Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » -12V-ból -16V
 
Témaindító: ToMikaa, idő: Jún 18, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 2
(#) ToMikaa válasza ferci hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Köszönöm a kapcsolásokat és az ötleteket. Azt hiszem, az utolsó fogom megépíteni, aztán majd kiderül, hogy beválik-e.
(#) ferci válasza ToMikaa hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Csak az "utókornak" teszem fel, hátha valakinek kell....
Mindegyik -12 voltból dolgozik és ide jók.
Az 555-ös gyengébb kicsit, de lehet még rajta csiszolni....

555 2x.JPG
    
(#) ToMikaa válasza ferci hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Én meg azt hiszem, a tranyós multit fogom megépíteni. Ha holnap tudom, akkor beszerzem az alkatrészeket és nekiesek.

Még 1x köszi!
(#) Kovidivi válasza ferci hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki pár szavas magyarázatot adni a fentebb közölt 555-ös áramkör működéséről? Nagyon tetszik a kapcsolás, mert trükkös, csak nem értem teljesen, hogy a tranzisztorok hogyan tudják nagyobb feszültségre (abszolútértéket nézve) tölteni a kondikat, mint a tápfesz?
Köszi szépen!
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Ha az 555 kimenete magas szinten van, akkor a BD139 nyitott és az alsó diódán keresztül az emitterekhez kötött kondi feltöltődik.
Jelen esetben a GND felé (+) polaritással, a (-) elektródája a nyitott diódán keresztül -11,... volton van.
Amikor vált az 555, kinyit a BD140 és a kondit ráfordítja a vízszintesen rajzolt diódára; mivel a kondi (-) fele lesz a katódon, vezetni fog és áttölt a fentebb rajzolt kondiba. Abban lesz most pl. 9 volt. A következő periódusban ismét feltöltődik az első kondi, majd megint rátöltődik a jobb felsőre és mivel ilyenkor sorba vannak kapcsolva, cca. dupla fesz lesz.
Abban az esetben, ha az 555 kimenete meg lenne fejelve egy illesztőtranyóval, több lenne a fesz (-20-21V), mert akkor nem zavarna az 555 magas szinten lévő állapota ( +Ut-1...2 volt).
A tranyós rajz ezért tud több feszt, mert ott nincs ez a szitu.
A BD-k emitterkövető kapcsolása miatt még lejön össz 1,5 volt mindkét esetben.
(#) Bonanza02 válasza ToMikaa hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
ToMika,
Számolj be róla, ha működik. Okés?
Nem esett szó arról, hogy hány mA-t kellene produkálni a kijelződhöz.
Ha azt látod, hogy villog a kijelző, vagy leesik a táp, mert nem lehet terhelni,akkor privát keress meg,mert a kis trafós műkszik és terhelhető is.

Az 555-öst kipróbálom még ma bizisten,mert tényleg érdekes a kapcsolás,nekem úgy tűnik, hogy az a BD 140 mindig kisüti az elkót.(és eldisszipál a tranyón a kondi tárolt energiája)
A terhelhetőségre is kíváncsi vagyok....
(#) Kovidivi válasza ferci hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Szia!
Köszi szépen! Így már tisztul a kép! Még boncolgatom egy kicsit!
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Találtam egy kapcsolást, melyben egy potival lehet beállítani a kimenő negatív feszültség nagyságát! Nekem ez is nagyon tetszik! A fájl nevében benne van, hogy honnan szedtem.
(#) ferci válasza ToMikaa hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Mégegyszer felteszem, mert a két 4148-at fordítva rajzoltam... npn-szitu megszokás..
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem