Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » CRT képernyő
Hello! Egy képernyő pontjai az eltérítés pontjaihoz képest nem egyenlő távolságra van. Nyilván, pld. a sarkok lényegesen messzebb vannak. Így a sugár hosszabb utat tesz meg és így jobban is térül el. Ezt hívták anno párnatorzításnak. Ennek kiküszöbölésére a kételtérítő fokozat közé egy tulajdonképpen egy transzduktort (mágneses erősítőt) építettek be. Ezen átvezetve az eltérítő áramokat modulálták egymás jelét. Így kiküszöbölve a torzítást. Meg mindenféle linearizálási tag is volt (tekercs trimmer) a körben. Pld. ebben az áramköri részben, ezek kontakthibái, esetleg vasmag törés, tekercs elmozdulás okozzák a hirtelen változást. A demagnetizálás alapvetően csak a színtisztaságra hat, vagy is hogy az elektron sugarak ténylegesen a saját foszfor pixelüket találják el. Ha a maszk (ami kitakarta a foszforpontokat) felmágneseződött (föld mágneses tere, hangszóró mágnesek, stb.) akkor torzította az eltérítést.
Fekete-fehét TV-nél is volt párnatorzítás korrekció, csak ott egyszerű mágnesekkel volt az megoldva. Mivel a színesnél már három ágyú volt és ezek nem lehettek egy helyen, nem lehetett ezt az egyszerű dolgot alkalmazni. Delta képcsöveknél ez a beállítás messze nem volt egyszerű, ezért találták ki az Inline ágyúelrendezést. De ez alapvetően igénytelenebb felbontású is volt, ezért a stúdió monitorok azért maradtak a delta elrendezésnél. Dióhélyban kb. ennyi.. A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2021
Köszönöm a magyarázatot, így már jobban képben vagyok. (Bár a monitor egyre kevésbé "van képben")
No, a minap elpanaszoltam, hogy már még rosszabb az öreg monitor.
Tegnap elcsodálkoztam, hogy újra kinyúlt a kép, már megint majdnem kitölti a képernyőt. Reggelre megint összement. Ma ismét kinyúlt, és eszembe jutott: tegnap is azután töltötte be majdnem a képernyőt, miután bekapcsoltam a fűtést. Ma is azután. Ez a mágnes erre is érzékeny? Nem elég meleget csinál magának a monitor? ( pedig kalácsot, kifliket az ő hátán kelesztek )
Ezek a jelenségek kontakthibára utalnak. Célszerű átnézni/átforrasztani a sorkimenő-linearizátor-eltérítő útvonalakat. De túl sok időt nem érdemes rá fordítani, mert nyilván a képcső már nem mai gyerek. A kalács/kifli kelesztés jobb ötlet a hibakeresésnél.
Nem akarja javítani, csak szórakoztatja a nagyérdeműt.
Nagyon nem mai gyerek, és én sem tartom étdemesnek. De tényleg érdekel (az elméleti) miértje a dolognak. Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2021
Hm... Némi élt érzek.
Nem titeket akarlak szórakoztatni, én szeretnék némi (hogyismondjam) tudomást szerezni a hiba mibenlétéről. Tényleg nem megjavítni. Bocs, ha zavartalak vele...
Nem tudom aktuális-e még a keresés! Ha minden igaz, nekem mintha lenne egy ilyenem még a szüleimnél. Ha kell hétvégén megnézem hogy megvan-e még.
Kontakthiba, tehát rossz forrasztás, szakadozó ellenállás lehet a függőleges eltérítés áramkörében. Ez a változó mértékű hiba egyértelműsíti az okokat.
Szerintem azóta már megtalálta: Bővebben: Link.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |