Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Próbáld meg az állványt feljavítani, felperselyezni. Idővel az egyenes szárú fúrót is törni fogja. Nekem egy egyszerű Einhell oszlopos asztali fúróm van. A 0.8 mm -es fúrót simán elviszi, pedig normál kulcsos tokmánya van. Igaz, befogás után mindig leellenőrzöm "ütésre" a fúró hegyét és ha szükséges állítok rajta.
Szerintem a Dremmel igen jó NYÁK fúrásra, de nem kézben tartva. Egy normális állvány viszont húzós árú. Egy 2 - 3.000 Ft -os állvánnyal, ami keresztbe-hosszában lötyög nem lehet központosan fúrni.
Maga a Dremel (pl. 3000) gép valószínűleg alkalmas lenne, de a hozzá gyárilag adott 220 állvány nem, pedig nem annyira olcsó ez sem. Mi lenne hozzá a normális állvány?
Idézet: Csak erős idegzetűeknek. Messze nem olyan jó, mint ahogy gondolná az ember. „Maga a Dremel (pl. 3000) gép valószínűleg alkalmas lenne”
Nagyobb barkácsboltokban lehet. Ott ahol van mezei és vastagított, lehet kemény fúró is.
Oké, akkor nem erőltetem. A Proxxon, amit ajánlottál, hobbi célra drága. És mivel nagyon ritkán kell, maradok a HSS-nél és a gyakori élezésnél. Az elég nekem arra az évi pár db. NYÁK-ra, amit kézzel csinálok.
Én egy ilyennel szoktam fúrni. Az eredeti talpa még csak merőleges sem volt teljesen a vezető oszlopokra, ezért leszedtem róla, és kapott egy kb 15x20x2cm-es fatalpat, amibe epoxival beragasztottam az oszlopokat, ügyelve a merőlegesre.
Így, ebben a felállásban, minimális odafigyeléssel simán szoktam a kétoldalas NYÁK-ok VIA-it 0.3mm-es, vastagított szárú heggyel fúrni... A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
Amikor ezt megvettem elkezdtem tuningolni (hogy saját súlyát megtartsa ) aztán egy hét múlva a kukában landolt , semmire nem jó. Lehet hogy én vagyok ügyetlen de nem sikerült használhatóvá tennem, inkább építettem egy cnc-t
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
Akkor valamit nagyon nem úgy csináltál ahogy kellett volna! Hisz mint láthatod, az eredmény magáért beszél...
Mindig is utáltam kézzel fúrni ....
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
Erre a link-re nekem azt mondja a firewall, hogy:
Idézet: „High Security Alert!! You are not permitted to download the file "5-5-5" because it is infected with the virus "HTML/Cryxos.6094!tr".”
Sok helyen kerestem, de eddig nem találtam ilyen boltot.
Megpróbálom a kínai webáruházat. Mivel nem égetően sürgős, így ki tudom várni a szállítást.
Ez szimpatikus. Gondolom bele lehet fogatni a pont által javasolt maró motort is, és akkor az már több mint elég.
Bár egy gond azért van vele. Nagyobb méretű nyákokon csak a külső furatokig ér be a fúró hegye. Pl. egy A4 méretű panelhez használhatatlan.
Az ingyenes honlapokra harapnak a víruskeresők , nyugodtan megnézheted nem veszélyes ...
Még mindig a jó öreg OBI-s fúróállványt használom, ha nyáklapot kell fúrni!
Rendeltem proxon 0.8-as fúrókat. Esztergáltam az állványhoz adaptert fából, amibe beletekerem a dremmelt és úgy fogatom be. A kép csak az állványt szemlélteti!
Kicsit túl lihegitek a fúrást. Évente egy két panelhez jó egy töltőceruzából és egy magnómotorból készült fúrógép. 0,5 ...1,5 mm között viszi. Fordulatszabályzó kilőve, 12...16V-ról. Nekem kevés küzdéssel 50 éve működik. Persze nem ugyan az. Pár évenként csere.
Idézet: Teljesen igaz ! Én minden hétvégén 4-5-10 db nyákot csináltam ez már nem az a kategória (volt olyan hogy 3db A/4 es készült csak szombaton) „Évente egy két panelhez jó” A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
Nincs ez túl lihegve. Nyilván évi 1-2db esetén nem kritikus, de évi 20-50 db esetén már erősen javasolt. Még több esetén meg már kötelező.
Lehet a te Dremmelednek van valami gyíkja és azért nem szereted. ( Görbe tengely, üt a csapágya stb ... ) Én senkire nem akarok erőltetni semmilyen gépezetet, de aki tanult némi mechanikát ( géptan ) vagy dolgozott NYÁK üzembe az tudja, hogy egy 0.8 -as fúró ajánlott fordulata 48 - 60.000/min. közt van. Ezt még a Dremmel se tudja megugatni, a többi meg még annyira se. Esetleg az a töltőtollas megoldás tud hasonló fordulatot, mint a Dremmel. Nekem a hozzá eszkábált állvány nem vált be. Nyeklett - csuklott, nem volt merőleges. Egy szóval: törte a fúrót.
Vagy 20 éve - egy vidéki NYÁK gyárban - az volt a divat, hogy egy fúróval 10.000 furatot lefúrtak, majd megélezték és még utánna 5.000 furat, majd kuka. Most - egy másik Pesti üzemben - 5.000 furat után kuka. Már nem élezik. Vagy a fúrószár lett olcsóbb vagy nincs az élezéshez értő személyzet - nem tudom. A furat felületének minél simábbnak kell lennie, egyébként a furatfémezés nem lesz jó. Ennek a "házi praktikában" nem nagy jelentősége van. Ott egy darab drót a "furatfém" ha valaki 2 oldalasra vetemedik ...
Azért nem szeretem, mert egyszerűen alsó közepes minőségű. Ismerősnél próbáltam másik típust, az is olyan gyenge. Jó a PR de egyszerűen egy barkácsgép kategória.
Idézet: „egy 0.8 -as fúró ajánlott fordulata 48 - 60.000/min. közt van” Végre valaki leírta a frankót. Köszönjük. Méghogy "oszlopos fúrőgépen a legalacsonyabb fordulatszámon" ... kb. mint a zsákvarrótű+kalapács kombó ...
Nyáküzemben valóban. Ahol a lyukgalván miatt fontos a precíz sima falú furat.
De otthoni hobbi szinten az egy oldalas lemezen csak az a lényeg, hogy át tudd dugni az alkatrészlábat, és lehetőleg minél több furatot bírjon a fúró. Senki nem ellenőrzi minőségbiztosító szemmel a furat minőségét. Max amikor látjuk a közeli fotókat az elkészült panelekről, és hümmögünk, hogy lám másnak is hasonlóan "precízre" sikerülnek a furatai. Ifjú koromban az első nyákjaimat még kézi furdanccsal fúrtam, 1mm-es fúróval. Az áramkör működött, és ez volt a lényeg. A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
Linkelnétek egy hobbikategóriájú furót ami tud 60 000/min. ?
Az enyém 40V táplálással kb. 30 ezret fordul.
Ascota könyvelőgép leporelló továbbító motorja. 24V-ról 6 ezret forog.
@pont és @Suba53: elsiklottatok a lényeg felett.
Sehol nem írtam olyat, hogy hobbi szinten 48...60.000 1/min. fordulatú fúróval kellene dolgozni, se olyat, hogy ne lehetne ettől jelentősebb alacsonyabb fordulatszámon is egy lyukat kivitelezni, meg olyat se, hogy ki milyen fúróval dolgozzon. Csak örömmel konstatáltam, hogy a sok okosság között végre leírta valaki, hogy - forgácsolástechnikai szempontból - mi az ideális fordulatszám 0,8 mm fúrószár átmérő és üvegszál erősítésű epoxi lap fúrása esetén. Tudjátok: vágási sebesség vs. átmérő/fordulatszám/előtolási sebesség. Ez szerintem eléggé objektív és tényszerű. Amit persze meg lehet "hágni" a barkácsolás szintjén (mint megannyi mást is), és sokan meg is fogják, nyilván kényszerűségből. Aminek aztán ára lehet/lesz a gyakrabban törő/elkopó fúrószár, a rojtosabb furat, stb., kinek mi fér bele. Namost. Részemről bárki azzal fúr, amivel csak akar. Én is fúrok néha-néha a töltőceruza-szerű kézifúró-alkalmatossággal, ha éppen kell 1-2 furat, ami kimaradt, stb. Ésszel, óvatosan, stb. DE. Amire szerettem volna felhívni a figyelmet: fentebb felvetette valaki, hogy tördeli a fúrógépe a fúrószárakat, amire helytelen az "jótanács", hogy vegye le a fordulatszámot a legalacsonyabbra. Mert nem azért tördeli (ahogyan az előttem szólók közül többen helyesen megfogták a dolgot). (Ld. megint "vágási sebesség", és gyorsan szorozd ki fejben, hogy ~ 240 1/min fordulatszám esetén 0.8 mm átmérőhőz mekkora előtolási sebesség kellene, az oszlopos fúrógépen.) Tehát a lényeg annyi, hogy olyan tanácsokat ne osztogassunk már itt, amit ha a tapasztalatlan kezdő követ, abból akár anyagi kára is származhat (azon túl, hogy az eredeti problémára mégcsak nem is megoldás).
Provokatív, de jogos kérdés.
Szerintem az elérhető kategóriában a Proxxon a nyerő. A Dremel talán tíz százalékkal gyorsabb gépeket kínál, de abban az árkategóriában, hobbi célra csak akkor vennék, ha nyernék a lottón. Akkor már kifizetődőbb legyártatni valakivel a nyákot. Nem is a fúrógép, inkább az állvány, ami alapján döntöttem. Eddig egy vastagított szárú fúrót törtem el: akkor leejtettem a kőpadlóra. A fordulatszám helyett a szögsebesség, amit figyelembe kellene venni. ne várja el senki, hogy konkrét számokat mondjak, azzal főzök, amim van. |
Bejelentkezés
Hirdetés |