Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Rádiófrekvenciás (RF) jelgenerátor
Témaindító: hakapeszimaki, idő: Okt 30, 2008
Témakörök:
Utána néztem de sajnos több helyről tudnám érdemben beszerezni a hozzávaló alkatrészeket igen nagy szórásidővel (1hét-hónap), esetleg valami kevésbé diszkrét alkatrészt tartalmazó megoldás is lehetséges ilyen átfogásban mint amire nekem van szükségem?
Szia!
Még egy ötletem van, egy kétkapus MOS-FET-tel (BF961 vagy hasonló) indítasz, a G2 ben adhatod a modulációt, utána még BFR92-es tranzisztorral erősíthetsz amennyi szükséges. Üdv: Gábor
Szia!
Ahogy Yoda mondja: Tedd vagy ne tedd de ne próbáld! Üdv: Gábor
Köszönöm, a kétkapus FET-re nem is gondoltam pedig kézenfekvő megoldás a problémámra.
Ezek akadnak is itthon, így a hétvégén összepákázok egy kapcsolást hozzá, aztán teszek egy próbát mind erősítés szempontjából mind a modulációs mélység szempontjából is. Köszönöm a segítséged!
Analóg szorzóval (MC1496) is lehet AM jelet előállítani, csak utána, ahogy a kétkapus FET -nél is, lineáriserősítőt kell használni.
Ha már generátor akkor érdemes lene esetleg egy osztót is bele rakni.
Itt van egy egyszerű és széles frekvencián nagy dinamika tartományú elektronikusan vezérelhető osztó. "dióda láncos" RF osztó Persze csak akkor tudsz ezzel is valósabb eredményeket elérni , a robosztusabb fém dobozba rakod az egész generátort amiből kevésbé fog tudni kifújni az RF csak a kimeneti csatin keresztül. Érdemesebb lenne minden egységet külön - külön kis fémdobozokba rakni . köztük csak koax kábelekkel és csatikkal vezetni mindent át. DDS digit vezérlését is árnyékolt kábelel vezetni. A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2022
Alap szerelési módként gondolkoztam én is a fémházban szerelésre, persze elkülönített egységenként, kimeneti csillapítás azért annyira nem szükséges mert a DDS modul a saját kimenetét szinte 0-ig tudja szabályozni (szintén a program által), egyenlőre elsőnek most összerakom a dual gate mosfet-el a modulátort, aztán mérek.
Amennyiben ott minden megfelelő következőnek rakom össze a kimenet erősítő fokozatát.
Végülis melyik DDS ic-vel építetted meg?
Ha programból szabályozható az amplitúdó, akkor adott az AM moduláció lehetősége is egyúttal..., nem kell mindenáron hardveresen megoldani!
Szoftveresen nem akartam már bonyolítani, mint lentebb írtam régebben a 9851-essel volt egy építettem, de az viszonylag hamar "tönkrement?" így most mivel sokan javasolták vásároltam be a AD9833 -ból, és ezzel készült el egyenlőre csak szabályozható frekivel,változtatható jelalakkal a generátor.
Mi történt a 9851-essel? Nem szoktak ezek csak úgy tönkremenni! Én még egyet sem láttam, ami elromlott volna...
Jó kérdés egyszer csak megszűnt a kimenő jele...
Igaz kínai modul, ki tudja mi lelte, pedig semmi extrém körülménynek nem volt kitéve. Mondjuk talán a 9833 annyival jobb hogy több jelalakra képes.
Sziasztok. Adott a kapcsolási rajz. Ha jól értelmezem akkor alul az AF out alatti potmétert a 0-ra tekerve az AF outot tudom bemenetként használni az AM modulációhoz? Akkor lényegében a hanggenerátor a 10K-n a testre dolgozik, a 10K potival a földtől elemelve menne akkor be a hangjel?
Igen, csak legyen egy 10µF körüli kondenzátor a betáplálásnál, mert DC csatolás esetén a Q3 tranzisztor munkapontját elhúzza.
Rendben, köszönöm a segítséget!
Franklin oszcillator kimeneti lezaro rf fojtoja helyere nem lehetne aram generatort rakni? Szelesebb savu egyenletesebb kimeno szint biztositasa miatt.
Mert most a fojto Xl-jenek novekedese nemi nagyobb frekis jelszint tartast biztosit . Alacsonyabb frekin Xl csokken igy kisebbe valik a kimeno szint. Igen emiatt szoktak a kozos source ellenallas ala szintszabalyzo tranzisztort rakni diodas fesz ketszerezo utan. Ami szabalyozza a kimeno jelet, mint visszacsatolas. Rf fojto helyere fettel es ellenallassal aramgeneratort is beepithetnenk?(aram generator " vegtelen belso ellenallasa" reszben freki fuggetlen lenne) Pl az oszci reszben 2db J310 aztan az rf fojto helyett 3. J310 + 1 ellenallasbol mint aramgenerator jonne letre. Kerdeses az rf viselkedese az aram generator fetnek es ellenallas a szort es miller kapacitasok hol rontanak le az aramgenerator " vegtelen belso ellenallasat" ? Lehet integralt rf aramkorokben hasznalhatjak ezt a "trukkot" kozos subdtraton konyebb "egyutt futobb "felvezeto reteget csinalni , mint 3 mezei to92 tokban fetet osszevalogatni, avagy valogatas nelkul csak hasznalni. Idézet: „Igen emiatt szoktak a kozos source ellenallas ala szintszabalyzo tranzisztort rakni diodas fesz ketszerezo utan. Ami szabalyozza a kimeno jelet, mint visszacsatolas.” És nyilván ez nem véletlen! Korrekt, pontos szintentartás, széles tartományban csak így lehetséges. RLC+aktív elemek paraméterei hálózatban elérni jó stabilitást, szinte lehetetlen. Minden változik, kisebb nagyobb mértékben, frekvenciától, hőmérséklettől, feszültségtől függően..., már az is nagy szó, ha valamennyire stabilnak nevezhető... Az áramgenerátor "végtelen" ellenállása korántsem annyi! Egy egyszerű kapcsolásé még DC-ben sem hatalmas érték, RF-en meg egyenesen durván elfogy! Pont ahogy a bétája, vagy meredeksége a tranzisztornak, a frekvencia függvényében....
Ezek szerint jol sejtettem, hogy RFre macerasabb az "vegtelen Rb-s aramgenerator" hasznalata.
Ennek ellenere helyenkent probalkoznak vele. A csatolt rajzon ,a "vegfokozatban" az also kimeneti "impedanciat" egy ledes tranzisztoros aramgenerator kepviseli.Egy viszonylag kommersz alacsony tranzit frekvenciaju tranzisztorral. Franklin oszcilatorral indul , ott az aljan az amplitudo stabilizalo halozat addig jonak is tunik. Utana mar erdekesebb, plane ugy , hogy a dual gate fetet mint 1 kapus eszkozt kezeli. Akar a masodik kapun keresztul is lehetne kimeno szintet szabalyozni. Ujabb ALC vagy manualisan DCvel allithato fokozat mentes kimenonszint osztas . (Az ujabb (felvezetos szintezeres, elektromechanikus hangolasu, "tornyos") ML 1250(1)ben szinte minden erosito blokkjaban volt blokkon beluli agc rendszer)
Az a fokozat több sebből is vérzik szerintem...
Először is, optimális esetben sem tűnik úgy, hogy a kimenet közelítené az 50R-t. Viszont, vagy nagyon nem optimális beállítással dolgozik a fokozat, de akkor messze a fél tápfesz felett van a munkapontja, vagy erősen túl van terhelve a FET. Ugye a FET max 50mA áramra vehető igénybe, míg az áramgenerátor kb 60mA áramot szeretne folyatni. Bónuszként a 100R ellenállás miatt amúgy is kérdéses, milyen üzemmódra kényszerül az áramgenerátor?! Az oszcillátor esetében az emitter-köri szabályozás teljesen ok-s elképzelés! Az amplitúdót ott célszerű szabályozni...ha kis torzítás a cél, mert ekkor nem fog egyik fokozat sem kötelezően túlvezérlődni, hanem csak a szükséges mértékig erősít, ami minden szempontból optimum...
Igen valoban furcsa az a 100ohm sorba.
Fet drain aramat nem is lestem meg, csak maga az "elv" mint opcionalis lehetoseg aramgenerator "vegtelen belso ellenallasu "komplexum" nagyfrekvencian. Van 1 alternativ aramkor. Itt kollektor korben vannak aramgeneratorok. Sok 2n2222 tranzisztorral. Reszben az MMIC nagyfrekis ICkre hasonlito elrendezesben (ERA-3 , ERA-5 ...stb.) Ezek mar kevesbe hangfrekisek inkabb mar KF fokozatban is alkalmasak lehetnek . 2n2222 aramgeneratorkent rfre 20 ohmmal kozel 30mA koruli kollektor aramokat hajt at a tranzisztorokon. Nem.kicsit futenek. Probalt javitani "vagy rontani" az elozo aramkoron GR qrp franklin oszci + aramgen levalaszto Az oldalon az aramkor egyedfejlodeset taglalja. A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2024
Ott is vannak azért érdekességek Pl az az áramgenerátor, valójában nem is az, csak egy áramkorlát! Persze, amikor épp korlátozó üzemmódban van, akkor áramgenerátor jelleget mutat..., de mivel 2 tranzisztorral van megoldva, korántsem egy gyors működés jellemzi. Ebből kifolyólag kíváncsi lennék, mit bír 65MHz-en(ezekkel a tranyókkal) egy ilyen kimenet )
Ilyen feszültségekre azért kaphatóak akár 5GHz-es komplementer tranyók is(pl BFQ19/149), amikkel rendes, terhelhető, takarékos kimenet építhető!
Azért az a 2N3866-os ott a végfokban, "izmos" kis jószág.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2024
Biztosíték kereső átalakítása vezeték azonosítóraSziasztok!Vettem egy Mastech MS5902TD biztosítékkeresőt és szeretném átalakítani úgy hogy áramtalanított hálózatonn is működjön tehát vezeték vég azonosításra is tudjam használni villanyszereléskor. /Alapszereléskor azonosításra jól jön./ Azt tudom hogy 5V kell a picnek, de hiába adok neki nem küld jelet. Tudnátok segíeni?
Segíteni azt nem tudok, de megkérdezem, áram alatti keresésnél egyfázisú hálózaton is megtalálja a kismegszakítót? Ha mind fel van kapcsolva, és mind össze van kötve egy sínnel, akkor is megbízhatóan működik?
Amúgy lehet a PIC kimenetén még valami illesztő fokozat is van, amihez táp kell, esetleg az 50Hz is kell neki szinkronizáláshoz. Ha adsz a picnek tápot, akkor ott helyben zizeg a vevő? Esetleg üzem alatt megmérni a C3 kondenzátoron mekkora a feszültség, és azzal megkínálni? |
Bejelentkezés
Hirdetés |
A használat feltételei
• Adatvédelem
• GY.I.K., Használati útmutató és szabályok
• Impresszum
• Elosztó
• Hiba jelentése
K�rlek v�rj...