb sebességű AD eszközzel. De az egy már másik mérési/indikálási elv, lehetőség)
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2020
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Márc 10, 2020 / 1
 
Ha tovább növeled, minden ismétlődik..., 22MHz-től kezdve ismét növekvő frekvenciára növekvő frekvenciát látsz a szkópon..., ami változás lesz, az a jel amplitúdója, ami az analóg erősítő korlátai miatt egyre csökkenő jelleget mutat. És szinkronizálási gondok is jönnek elő, mert már nem biztos, hogy megfogja fázisában a jelet a trigger áramkör.
Aztán 33MHz-tő ismét csökkenni fog a frekvencia...és így tovább, míg végül el nem fogy az erősítő jele.... ))
(#) tnl hozzászólása Márc 11, 2020 /
 
Emlékszek olyan esetre, hogy kb 5 MHz-jelet mértem, de elég instabil volt, és az amplitúdó is
alacsony volt!!!

Akkor ez nem 5 hanem 12+5 MHz vagy 12+12+5 MHz volt!!!

Ha az tényleg 29 Mhz lett volna, akkor az oszcillátor teljesen jó!
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Márc 11, 2020 / 1
 
A frekvenciát frekvenciamérővel mérjél.
A digitszkópod valahogy , "valamiből" mér frekvenciát is
Jobb esetben független ez a funkciója a szkópos vas/szoftvertől.
Rosszabb esetben meg a szkóp funkcióján belül van megvalósítva a frekvencia mérés is.
Így akkor ugyanúgy "félrebeszél" kb.: 10-12 MHz felett mint ahogy az alul mintavételezéssel dolgozó ADC-s megjelenítés is.
Jónak jó a digitszkóp csak kb.: 5MHzig felette kevésbé használható, korlátosak a lehetőségei.

Csinálj egy 10es osztót a szkóp elé , persze akkor csak négyszög jelek lesznek, de majdnem 50-100 MHz-ig tudsz majd "saccolni" frekit vele .
A kijelzett értéket 10-el szorozva kapod a valósat.Így 1 digit pontosággal kisebb a mért eredmény.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2020
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Idézet:
„Csinálj egy 10es osztót a szkóp elé , persze akkor csak négyszög jelek lesznek, de majdnem 50-100 MHz-ig tudsz majd "saccolni" frekit vele .
A kijelzett értéket 10-el szorozva kapod a valósat.Így 1 digit pontosággal kisebb a mért eredmény.”



Erre gondoltam, én 4060-ot(van otthon) használtam volna. Nem annyira szkóp, frekvenciamérő
elé rakható.

Elé kell egy potméter fesz.osztónak(kapcsolási szint beállításához), meg alacsony jelhez előerősítő.
Nyilván célszerű helyette 10-es számlálót használni, így nem 8,16,32...1024 -el kell visszaszorozni,
az eredeti frekvenciához.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2020
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Márc 11, 2020 / 1
 
4060 hááát ha van kedved binárisan számolgatni.
74HC390 jobb lenne vagy 74HC90 ... előbbi 2: 5: 2: 5: 10es így 100as is utóbbi 2es 5ös osztó és így 10et is tud. Lesd meg adatlapjuk avagy az a alverziójuk ami legalább 50MHz fölé megy ... persze
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2020
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Márc 12, 2020 / 1
 

Frekimero 4060hoz itt reszben offtopic ...

barefoot lehetőség
Ha lenne parhuzamos portod ott is hasonlo volt a megoldasa fooldalrol egy masik link.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Klassz megoldás, emlékszek rá, ilyesmibe gondolkodtam, most már 2 éve, amíg nem
volt frekvenciamérőm

Igaz én a leosztott frekvenciát nem pc-vel, hanem frekvenciamérős multiméterrel
mérnem volna, de annak nem volt elég a pontossága. (Ti is írtátok nekem annak idején)
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Részben egyik sem jobb mint a másik, hangkari kb 22 kHzig mér ... digitmulti 20-200-1000 KHz tipustól függően.
Mindez 3.5 digiten ...
A hangkari elvileg tized ezred frekiket is számolja a programmal (bele kell lesni a forrásba)és azt szorozza vissza szóval ... kissé érdekes a mérés saccolni jó lehet
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Viszont milyen jó az érzékenysége! Néhány milivolttal már megy némely frekvencián !!!

Ez szerintem azért van mert ez az IC oszcillátort is tartalmaz, aminek külső
rezgőköre van, és ezért nem úgy van hogy kb 3,5 V a kapcsolási szint a számoláshoz,
hanem valahogy normálisan meg van csinálva.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Idézet:
„IC oszcillátort is tartalmaz, aminek külső
rezgőköre van”

Hmmm kissé egyszerűbb a magyarázata... az oszci áramköri elemei schmitt-trigger bemenetűek. Nem véletlen , szélesebb freki tartományban rezegjen , fogadhat Q , Kerámiarezonátort, RC , LC tagokat.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Idézet:
„fogadhat Q , Kerámiarezonátort, RC , LC tagokat.”


Ki is próbáltam, egy leosztott kimenetre (pl 1024 ) meg egy ellenálláson át
piezó hangszórót kötöttem.

Érdekes, hogy a kvarcok nem rezegtek úgy, ahogy a neten
találtam kapcsolási rajzot,(két kicsi kondenzátor a q-ról a földre),
de valahogy sikerült berezgetnem azokat máshogy bekötve.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
A multiméterek általában f/U átalakítóval mérnek frekvenciát. A pontossága is olyan.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Igen, de ha pontos lenne, akkor se lenne elég számjegye
a kijelzéshez. Azért is vettem aztán frekvenciamérőt.
(#) tnl hozzászólása Márc 12, 2020 / 1
 
Érdekes ez a wspr 2w és majd 2000 Km!

wspr7.png
    
(#) tnl hozzászólása Márc 12, 2020 / 1
 
Itt meg 20 mW-és 1500 Km !

wspr7 2.png
    
(#) bodgabo válasza bodgabo hozzászólására (») Márc 15, 2020 / 2
 
Ma délután volt időm egy kicsit barkácsolni, és befejeztem az oszcillátort. 4,5 - 28MHz között minden teljes amatőr sáv és fontosabb frekvencia (5, 9, 10MHz) beállítható. 4,5MHz alatt másik tekercs kellene ,mert nagyobb kapacitással leáll a rezgés.
Szép szinusz jelet ad akkuról hajtva. Kapcsolóüzemű táp "megbolondítja". Már plusz C-L-C szűrőt is tettem a táp bemenetre, kerámia kondikkal de nem segített.
(#) Kera_Will válasza bodgabo hozzászólására (») Márc 15, 2020 /
 
Idézet:
„Kapcsolóüzemű táp "megbolondítja".”

No hát valami éppen szépen lengene mint oszci, de előtte meg másikkal - mint táp - lengetővel összezavarod
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2020
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Márc 16, 2020 /
 
Nagyon jól néz ki

Milyen volt a C L C szűrő értéke?
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Márc 16, 2020 / 1
 
Táp felől nézve: 22µF tantál + 220nF kerámia - 22uH - 22µF tantál +220nF kerámia.
Az első képen látszik, a bal alsó sarokban a fekte sorkapocs közepéből jövő szürke vezeték megy az SMD alkatrészekből épített C-L-C szűrőre. Onnan tovább a 78L05-re
Érdekes, hogy oszcilloszkóppal még enyhe hullámosságot sem látok a tápon, mégis "észreveszi" ha nem akkuról működik.
Akkumulátorról gyönyörű szinuszt produkál.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2020
(#) bodgabo válasza bodgabo hozzászólására (») Márc 16, 2020 / 1
 
Ezen jobban látszik a szűrő. A második 220nF a stab.IC lábán van.
Következő: »»   215 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem